Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Assassin's Creed Valhalla - poradnik do gry

Assassin's Creed Valhalla - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Assassins Creed Valhalla: Jak wygrywać w kości (Orlog)? Assassin's Creed Valhalla poradnik, solucja

Ta strona poradnika do Assassin's Creed Valhalla to zbiór porad dotyczących gry w kości (Orlog). Znajdziecie na niej opis dokładnych zasad, taktyki prowadzące do wygranej oraz listę wszystkich graczy w Anglii i Norwegii. Po wygraniu wszystkich potyczek zdobędziecie osiągnięcie Mistrz Orloga (Orlog Champion).

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia 2022

Na tej stronie poradnika do gry Assassin's Creed Valhalla znajdziesz szczegółowe zasady gry w kości o nazwie orlog. Z naszego opisu dowiesz się przede wszystkim jak wygrywać w mini-grze orlog. Przygotowaliśmy też różnorakie wskazówki i podpowiedzi do orloga. Oprócz tego znajdziesz listę wszystkich 19 graczy w orloga.

Orlog - ogólne zasady gry

Orlog to nazwa mini-gry, w których używane są specjalne kości do gry - Assassins Creed Valhalla: Jak wygrywać w kości (Orlog)? - Assassins Creed Valhalla - poradnik do gry

Orlog to nazwa mini-gry, w których używane są specjalne kości do gry. Jest ona dość rozbudowana i dobre poznanie jej może ci zająć trochę czasu.

Orlog to gra dla dwóch graczy. W Assassin's Creed Valhalla nie ma trybu multiplayer i trzeba ograniczać się do grania ze sztuczną inteligencją. Gra Orlog ma też jednak doczekać się fizycznego wydania (na podobnych zasadach np. do Gwinta z Wiedźmina), dzięki czemu możliwe stanie się również granie w nią z żywymi graczami.

W orloga nie gra się stawiając na szali posiadane srebro. Możesz przystępować do gier dowolną ilość razy bez uiszczania jakichkolwiek opłat i bez ryzyka utraty czegoś z inwentarza. W przypadku wygranej możesz jednak liczyć na nagrodę i będzie nią unikalna nowa łaska Bogów (więcej o tym w dalszej części opisu).

W momencie przystępowania do każdej gry możesz wybrać maksymalnie trzy łaski Bogów (God Favors) - Assassins Creed Valhalla: Jak wygrywać w kości (Orlog)? - Assassins Creed Valhalla - poradnik do gry

W momencie przystępowania do każdej gry możesz wybrać maksymalnie trzy łaski Bogów (God Favors). Jeśli posiadasz już więcej niż trzy łaski, to musisz dokonać wyboru tych, które twoim zdaniem są najlepsze i z których najczęściej lubisz korzystać.

Każda łaska ma inne unikalne działanie. Niektóre łaski mogą mieć ofensywny charakter (np. odbieranie kamyczków - zdrowia drugiemu graczowi), podczas gdy inne mogą mieć defensywny lub leczący charakter (np. odzyskanie części utraconych kamyczków).

Każdy wygrana unikalna gra w orloga (z innym graczem) nagradzana jest nową łaską Bogów. Z nowo odblokowanej łaski możesz korzystać we wszystkich kolejnych rozgrywkach.

O tym, kto rozpocznie daną grę, decyduje los - możesz wybrać orła lub reszkę podczas rzutu monetą - Assassins Creed Valhalla: Jak wygrywać w kości (Orlog)? - Assassins Creed Valhalla - poradnik do gry

O tym, kto rozpocznie daną grę, decyduje los - możesz wybrać orła lub reszkę podczas rzutu monetą. Jeśli prawidłowo wybrałeś stronę monety, to jako pierwszy będziesz rzucał kośćmi. Warto jednak zaznaczyć, że dla zachowania równowagi kolejność rzutów zmienia się w kolejnych rundach (w ramach tej samej rozgrywki).

W Orlogu naprzeciwko siebie staje dwóch graczy, którzy na przemian rzucają kośćmi - Assassins Creed Valhalla: Jak wygrywać w kości (Orlog)? - Assassins Creed Valhalla - poradnik do gry

W Orlogu naprzeciwko siebie staje dwóch graczy, którzy na przemian rzucają kośćmi. Na boczkach kości używanych w orlogu znajdują się różne symbole, które mogą oznaczać:

 1. atak wręcz - symbol topora
 2. obronę przed atakiem wręcz - symbol hełmu
 3. atak dystansowy - symbol strzały
 4. obronę przed atakiem dystansowym - symbol tarczy
 5. kradzież żetonów (tokenów) drugiego gracza - symbol ręki

Dodatkowo każdy z wymienionych symboli może być otoczony ramką - oznacza to możliwość dodatkowego pozyskania żetonu, który później może zostać zużyty do aktywacji łaski Bogów.

