Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Assassin's Creed Valhalla - poradnik do gry

Assassin's Creed Valhalla - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Assassin's Creed Valhalla: Walka - bronie, rajdy Assassin's Creed Valhalla poradnik, solucja

Na tej stronie poradnika do Assassin's Creed Valhalla znajdziecie najważniejsze informacje o staczaniu walk. Opisaliśmy poziomy trudności walk, ataki, uniki, sposoby leczenia, moce, umiejętności, ulepszanie ekwipunku i pasek staminy, zarówno Eivior, jak i przeciwników.

Ostatnia aktualizacja: 1 kwietnia 2022

Na tej stronie poradnika do gry Assassin's Creed Valhalla znajdziesz komplet informacji na temat staczania walk. Dowiesz się m.in. jak skutecznie atakować przeciwników, jak blokować lub unikać wrogich ciosów, a także jak odpowiednio przygotowywać się do najtrudniejszych walk.

Walka - czy jest obowiązkowa?

Tak, rozgrywanie wielu walk w grze AC Valhalla jest niestety obowiązkowe - Assassins Creed Valhalla: Walka - bronie, rajdy - Assassins Creed Valhalla - poradnik do gry

Tak, rozgrywanie wielu walk w grze AC Valhalla jest niestety obowiązkowe. Nie możesz liczyć na to, że ukończysz całą grę, polegając wyłącznie na skradaniu się i cichych asasyńskich zabójstwach z wykorzystaniem ukrytego ostrza i łuku.

Do obowiązkowych walk dochodzi przede wszystkim w trakcie rozwiązywania wielu głównych i pobocznych questów. Mogą to być zarówno zwykłe bójki, jak i większe bitwy (np. ataki na wrogie forty) czy starcia z bossami gry.

Podczas rozwijania Eivora nie wybieraj wyłącznie umiejętności, zdolności i run pomocnych w skradaniu się i walce z ukrycia. Możesz mieć wtedy niepotrzebne problemy po tym jak załączy się jedna z obowiązkowych walk i nagle nie będziesz mógł korzystać np. z premii do obrażeń zadawanych przez skrytobójcze ataki.

Poziom trudności walk

Assassins Creed Valhalla pozwala oddzielnie ustawić poziom trudności dla staczania bezpośrednich walk - Assassins Creed Valhalla: Walka - bronie, rajdy - Assassins Creed Valhalla - poradnik do gry

Assassin's Creed Valhalla pozwala oddzielnie ustawić poziom trudności dla staczania bezpośrednich walk. Możesz tego po raz pierwszy dokonać już w momencie rozpoczynania nowej gry. Cztery główne poziomy trudności dla tego ustawienia to:

  1. Skald - to niski poziom trudności
  2. Vikingr - to domyślny normalny poziom trudności
  3. Berserkr - to wysoki poziom trudności
  4. Drengr - to bardzo wysoki poziom trudności

Zmiana poziomu trudności wpływa przede wszystkim na żywotność przeciwników, tzn. liczbę ich punktów zdrowia. Zmieniają się też odporności przeciwników i zadawane przez nich obrażenia. Musisz liczyć się z tym, że nie tylko trudniej będzie ich zabić, ale również łatwiej będzie doprowadzić do śmierci Eivora.

Oprócz wybrania głównego poziomu trudności walk możesz też odwiedzić menu opcji i zdecydować się na dodatkowe ustawienia. Jednym z ważnych ustawień jest asystent celowania - możesz wybrać jak bardzo gra ma ci pomagać podczas korzystania z łuku.

Atak

W grze Assassins Creed Valhalla Eivor może wyprowadzać lekkie lub ciężkie ataki bronią białą - Assassins Creed Valhalla: Walka - bronie, rajdy - Assassins Creed Valhalla - poradnik do gry

W grze Assassin's Creed Valhalla Eivor może wyprowadzać lekkie lub ciężkie ataki bronią białą. Ciężkie ataki zadają większe obrażenia, ale zużywają staminę (więcej o nich w jednym z kolejnych podpunktów) i mogą zostać łatwo przerwane przez przeciwników. Lekkie ataki nie osłabiają tak bardzo wrogów, ale są znacznie szybsze i możesz z łatwością wyprowadzić ich kilka pod rząd.

