Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Rocksteady Studios

Firma producent

Brytyjskie studio deweloperskie z siedzibą w Londynie. Zespół tworzy produkcje przeznaczone na konsole i komputery osobiste, a jego szczytowym jak dotąd osiągnięciem jest seria Batman: Arkham.

Historia

Skromne początki…

Historia zespołu Rocksteady Studios rozpoczyna się w 2004 roku, kiedy to firma została założona przez Seftona Hilla i Jamiego Walkera. Mowa o byłych pracownikach Argonaut Games, czyli jednego z największych wówczas zespołów deweloperskich w Wielkiej Brytanii, zamkniętego na miesiąc przed otwarciem opisywanego studia. Początki działalności Rocksteady Studios były skromne – w 2006 roku ekipa ukończyła prace nad swoim debiutanckim dziełem, czyli FPS-em zatytułowanym Urban Chaos: Riot Response. Tytuł, który trafił wyłącznie na konsole PlayStation 2 oraz Xbox, wzbudził mieszane uczucia u graczy i recenzentów.

…i prosta droga do sukcesu

W maju 2007 roku w rękach firmy Eidos (obecnie Square Enix) znalazły się prawa do marki Batman. Niedługo później z wydawcą skontaktowali się przedstawiciele Rocksteady Studios, oferując swoją wizję gry opowiadającej o Człowieku-nietoperzu. Pomysł na tyle spodobał się reprezentantom Eidosu, że już we wrześniu tego samego roku prace ruszyły. Batman: Arkham Asylum, bo takie miano nosiła gra, zadebiutował w sierpniu 2009 roku, spotykając się z niezwykle ciepłym przyjęciem ze strony graczy i recenzentów. Pomimo że w lutym 2010 roku Rocksteady Studios trafiło pod skrzydła firmy Time Warner Company, 25,1% jego akcji pozostało w rękach Eidosu.

W ten sposób firma stała się jednym z zespołów należących do Warner Bros. Interactive Entertainment, czego efektem miały być kolejne produkcje oparte na licencji DC Comics. W 2011 roku zadebiutował więc Batman: Arkham City, który nie tylko czerpał garściami z dorobku pierwszej odsłony cyklu, lecz także znacznie rozszerzył formułę wypracowaną na jej potrzeby. Produkcja trafiła na pecety i konsole PlayStation 4 oraz Xbox One, a po latach również na Nintendo Wii U. Niestety na kolejną pełnoprawną część tej bestsellerowej serii gracze musieli czekać niemal cztery lata – w międzyczasie studio Warner Bros. Montreal opracowało prequel cyklu zatytułowany Batman: Arkham Origins, który jednak odbiegał jakością od swoich poprzedników.

O kolejnym dziele Rocksteady Studios świat usłyszał dopiero w 2014 roku, kiedy to deweloperzy ujawnili, że pracują nad zwieńczeniem swojej trylogii. Batman: Arkham Knight trafił do sprzedaży w czerwcu 2015 roku. Nie była to jednak ostatnia pozycja opowiadająca o Człowieku-nietoperzu, jaka wyszła spod rąk Brytyjczyków – w październiku 2016 roku premierę miała bowiem gra Batman: Arkham VR, czyli swoiste „interaktywne doświadczenie” opracowane z myślą o goglach rzeczywistości wirtualnej, będące zarazem pożegnaniem twórców z Brucem Wayne’em i jego alter ego.Po premierze ostatniego z wymienionych tytułów Rocksteady Studios nabrało wody w usta na długie lata. Od czasu do czasu w Internecie pojawiały się plotki, wedle których zespół miał pracować nad grą z Supermanem w roli głównej, natomiast w kwietniu 2019 światło dzienne ujrzały nieoficjalne doniesienia, zgodnie z którymi opisywana ekipa miałaby tworzyć produkcję opartą na licencji Suicide Squad. To właśnie te ostatnie miały okazać się prawdziwe.

W sierpniu 2020 roku studio rozwiało bowiem wszelkie wątpliwości, zapowiadając Suicide Squad: Kill the Justice League, czyli trzecioosobową grę akcji, która miała pozwolić na zabawę zarówno w pojedynkę, jak i w trybie współpracy dla maksymalnie czterech osób. Tytuł zmierzał na komputery osobiste i konsole PlayStation 5 oraz Xboksa Series X, jednak od jego zapowiedzi do premiery była jeszcze długa droga. Dość powiedzieć, że deweloperzy wyznaczyli sobie okienko wydawnicze na rok 2022.