Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Farming Simulator 17 - poradnik do gry

Farming Simulator 17 - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Podsumowanie i opłacalność | Hodowla w Farming Simulator 17 poradnik Farming Simulator 17

Ten rozdział stanowi podsumowanie dla hodowli: krów, świń i owiec. Dowiesz się stąd o dochodach i kilka poznasz kilka uwag związanych z trudnościami utrzymania zwierząt. Dodatkowo w znajduje się tu kilka zgrupowanych informacji, które dotyczą wszystkich zwierząt hodowlanych.

Jeśli wydajność zwierząt spadnie do zera, nie rozmnażają się ani nie produkują dóbr. Za ich posiadanie musisz jednak płacić co dzień niewielkie kwoty za sztuki (wypisane niżej) - warto to zaobserwować w zakładce finanse. Jeśli jednak zechcesz porzucić hodowlę, zwierzęta bardziej opłaci ci się sprzedać niż pozostawić zaniedbane, choć sprzedaż jest mniej opłacalna, więc poczekaj na zwrot kosztów.

Pamiętaj, że domyślnie zaopatrzenie w wodę oraz karmę do maksymalnego poziomu daje ci 6 dni wolnego od pracy, nie licząc sprzątania. Nie musisz w tym czasie utrzymywać pełnego stanu napełnienia, by utrzymać wydajność na stałym poziomie. Czystość wpływa na poprawienie wydajności w zakresie 10% i zmienia się dynamicznie.

Bel w oborze możesz zmagazynować więcej niż pozwala na to norma - Podsumowanie i opłacalność | Hodowla w Farming Simulator 17 - Farming Simulator 17 - poradnik do gry
Bel w oborze możesz zmagazynować więcej niż pozwala na to norma

Warto powtórzyć to, co opisano w sekcji karmienie - cały proces można dość silnie ułatwić korzystając z prasy i produkując bele. Możesz zmagazynować ich więcej w oborze, niż pozwalają na to koryta, a więc i dłużej masz spokój i możesz zająć się innymi czynnościami. Po prostu przerzucając bele nie otrzymujesz komunikatu o nadmiarowości.

Pamiętaj, że sprzedaż nawozów nie jest opłacalna (średnia cena na poziomie 50$/1000l). Lepiej wykorzystuj je jako nawóz, ewentualnie zainwestuj w szklarnie.

Zarobki mogą nieznacznie różnić się w zależności od poziomu trudności (przedstawione w tym poradniku oparte są o poziom średni). Zyski z produkcji zwierząt rosną liniowo - dla 2x większej ilości zwierząt otrzymasz 2x większe zyski (i 2x krótszy czas rozmnażania).

Krowy

Krowy produkują mleko, które sprzedawane jest pod koniec dnia automatycznie. Przy ograniczonym budżecie staraj się utrzymać wydajność na poziomie 75% - siano/kiszonka, trawa, woda, słoma oraz utrzymywanie czystości - czyli wszystko poza zbilansowaną karmą.

Porównanie produkcji: na poziomie 75%, oraz w nawiasie (100%) twoja wydajność dla przypadku 10 zwierząt wyniesie:

 1. Zysk ze sprzedaży mleka: 3200$ (4200$);
 2. Obornik oraz gnojówka na poziomie dziennym: ~1800l (2300l) i ~1900l (2500l). Są to niewielkie ilości, nie są wystarczające by nawieźć 1ha pole - do tego potrzebujesz ok. 30 krów, ani nie pozwalają na sensowne zyski przy średnich kwotach 50$/1000l.
 3. Prędkość rozmnażania - jedna krowa na 160h (120h);
 4. Cena sprzedaży krów - 2 000$/sztuka;
 5. Koszt utrzymania dziennego - 40$/sztuka.

Krowy są więc niezłym interesem, lecz zaleca się jak najszybciej zakupić prostą prasę do beli, ewentualnie owijarkę do robienia błyskawicznej kiszonki. Prasa pozwoli ci także na wygodne magazynowanie dużych ilości słomy, której z hektara masz ogromne ilości, dlatego nie musisz stale uprawiać pszenicy/jęczmienia (co jest mało opłacalne). W siano najlepiej nie inwestuj wcale - w maszynie do mieszania paszy możesz wykorzystać trawę. Pamiętaj, że zbilansowana pasza jest najbardziej wydajna (co widać na powyższej statystyce - daje dużo większy przychód, wyższy niż 25%) i jeśli zależy ci na pieniążkach, postaraj się o jej pozyskiwanie jak najszybciej.