Generalnie radzimy rozpoczynać każdy pojedynek od co najmniej 1 ciężkiego ataku. W trakcie prowadzenia walk polegaj więcej na lekkich atakach, ale szukaj też okazji do odpalania kolejnych ciężkich - kiedy będziesz miał wystarczająco dużo staminy i kiedy będziesz mógł z dużą pewnością założyć, że przeciwnik nie zdoła powstrzymać Eivora przed dokończeniem ciężkiego ataku.

Do walk z wykorzystaniem broni białej Eivor może używać - Assassins Creed Valhalla: Walka - bronie, rajdy - Assassins Creed Valhalla - poradnik do gry

Do walk z wykorzystaniem broni białej Eivor może używać:

  1. Broni jednoręcznej i tarczy
  2. Broni dwuręcznej
  3. Dwóch broni - tzw. Dual Wielding

Najlepiej przetestować wszystkie trzy warianty i wybrać ten, który wydaje się ci się najbardziej interesujący. Wariant broń + tarcza oferuje naszym zdaniem najbezpieczniejszą i najbardziej wyważoną rozgrywkę. Warto zaznaczyć, że nawet jeśli nie posiadasz tarczy, to Eivor nadal będzie w stanie parować ataki przeciwników.

AC Valhalla zawiera opcję walki na pięści - Assassins Creed Valhalla: Walka - bronie, rajdy - Assassins Creed Valhalla - poradnik do gry

AC Valhalla zawiera opcję walki na pięści. Załącza się ona najczęściej w sposób automatyczny, gdy np. dany quest czy wydarzenie dotyczą pokonania przeciwnika lub grupy przeciwników bez zabijania ich. Nadal możesz wyprowadzać silne lub szybkie ataki, jak również korzystać z bloków.

Ciekawostka - Jeśli pozbędziesz się broni, którą Eivor ma ustawioną dla lewej ręki, to główny bohater w zastępstwie za nią może zacząć używać ukrytego ostrza. Bohater jest również w stanie parować ataki wrogów z wykorzystaniem ostrza.

Do atakowania wrogów możesz też używać łuku - Assassins Creed Valhalla: Walka - bronie, rajdy - Assassins Creed Valhalla - poradnik do gry

Do atakowania wrogów możesz też używać łuku. Polecamy korzystać z lekkiego łuku lub z łuku łowcy, gdyż łuk drapieżcy premiuje powolne i precyzyjne oddawanie strzałów, które bardziej przydaje się podczas skradania i eliminowania nieruchomych celów pojedynczymi celnymi trafieniami.

Podczas korzystania z łuku zdecydowanie warto wspierać się zdolnościami dystansowymi, które mogą pozwalać np. na "zbombardowanie" wrogów strzałami, czy też na korzystanie ze strzał podpalających, wybuchowych lub zatruwających. Przydatne jest również celowanie w pomarańczowe słabe punkty na ciałach przeciwników. Pomyślne trafienie w każdy taki punkt jest w stanie chwilowo ogłuszyć atakowanego wroga.

Innym bardzo pomocnym sposobem na eliminowanie wrogów są zdolności, czyli specjalne ataki, których aktywowanie wiąże się z zużywaniem paska adrenaliny - Assassins Creed Valhalla: Walka - bronie, rajdy - Assassins Creed Valhalla - poradnik do gry

Innym bardzo pomocnym sposobem na eliminowanie wrogów są zdolności, czyli specjalne ataki, których aktywowanie wiąże się z zużywaniem paska adrenaliny. Adrenalinę możesz odnawiać m.in. dzięki udanym zwykłym atakom, zaś liczbę użyć adrenaliny możesz zwiększać kupując nowe sloty na drzewku umiejętności.

Jedną z naszych ulubionych zdolności to Dive of the Valkyries, dzięki której Eivor może wzbić się w powietrze i następnie uderzyć w przeciwnika z ogromną siłą. Zdolność tę możesz odblokować m.in. dzięki odwiedzeniu klasztoru Isle of Ely Monastery w regionie Grantebridgescire w Anglii. Po więcej informacji i wskazówek zajrzyj na stronę Zdolności - jak odblokowywać?.

