Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Assassin's Creed Valhalla - poradnik do gry

Assassin's Creed Valhalla - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Assassin's Creed Valhalla: Aktywności poboczne - mini-gry Assassin's Creed Valhalla poradnik, solucja

Ta strona poradnika do Assassin's Creed Valhalla to zbiór najważniejszych aktywności pobocznych i mini-gier. W tym miejscu znajdziecie informacje o pyskówkach (Flyting), wędkowaniu, zawodach pijackich, polowaniu na zwierzęta oraz grze w kości – Orlog.

Ostatnia aktualizacja: 1 kwietnia 2022

Na tej stronie poradnika do gry Assassin's Creed Valhalla znajdziesz zestawienie najważniejszych aktywności pobocznych i mini-gier, m.in. wędkarstwa, gry w kości czy zawodów pijackich. Zajmowanie się opcjonalnymi czynnościami i mini-grami może być pomocne w zdobywaniu srebra i unikalnych nagród, jak również w zdobywaniu trofeów powiązanych z dodatkowymi aktywnościami.

Flyting

Jedną z bardziej interesujących aktywności pobocznych są Pyskówki czyli wojna na wyzwiska - Assassins Creed Valhalla: Aktywności poboczne - mini-gry - Assassins Creed Valhalla - poradnik do gry

Jedną z bardziej interesujących aktywności pobocznych są Pyskówki czyli wojna na wyzwiska. Tradycja ta była praktykowana w Anglii między 5. i 16. wiekiem. Polega ona na wzajemnym obrażaniu się z przeciwnikiem, często także wierszem. Podczas takich potyczek w AC Valhalla musisz wybrać poprawną ścieżkę dialogową, które będzie stanowić odpowiedź na zaczepki.

By odnieść zwycięstwo, muszą być one adekwatne do sytuacji i stanowić właściwą odpowiedź na wypowiedzi oponenta. Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że masz określony czas na wybranie odpowiednej ścieżki dialogowej NPC-e zainteresowani pyskówkami oznaczani są na mapach świata ikoną maski teatralnej. Przystąpienie do każdej pyskówki (za wyjątkiem tej z wioski Fornburg, która jest wprowadzeniem do mini-gry) wymaga postawienia trochę srebra na szali. Możesz się zabezpieczyć i wykonać szybki zapis tuż przed rozpoczęciem mini-gry. Rozwiązania pyskówek uwzględniliśmy w rozdziale o sekretach.

Wygrywanie pyskówek zwiększa charyzmę Eivora, która może być wykorzystywana do wybierania unikalnych opcji dialogowych/zachowania w rozmowach. Może ci to pozwolić przekonać rozmówcę do swoich racji czy zaliczyć quest w alternatywny sposób.

Mechanizm ulepszania i wykorzystywania charyzmy opisaliśmy dokładnie na osobnej stronie Charyzma - jak i po co zwiększać?.

Orlog - gra w kości

Orlog to mini-gra w kości, która jest dość rozbudowana i której dobre poznanie może ci zająć trochę czasu - Assassins Creed Valhalla: Aktywności poboczne - mini-gry - Assassins Creed Valhalla - poradnik do gry

Orlog to mini-gra w kości, która jest dość rozbudowana i której dobre poznanie może ci zająć trochę czasu. To gra dla dwóch graczy i w świecie gry znajdziesz w sumie 19 osób, które potrafią w nią grać - każda z nich oznaczana jest na mapach świata ikoną kości do gry. W grze orlog nie gra się na pieniądze, tylko dla przyjemności. Możesz przystępować do gier dowolną ilość razy bez uiszczania jakichkolwiek opłat.

W momencie rozpoczynania rozgrywki możesz wybrać maksymalnie trzy przysługi Bogów - więcej informacji znajdziesz o nich w dalszej części opisu - Assassins Creed Valhalla: Aktywności poboczne - mini-gry - Assassins Creed Valhalla - poradnik do gry

W momencie rozpoczynania rozgrywki możesz wybrać maksymalnie trzy przysługi Bogów - więcej informacji znajdziesz o nich w dalszej części opisu. Każdy wygrana unikalna gra w orloga (z innym graczem) nagradzana jest nową przysługą Bogów. Z przysług tych możesz korzystać we wszystkich kolejnych rozgrywkach.

W Orlogu naprzeciwko siebie staje dwóch graczy, którzy na przemian rzucają kośćmi - Assassins Creed Valhalla: Aktywności poboczne - mini-gry - Assassins Creed Valhalla - poradnik do gry

W Orlogu naprzeciwko siebie staje dwóch graczy, którzy na przemian rzucają kośćmi. Na boczkach kości znajdują się różne symbole, które mogą oznaczać atak, obronę, pozyskanie specjalnego tokena lub kradzież tokenów drugiego gracza. Możesz wybierać kości, przy których chcesz pozostawać oraz te, którymi chcesz ponownie rzucić w nadziei na wyrzucenie czegoś innego.

