Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Assassin's Creed Valhalla - poradnik do gry

Assassin's Creed Valhalla - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Assassin's Creed Valhalla: Porady na start Assassin's Creed Valhalla poradnik, solucja

Ta strona poradnika do Assassin's Creed Valhalla zawiera najważniejsze podpowiedzi i wskazówki dla początkujących graczy. Poruszyliśmy tematy rozwoju postaci, skradania się czy toczenia walki.

Ostatnia aktualizacja: 1 kwietnia 2022

Na tej stronie poradnika znajdziesz zestaw porad na start do gry Assassin's Creed Valhalla. Przygotowaliśmy różne podpowiedzi i wskazówki dla początkujących graczy. Dotyczą one m.in. eksploracji świata, skradania się, staczania walk czy rozwijania postaci Eivora.

Przetestuj różne ustawienia poziomu trudności

W Assassins Creed Valhalla nie wybiera się po prostu jednego głównego poziomu trudności - Assassins Creed Valhalla: Porady na start - Assassins Creed Valhalla - poradnik do gry

W Assassin's Creed Valhalla nie wybiera się po prostu jednego głównego poziomu trudności. Możesz dokładnie dostosować poziom trudności do swoich możliwości i preferencji. Dzieje się tak dlatego, że gra pozwala oddzielnie ustawiać stopień trudności dla eksploracji (np. ułatwienia w odnajdywaniu celu podróży czy nawigacji), walki (siła przeciwników) oraz skradania się (łatwość wykrycia przez wrogów).

Jeśli chcesz możesz np. zwiększyć poziom trudności tylko dla skradania się, usprawnić odnajdywanie rzeczy w otoczeniu albo ułatwić sobie rozegranie jakiejś konkretnej bitwy. Warto z tym poeksperymentować, gdyż gra pozwala zmieniać poziom trudności również po rozpoczęciu kampanii. Więcej informacji możesz znaleźć na stronie Poziomy trudności.

Załóż elementy stroju kruka po pokonaniu Rikiwulfa

Rikiwulf to pierwszy główny boss gry i konfrontację z nim opisaliśmy m - Assassins Creed Valhalla: Porady na start - Assassins Creed Valhalla - poradnik do gry

Rikiwulf to pierwszy główny boss gry i konfrontację z nim opisaliśmy m.in. w rozdziale Bossowie. Po rozprawieniu się z Rikiwulfem otrzymasz przedmioty klanu kruka i warto je od razu wszystkie założyć. Zwiększą się dzięki temu bazowe statystyki Eivora, który rozpoczynając grę nie posiadał żadnych unikalnych elementów ubioru. Każdy z założonych przedmiotów dobrze jest też regularnie ulepszać, zwłaszcza że minie prawdopodobnie trochę czasu zanim zaczniesz odnajdywać lub otrzymywać inne wartościowe stroje.

Dodatkową zachętą do noszenia elementów stroju kruka jest otrzymanie premii za założenie przedmiotów z tego samego zestawu (premia do pancerza zwiększająca się w miarę utraty punktów zdrowia i większa szansa trafień krytycznych). Początkowo zdobędziesz 4 z 5 elementów stroju kruka. "Brakujący" piąty element to nakrycie głowy i je otrzymasz w nagrodę za pokonanie drugiego głównego bossa - Kjotve.

Postaraj się osiągnąć 20 Mocy zanim wyruszysz do Anglii

Dla przypomnienia Moc to współczynnik informujący o tym jak silny jest bohater - Assassins Creed Valhalla: Porady na start - Assassins Creed Valhalla - poradnik do gry

Dla przypomnienia Moc to współczynnik informujący o tym jak silny jest bohater. Parametr ten możesz zwiększać głównie poprzez awansowanie postacią na kolejne punkty doświadczenia i przeznaczanie pozyskiwanych punktów umiejętności na odblokowywanie nowych umiejętności z drzewka rozwoju. Wkroczenie do zbyt silnego regionu oznacza poważne problemy - przeciwnicy będą trudniejsi do pokonania i sami będą zadawali większe obrażenia.

Postaraj się uzbierać 20 Mocy zanim opuścisz Norwegię i wyruszysz po raz pierwszy do Anglii. Dwa pierwsze regiony w Anglii posiadają właśnie rekomendację dysponowania 20 Mocy. Wartość tę możesz osiągnąć zajmując się w pierwszych godzinach gry nie tylko głównymi questami, ale też opcjonalnymi aktywnościami, np. wydarzeniami czy sekretami. Więcej informacji na temat opisywanej mechaniki znajdziesz na osobnej stronie Sugerowana moc regionu.

