Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Total War Three Kingdoms - poradnik do gry

Total War Three Kingdoms - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Porady na start gry Total War Three Kingdoms Total War Three Kingdoms poradnik, porady

Gra Total War Three Kingdoms to strategia z krwi i kości, wymagająca dobrej znajomości ogólnych mechanik, mocnych i słabych stron kierowanej frakcji i tych dowodzonych przez przeciwników, a także rozważnego planowania kolejnych kroków. Z tego też powodu najnowsza odsłona serii, tak jak jej poprzedniczki, nie jest produkcją prostą, warto więc zaznajomić się z przedstawionymi poniżej poradami, które przydadzą się zarówno graczom nieobeznanym z serią, jak i weteranom.

Odpowiednio zaplanuj rozwój królestwa

W grze Total War Three Kingdoms, rozwój królestwa odbywa się przed odblokowywanie odpowiednich reform. Te wybierać można co 5 tur, a każda oferuje rozmaite bonusy - zwiększenie produkcji żywności czy wpływów do skarbca, bądź odblokowanie nowych budowli czy jednostek. Warto odpowiednio rozplanować rozwój już na starcie i skupiać się na tych reformach, które pozwolą Ci odblokować dostęp do najbardziej przydatnych dla Twojego stylu gry zdolności, jednostek czy budowli.

Zadbaj o stan skarbca i poziom żywności

Złoto pełni w grze Total War Three Kingdoms kluczową rolę - dzięki niemu szkolić można nowe jednostki, wznosić budowle i najmować coraz to skuteczniejsze jednostki specjalne. Jego brak sprawi, że rozwój królestwa znacznie spowolni, a w skrajnych sytuacjach może doprowadzić do bankructwa i stopniowej utraty wojsk. Dbanie o odpowiedni poziom żywności jest również kluczowe - wysoki poziom zwiększa ilość złota pozyskiwanego z chłopstwa, niedobór z kolei może zahamować rozwój komanderii.

Pilnuj poziomu porządku publicznego w komanderiach

Porządek publiczny (Public Order) to jedna z najważniejszych mechanik zarządzania miastami w grach z serii Total War. Zawsze należy trzymać odpowiednio wysoki poziom porządku publicznego (najlepiej w okolicy maksimum, 100) - sprawi to, że nawet nagły, spory spadek tej wartości, nie będzie dla Ciebie zagrożeniem. Nie możesz dopuścić, by porządek publiczny spadł do wartości -100, gdyż może to spowodować bunt i utratę kontroli nad miastem. Porządek publiczny zwiększa obecność armii, zmniejszenie podatków i niektóre budowle.

Uwaga - warto w przynajmniej jednym mieście / osadzie wewnątrz komanderii posiadać choć jeden budynek zwiększający poziom porządku publicznego.

W miarę możliwości - przejmuj kontrolę nad całymi komanderiami

Jeśli tylko jedna z osad czy miast należących do komanderii nie jest pod wodzą Twojego sojusznika, zawsze warto jest przejąć całą komanderię. Sprawi to, iż będziesz w stanie w większym stopniu zapobiegać wahaniom poziomu porządku publicznego (ciągłe odbijanie osady ma na to negatywny wpływ) i będziesz mieć dostęp do większej ilości miejsc na budynki w jej obrębie.

Zabezpieczaj osady znajdujące się na granicy z wrogą frakcją

Najlepszym rozwiązaniem jest trzymać w tego typu miejscu jedną ze swoich armii, by ta mogła w razie konieczności interweniować. Jeśli to jednak nie jest możliwe, warto w wysuniętych osadach wznosić budowle, które powiększą garnizon. Przy odpowiednio rozbudowanym garnizonie, wrogowie nie będą w stanie podbić osady przy pomocy tylko jednej armii. Wydłuży to także czas potrzebny na przeprowadzenie oblężenia, dając czas Twoim wojskom na dotarcie do zagrożonego miejsca.

