Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Farming Simulator 17 - poradnik do gry

Farming Simulator 17 - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Trawa, siano i kiszonka w Farming Simulator 17 | Informacje o uprawach poradnik Farming Simulator 17

W tym rozdziale opisano kilka sztuczek na wygodniejsze pozyskiwanie trawy, a także siana i zamianie obu w kiszonkę – którą możesz dobrze sprzedać lub przerobić na kompost.

Trawa to najbardziej pospolity element gry, a zarazem nieodłączna część hodowli zwierząt. Poniżej znajdziesz informacje na temat trawy, siana i kiszonki oraz metod ich pozyskiwania.

Trawa - podstawowe informacje

Trawa jest pokarmem dla krów i owiec - Trawa, siano i kiszonka w Farming Simulator 17 | Informacje o uprawach - Farming Simulator 17 - poradnik do gry
Trawa jest pokarmem dla krów i owiec

Trawa to przede wszystkim pokarm dla zwierząt. Może zostać wysuszona, by uzyskać siano lub umieszczona w betonowych pryzmach celem uzyskania kiszonki. Oba produkty jeszcze lepiej sprawdzają się jako pokarm. Trawę możesz pozyskiwać z dowolnego miejsca, nie muszą być to pola. Jednakże jeśli jesteś w zaawansowanym stadium hodowli, może być przydatne automatyczne pozyskiwanie trawy - wtedy musisz zasiać pole trawą, by mógł na nim pracować pomocnik. Warto w tym celu nie używać numerowanych pól, a utworzyć samodzielnie niewielkie dzikie poletko używając pługa.

Trawa rośnie bardzo szybko. Może być przechowywana gdziekolwiek, nic się jej złego nie dzieje. Możesz nawet ją skosić i pozostawić na polu do późniejszego zbioru - dopóki nie potraktujesz jej przetrząsaczem nie zamieni się w siano. Warto wiedzieć, że jeśli nie zbierzesz siana / skoszonej trawy, nowa i tak wyrośnie w tym miejscu! Do zbierania użyj przyczepy samozbierającej (najtańsza za 31 000$).

Zastosowania:

  • Podstawowy pokarm dla owiec, poboczny dla krów,
  • Może zostać przerobiona na siano po użyciu zgrabiarki,
  • Może zostać przerobiona na kiszonkę po przetransportowaniu do pryzm,
  • Kiszonka zaś przynosi dochód, dlatego warto zbierać trawę
  • Trawa spełnia wszystkie role siana - może zostać owinięta w folię i przerobiona na kiszonkę oraz posłużyć jako element (także zamiast siana) w produkcji zbilansowanej karmy.

Metody zbierania trawy

Najprostsza metoda zbioru - przyczepa samozbierająca i kosiarka na przedzie ciagnika - Trawa, siano i kiszonka w Farming Simulator 17 | Informacje o uprawach - Farming Simulator 17 - poradnik do gry
Najprostsza metoda zbioru - przyczepa samozbierająca i kosiarka na przedzie ciagnika

Do zbierania trawy wystarcza jedynie kosiarka i przyczepa samozbierająca. Możesz zamontować kosiarkę na przód [upewnij się, że twój ciągnik na to pozwala!] (model Pottinger Novacat 301 ED - 11 000$) i przyczepę na tył, by od razu zbierać skoszony pas zieleniny. Przy większych porcjach musisz proces rozdzielić na 2 etapy: koszenie i zbieranie.

Ważne uwagi - trawę możesz zbierać skądkolwiek. Pracownicy mogą zbierać trawę tylko z pól obsianych trawą. Pracownicy nie mogą być przydzieleni jedynie do zbierania trawy / siana - z tego względu albo wykorzystaj pierwszą metodę z kosiarką czołową i naczepą lub przygotowuj duże ilości na raz do zebrania, by nie jeździć wielokrotnie.

