Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Half-Life - poradnik do gry

Half-Life - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Poradnik do gry - Przeciwnicy - cz. 1 | Solucja Half-Life poradnik Half-Life

Poniżej znajdziesz dokładny wykaz wszystkich wrogów, jakich spotkasz podczas zwiedzania kompleksu Black Mesa i fantastycznego świata Xen. Oprócz krótkiej charakterystyki każdego przeciwnika, w opisach znajdziesz też rady dotyczące ich eksterminacji. W poniższym rozdziale pominięto bossów: Gonarcha i Nihilantha. Bardzo dokładne wskazówki dotyczące walki z tymi oponentami znajdziesz w solucji.

Niewielki, latający stwór, który wyglądem przypomina głównego bossa, Nihilantha - Poradnik do gry - Przeciwnicy - cz. 1 | Solucja Half-Life - Half-Life - poradnik do gry

Alien Controller

Niewielki, latający stwór, który wyglądem przypomina głównego bossa, Nihilantha. Tego obcego będziesz mógł podziwiać często w ostatnich etapach, gdy przeniesiesz się do fantastycznego świata Xen.

Alien Controller atakuje z powietrza za pomocą małych ognistych kul. Pociski nie zabierają zbyt wiele energii i łatwo je wymanewrować, ale gdy ruszy na Ciebie kilka potworów jednocześnie, mogą one stanowić spory problem. Generalnie dobrze jest eliminować latające monstra w pierwszej kolejności, nawet gdy atakowani jesteśmy przez innych przeciwników, zadających zdecydowanie większe obrażenia.

Trafienie tego stworaprzy pomocy niektórych broni (np. kuszy) jest kłopotliwe. Controller porusza się w powietrzu bardzo pewnie i na dodatek stosuje uniki, przez co staje się trudnym celem. Bez wątpienia najskuteczniejszą pukawką w walce z tymi przeciwnikami jest rewolwer. Zaletą tej broni jest przede wszystkim jej szybkość. Strzał oddawany jest w mgnieniu oka, co wyklucza unik. Jakby tego było mało, kula potrafi dosięgnąć celu z bardzo dużej odległości, co ułatwia strącanie wrogów, gdy Ci znajdują się wysoko nad nami.

Podstawowy żołnierz obcych, który do akcji wkroczy w środkowej fazie gry i pozostanie jednym z głównych przeciwników do samego końca zabawy - Poradnik do gry - Przeciwnicy - cz. 1 | Solucja Half-Life - Half-Life - poradnik do gry

Alien Grunt

Podstawowy żołnierz obcych, który do akcji wkroczy w środkowej fazie gry i pozostanie jednym z głównych przeciwników do samego końca zabawy. Grunt to typowa maszyna do zabijania - jest duży, wytrzymały i w ręku dzierży stosunkowo silną broń.

Najwięcej problemów w potyczce z Gruntem sprawia jego oręż, czyli Hornet Gun. Broń wypluwa irytujące pociski, które nie dość, że zadają bolesne rany, to na dodatek odbijają się od ścian, znacznie utrudniając wymianę ognia w ciasnych korytarzach. Z tego właśnie względu najlepszą metodą walki wydaje się ostrzał przeciwnika z dużej odległości, najlepiej za pomocą kuszy lub rewolweru. Jeżeli dystans do Grunta jest niewielki, dobrze jest skorzystać z usług strzelby. Ma ona co prawda spory rozrzut, ale cielsko stwora jest na tyle szerokie, że bez trudu przyjmie wszystko, co poślesz w jego kierunku.

Barnacle

Ohydna narośl, która zawsze przyczepiona jest do sufitu, przez co niekiedy łatwo ją przegapić. Barnacle łapie ofiary za pomocą zwisającego z paszczy chwytaka, a następnie zaczyna przyciągać je do siebie. Z objęć stwora można wyrwać się tylko w jeden sposób - zabijając go.

W trakcie zabawy dobrze jest wyznawać zasadę, że wszystkie Barnacle należy zabić, zanim te zdążą nas złapać. Co prawda wróg nie jest specjalnie wytrzymały i stosunkowo szybko można odczepić się od krępującego ruchy chwytaka, ale wszelkie upadki z dużych wysokości powodują utratę energii i to wcale nie mniejszą, niż wskutek ran zadanych przez ostre jak brzytwa kły tego stwora. Do wyeliminowania Barnacle'a nie jest potrzebna duża siła ognia. Kilka strzałów z pistoletu w zupełności wystarczy, by raz na zawsze wyłączyć przeciwnika z walki.

Bardzo rzadko spotykane, ale za to śmiertelnie niebezpieczne zabójczyni, które odziane są w obcisły, czarny kombinezon - Poradnik do gry - Przeciwnicy - cz. 1 | Solucja Half-Life - Half-Life - poradnik do gry

Black Ops

Bardzo rzadko spotykane, ale za to śmiertelnie niebezpieczne zabójczyni, które odziane są w obcisły, czarny kombinezon. Kobiety poruszają się niezwykle szybko i wyposażone są w broń palną, zadającą duże obrażenia.