Używaj Wzroku Odyna do odnajdywania wrogów, kluczy i skarbów

Eivor dysponuje Wzrokiem Odyna od samego początku gry i korzystanie z niego nie jest w żaden sposób limitowanie - Assassins Creed Valhalla: Porady na start - Assassins Creed Valhalla - poradnik do gry

Eivor dysponuje Wzrokiem Odyna od samego początku gry i korzystanie z niego nie jest w żaden sposób limitowanie. Działanie tego specjalnego trybu widzenia polega na prześwietlaniu otoczenia w poszukiwaniu interesujących rzeczy. Wzrok Odyna może ci się przede wszystkim przydawać do:

  1. Namierzania przeciwników - możesz dzięki temu skuteczniej ich omijać lub atakować z zaskoczenia.
  2. Odnajdywania skarbów - jeśli nie widzisz skarbu pomimo wskazań mapy (np. żółta kropka na mapie), to przesuń też kamerę w pionie - może on być np. na dachu budynku albo pod ziemią.
  3. Odnajdywania kluczy - mogą one leżeć na widoku lub być w posiadaniu wrogów. Klucze przydają się do otwierania zamkniętych drzwi i skrzyń.

Powracaj z odnalezionymi sztabami do Gunnara

Gunnar to zaprzyjaźniony kowal - w trakcie pobytu w Norwegii możesz go odnaleźć w wiosce Fornburg, zaś po przeniesieniu się do Anglii otrzymasz obowiązkowe zadanie zbudowania dla niego chatki w nowo powstałej osadzie Wikingów - Assassins Creed Valhalla: Porady na start - Assassins Creed Valhalla - poradnik do gry

Gunnar to zaprzyjaźniony kowal - w trakcie pobytu w Norwegii możesz go odnaleźć w wiosce Fornburg, zaś po przeniesieniu się do Anglii otrzymasz obowiązkowe zadanie zbudowania dla niego chatki w nowo powstałej osadzie Wikingów. Gunnar dysponuje umiejętnościami pozwalającymi na podnoszenie jakości przedmiotów Eivora, dzięki czemu zwiększa się ich liczba maksymalnych ulepszeń oraz można w nich "montować" runy.

Staraj się na bieżąco powracać do Gunnara ze sztabami odnajdywanymi w świecie gry, gdyż to one (a nie srebro) wykorzystywane są do "finansowania" ulepszeń ekwipunku. Zwróć jednak uwagę na to, że sztaby występują w trzech odmianach. Ich podstawowa odmiana - sztaby węgla - pozwoli jedynie na awansowanie solidnych przedmiotów na wyśmienite. Chcąc dokonać kolejnych ulepszeń jakości musisz odnajdywać rzadsze sztaby. Po więcej informacji zajrzyj na stronę Ulepszanie ekwipunku.

Wydarzenia pozwalają zdobywać dużo xp

W trakcie przechodzenia gry punkty doświadczenia możesz pozyskiwać na różne sposoby, przy czym wydarzenia na mapie świata (World Events) są drugim najlepszym po misjach źródłem xp - Assassins Creed Valhalla: Porady na start - Assassins Creed Valhalla - poradnik do gry

W trakcie przechodzenia gry punkty doświadczenia możesz pozyskiwać na różne sposoby, przy czym wydarzenia na mapie świata (World Events) są drugim najlepszym po misjach źródłem xp. Zdecydowanie polecamy przystępować na bieżąco do wszystkich odnajdywanych na mapie świata wydarzeń, jak również aktywnie poszukiwać kolejnych (mogą skrywać się pod niebieskimi kropkami na mapie).

Wydarzenia to różnego rodzaju drobne questy - możesz np. zostać poproszony o pomoc w wykonaniu jakiejś czynności, załagodzeniu jakiegoś konfliktu czy odnalezieniu zaginionego przedmiotu. Nie są one trudne ani długie. Gra przyznaje co najmniej 1200xp za ukończenie wydarzenia i szczególnie w początkowej fazie kampanii może ci to pozwolić znacznie częściej awansować na wyższe poziomy. Lokalizacje wydarzeń znajdziesz w naszym atlasie świata. Opisaliśmy je też w solucji.