Nie musisz zbierać trawy codziennie - koś ją, lecz pozwól jej swobodnie leżeć do czasu zbioru - oszczędzisz czas - Trawa, siano i kiszonka w Farming Simulator 17 | Informacje o uprawach - Farming Simulator 17 - poradnik do gry
Nie musisz zbierać trawy codziennie - koś ją, lecz pozwól jej swobodnie leżeć do czasu zbioru - oszczędzisz czas

Pamiętaj, że nowa trawa pod wałkami już skoszonej nadal rośnie! Bay zmniejszyć ilość czasu jaką poświęcasz na pozyskiwanie trawy (szczególnie samodzielne zbieranie) możesz kilkakrotnie co dzień kosić ten sam teren bez uprzedniego zbierania. Gdy skoszonej trawy będzie wystarczająco dużo, wtedy poświęć kilka chwil na jej zbieranie - bez problemu napełnisz naczepę kilka razy - jest to o tyle dobra metoda, że do pryzmy możesz wrzucić trawę tylko raz. Dopóki nie wykorzystasz kiszonki w całości, nie możesz tam dokładać więcej trawy.

Trawę także możesz układać w bele. Jest to jednak dość kosztowna opcja, niezalecana we wczesnej fazie gry. Przydaje się, gdy trawy do transportu jest naprawdę dużo - sprasowana w postaci bel jest łatwiejsza do przewiezienia, niż nieubita w przyczepie samoładującej.

Siano

Użycie przetrząsacza i zgrabiarki to standardowa metoda zbioru siana - Trawa, siano i kiszonka w Farming Simulator 17 | Informacje o uprawach - Farming Simulator 17 - poradnik do gry
Użycie przetrząsacza i zgrabiarki to standardowa metoda zbioru siana

Siano powstaje z wysuszonej trawy (przynajmniej w teorii). W Farming Simulator 17 wystarczy jedynie użyć na skoszonej trawie przetrząsacza (najtańszy model kosztuje 11 000$). Powoduje on rozrzucenie trawy, która natychmiast staje się sianem. Niestety - nie masz możliwości połączenia tego procesu od razu ze zbieraniem - przetrząsacz musi być zamontowany z tyłu.

Strych na siano - miejsce magazynowania wyschniętej trawy - Trawa, siano i kiszonka w Farming Simulator 17 | Informacje o uprawach - Farming Simulator 17 - poradnik do gry
Strych na siano - miejsce magazynowania wyschniętej trawy

Wygodnie jest magazynować ją w strychu na siano (90 000$), choć może nawet leżeć po przetrząśnięciu na polu (pod nim wyrośnie nowa trawa).

Zastosowanie:

  • Podstawowy pokarm dla owiec i krów,
  • Łatwy w transporcie po utworzeniu z niego bel,
  • Możliwość łatwego transportowania bel oraz przy owinięciu ich w folię - uzyskiwania kiszonki (dalej w formie bel),
  • Zajmuje mniej miejsca niż trawa - w magazynie oraz na przyczepie,
  • Uwaga - te same funkcje co siano (wbrew samouczkowi gry) może spełniać trawa - również może być sprasowana w bele i przerobiona na kiszonkę oraz posłużyć jako jeden z 3 elementów zbilansowanej karmy.

Metody zbierania siana

Jak wspomniano, do uzyskania siana potraktuj skoszoną trawę przetrząsaczem i zbierz ją do przyczepy samozbierającej. Pomocne mogą być użycie zgrabiarki (najtańsza za 9 600$). Powodują one uformowanie rozrzuconego siana w wygodne do zbierania "wałki", podobne jak przy skoszonej trawie. Im droższa zgrabiarka, tym większy wałek (z większego obszaru) tworzy, dlatego warto szybko ulepszyć to narzędzie w pierwszej kolejności (gdyż znacznie skraca czas zbierania).