Potyczki z zabójczyniami zawsze odbywają się w pomieszczeniach pełnych kontenerów i skrzyń, gdzie biegające z ogromną szybkością kobiety łatwo stracić z oczu. Przede wszystkim musisz zapomnieć o jakichkolwiek próbach pościgu. Zabójczynie przebierają nogami znacznie lepiej od Ciebie i w czasie, gdy Ty będziesz uganiał się po magazynach za jedną z nich, towarzyszki podziurawią Cię jak sito.

W walce z kobietami najskuteczniejsza jest taktyka defensywna. Znajdź sobie ustronny kąt, w którym z łatwością będziesz kontrolować okolicę i nie ruszaj się z miejsca. Zabójczynie nie należą do osób cierpliwych i już po chwili dotrą do Twojej kryjówki, o czym powiadomią Cię ich kroki. Kiedy na celowniku pojawi się którakolwiek z kobiet, szybko pozbądź się jej, faszerując ją ołowiem. Operację powtarzaj aż do skutku.

Możesz również wykorzystać fakt, że zabójczynie będą nacierać na Twoją kryjówkę i wcześniej przygotować się na atak, ustawiając w kluczowych przejściach miny. Kobiety są tak samo głupie, jak inni wrogowie, dlatego z łatwością nadzieją się na wszystkie zastawione pułapki.

Niski, dziwnie wyglądający stwór, który lubi towarzystwo wszelkich odpadów radioaktywnych - Poradnik do gry - Przeciwnicy - cz. 1 | Solucja Half-Life - Half-Life - poradnik do gry

Bullsquid

Niski, dziwnie wyglądający stwór, który lubi towarzystwo wszelkich odpadów radioaktywnych. Bullsquid porusza się na dwóch nogach i jest zaskakująco szybki, ale raczej nie będziesz mieć okazji do przekonania się o tym w praktyce. Przeciwnik ten uwielbia stać w jednej pozycji i atakować swoich wrogów silnie żrącą substancją, którą wypluwa z pyska. Przez swoje upodobania, Bullsquid staje się łatwym celem, na dodatek doskonale widocznym z dużych odległości.

Walka z Bullsquidami nie nastręcza trudności. Szkodliwej śliny stwora można łatwo uniknąć, schodząc na bok z linii strzału. Obcy nie należy do specjalnie wytrzymałych i jest podatny na ogień ze strzelby - wystarczy znaleźć się wystarczająco blisko i wpakować w cielsko jeden lub dwa pociski. W ciasnych korytarzach i tunelach, gdzie nie ma miejsca na uniki, dobrze jest wyeliminować Bullsquida z dystansu, np. za pomocą rewolweru.

Największy spośród standardowych przeciwników, z którymi staniesz do walki w trakcie gry - Poradnik do gry - Przeciwnicy - cz. 1 | Solucja Half-Life - Half-Life - poradnik do gry

Gargantua

Największy spośród standardowych przeciwników, z którymi staniesz do walki w trakcie gry. Gargantua pojawia się bardzo rzadko, dlatego każde z czterech spotkań z nim będzie dużym przeżyciem. Potwór ten jest nie tylko ogromny, ale też i niezwykle wytrzymały. W dwóch przypadkach (rozdziały On a Rail i Surface Tension) wyeliminujesz go w niekonwencjonalny sposób (szczegóły w solucji), natomiast w pozostałych (Interloper i Nihilanth), będziesz mógł posłać stwora do piachu, korzystając wyłącznie ze swojego podręcznego arsenału środków zagłady.

Gargantua atakuje zarówno w zwarciu, jak i z dystansu, w obu przypadkach siejąc ogromne spustoszenie. Potwór jest piekielnie wytrzymały, dlatego jego eksterminacja za pomocą tradycyjnych pukawek nie ma większego sensu - szkoda amunicji. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem okazuje się użycie granatów lub zdalnie detonowanych ładunków wybuchowych. Zadają one duże obrażenia, dzięki czemu można stosunkowo szybko wyprawić Gargantuę na tamten świat. W trakcie walki warto pamiętać jeszcze o wyborze odpowiedniej lokacji do walki. Ogień najlepiej prowadzić z takich miejsc, które pozwalają w ułamku sekund ukryć się przed atakiem przeciwnika, np. w małym korytarzu niedostępnym dla olbrzyma.

Mały, irytujący stworek, który jest jednym z najczęściej spotykanych przeciwników w grze - Poradnik do gry - Przeciwnicy - cz. 1 | Solucja Half-Life - Half-Life - poradnik do gry

Headcrab

Mały, irytujący stworek, który jest jednym z najczęściej spotykanych przeciwników w grze. Lubi większe przestrzenie, gdzie może skakać na duże odległości, ale równie dobrze czuje się w wąskich i ciasnych tunelach, np. w kanałach wentylacyjnych. Headcrab zawdzięcza swoją nazwę przeprowadzanemu atakowi. Obcy próbuje wgryźć się w głowę swej ofiary, a jeśli mu się to uda, zamienia człowieka w Zombie.

Headcrab nie jest zbyt wytrzymały, ale ze względu na niewielkie rozmiary i dużą mobilność, jego likwidacja może okazać się kłopotliwa. W eliminowaniu obcych sprawdza się praktycznie każda broń, o ile stwór pozostaje na ziemi. Gdy Headcrab zacznie skakać, najskuteczniejszy okaże się łom.