Bardzo wskazane jest reagowanie na kości wyrzucane przez drugiego gracza. Przykładowo jeśli widzisz, że pozostawił na planszy kości z ikoną topora, to postaraj się zadbać o pozostawienie kości z ikoną tarczy, które zablokują te ataki.

Ważną częścią mini-gry jest możliwość korzystania z tzw - Assassins Creed Valhalla: Aktywności poboczne - mini-gry - Assassins Creed Valhalla - poradnik do gry

Ważną częścią mini-gry jest możliwość korzystania z tzw. przysług Bogów (God Favors). Do aktywacji przysługi potrzebna jest określona liczba tokenów. Tokeny można zdobywać na dwa sposoby - pozostawiając na planszy do gry kości z czerwonymi obwódkami oraz korzystając z kości pozwalających kraść tokeny drugiego gracza. Oponent również może oczywiście stosować podobne sztuczki - gromadzić swoje tokeny i kraść twoje.

W orlogu ważne jest planowanie przyszłych rund. Każda przysługa Bogów posiada kilka wariantów aktywacji - możesz aktywować silniejsze warianty, które wymagają większej liczby tokenów (w przykładzie z obrazka pozwalają zadawać coraz większe obrażenia). Musisz mieć świadomość tego, że tokeny mogą ci zostać ukradzione przez drugiego gracza i że możesz na koniec rundy nie mieć ich wystarczająco dużo do załączenia przysługi.

Zdrowie obu graczy reprezentują kamyczki - Assassins Creed Valhalla: Aktywności poboczne - mini-gry - Assassins Creed Valhalla - poradnik do gry

"Zdrowie" obu graczy reprezentują kamyczki. Otrzymywanie obrażeń od kości z ikoną ataku oraz od przysług Bogów doprowadza do utraty kolejnych kamyczków. Przegrywa ten gracz, który jako pierwszy straci wszystkie posiadane kamyczki.

Szukasz więcej porad do strategii i przydatnych wskazówek? Znajdziesz je na osobnej stronie naszego poradnika: Orlog - jak wygrywać w kości?

Zawody pijackie

Zawody pijackie to jedna z mini-gier dostępnych w AC Valhalla - Assassins Creed Valhalla: Aktywności poboczne - mini-gry - Assassins Creed Valhalla - poradnik do gry

Zawody pijackie to jedna z mini-gier dostępnych w AC Valhalla. Miejsca przystąpienia do konkursów spożywania alkoholu możesz rozpoznawać po ikonach skrzyżowanych rogów. Pierwsze takie miejsce znajdziesz w Fornburgu w Norwegii, a kolejne w innych różnych częściach krainy. Za wyjątkiem tutoriala przystępowanie do zawodów pijackich wiąże się ze stawianiem srebra na szali - możesz wybierać małe, średnie lub duże zakłady. Dobrym pomysłem jest zapisanie postępów przed rozpoczęciem mini-gry żeby w razie przegranej uchronić się przed utratą złota.

Zawody pijackie są formą gry rytmicznej. Twoim podstawowym zadaniem jest wciskanie w odpowiednich momentach przycisku X (na PS4/PS5) lub A (na Xbox One/Series X). Tempo gry będzie stopniowo rosło i jeśli się pomylisz, to oprócz stracenia kilka sekund Eivor powróci do początkowego wolnego tempa spożywania alkoholu.

Mini-gra wymusza też wychylanie gałki w lewo lub w prawo tuż po pojawieniu się stosownego komunikatu. Uchroni to Eivora przed przewróceniem się i ponownym zmarnowaniem czasu.

Wędkarstwo

Wędkarstwo to kolejna bardziej rozbudowana dodatkowa aktywność w AC Valhalla - Assassins Creed Valhalla: Aktywności poboczne - mini-gry - Assassins Creed Valhalla - poradnik do gry

Wędkarstwo to kolejna bardziej rozbudowana dodatkowa aktywność w AC Valhalla. Eivor początkowo nie posiada wędki, choć gra teoretycznie pozwala łowić ryby trafiając w nie z łuku. Najlepiej jest zakupić w stajni w Kruczej Przystani lekcję pływania dla konia Eivora. Będziesz mógł swobodnie przmieszczać się po zbiornikach wodnych siedząc na koniu i zabijać ryby, czy to trafiając w nie z łuku czy stosując kopniaki dla ryb, które nie zdążyły odpłynąć.