W niektórych bitwach biorą udział sojusznicy i mogą ci oni wyraźnie ułatwiać rozgrywanie walk, gdyż uwaga większości przeciwników odwróci się od Eivora - Assassins Creed Valhalla: Walka - bronie, rajdy - Assassins Creed Valhalla - poradnik do gry

W niektórych bitwach biorą udział sojusznicy i mogą ci oni wyraźnie ułatwiać rozgrywanie walk, gdyż uwaga większości przeciwników odwróci się od Eivora. Warto korzystać z okazji do tego żeby atakować od tyłu wrogów, którzy są zajęli walką z kimś innym. Jest to szczególnie wskazane jeśli masz ustawione runy gwarantujące premie do obrażeń dla ataków wymierzonych w plecy przeciwników.

Na polu bitwy oprócz standardowych wrogów mogą też pojawiać się elitarni przeciwnicy - rozpoznasz ich po nazwach nad ich głowami i inaczej wyglądających ich paskach zdrowia - Assassins Creed Valhalla: Walka - bronie, rajdy - Assassins Creed Valhalla - poradnik do gry

Na polu bitwy oprócz standardowych wrogów mogą też pojawiać się elitarni przeciwnicy - rozpoznasz ich po nazwach nad ich głowami i inaczej wyglądających ich paskach zdrowia.

Taktyka walki z tymi wrogami nie różni się w znaczący sposób, choć musisz mieć świadomość tego, że nie zostaną tak szybko pokonani. Szukaj okazji do wyczerpywania ich paska obrony po to żeby wystawiać ich na silniejsze ataki. Możesz też próbować osłabiać ich jeszcze przed rozpoczęciem właściwych walk zakradając się za ich plecy i używając ukrytego ostrza. Elitarni przeciwnicy częściej używają czerwonych ataków, tak więc obserwuj staminę i reaguj odpowiednio na ataki niemożliwe do zablokowania.

Obrona i leczenie

Przed atakami przeciwników możesz bronić się na kilka różnych sposobów - Assassins Creed Valhalla: Walka - bronie, rajdy - Assassins Creed Valhalla - poradnik do gry

Przed atakami przeciwników możesz bronić się na kilka różnych sposobów. Zdecydowanie najbardziej przydatne są uniki oraz uskoki. W większości sytuacji unik (pojedyncze wciśnięcie klawisza) powinien być wystarczający do ocalenia Eivora przed otrzymaniem obrażeń. Uskoki (przytrzymanie klawisza) przydają się w tych sytuacjach, w których przeciwnik odpali silniejszy atak o dużym zasięgu i będziesz chciał mieć pewność, że nie dosięgnie on bohatera.

Z unikami powiązana jest świetna umiejętność Otarcie się o śmierć - Brush With Death. Jej działanie polega na możliwości automatycznego załączenia się spowolnienia czasu jeśli unik wykonasz w ostatnim możliwym momencie. Jest to świetna technika przede wszystkim do rozgrywania walk z bossami. Po udanej aktywacji "bullet time" możesz w dogodny sposób przerwać atak przeciwnika i wyprowadzić swój własny (najlepiej silny).

Inne skuteczne techniki obrony to blokowanie oraz parowanie ataków przeciwników - Assassins Creed Valhalla: Walka - bronie, rajdy - Assassins Creed Valhalla - poradnik do gry

Inne skuteczne techniki obrony to blokowanie oraz parowanie ataków przeciwników. Zdecydowanie ciekawsza jest ta druga opcja, choć wymaga ona idealnego zgrania w czasie - przycisk bloku musi zostać wciśnięty (nie przytrzymany!) w momencie gdy atak przeciwnika miał dosięgnąć Eivora. Musisz z tym sporo potrenować, gdyż jeśli "spudłujesz", to bohater może zostać trafiony.

Udane parowanie jest w stanie wytrącić przeciwnika z równowagi i pozwolić ci przejść do skutecznego kontrataku. Niezwykle ważną informacją jest natomiast to, że nie możesz parować ani blokować czerwonych ataków przeciwników. Jedyna skuteczna reakcja to wykonanie uniku (a najlepiej uskoku jeśli czerwony atak ma duży zasięg).