Aby nieco przyspieszyć zbieranie siana na początkowych etapach gry możesz skorzystać z tego tricku: na przedzie ciągnika zamontuj podwójną kosiarkę (np - Trawa, siano i kiszonka w Farming Simulator 17 | Informacje o uprawach - Farming Simulator 17 - poradnik do gry

Aby nieco przyspieszyć zbieranie siana na początkowych etapach gry możesz skorzystać z tego tricku: na przedzie ciągnika zamontuj "podwójną" kosiarkę (np. Pottinger Novacat X8 ED - 42 000$). Za traktorem umieść najmniejszy przetrząsacz (Vicon Fanex 604 - 9 600$). Koś trawę zostawiając pusty pas. Przetrząsacz niemający do obrobienia paska pośrodku zostawi dwa pasy siana w takiej formie, w jakiej była trawa (2 pasy). Nie wykorzystasz przy jednym zbieraniu pełnego potencjału pola, ale w zautomatyzowanym procesie uzyskujesz ładnie poskładane siano w prostych do zebrania wałkach bez używania (czy konieczności zakupu) zgrabiarki. Szczególnie będzie to spore ułatwienie, gdy nie martwisz się o ilość trawy - czyli nie zbierasz jej z pola, a z dzikich łąk.

Zbierz dużo trawy, zostaw ją, przetrząśnij i zbieraj ogromne ilości siana z małej powierzchni - Trawa, siano i kiszonka w Farming Simulator 17 | Informacje o uprawach - Farming Simulator 17 - poradnik do gry
Zbierz dużo trawy, zostaw ją, przetrząśnij i zbieraj ogromne ilości siana z małej powierzchni

Możesz także skorzystać z metody opisanej przy zbieraniu trawy. Zamiast od razu po skoszeniu przetrząsać i zbierać siano, koś trawę codziennie przez kilka dni bez jej zbierania - nowa wyrośnie pod spodem. Dopiero gdy będziesz mieć duże hałdy trawy przejedź po nich przetrząsaczem i zbierz siano. Uważaj jednak - jeśli planujesz zebrać trawę i wysypać ją w innym miejscu metoda może nie zadziałać - przetrząsacz nie funkcjonuje na całych kopkach zrobionych z trawy.

Siano możesz zbierać maszynami z technologii bel. Po sprasowaniu zajmują mniej miejsca, są łatwiejsze w transporcie, możesz także je owinąć owijarką, by uzyskać kiszonkę, o czym dokładniej napisano poniżej.

Kiszonka

Wyładuj kiszonkę do zbiornika w oznaczonej strefie, by ją sprzedać - Trawa, siano i kiszonka w Farming Simulator 17 | Informacje o uprawach - Farming Simulator 17 - poradnik do gry
Wyładuj kiszonkę do zbiornika w oznaczonej strefie, by ją sprzedać

Kiszonka to trawa/plewy/sieczka lub siano poddane fermentacji. Używane jest jako źródło podstawowego pokarmu dla krów, spełniającego 50% zapotrzebowania oraz wymagane do uzyskania paszy mieszanej. Drugie zastosowanie kiszonki to możliwość przerobienia jej na kompost po dostarczeniu do biogazowni. Kompostu użyjesz do nawożenia pól. Kiszonkę możesz również sprzedawać w biogazowni, za blisko 400-600$/1000l, co czyni z niej niezły biznes (wystarczy przewieźć kiszonkę/bale i wyładować je we wskazanej strefie wrzucając do czarnych otworów).

Przykryta trawa w pryzmie fermentuje, by stać się kiszonką - wcześniej ubij ją - Trawa, siano i kiszonka w Farming Simulator 17 | Informacje o uprawach - Farming Simulator 17 - poradnik do gry
Przykryta trawa w pryzmie fermentuje, by stać się kiszonką - wcześniej ubij ją

Aby otrzymać kiszonkę musisz przetransportować trawę/plewy/sieczkę do betonowych pryzm, w których zachodzi proces fermentacji. Odbywa się on dopiero, gdy wypełnisz zbiornik w min. 10% i przykryjesz go (podchodząc do niego postacią). Wcześniej jednak nie zapomnij o ubijaniu. Otwierając menu pomocy z lewej strony widoczny jest stan napełnienia oraz stan ubijania, a po przykryciu - stan fermentacji. Do tej czynności wykorzystaj ciągnik lub dla szybszego działania wyposaż do w walec. Wystarczy jeździć po zwiezionej porcji trawy, a widoczne będzie wyrównywanie się jej poziomu w pryzmie.