Przygotowania do finałowej rozgrywki w ramach danej rundy trwają 3 tury. W pierwszej i drugiej turze możesz wybrać jakie symbole na kościach chcesz pozostawić, a jakie chcesz ponownie wylosować, rzucając kośćmi w nadziei na wyrzucenie czegoś innego. Jeśli zamierzasz rzucić kośćmi również w ostatniej trzeciej turze, to musisz liczyć się z tym, że wyrzucone symbole na kościach automatycznie zostaną wybrane i nie będziesz mógł poczynić już żadnych zmian.

Bardzo wskazane jest reagowanie na kości wyrzucane przez drugiego gracza w kolejnych turach. Przykładowo jeśli widzisz, że pozostawił na planszy kości z ikoną topora, to postaraj się zadbać o pozostawienie kości z ikoną tarczy, które zablokują te ataki.

Jedną z najważniejszych cech orloga jest opcja korzystania z tzw - Assassins Creed Valhalla: Jak wygrywać w kości (Orlog)? - Assassins Creed Valhalla - poradnik do gry

Jedną z najważniejszych cech orloga jest opcja korzystania z tzw. łask Bogów (God Favors). Do aktywacji łaski potrzebne są żetony, przy czym nigdy nie jest to stała liczba. Silniejsza akcja związana z łaską Bogów będzie wymagała poświęcenia większej liczby żetonów.

Żetony można zdobywać na dwa sposoby:

 1. pozostawiając na planszy do gry kości z obwódkami - mogą to być kości dowolnego typu, np. z symbolem topora (atak wręcz) czy tarczy (obrona od ataków dystansowych)
 2. korzystając z kości z symbolem ręki pozwalających kraść żetony drugiego gracza.

Uwaga - Gracz sterowany przez SI może stosować te same "sztuczki", tzn. zwiększać liczbę swoich żetonów dzięki kościom z obwódkami oraz dążyć do kradzieży twoich żetonów.

W orlogu ważne jest planowanie przyszłych tur. Każda łaska Bogów posiada kilka wariantów aktywacji - możesz aktywować silniejsze warianty, które wymagają większej liczby żetonów (w przykładzie z obrazka pozwalają zadawać coraz większe obrażenia). Musisz mieć jednak świadomość tego, że żetony mogą ci zostać ukradzione przez drugiego gracza i że możesz na koniec tury nie mieć ich wystarczająco dużo do załączenia przysługi.

Zdrowie obu graczy reprezentują kamyczki - Assassins Creed Valhalla: Jak wygrywać w kości (Orlog)? - Assassins Creed Valhalla - poradnik do gry

"Zdrowie" obu graczy reprezentują kamyczki. Punkty zdrowia można tracić:

 1. otrzymując obrażenia od kości z symbolami topora - do obrażeń dojdzie jeśli drugi gracz nie zablokuje ataku kością z symbolem hełmu
 2. otrzymując obrażenia od kości z symbolami strzały - do obrażeń dojdzie jeśli drugi gracz nie zablokuje ataku kością z symbolem tarczy
 3. w wyniku pomyślnej aktywacji ofensywnej łaski Bogów przez drugiego gracza - jedynym sposobem na jej zablokowanie jest dokonanie wcześniejszej kradzieży żetonów drugiego gracza
W grze istnieje opcja odnawiania utraconego zdrowia / kamyczków dzięki łaskom Bogów - przykład łaski umożliwiającej regenerację zdrowia dzięki zużywaniu żetonów prezentuje dołączony obrazek - Assassins Creed Valhalla: Jak wygrywać w kości (Orlog)? - Assassins Creed Valhalla - poradnik do gry

W grze istnieje opcja odnawiania utraconego zdrowia / kamyczków dzięki łaskom Bogów - przykład łaski umożliwiającej regenerację zdrowia dzięki zużywaniu żetonów prezentuje dołączony obrazek. Dzięki różnym łaskom odnawianie zapasu kamyczków może przebiegać na różne sposoby.

Przegrywa ten gracz, który jako pierwszy straci wszystkie posiadane kamyczki.

Praktyczne porady - jak wygrywać w orloga?