Używaj kaptura do zmniejszania ryzyka wykrycia

Eivor może założyć kaptur po wybraniu go z rozwijanego menu (dolny kierunek na krzyżaku pada), przy czym jest to możliwe tylko jeśli bohater aktualnie z nikim nie walczy - Assassins Creed Valhalla: Porady na start - Assassins Creed Valhalla - poradnik do gry

Eivor może założyć kaptur po wybraniu go z rozwijanego menu (dolny kierunek na krzyżaku pada), przy czym jest to możliwe tylko jeśli bohater aktualnie z nikim nie walczy. Kaptur przydaje się w "pomarańczowych" lokacjach, czyli takich, w których przebywają przeciwnicy mogący zaatakować Eivora po tym jak się do nich zbliży. Ma on dwa główne zastosowania na potrzeby skuteczniejszego skradania się i pozostawania w ukryciu:

  1. Kaptur może opóźnić wykrycie Eivora. To przydatna cecha, ale miej świadomość tego, że nie gwarantuje on "niewidzialności". Przydaje się mimo wszystko podczas mijania przeciwników na średnim dystansie.
  2. Kaptur może pozwalać wtapiać się w otoczenie. Eivor może np. usiąść na ławce albo zatrzymać się przy stole pozwalającym na ukrywanie się. W tym przypadku nie musisz martwić się o zachowanie bezpiecznego dystansu, ale wadą tego rozwiązania jest konieczność pozostawania nieruchomym. Przydaje się to więc głównie jeśli czekasz na cel misji lub jakieś inne wydarzenie.

Przeznacz materiały na pierwsze ulepszenia prowiantu i kołczanu

Materiały do craftingu wydaje się w grze na ulepszanie posiadanych elementów ekwipunku - Assassins Creed Valhalla: Porady na start - Assassins Creed Valhalla - poradnik do gry

Materiały do craftingu wydaje się w grze na ulepszanie posiadanych elementów ekwipunku. Zanim zdecydujesz się na ulepszanie posiadanych broni i elementów pancerza dokonaj z poziomu inwentarza dwóch innych zakupów:

  1. Ulepsz prowiant (Rations) wydając na ten cel 50 skór i 100 rudy żelaza. Zwiększy to o 1 liczbę przenoszonego prowiantu i możliwych leczeń. Przyda ci się to oczywiście w każdej trudniejszej bitwie. Kolejny upgrade prowiantu jest już niestety znacznie droższy (140 skór, 300 rudy żelaza) i lepiej z nim poczekać.
  2. Ulepsz kołczan (Quiver) wydając na ten cel 30 skór i 20 rudy żelaza. Możesz też od razu lub niedługo później zakupić kolejny poziom za 80 skór i 50 rudy żelaza. Upgrade kołczanu pozwoli przenosić w inwentarzu większą liczbę strzał. Zmniejszy się dzięki temu ryzyko wyczerpania ich w trakcie walk i rzadziej będziesz musiał odnajdywać w świecie gry miejsca gdzie można uzupełnić zapas strzał.

Informacje o tam jak pozyskiwać skóry, rudę żelaza i inne surowce znajdziesz na osobnej stronie Materiały do craftingu.

Wybuduj szybko w osadzie ważne budynki

Siedziba kowala Gunnara jest jedynym budynkiem w osadzie, którego postawienie jest obowiązkowe - Assassins Creed Valhalla: Porady na start - Assassins Creed Valhalla - poradnik do gry

Siedziba kowala Gunnara jest jedynym budynkiem w osadzie, którego postawienie jest obowiązkowe. Przy kolejnych budynkach masz już wybór, przy czym musisz mieć świadomość tego, że będziesz dysponował mocno ograniczonymi zapasami materiałów do craftingu. Ważne jest w rezultacie to żeby w pierwszej kolejności postawić budynki, które odblokują ważne nowe mechaniki, questy i funkcje gry. Nasze rekomendacje to:

  1. Biuro Ukrytych (Hidden Ones Bureau) - Odblokowuje ono cały wątek Zakonu Starożytnych (odpowiednika templariuszy). Będziesz mógł identyfikować członków zakonu i polować na nich.
  2. Koszary (Barracks) - Odblokowują one możliwość korzystania z jomswikingów. Możesz rekrutować wikingów innych graczy oraz pozwalać na to żeby inni gracze korzystali z podległego ci wikinga i czerpać z tego tytułu korzyści (musisz grać w trybie online).
  3. Chatka łowcy (Hunter's Hut) - Odblokowuje ona możliwość dostarczania trofeów legendarnych zwierząt, a także pozwala na wykonywanie zleceń łowieckich, które mogą być nagradzane m.in. sztabami i runami.

Inne zalecane budynki do postawienia zestawiliśmy na stronie Najlepsze budynki osady.

Najazdy na klasztory pozwalają zdobywać rzadkie materiały

Do stawiania wymienionych w poprzednim podpunkcie budynków (oraz wszystkich innych z osady) potrzebne są specjalne materiały i niestety nigdy nie będziesz miał w ich nadmiarze - Assassins Creed Valhalla: Porady na start - Assassins Creed Valhalla - poradnik do gry

Do stawiania wymienionych w poprzednim podpunkcie budynków (oraz wszystkich innych z osady) potrzebne są specjalne materiały i niestety nigdy nie będziesz miał w ich nadmiarze. Najbardziej problematyczne są materiały rzemieślnicze (Raw Materials), gdyż nie odnajduje się ich w dużych ilościach podczas zwykłej eksploracji świata gry.

