Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Farming Simulator 17 - poradnik do gry

Farming Simulator 17 - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Maszyny rolnicze w Farming Simulator 17 | Opis maszyn poradnik Farming Simulator 17

W tym rozdziale znajdziesz informacje o pługach, kultywatorach oraz urządzeniach do nawożenia pól. Opisane zostały zastosowania urządzeń, kluczowe cechy i sposób obsługi oraz wyszczególnione najciekawsze (lub kłopotliwe) modele.

Pługi

Pługi mogą tworzyć nowe pola - Maszyny rolnicze w Farming Simulator 17 | Opis maszyn - Farming Simulator 17 - poradnik do gry
Pługi mogą tworzyć nowe pola

Pługi służą do przystosowania gleby do sadzenia, poprawiają jej właściwości zwiększając plon o 10%. Mogą także służyć do tworzenia nowych pól (należy zezwolić na tworzenie nowych pól (Y)), podłączane są z tyłu ciągnika. Aby aktywować pług wystarczy go opuścić (V) - jest to urządzenie pasywne. Większe modele wymagają rozłożenia (X). W większości przypadków wymagane jest użycie obciążnika na przód ciągnika. Różnica między kolejnymi modelami polega jedynie na szerokości orki.

Kultywatory

Kultywator pozwala na przygotowanie pola pod zasiew szybciej niż pług, nie dając jednak bonusu do plonów, a także (na innych poziomach niż łatwy) nie zastąpi wymagania przeorania pola co 3 zbiory. Podobnie jak pług jest pasywny, więc wystarczy go opuścić (V) i przejechać po polu, by go użyć. Większe modele wymagają rozłożenia (X). Podłączane są z tyłu ciągnika.

Kolejne modele różnią się jedynie szerokością działania. Wyjątkiem jest Amazone Catros 6002-2, który po dołączeniu do Zbiornika gnojówki Zunhammer SKE pozwala jednocześnie nawieźć pole gnojówką - zaleca się jednak zastosowanie dedykowanego urządzenia Zunhammer ZuniDisc również znajdującego się w kategorii Zbiorniki gnojówki, gdyż Amazone czasem odmawia poprawnego działania. Inne kultywatory o szerszych możliwościach znajdują się w kolejnej kategorii Siewniki.

Siewniki

Bardziej złożone siewniki wykonują kilka funkcji na raz - Maszyny rolnicze w Farming Simulator 17 | Opis maszyn - Farming Simulator 17 - poradnik do gry
Bardziej złożone siewniki wykonują kilka funkcji na raz

Siewniki wrzucają do ziemi nasiona, z których urosną roślinki. Przed użyciem należy je napełnić: w Sosnovka znajduje się specjalny zbiornik do napełniania nasion oraz nawozów, w Goldcrest Valley musisz zakupić je w sklepie na paletach (napełnianie (R)). Siewnik napełniasz po prostu "nasionami", a dopiero przed użyciem wybierasz typ zasiewu. By aktywować urządzenie na zoranym polu opuść urządzenie (V) i aktywuj je (B). Większe modele wymagają rozłożenia (X). Nasiona wybierasz klawiszem (Y). Podłączane są z tyłu ciągnika.

Warto wiedzieć, że siewnik do ziemniaków możesz uzupełnić ziemniakami z poprzedniego zbioru - wyładuj je i wrzuć do siewnika z użyciem szufli uniwersalnej.

Siewniki należy podzielić na 3 kategorie:

  • Do sadzenia pszenicy, jęczmienia, słonecznika, soi i rzepaku (oraz trawy i rzodkwi),
  • Do sadzenia soi, kukurydzy , słonecznika i buraków cukrowych,
  • Do sadzenia ziemniaków.

W każdej kategorii znajdziesz modele, które skupiają w sobie dwie lub trzy funkcje: kultywują, sieją oraz nawożą. W przypadku zbóż warto zbierać pieniądze na Horsch Pronto 9 DC, w drugiej kategorii urządzenia mają te same funkcjonalności. Dla ziemniaków dostępne są tylko dwa urządzenia, dopiero droższe Grimme GL 860 Compacta pozwoli na sadzenie i nawożenie jednocześnie. Pamiętaj jednak, że użyty nawóz jest zawsze chemiczny - jeśli chcesz używać własnego, naturalnego nawozu użyj innych maszyn bez dodatkowej funkcjonalności lub użyj go przy kolejnych nawożeniach odpowiednimi maszynami.