Do każdej walki staraj się przystąpić mając w zapasie jak najwięcej prowiantu - Assassins Creed Valhalla: Walka - bronie, rajdy - Assassins Creed Valhalla - poradnik do gry

Do każdej walki staraj się przystąpić mając w zapasie jak najwięcej prowiantu. Pozwoli ci to na biężąco leczyć Eivora w sytuacji odnoszenia obrażeń. Jest to istotna kwestia, gdyż domyślnie pasek zdrowia nie może się samoczynnie regenerować. Po zużyciu całego prowiantu rozważ ucieczkę lub rozejrzenie się po okolicy za grzybami / krzakami po to żeby się na szybko podleczyć.

Więcej informacji o przywracaniu Eivora do pełni zdrowia znajdziesz na stronie Leczenie bohatera z rozdziału FAQ.

W grz AC Valhalla możesz też przygotować się do trudniejszych walk dzięki zorganizowaniu wieczerzy w osadzie - Assassins Creed Valhalla: Walka - bronie, rajdy - Assassins Creed Valhalla - poradnik do gry

W grz AC Valhalla możesz też przygotować się do trudniejszych walk dzięki zorganizowaniu wieczerzy w osadzie. Eivor może w ten sposób otrzymać 3-godzinnego buffa / premię do statystyk, np. do długości pasków zdrowia czy wytrzymałości. Temat ten dokładniej omówiliśmy w rozdziale Osada.

Stamina Eivora i paski obrony przeciwników

W trakcie walk staraj się często obserwować pasek staminy / wytrzymałości, który zlokalizowany jest pod paskiem zdrowia Eivora - Assassins Creed Valhalla: Walka - bronie, rajdy - Assassins Creed Valhalla - poradnik do gry

W trakcie walk staraj się często obserwować pasek staminy / wytrzymałości, który zlokalizowany jest pod paskiem zdrowia Eivora. Wyczerpanie staminy uniemożliwia chwilowo wykonywanie bloków i uników. Może cię to wpędzić w poważne kłopoty, szczególnie jeśli jest to walka z bossem, który zacznie odpalać najsilniejsze ataki.

Staminę wyczerpują uskoki, bloki oraz nieudane ataki w wykonaniu Eivora. Może się ona samoczynnie regenerować, choć potrwa to zdecydowanie dłużej jeśli całkowicie wyczerpałeś jej pasek. Staminę mogą też szybciej odnawiać udane lekkie ataki - stosuj je do momentu odzyskania dostatecznej dużej ilości staminy.

W przypadku wrogów odpowiednikiem ich staminy są znajdujące się nad ich głowami paski obrony - Assassins Creed Valhalla: Walka - bronie, rajdy - Assassins Creed Valhalla - poradnik do gry

W przypadku wrogów odpowiednikiem ich staminy są znajdujące się nad ich głowami paski obrony. Najłatwiej możesz je wyczerpywać dzięki poprawnie wykonywanym parowaniom ciosów, które są w stanie wytrącać przeciwników z równowagi. Przeciwnik, który stracił całek pasek obrony, lub jeden ze slotów dłuższego paska obrony, zostanie tymczasowo ogłuszony. Możesz to wykorzystać i odpalić silny atak ogłuszający / egzekucję - ich podstawowe wersje aktywuje się wciskając prawą gałkę analogową po podbiegnięciu do ogłuszonego przeciwnika.

Moc, umiejętności i ulepszanie ekwipunku

Na skuteczność eliminowania przez Eivora napotykanych przeciwników ma wpływ nie tylko to jak dobrze radzisz sobie w kontrolowaniu postaci, ale również jak dobrze dbasz o jej rozwój - Assassins Creed Valhalla: Walka - bronie, rajdy - Assassins Creed Valhalla - poradnik do gry

Na skuteczność eliminowania przez Eivora napotykanych przeciwników ma wpływ nie tylko to jak dobrze radzisz sobie w kontrolowaniu postaci, ale również jak dobrze dbasz o jej rozwój. Temat ten można podzielić na trzy główne grupy.

Najważniejsza kwestia to Moc Eivora - w miarę zwiększania się tego parametru główny bohater może odwiedzać regiony z coraz wyższym sugerowanym poziomem Mocy i stawiać czoła przebywającym tam przeciwnikom. Moc podnosi się dzięki wydawaniu punktów rozwoju na drzewku umiejętności. Więcej informacji znajdziesz na stronie Sugerowana moc regionu - co oznacza?.