Ważne - nie możesz dokładać trawy do fermentującego zbiornika i gotowej kiszonki, dopóki w pełni nie opróżnisz pryzmy. Z tego powodu warto od razu nazbierać duże ilości trawy.

By uzyskać plewy i sieczkę możesz użyć specjalnych silosokombajnów (najtańszy za 221 000$) + końcówki, więc nie jest to tania zabawa. Jednakże, zamiast tak drogiej zabawy zamontuj do ciągnika końcówkę (z kategorii Silosokombajny) Pottinger MEX 5 (38 000$) i skieruj rurę do przypiętej z tyłu naczepki, by uzyskiwać plewy z kukurydzy.

Potrzebujesz cylindrycznych bali, by móc owinąć je folią - cały proces jest banalnie prosty i cała pracę wykonują maszyny - Trawa, siano i kiszonka w Farming Simulator 17 | Informacje o uprawach - Farming Simulator 17 - poradnik do gry
Potrzebujesz cylindrycznych bali, by móc owinąć je folią - cały proces jest banalnie prosty i cała pracę wykonują maszyny

Druga metoda uzyskania kiszonki do wycięcie traw na łąkach. W dalszej kolejności należy zebrać je w bele (najtańsze urządzenie New Holland Roll-Belt 150 - 58 000$) i owinąć folią (Ursus Z-586 - 42 000$)- fermentacja zachodzić będzie w środku. Jest to dobra metoda, gdy chcesz sprzedać kiszonkę lub transportujesz ją na duże odległości. Wygodniej także jest dostarczyć zwierzętom od czasu do czasu jeden bal kiszonki niż transportować kiszonkę z pryzmy łopatą.

Uwaga - gra sugeruje, aby w bele prasować i owijać siano. Nie jest to obowiązkowe - świeżą trawę również możesz obrabiać w ten sposób i uzyskiwać kiszonkę!

Uwaga nr 2 - drugie urządzenie (New Holland BigBagger 1290 - 102 000$) tworzy bele o innym kształcie (graniastosłupy), a tańsze [wspomniane wyżej] - cylindryczne - Trawa, siano i kiszonka w Farming Simulator 17 | Informacje o uprawach - Farming Simulator 17 - poradnik do gry

Uwaga nr 2 - drugie urządzenie (New Holland BigBagger 1290 - 102 000$) tworzy bele o innym kształcie (graniastosłupy), a tańsze [wspomniane wyżej] - cylindryczne. Tylko cylindryczne mogą zostać owinięte folią.

Możesz użyć bardzo wygodnych naczep, które same ładują bele, gdy tylko do nich podjeżdżasz - Trawa, siano i kiszonka w Farming Simulator 17 | Informacje o uprawach - Farming Simulator 17 - poradnik do gry
Możesz użyć bardzo wygodnych naczep, które same ładują bele, gdy tylko do nich podjeżdżasz

Oba urządzenia działają bardzo łatwo. Prasa do bel wymaga tylko dostarczenia siana od spodu, jeżdżąc po nim (jak w przypadku przyczepy samozbierającej) i co wypełnienie (4 000l pojemności) musisz wyrzucić klawiszem gotową belę, zamknij drzwiczki i jedź dalej. Później podjedź włączoną owijarką pod belę, zostanie ona automatycznie załadowana, owinięta i wyrzucona - kiszonka powstaje od razu po zafoliowaniu, podobnie jak siano po przetrząśnięciu trawy.

Końcówka z chwytakiem jest najtańszą metodą przenoszenia bel owiniętych, jak i tych bez folii - Trawa, siano i kiszonka w Farming Simulator 17 | Informacje o uprawach - Farming Simulator 17 - poradnik do gry
Końcówka z chwytakiem jest najtańszą metodą przenoszenia bel owiniętych, jak i tych bez folii

Aby zebrać bele użyj ładowacza czołowego z końcówką do chwytania zafoliowanych bel (jest on o tyle dobry, że możesz nim ładować wygodnie wszystkie rodzaje bel) lub transportując większe ilości, dowolną naczepę (z kategorii Technologia bel) - zwróć jedynie uwagę na ikony przy naczepach (kształty bel).