Opryskiwacze

O opryskiwaczach wspomniano już przy opisie metod nawożenia. Korzystają z płynów, co czyni je najdroższymi ale i najefektywniejszymi metodami nawożenia plonów. By użyć wystarczy rozłożyć (X) i aktywować (B). Dostępne są trzy modele opryskiwaczy: podstawowy Amazone UF 1201 dołączany na przód lub tył ciągnika, Nicolas Caruelle Stilla 460, który może użytkować nawet pickup, gdyż jest w formie naczepki, oraz samodzielny pojazd do nawożenia New Holland SP.400F.

Warto wiedzieć, że zbiornik na oprysk Amazone FT 1001 dołączony do ciągnika zwiększa ilość oprysku jaki możesz jednocześnie wieźć ze sobą, nie tylko w przypadku urządzenia Amazone UF 1201, ale jakiegokolwiek innego (nawet siewnika) korzystającego z technologii opryskowej.

Rozrzutniki nawozu

Dostępne w tej kategorii są trzy modele pojazdów, które różnią się jedynie prędkością i powierzchnią nawożenia. Korzystają z nawozu chemicznego sypkiego, który jest tańszy. Jednakże efektywność maszyn jest nieco niższa niż opryskiwaczy. Dwa pierwsze modele są podczepiane do ciągnika z przodu lub z tyłu, dzięki czemu mogą współpracować z innymi urządzeniami na jednym polu. Rozrzutnik można opuszczać (V) ale działa także w podniesionym trybie po aktywacji klawiszem (B). Umożliwia to nieznaczną kontrolę stabilności przy współpracy z inną doczepioną maszyną.

Rozrzutniki obornika

Obornik jest naturalnym nawozem, jednym z najtańszych lub nawet darmowym, gdy posiadasz bydło lub trzodę, jednak efektywność tych maszyn jest najniższa z dostępnych metod nawożenia. Przed ich uruchomieniem (B) musisz napełnić je obornikiem z użyciem szufli/wideł.

Zbiorniki gnojówki

Gnojówka także jest naturalnym (opcjonalnie darmowym) nawozem, o nienajgorszej skuteczności nawożenia. Możesz także nawozić pola kompostem z użyciem tych maszyn, który otrzymujesz w biogazowni po dostarczeniu kiszonki. Modele różnią się jedynie szybkością pracy, obszarem działania i pojemnością, jednak model Zunhammer SKE 18.5 PUD może jednocześnie nawozić pola obornikiem i kultywować je, jeśli dołączyć (do rozrzutnika) urządzenie Zunhammer ZeniDisc lub Amazone Catros 6002-2 (kategoria Kultywatory) - ten drugi miewa czasem problemy z poprawnym działaniem. Jest to zarazem jedyna maszyna, która pozwala nawozić i kultywować jednocześnie, przy użyciu naturalnego nawozu.

Dodatkowe urządzenia na końcu listy w sklepie to Garant FRC oraz Garant TSA 30000. Pierwszy służy jako zbiornik polowy, gdy nawożone pola znajdują się daleko od miejsca pozyskiwania gnojówki. Drugi zbiornik nie ma funkcji nawożenia, jest jedynie cysterną do transportu kompostu/gnojówki. Wymaga wózka, gdy zechcesz podpiąć ją do ciągnika.

Tylko z cysterną transportową możesz sprzedać gnojówkę - Maszyny rolnicze w Farming Simulator 17 | Opis maszyn - Farming Simulator 17 - poradnik do gry
Tylko z cysterną transportową możesz sprzedać gnojówkę

Uwaga - chcąc sprzedać gnojówkę w biogazowni musisz użyć Garant TSA 30000, nie możesz przewieźć jej w rozrzutniku.

Chwastowniki

Chwastowniki to urządzenia wyrywające chwasty z ziemi, gdy rośliny nie są jeszcze wysokie (0-2 stadium dojrzewania). Po przejechaniu przez pole chwastownikiem otrzymujesz +1 do nawożenia, tak jak gdybyś użył nawozu, dlatego jest to świetna darmowa metoda - pamiętaj jednak, że możesz go użyć tylko przy wczesnej fazie rozwoju roślin. Oczywiście nie możesz go użyć dwukrotnie na jednym polu podczas jednego cyklu dojrzewania. Jest urządzeniem pasywnym - wystarczy go opuścić (V) i jechać przez pole.

Lepszy model Einbock Pneumaticstar 900 umożliwia także zasiew trawy i przede wszystkim rzodkiew oleistych, dzięki czemu możesz polepszyć stan nawożenia dwukrotnie jedną wręcz maszyną - musisz wtedy użyć jej przed siewem.