Rozważ rozpoczęcie od pokonania dwóch graczy orloga w Norwegii - Assassins Creed Valhalla: Jak wygrywać w kości (Orlog)? - Assassins Creed Valhalla - poradnik do gry

Rozważ rozpoczęcie od pokonania dwóch graczy orloga w Norwegii. Obu z nich znajdziesz w startowym regionie Rygjafylke - w Fornburgu i Stavanger. Pierwsze starcie zawsze traktowane jest jako samouczek, ale wszystkie kolejne są już "na poważnie". Gracze z Norwegii nie dysponują "kompletem" łask Bogów i w rezultacie rozprawienie się z nimi może być dobrą lekcją przed zmierzeniem się z trudniejszymi graczami z Anglii. Pozwoli ci to też pozyskać pierwsze przydatne łaski Bogów.

Uderzenie Thora (Thor's Strike) nie jest najlepszą łaską Bogów w grze, ale jest dostępne od początku, dlatego warto od razu nauczyć się grać z jego użyciem, bo bez większego stresu pozwoli pokonać wszystkich rywali.

Wraz ze zdobywaniem nowych figurek, warto dołączyć do gry łaski pomocnicze, pasujące do naszego stylu gry. Z naszych doświadczeń wynika, że dobrze sprawdza się tu Dostatek Freyji (Freyjas Plenty - pokonaj gracza w Eurvicscire), pozwalający za 6 żetonów dorzucić kolejne trzy kości na stół oraz Dar Freyra (Freyr's Gift - pokonaj gracza w Lunden), podwajający wynik kości danego typu, których na stole leży najwięcej. Ta ostatnia łaska może znacząco przyspieszyć przejmowanie wrogich żetonów, bo jeśli po naszej stronie leżą np. 4 kości z ikoną ręki, to po zużyciu ośmiu żetonów, również osiem żetonów możemy zabrać rywalowi. Wydatek ten nigdy nie prowadzi do strat, bo w Orlog zawsze lepsza jest sytuacja, w której my mamy żetony, a przeciwnik nie.

Kluczem do sukcesu w Orlog jest zbieranie żetonów pozwalających skorzystać z łaski bogów po zakończeniu wszystkich tur w danej rundzie - Assassins Creed Valhalla: Jak wygrywać w kości (Orlog)? - Assassins Creed Valhalla - poradnik do gry

Kluczem do sukcesu w Orlog jest zbieranie żetonów pozwalających skorzystać z łaski bogów po zakończeniu wszystkich tur w danej rundzie. Przeciwnik będzie starał się robić dokładnie to samo i tego procesu nie da się zatrzymać, dlatego drugim nadrzędnym celem jest pozyskanie jak najwięcej żetonów z ręki rywala. W tym celu staramy się wyciągać z miski kości z obwódką, a także kości zawierające rysunek ręki. Idealną sytuacją jest wybór kości posiadających rękę i obwódkę jednocześnie.

W pierwszej rundzie zawsze staramy się zebrać jak najwięcej żetonów, nie przejmując się ewentualnymi stratami punktów życia. Na początku gry i tylko wtedy, nie da się skorzystać z łaski bogów, więc zebrane żetony zaprocentują później, kiedy użyjemy mocniejszych argumentów. Ogólna zasada jest taka, że w fazie łaski bogów nie używamy słabszych wersji łask. Lepiej cierpliwie poczekać, uzbierać wymaganą liczbę żetonów i zaatakować najmocniejszą wersją łaski.

Rzut kością jest całkowicie losowy, więc nie zawsze rozgrywka będzie szła po naszej myśli. Należy wykorzystywać ten fakt, uważnie obserwować posunięcia rywala i szykować kontrargumenty. Jeśli po rzucie nie widzimy żadnych rąk, to staramy się obronić przed atakiem konwencjonalnym (strzała, topór) lub samodzielnie zaatakować. Nigdy nie będziemy w stanie załatwić oponenta w taki sposób, ale nawet drobne uderzenia pomogą w osiągnięciu końcowego sukcesu.

Starajmy się nie ustawiać w linii środków defensywnych bez powodu, chyba, że mają obwódkę dającą żeton. Goła tarcza i hełm to najgorszy możliwy wybór, jeśli przeciwnik nie atakuje, bo są to kości nie wnoszące nic do starcia, a co za tym idzie, zmarnowane.