Owce

W przypadku owiec zarobkiem są palety wełny pojawiające się przy pastwisku - Podsumowanie i opłacalność | Hodowla w Farming Simulator 17 - Farming Simulator 17 - poradnik do gry
W przypadku owiec zarobkiem są palety wełny pojawiające się przy pastwisku

Owce są najłatwiejsze w utrzymaniu, dobre dla początkujących hodowców. Nie wymagają także dużo pracy, ani nie są bardzo drogie (licząc z wymaganym sprzętem). Produkują jedynie wełnę, ale również szybko się rozmnażają i można je sprzedać w dobrej cenie za sztukę. Poniżej znajduje się zestawienie produkcji przy 100% wydajności dla 10 zwierząt:

 1. Produkcja wełny dzienna - ~230 (10% pojemności magazynowej dla wełny);
 2. Przybliżony zysk dzienny z wełny: 1000-1500$;
 3. Prędkość rozmnażania - jedna owca na 96h;
 4. Cena sprzedaży owiec - 1 600$/sztuka;
 5. Koszt utrzymania dziennego - 20$/sztuka.

Dla zwiększenia wygody pracy możesz inwestować w lepsze kosiarki i przyczepy samozbierające, technologia bel nie jest konieczna. Nie inwestuj w siano - nie zwiększy wydajności owiec. Wstępnie myśl o zakupie kolejnych owiec, później gdy będziesz otrzymywał dużo wełny - o ewentualnie lepszych naczepach/ładowaczach, które poprawią pracę z paletami.

Świnie

Świnie to proste zwierzęta. Ciężko jest jednak utrzymać u nich wydajność na poziomie 100%, gdyż wymagałoby to transportu i uprawy wielu roślin. Możesz użyć jednak worków z paszą dla świń za 1 200$/1000l dostępnych na paletach w sklepie. Ich wydajność waha się na poziomie 1 paleta dla 10 świń na 1 dzień.

Poniżej zestawienie przy 100% wydajności dla 10 zwierząt przy użyciu paszy mieszanej - łatwo obliczyć, że karmiąc je tylko kukurydzą wszystkie poniższe wartości maleją o połowę, a czas reprodukcji rośnie 2x):

 1. Prędkość rozmnażania - jedna świnia na 14h;
 2. Cena sprzedaży świń - 1 200$/sztuka;
 3. Obornik oraz gnojówka na poziomie dziennym: 650l i 500l ;
 4. Koszt utrzymania dziennego - 30$/sztuka.

Jak widać, gdy zwiększysz ilość zwierząt do 30, czas reprodukcji skraca się do 4:40h, co pozwala uzyskać 6 świń na dzień (licząc, że kolejne także zmniejszają czas produkcji) - daje nam to zysk na poziomie 7 200$/dzień. Licząc dalej: jeśli użyjesz jedynie kukurydzy (50% wydajności) możesz otrzymasz 3 600$/dzień. Zaś używając paszy mieszanej potrzebujesz 3 worki na dzień przy 30 świniach, co daje różnicę w dochodach na tym samym poziomie zysku (3 600$). Oczywiście należy uwzględnić w obliczeniach dochodzące nowe świnie w trakcie dnia i zaopatrzyć się w zapasy rezerwowe.

Najlepszą więc opcją będzie uprawa kukurydzy. Wydajność jest niższa, lecz z 1ha otrzymasz ok. 20 000l kukurydzy, która wystarcza na bardzo długo, należy ją jedynie co jakiś czas dokładać z naczepy lub z wysypanego stosu w pobliżu. Mimo to, świnie nie są najbardziej dochodowym interesem, a żeby przynosiły zyski na optymalnym poziomie musisz włożyć w nie dużo pracy. Ilość nawozów naturalnych też nie jest zbyt wysoka w porównaniu do generowanej przez krowy. Dla najlepszych zysków transportuj świnie na sprzedaż samodzielnie - zaoszczędzisz 200$ na sztuce.