Regularnie zwiększaj produkcję żywności

Wraz z rozwojem i powiększaniem się osad i miast, rosnąć będą też wymagania dotyczące ilości żywności, którą dysponować będzie Twoje królestwo. Ilość produkowanej żywności zwiększać można przy pomocy odpowiednich budynków, sporą część można pozyskać też w ramach handlu z innymi frakcjami.

Zastanów się dwa razy, zanim rozpoczniesz działania wojenne wobec innej frakcji

Zanim wypowiesz komuś wojnę i rozpoczniesz kampanię, zadbać należy o odpowiedni poziom porządku publicznego, stan skarbca czy produkcję żywności, by królestwo mogło sprawnie funkcjonować. Podbicie nawet połowy mapy w ciągu kilkunastu tur na nic się zda, jeśli skarbiec będzie pusty, a niski poziom porządku publicznego powodował będzie bunty i utratę kolejnych, nowo podbitych włości.

Nigdy nie walcz z kilkoma frakcjami jednocześnie

Nawet jeśli Twoje królestwo będzie kilka razy potężniejsze od najbliższych sąsiadów i zajmiesz pół mapy, nigdy nie będziesz w stanie walczyć z kilkoma frakcjami jednocześnie, na różnych frontach. Warto eliminować zagrożenia po kolei - a jeśli eliminacja nie jest możliwa, wykorzystaj dyplomację, by zawrzeć chwilowy pokój z sąsiadującą frakcją, pozwalając Ci rozwiązać inne problemy w spokoju.

Postaraj się walczyć na jednym froncie

Po kilkudziesięciu turach kampanii, Twoje tereny najpewniej rozciągać będą się przez sporą część mapy. Warto w takiej sytuacji zadbać o to, by walczyć możliwie na jednym froncie - by wróg oddalony o kilkanaście tur marszu nagle nie zaatakował cię w plecy, podbijając jedną z osad i rozpoczynając swoją własną ekspansję na Twoje tereny.

Nie zwiększaj zbyt szybko swojej armii

Przez pierwsze kilkanaście tur rozgrywki, jedna armia składająca się z 15-16 oddziałów w zupełności wystarczy, by prowadzić skuteczne działania wojenne. Stwórz kolejną armię i zapełnij ją oddziałami wtedy, gdy po takiej czynności będziesz w stanie utrzymać wzrost złota na poziomie przynajmniej 1,000 sztuk na turę.

Pozwól wojsku w armii się zregenerować

Jeśli Twoja armia tyle co stoczyła bitwę i jej oddziały są przerzedzone, poczekaj kilka tur, zanim rozpoczniesz kolejną ofensywę. Oddziały potrzebują kilku tur (w zależności od terenów i budynków znajdujących się w miastach) na pełną regenerację. Ranne oddziały sprawdzą się znacznie gorzej w walce.

Rozważ zmniejszenie armii, jeśli stan skarbca nie pozwala na jej utrzymanie

Posiadanie licznej armii jest kuszące - pozwoli Ci to z łatwością pokonywać wrogów i podbijać nowe tereny. Jednakże, jeśli stan Twojego skarbca nie pozwoli Ci na utrzymanie dziesiątek różnorakich jednostek na całej mapie, warto rozważyć chwilową likwidacje oddziałów, by zmniejszyć zapotrzebowanie na złoto i dać skarbcowi nieco odetchnąć. Gdy sytuacja się unormuje, oddziały można ponownie nająć i wcielić do armii.

Nie wysyłaj Generała do walki w pojedynkę

Total War Three Kingdoms pozwala na dostosowanie trybu rozgrywki, dając dostęp do Opowieści i Archiwów. W tym pierwszym generałowie to potężne jednostki, zdolne w pojedynkę dziesiątkować armię wroga. Jednakże, wysłanie ich w pojedynkę przeciwko całej armii wroga to zły pomysł - generał zalany morzem wrogów może bardzo szybko zostać zabity, co skończy się gigantycznym ciosem dla morale Twojej armii. Korzystaj z generałów, by wspierać wojska na polu walki.

