Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Total War Three Kingdoms - poradnik do gry

Total War Three Kingdoms - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Złoto w Total War Three Kingdoms Total War Three Kingdoms poradnik, porady

Złoto w Total War: Three Kingdoms jest najważniejszym surowcem, dzięki któremu gracz (i inne frakcje) będzie w stanie funkcjonować. Złoto wykorzystywane jest do konstruowania budowli i najmowania nowych jednostek, a także, za sprawą kosztów co turę, do utrzymywania wszystkiego. Z tego też powodu warto zaznajomić się z tym surowcem i poznać sposoby jego pozyskiwania i minimalizowania strat.

Złoto - podstawowe informacje

Poziom skarbca sprawdzić można najeżdżając na ikonkę złota ulokowaną w lewym górnym rogu ekranu. - Złoto w Total War Three Kingdoms - Total War Three Kingdoms - poradnik do gry
Poziom skarbca sprawdzić można najeżdżając na ikonkę złota ulokowaną w lewym górnym rogu ekranu.

Jak zostało wspomniane we wstępie, złoto wykorzystywane jest w królestwie praktycznie do wszystkiego. Począwszy od tworzenia nowych armii, najmowania generałów i przynależnych im jednostek, poprzez wznoszenie konstrukcji wewnątrz komanderii i ich późniejszą rozbudowę. Przydaje się ono także w handlu, by uzyskać dodatkowe "chody" u innej frakcji, bądź by otrzymać w zamian inne dobro - teren, wpływy czy możliwość pozyskania wasala. Złoto reprezentowane jest przez dwa wskaźniki - skarbiec, czyli poziom złota, które aktualnie znajduje się w posiadaniu danej frakcji, a także jego przyrost co turę. Warto zaznaczyć, iż ilość złota na turę może przyjąć tak wartość pozytywną, jak i negatywną, w zależności od wydatków frakcji.

Jak zwiększyć przyrost złota?

Wznoszenie odpowiednich budynków to jeden ze sposobów na zwiększenie przyrostu złota. - Złoto w Total War Three Kingdoms - Total War Three Kingdoms - poradnik do gry
Wznoszenie odpowiednich budynków to jeden ze sposobów na zwiększenie przyrostu złota.

By zwiększyć ilość złota zdobywanego co turę, można wykorzystać kilka czynności, takich jak:

  1. Przejmowanie kontroli nad kolejnymi komanderiami - każda komanderia pozwala wznieść w niej budynki wytwarzające dobra, a co za tym idzie generujące stały przychód złota. Warto jednak pamiętać, iż kontrolowanie zbyt dużej ilości komanderii wiąże się ze zwiększeniem korupcji - temat ten został pisany dogłębnie w oddzielnym rozdziale tego poradnika.
  2. Wznoszenie i ulepszanie budowli wewnątrz komanderii. Lwia część budynków pozwala w większym bądź mniejszym stopniu generować złoto, bądź oferuje premię procentową zwiększającą przyrost z innych źródeł.
  3. Stanowiska na dworze. Większość stanowisk na dworze, a szczególnie stanowiska administracyjne (Administrators) pozwalają zwiększyć ilość pozyskiwanego złota.
  4. Handel - dzięki handlowi możliwe jest tak wydawanie złota, jak i pozyskiwanie go w dużych ilościach, czy to przez pakty handlowe czy wymianę np. jedzenia czy przedmiotów.
  5. Reformy - bardzo duża ilość reform pozwala otrzymać globalną (mającą wpływ na całą frakcję, a nie pojedyncze komanderie) premię do złota pozyskiwanego z konkretnego źródła.
  6. Przyjęcie innej frakcji jako wasala - gdy inna frakcja zostanie Twoim wasalem, otrzymasz część jej przychodów na turę.
  7. Podniesienie podatków w komanderii. Jeśli dysponujesz odpowiednio wysokim przyrostem porządku publicznego, możesz spróbować podnieść poziom podatków. W tym celu aktywuj ekran Skarbca (Treasury), domyślnie przy pomocy klawisza "7", gdzie znajduje się stosowny suwak.

Jak widać sposobów na pozyskanie złota jest całkiem sporo i zawsze znajdzie się opcja, by wycisnąć kilka dodatkowych złotych monet na turę.

Jak zmniejszyć wydatki?

Zwalczanie korupcji to z kolei jeden z najskuteczniejszych sposobów na zmniejszenie utraty złota. - Złoto w Total War Three Kingdoms - Total War Three Kingdoms - poradnik do gry
Zwalczanie korupcji to z kolei jeden z najskuteczniejszych sposobów na zmniejszenie utraty złota.

Prócz zwiększenia przyrostu złota co turę, trzeba też wiedzieć, w jaki sposób zmniejszyć można wydatki i systematyczną utratę tego cennego surowca. Uczynić to można w następujący sposób:

  1. Zmniejszenie korupcji. Korupcja to w dalszej części kampanii numer, 1 jeśli chodzi o pożeranie złota w królestwie i w żaden sposób nie da się jej pozbyć całkowicie. Zmniejszyć można ją poprzez odpowiednie reformy, wznoszenie konkretnych budynków, czy obsadzanie stanowisk na Dworze. Warto też generalnie zwolnić ekspansję - zamiast podbijać kolejne tereny, można wziąć inną frakcję jako wasala.
  2. Zmniejszenie armii. Może to brzmieć dziwnie, jednak czasami utrzymanie zbyt dużej armii może być po prostu ponad siły królestwa. Warto przy tym starać się raczej usuwać całą armię, a nie po 1-2 oddziałach z 5-6 armii - 5 pełnych armii będzie skuteczniejsze, niż 6, w których brakuje po 2 oddziały.
  3. Zwolnienie kilku postaci. O ile posiadanie pokaźnej ilości szpiegów czy postaci na Dworze może być kuszące - daje to spore pole do popisu i umożliwia wygodną zmianę osób na danych stanowiskach - o tyle generuje to spore koszty.

Jak widać, w dalszej części gry, zmniejszanie wydatków odbywać będzie się głównie poprzez zmniejszanie poziomu korupcji w królestwie.