Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Santa Monica Studio

Firma producent

Amerykańskie studio deweloperskie, które od początku działalności funkcjonuje pod skrzydłami firmy Sony Interactive Entertainment. Santa Monica Studio działa obecnie pod banderą PlayStation Studios i tworzy gry przeznaczone przede wszystkim na konsole PlayStation. Rozpoznawalność na całym świecie przyniosła temu zespołowi seria God of War zapoczątkowana w 2005 roku.

Historia

Dzieje firmy sięgają 1999 roku, kiedy to Santa Monica Studio zostało założone przez jednego z wieloletnich pracowników Sony – Allana Beckera. Pierwsza siedziba tej ekipy mieściła się tuż obok biura grupy Naughty Dog, jednak zespół szybko przeniósł się do budynku Penn Station na przedmieściach kalifornijskiego Santa Monica, gdzie miał spędzić kolejnych piętnaście lat.

Jeszcze w trakcie budowy ekipy Santa Monica Studio przystąpiło do pracy nad swoim debiutanckim dziełem oraz silnikiem graficznym; ten ostatni był tworzony z myślą nie tylko o pierwszym, lecz również o kolejnych projektach studia. Co zaś tyczy się samej gry – były nią wyścigi zatytułowane Kinetica, wydane w 2001 roku na konsolę PlayStation 2. Jako że deweloperom udało się dostarczyć ją na czas, jednocześnie mieszcząc się w zaplanowanym budżecie, firma Sony dała im zielone światło na opracowanie kolejnej produkcji.

Na jej premierę trzeba było czekać blisko cztery lata – God of War, bo o tym tytule mowa, zadebiutował na PlayStation 2 w 2005 roku. Slasher opowiadający o Kratosie, który mści się na greckim panteonie za doznane krzywdy, wdarł się szturmem na szczyty list przebojów, osiągając wysoką sprzedaż i niezwykle przychylne oceny (według serwisu Metacritic średnia not od branżowych mediów wynosi 94/100).

Kując żelazo póki gorące, dwa lata później omawiany zespół dostarczył kontynuację tej produkcji, zaś w 2010 roku trylogia doczekała się zwieńczenia w postaci wypuszczonej na PlayStation 3 gry God of War III. Kolejne przygody boga wojny powtarzały sukces pierwowzoru, ciesząc się wysokimi ocenami i zawrotną sprzedażą.

Trzy lata później, w 2013 roku, Santa Monica Studio oddało w ręce graczy prequel serii pt. God of War: Wstąpienie. Na tym etapie widoczny był pewien spadek formy studia oraz swoiste „zmęczenie materiału”. Choć nowa przygoda Kratosa trzymała wysoki poziom, zdobyła niższe oceny od swoich poprzedniczek.

Santa Monica Studio zaczęło więc szukać nowej drogi. W 2014 roku ekipa zmieniła siedzibę, przeprowadzając się z Penn Station do obiektu The Reserve w Los Angeles. Niestety niedługo później przez firmę przeszła fala zwolnień, co było spowodowane anulowaniem niezapowiedzianego projektu, nad którym czuwał Stig Asmussen, współreżyser God of War III.

Na kolejną produkcję od Santa Monica Studio gracze musieli zaczekać aż do 2018 roku. Wydana wówczas na PlayStation 4 gra God of War, będąca kontynuacją, a zarazem „miękkim rebootem” przygód Kratosa, który ze starożytnej Grecji trafił do mitycznej Skandynawii, przywróciła marce dawny blask, zdobywając wysokie oceny i osiągając wielki sukces komercyjny. Po czterech latach doczekała się ona kontynuacji zatytułowanej God of War: Ragnarok, która również nie miała czego się wstydzić na tle swoich poprzedniczek.

External Development

Choć filarem działalności Santa Monica Studio od początku było tworzenie gier wideo, zespół aktywnie wspierał również inne studia deweloperskie, które zrzeszał pod banderą External Development.

Działając jako swego rodzaju inkubator biznesu, firma umożliwiła powstanie i premierę między innymi takich gier jak Twisted Metal: Black (2001), Warhawk (2007), Flower (2009), Journey (2012), Datura (2012), The Order: 1886 (2015) oraz Bound (2016). Z możliwości współpracy na przestrzeni lat skorzystały takie studia deweloperskie jak Eat Sleep Play, Giant Sparrow, Ready At Dawn Studios czy polskie Plastic.

W 2021 roku obowiązki Santa Monica Studio w tej materii przejęło brytyjskie XDev, które rozszerzyło wówczas zakres swojej działalności poza Europę.