Pilnuj morale oddziałów

Morale jednostek to po ich punktach zdrowia druga najważniejsza cecha. Gdy wskaźnik morale oddziału spadnie do zera, oddział ucieknie z pola walki, a Ty stracisz nad nim kontrolę. Co więcej, uciekające oddziały wpływają negatywnie na morale pobliskich sojuszników, niejako "ciągnąć ich na dno ze sobą". Portrety oddziałów, których morale się załamuje, świecić będą na biało - gdy to dostrzeżesz, usuń ich na moment z walki, bądź wykorzystaj zdolność specjalną generałów, by wzmocnić ducha jednostek.

Nie przemęczaj jednostek

Każda jednostka - czy to generał, strzelcy czy konnica - posiada swój własny wskaźnik wytrzymałości. W normalnych warunkach jednostki zaczynają jako wypoczęte, a wraz z biegiem walki, bądź długiego ruchu, ulegają zmęczeniu. Skrajnie wykończone jednostki gorzej radzą sobie w walce - konnica nie będzie w stanie szarżować, strzelcy będą wolniej i mniej celnie strzelać i tak dalej - i mają obniżone morale. Pilnuj zmęczenia jednostek i pozwól im na moment odpocząć, by wrócić do zdrowia.

Uwaga - zapobiegaj zmęczeniu jednostek jeszcze przed rozpoczęciem walki. Nie szarżuj z drugiego końca mapy na wrogie jednostki, a przed walką pozwól oddziałom na kilkadziesiąt sekund odpoczynku.

Poznaj typy jednostek i wykorzystaj to w walce

W Total War Three Kingdoms są różne rodzaje oddziałów - konnica, jednostki do walk w zwarciu wyposażone w różne rodzaje broni i tarcz, strzelcy czy machiny oblężnicze - w różnych wariantach opancerzenia (lekka, średnia i ciężka). Każdy typ oddziału lepiej radzi sobie z konkretnymi jednostkami, gorzej z kolei z innymi - konnica rozniesie w pył oddziały kuszników, rozbije się jednak o ścianę włóczni, z którą z kolei doskonale poradzą sobie rycerze wyposażeni w tarcze i miecze. Poznaj typy jednostek (i czytaj ich opisy!), by wiedzieć, jak skutecznie wykorzystać je w walce.

Staraj się flankować wrogie oddziały i nie pozwól, by wróg tego dokonał

Flankowanie polega na atakowaniu wrogich jednostek od boków i od tyłu. Wpływa to bardzo negatywnie na morale wrogich oddziałów - atakowane ze wszystkich stron jednostki załamią się w kilka sekund, uciekając z pola walki. Pamiętaj jednak, iż wróg także będzie próbował flankować Twoje oddziały.

Pilnuj wrażliwych oddziałów

Jednostki strzeleckie i machiny oblężnicze to bardzo skuteczne oddziały w walce z nieprzyjacielem, mają jednak jedną olbrzymią wadę - kompletnie nie radzą sobie w starciach w zwarciu. Nie zostawiaj ich zdanych na siebie, bez jakiekolwiek ochrony - będą łakomym kąskiem dla wrogiej konnicy. Staraj się trzymać w pobliżu 1-2 oddziały, które będą w stanie zatrzymać natarcie wrogich jednostek i dadzą Ci czas, by wysłać tam więcej wojsk.

Zbadaj pole walki zanim rozpocznie się bitwa

Przed każdym starciem będziesz w stanie rozstawić swoje wojska wewnątrz dość ograniczonej strefy i rozejrzeć się po polu walki. Warto wypatrywać miejsc, które mogą ułatwić bądź utrudnić starcie - drzewa świetnie nadają się do ukrycia pozycji swoich jednostek (oddziały wewnątrz nich są niewidzialne dla wroga), wzniesienie z kolei pozwoli łucznikom strzelać dalej, niż oddziały strzeleckie wroga. Pamiętaj jednak, że przeciwnik także starał się będzie to wykorzystać.