Wspomniane punkty rozwoju pozwalają na kupowanie nowych umiejętności na drzewku rozwoju - Assassins Creed Valhalla: Walka - bronie, rajdy - Assassins Creed Valhalla - poradnik do gry

Wspomniane punkty rozwoju pozwalają na kupowanie nowych umiejętności na drzewku rozwoju. Mogą to być zarówno nowe specjalne ataki, jak również pasywne premie do statystyk, które pozwalają np. zadawać więcej obrażeń w wyniku ataków dystansowych czy wydłużać pasek zdrowia Eivora.

Rekomendowane przez nas umiejętności zestawiliśmy na osobnej stronie Najlepsze główne umiejętności. Spośród umiejętności, które można zakupić niemal na samym początku gry, bardzo przydatne są Backstab (więcej obrażeń do ataków wymierzonych w plecy przeciwnika) oraz Stomp (możliwość dobijania wrogów, którzy przewrócili się na ziemię).

Ostatnia grupa to ulepszanie posiadanego ekwipunku, dzięki czemu mogą zwiększać się jego statystyki oraz może on zyskiwać nowe cechy - Assassins Creed Valhalla: Walka - bronie, rajdy - Assassins Creed Valhalla - poradnik do gry

Ostatnia grupa to ulepszanie posiadanego ekwipunku, dzięki czemu mogą zwiększać się jego statystyki oraz może on zyskiwać nowe cechy. Oprócz standardowych ulepszeń kupowanych za pospolite materiały do craftingu warto również zainteresować się tematem zwiększania jakości posiadanych przedmiotów u kowala Gunnara. Odbywa się to poprzez przekazywanie mu odpowiednich sztabek - sprzęt o wyższej jakości może zostać ulepszony większą liczbę razy i mogą być w umieszczane rury z kolejnymi premiami do statystyk. Tematy te dokładniej omówiliśmy na stronach Sztaby - jak zdobywać? i Runy - jak zakładać?.

Oprócz ulepszania przedmiotów staraj się też korzystać z elementów pancerza z tych samych zestawów, np. z zestawu (setu) asasyna, łowcy czy kruka. Zagwarantuje to jeszcze więcej bonusów do statystyk.

Najazdy i walki z bossami

W grze Assassins Creed Valhalla można wyróżnić dwa unikalne rodzaje walk - Assassins Creed Valhalla: Walka - bronie, rajdy - Assassins Creed Valhalla - poradnik do gry

W grze Assassin's Creed Valhalla można wyróżnić dwa unikalne rodzaje walk. Pierwsza z nich to najazdy / rajdy, czyli ataki na opactwa oznaczone na mapie świata. W każdej z tych lokacji możesz rozegrać dużą bitwę. Pamiętaj jednak, że głównym celem każdego najazdu jest kradzież unikalnych materiałów do craftingu, które składowane są w dużych pojemnikach i które później mogą być używane do rozbudowy Kruczej Przystani.

Nie musisz dążyć zawsze do pozbycia się 100% wrogów przebywających na terenie opactwa. Możesz po prostu skupiać się na docieraniu do zapasów oznaczanych ikonami beczek na kompasie. Pozwoli ci to szybciej zaliczyć najazd i będziesz mógł śmiało opuścić tę lokację.

Druga unikalna kategoria to pojedynki z bossami i mini-bossami - do tych drugich zaliczają się m - Assassins Creed Valhalla: Walka - bronie, rajdy - Assassins Creed Valhalla - poradnik do gry

Druga unikalna kategoria to pojedynki z bossami i mini-bossami - do tych drugich zaliczają się m.in. fanatycy (silni najemnicy), córki Leriona czy legendarne zwierzęta. Każdy boss ma długie paski zdrowia i obrony i może dysponować unikalnymi atakami i umiejętnościami.

Przed rozpoczęciem każdego pojedynku upewnij się, że poziom Mocy bossa nie przekracza znacząco poziomu mocy Eivora, bo możesz mieć ogromne problemy z jego pokonaniem. Zaopatrz się też w maksimum prowiantu i adrenaliny. Wszystkie najtrudniejsze walki gry zestawiliśmy w rozdziale Bossowie.