Staraj się na bieżąco organizować najazdy (rajdy) na opactwa odkrywane na mapie świata. W każdej tego typu lokacji znajdziesz co najmniej dwa duże pojemniki skrywające materiały rzemieślnicze. Napadanie na klasztory ułatwi ci przede wszystkim postawienie kilku początkowych budynków, które nie wymagają jeszcze bardzo dużych ilości materiałów rzemieślniczych (średnio 30-45 materiałów na 1 budynek).

Po więcej informacji zajrzyj na strony Najazdy i Osada w naszym poradniku.

W grze pojawiają się ważne wybory, choć nie jest ich dużo

Assassins Creed Valhalla podobnie jak AC Odyssey i AC Origins czerpie inspiracje z produkcji RPG i oznacza to między innymi, że w niektórych questach czekają cię różnorakie wybory - Assassins Creed Valhalla: Porady na start - Assassins Creed Valhalla - poradnik do gry

Assassin's Creed Valhalla podobnie jak AC Odyssey i AC Origins czerpie inspiracje z produkcji RPG i oznacza to między innymi, że w niektórych questach czekają cię różnorakie wybory. Niektóre decyzje tylko nieznacznie zmieniają przebieg zadania lub pojedynczej rozmowy, aczkolwiek w grze są też ważne wybory, które mają długofalowe konsekwencje. Twoja decyzja może np. doprowadzić do pozyskania lub utraty potencjalnego sojusznika, jak również przyczynić się do odblokowania innego zakończenia gry.

Najlepiej zapisywać stan gry przed każdą rozmową (możesz tworzyć manualne i szybkie sejwy) na wypadek zachowania się w niewłaściwy sposób czy ogólnie wybrania "złej" opcji dialogowej. Ważne wybory opisaliśmy dokładniej w rozdziale FAQ i są też uwzględnione w naszym opisie przejścia gry.

Używaj rogu do przyzywania towarzyszy na pomoc

Eivor od samego początku gry dysponuje rogiem, który ma dwa zastosowania - może być używany do przyzywania łodzi oraz do wzywania członków załogi - Assassins Creed Valhalla: Porady na start - Assassins Creed Valhalla - poradnik do gry

Eivor od samego początku gry dysponuje rogiem, który ma dwa zastosowania - może być używany do przyzywania łodzi oraz do wzywania członków załogi. W obu przypadkach w celu skorzystania z rogu musisz przytrzymać dolny kierunek na krzyżaku pada i wybrać odpowiednią pozycję z rozwijanego menu.

Bardziej przydatna jest druga z wymienianych opcji. W trakcie pobytu we wrogiej lokacji możesz przyzwać innych Wikingów na pomoc. Jest to szczególnie pomocne w tych sytuacjach, w których zawaliłeś ze skradaniem się i zostałeś wykryty, gdyż nie będziesz musiał zacząć walczyć ze wszystkimi przeciwnikami w pojedynkę. Wsparcie Wikingów może się też jednak przydawać w tych sytuacjach, w których chcesz szybciej zabezpieczyć daną lokację. Działając w grupie możesz łatwiej pozbyć się wrogów.

Rozglądaj się za księgami zdolności

Oprócz odblokowywania nowych umiejętności możesz też korzystać z aktywnych zdolności - Assassins Creed Valhalla: Porady na start - Assassins Creed Valhalla - poradnik do gry

Oprócz odblokowywania nowych umiejętności możesz też korzystać z aktywnych zdolności. Są to unikalne techniki walki zakładające wykorzystywanie broni do walki wręcz lub broni dystansowych. Z pomocą zdolności możesz m.in. posłać w stronę wrogów grad strzał, obrzucić ich toporkami, czy wykonać silną szarżę. Jako że zdolności są potężnymi atakami ich używanie jest limitowane - trzeba ładować specjalny pasek adrenaliny.

Jedyny sposób na odblokowanie nowej zdolności to odnalezienie powiązanej z nią księgi wiedzy - są one jedną z kategorii sekretów w grze. Po tym jak nauczysz się zdolności musisz ją dodatkowo dopisać do paska skrotów - Eivor może jednocześnie mieć w gotowości 4 zdolności dystansowe i 4 związane z walką wręcz.

Po więcej szczegółów zajrzyj na stronę Zdolności z rozdziału FAQ oraz do rozdziału o sekretach, w którym zamieściliśmy informacje o lokalizacji ksiąg.