W fazie łaski bogów można używać żetonów, które wciąż znajdują się na stole i warto o tym pamiętać, bo suma żetonów może pozwolić odpalić łaskę w mocniejszej wersji - Assassins Creed Valhalla: Jak wygrywać w kości (Orlog)? - Assassins Creed Valhalla - poradnik do gry

W fazie łaski bogów można używać żetonów, które wciąż znajdują się na stole i warto o tym pamiętać, bo suma żetonów może pozwolić odpalić łaskę w mocniejszej wersji. Jeśli gra zaznacza aktywny wybór łaski to na stole znajduje się taka liczba żetonów, która to umożliwia, ale trzeba uważać, żeby nie przestrzelić, bo gra nie liczy żetonów, które po zebraniu ze stołu kości możemy stracić. Innymi słowy, najlepiej policzyć w myślach żetony, które posiadamy, dodać żetony, które widnieją w formie obwódek na kościach i te, które zdobędziemy kością z ręką oraz odjąć żetony, które na pewno zabierze przeciwnik. Pozwala to uniknąć przykrych niespodzianek.

Rywale grają bardzo pasywnie i rzadko robią przemyślane ruchy. Z reguły starają się wyciągnąć jak najwięcej kości z obwódkami, a ewentualne ataki budują tylko w sytuacji, kiedy mają bardzo dużo żetonów i mogą skorzystać z najmocniejszych łask. Warto uprzedzać fakty i przygotować się na potencjalny atak, sprawdzając jakie łaski posiada przeciwnik. Nigdy nie będziemy w stanie zapobiec całkowicie takim uderzeniom, ale zniwelowanie strat jest równie istotne. Warto nauczyć się też czytać posunięcia rywala. Przykładowo - jeśli oponent wyciąga z miski tylko kości z toporem, to pewne jest, że użyje łaski, która zwiększy moc toporów.

W Orlog lepiej nie zdawać się na przypadek. Kości rzucamy w trzech turach, nawet jeśli przeciwnik lub my wybierzemy wszystkie kości z miski w turze pierwszej. W trzeciej turze na stół zawsze trafiają kości, które wypadną, bez względu na to czy to się nam podoba czy nie.

Ilu graczy orloga jest w świecie gry?

W AC Valhalla do pokonania jest 19 różnych graczy w orloga - 2 w Norwegii i 17 w Anglii - Assassins Creed Valhalla: Jak wygrywać w kości (Orlog)? - Assassins Creed Valhalla - poradnik do gry

W AC Valhalla do pokonania jest 19 różnych graczy w orloga - 2 w Norwegii i 17 w Anglii. Każdy pokonany unikalny gracz odblokowuje nową łaskę Bogów, z której możesz od tej pory korzystać.

Pokonani gracze w orloga oznaczani są "fajeczką" (przykład na dołączonym obrazku). Jest to informacja, że na ponownym rozegraniu starcia z tą postacią nic już nie zyskasz.

Wygranie ze wszystkimi 19 graczami w orloga ze świata gry nagradzane jest trofeum Mistrz Orloga. Osiągnięcia tego nie możesz przegapić i jeśli chcesz to tematem gry w kości możesz zainteresować się np. dopiero po ukończeniu głównej fabuły.

Wszyscy gracze Orloga - Norwegia

W Norwegii spotkasz 2 graczy w orloga - Assassins Creed Valhalla: Jak wygrywać w kości (Orlog)? - Assassins Creed Valhalla - poradnik do gry

W Norwegii spotkasz 2 graczy w orloga:

 1. Gracz 1 - wioska Fornburg w regionie Rygjafylke
 2. Gracz 2 - wioska Stavanger w regionie Rygjafylke

Wszyscy gracze Orloga - Anglia

W Anglii spotkasz 17 graczy w orloga - Assassins Creed Valhalla: Jak wygrywać w kości (Orlog)? - Assassins Creed Valhalla - poradnik do gry

W Anglii spotkasz 17 graczy w orloga:

 1. Gracz 1 - osada Krucza Przystań
 2. Gracz 2 - region Grantebridgescire
 3. Gracz 3 - region Wschodnia Anglia
 4. Gracz 4 - region Lunden
 5. Gracz 5 - region Oxenefordscire
 6. Gracz 6 - region Lincolnscire
 7. Gracz 7 - region Sciropescire
 8. Gracz 8 - region Suthsexe
 9. Gracz 9 - region Essexe
 10. Gracz 10 - region Cent
 11. Gracz 11 - region Ledecestrescire
 12. Gracz 12 - region Eurvicscire
 13. Gracz 13 - region Jorvik
 14. Gracz 14 - region Eurvicscire
 15. Gracz 15 - region Glowecestrescire
 16. Gracz 16 - region Wincestre
 17. Gracz 17 - region Hamtunscire