W odnajdywaniu ryb może ci pomagać Wzrok Odyna - Assassins Creed Valhalla: Aktywności poboczne - mini-gry - Assassins Creed Valhalla - poradnik do gry

W odnajdywaniu ryb może ci pomagać Wzrok Odyna. Po tym jak zdołasz pozbawić życia ryby musisz do nich podpłynąć i je pozbierać. Dopiero wtedy dołączą do inwentarza Eivora.

Na odblokowanie opcji wędkowania musisz zaczekać do momentu gdy wybudujesz w osadzie chatkę wędkarzy - Assassins Creed Valhalla: Aktywności poboczne - mini-gry - Assassins Creed Valhalla - poradnik do gry

Na odblokowanie opcji wędkowania musisz zaczekać do momentu gdy wybudujesz w osadzie chatkę wędkarzy. W inwentarzu bohatera automatycznie znajdzie się wędka, którą będzie można wybrać z rozwijanego menu.

Łowiska możesz odnajdywać we własnym zakresie lub kupować od handlarzy podpowiedzi na temat ich lokalizacji - Assassins Creed Valhalla: Aktywności poboczne - mini-gry - Assassins Creed Valhalla - poradnik do gry

Łowiska możesz odnajdywać we własnym zakresie lub kupować od handlarzy podpowiedzi na temat ich lokalizacji. Może to pomagać w odnajdywaniu miejsc, w których pojawiają się rzadkie gatunki ryb, szczególnie jeśli masz w planach zdobycie trofeum za złowienie wszystkich ich odmian.

Po zarzuceniu wędki w wybranym miejscu musisz czekać, aż złapie się jakaś ryba. Gdy już to nastąpi, będziesz musiał wyciągnąć ją na brzeg. Aby zakończyło się to pomyślnie musisz kontrolować napięcie liny. Jeśli będzie ona zbyt naprężona, to pęknie, a cel ucieknie.

Polowania na zwierzęta

W Assassins Creed Valhalla na dzikie zwierzęta możesz polować od samego początku gry - Assassins Creed Valhalla: Aktywności poboczne - mini-gry - Assassins Creed Valhalla - poradnik do gry

W Assassins Creed Valhalla na dzikie zwierzęta możesz polować od samego początku gry. Najlepiej sprawdza się do tego łuk, aczkolwiek jeśli zdołasz zbliżyć się do zwierzęcia to możesz też skorzystać z broni białej. Dzięki zabijaniu zwierząt możesz pozyskiwać skóry i inne surowce, a także odnawiać siły życiowe Eivora.

Trofea po pokonanych "standardowych" zwierzętach mają dwa zastosowania:

  1. Możesz składać je przy ołtarzach ofiarnych odnajdywanych w świecie gry i pozyskiwać dzięki temu darmowe punkty umiejętności.
  2. Możesz po wybudowaniu chatki myśliwych w osadzie wymieniać skóry i inny materiały na wartościowe dobra, np. sztabki czy runy.
Świat gry zamieszkuje również kilka legendarnych zwierząt i starcia z nimi można przyrównać do walk z bossami - mają długie paski zdrowia, wyprowadzają silne ataki i niełatwo jest je pokonać - Assassins Creed Valhalla: Aktywności poboczne - mini-gry - Assassins Creed Valhalla - poradnik do gry

Świat gry zamieszkuje również kilka legendarnych zwierząt i starcia z nimi można przyrównać do walk z bossami - mają długie paski zdrowia, wyprowadzają silne ataki i niełatwo jest je pokonać.

1 - Assassins Creed Valhalla: Aktywności poboczne - mini-gry - Assassins Creed Valhalla - poradnik do gry
Z trofeami legendarnych zwierząt również możesz powracać do chatki łowców w Kruczej Przystani - Assassins Creed Valhalla: Aktywności poboczne - mini-gry - Assassins Creed Valhalla - poradnik do gry

Z trofeami legendarnych zwierząt również możesz powracać do chatki łowców w Kruczej Przystani. W tym samym miejscu możesz też śledzić swoje postępy w ich lokalizowaniu i odbierać unikalne nagrody związane z eliminowaniem legendarnych odmian zwierząt. Mogą to być m.in. schematy ulepszeń kosmetycznych oraz unikalne bronie:

  1. łuk drapieżcy Petry - Petra's Arc - zwiększa on szanse zadawania obrażeń krytycznych, gdy Eivor ma pełny pasek zdrowia.
  2. topór Vordr's Bite - silne wykończenia przeciwników (finishery) mają szansę wytworzenia trującej chmury, które może zatruć wrogów

Legowiska legendarnych zwierząt uwzględnilśmy w rozdziale o sekretach gry.