Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Farming Simulator 17 - poradnik do gry

Farming Simulator 17 - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Ciągniki, kombajny, ciężarówki w Farming Simulator 17 | Opis maszyn poradnik Farming Simulator 17

W tym rozdziale przedstawiono maszyny rolnicze przeznaczone do przygotowania, siania i nawożenia upraw oraz ich zbioru. Podział na pod-rozdziały oparty jest o kategorie maszyn w sklepie. Kluczowe dla tego rozdziału jest przedstawienie maszyn i ich zastosowań oraz wskazanie różnic między dostępnymi urządzeniami, co pozwoli na właściwy dobór przy zakupie nowych i pozwoli uniknąć pomyłek. Wskazano także instrukcje użytkowania, co zrobić, aby maszyna działała poprawnie.

Kombajny

Kombajn nie może pracować, gdy pada śnieg - Ciągniki, kombajny, ciężarówki w Farming Simulator 17 | Opis maszyn - Farming Simulator 17 - poradnik do gry
Kombajn nie może pracować, gdy pada śnieg

Kombajny to podstawowe maszyny rolnicze służące do zbierania większości z dostępnych roślin uprawnych. Warto dobrze je wykorzystać, ponieważ mają wysokie opłaty eksploatacyjne. Za ich pomocą zbierzesz: pszenicę, jęczmień, kukurydzę, soję, rzepak oraz słonecznik. Zwróć uwagę, że dostępne są trzy rodzaje żniwiarek montowanych na przedzie pojazdu, które służą do zbioru określonych upraw i dostępne są tylko do wybranych modeli.

Przy wyborze nowego kombajnu do zakupu nie sugeruj się jego prędkością. Jest ona mocno ograniczona poprzez żniwiarki do jednakowych wartości 10km/h - różnice w efektywności polegają jedynie na szerokości żniwiarki oraz maksymalnej pojemności ładunkowej kombajnu. Wyjątkiem są dwie specjalne nakładki do słonecznika, przy których efektywność wzrasta o połowę (prędkość max. wynosi 15km/h), jednak jest to opcja prawidłowa tylko, jeśli naprawdę chcesz specjalizować się w tej uprawie. Kombajny nie posiadają możliwości modyfikacji.

By użyć kombajnu, musisz go rozłożyć (X) oraz wystawić rurę (O) i opuścić żniwiarkę (V) po przełączeniu się na nią (choć żniwiarkę czasami także musisz rozłożyć). Dopiero wtedy po ponownym przełączeniu na kombajn możesz go uruchomić (B). Kombajn nie może pracować, gdy pada deszcz/śnieg. Po zapełnieniu kombajnu powinieneś rozładować plon do naczepki umieszczając ją pod rurą i wybierając "rozładunek" (I) lub wymuszony rozładunek w dowolnym miejscu (CTRL+I). Możesz także zadecydować, czy chcesz zostawiać słomę, czy nie (,). Nie ma to znaczenia, jeśli nie chcesz jej zbierać, jednak bez niej pole wygląda bardziej estetycznie.

Ciągniki

Ciągniki to podstawowe pojazdy w grze. Bez nich większość prac jest niemożliwa do wykonania. Najistotniejsze parametry ciągnika to jego moc i dodatkowo: prędkość maksymalna. Pamiętaj, że prędkość zmniejszy się, gdy urządzenie pracuje (np. do 10km/h w przypadku kombajnu ziemniaczanego, mimo że maksymalna może wynosić nawet 72km/h). Nadwyżka mocy i prędkości nie spowoduje, że dołączone urządzenie będzie działać wydajniej, więc dostosuj zakup do potrzeb - każde podpinane urządzenie ma deklarowaną moc wymaganą do poprawnego funkcjonowania. Za tym argumentem przemawia również wysoki koszt dzienny utrzymania niektórych ciągników.

Dodatkowe parametry ciągników to możliwość podłączenia urządzeń z przodu (przeważająca większość posiada tę funkcję - wyjątkiem jest choćby Case IH 1455 XL) - rozpoznasz ją po hakach lub otworach na przedzie ciągnika - jeśli znajduje się tam seryjny obciążnik (jak na zdjęciu powyżej - pojazd po lewe - Ciągniki, kombajny, ciężarówki w Farming Simulator 17 | Opis maszyn - Farming Simulator 17 - poradnik do gry

Dodatkowe parametry ciągników to możliwość podłączenia urządzeń z przodu (przeważająca większość posiada tę funkcję - wyjątkiem jest choćby Case IH 1455 XL) - rozpoznasz ją po hakach lub otworach na przedzie ciągnika - jeśli znajduje się tam seryjny obciążnik (jak na zdjęciu powyżej - pojazd po lewej), nie będziesz mógł nic podpiąć.

Do niektórych ciągników możesz zainstalować również koparkę. Pozwala ona na podłączenie ładowaczy czołowych, które spełniają funkcje ładunkowe. Inna funkcjonalność nielicznych ciągników to bieg wsteczny - możesz obrócić się w fotelu i prowadzić z pełną wydajnością ciągnik tyłem. Pozostałe modyfikacje to opcjonalnie mocniejszy silnik (nigdy nie wpływa na maksymalną prędkość pojazdu!) lub niestandardowe koła (czy nawet gąsienice), które poprawiają trakcję pojazdu.

Ładowacze czołowe

Ładowacze czołowe pozwalają montować uchwyty dla ciągnika - Ciągniki, kombajny, ciężarówki w Farming Simulator 17 | Opis maszyn - Farming Simulator 17 - poradnik do gry
Ładowacze czołowe pozwalają montować uchwyty dla ciągnika

Ładowacze czołowe dołączane są do ciągników wyposażonych w koparkę. Za ich pomocą możesz bez użycia dodatkowych maszyn wykonać załadunek/rozładunek wszelakich plonów, materiałów czy palet. Dostępne są dwa modele: FZ 30 i FZ 60. Zawsze lepiej wybrać ten drugi model, gdyż jest nieco dłuższy. By użytkować ładowaczy musisz zakupić końcówki, które przeznaczone są do manipulacji innym rodzajem przedmiotów.

Szufla uniwersalna służy do podnoszenia każdego rodzaju plonów/obornika itp. Widły do palet umożliwią komfortowy załadunek/rozładunek palet np. z nawozami. Lanca balotowa, Widły rolkowe do balotów oraz Chwytak do balotów zafoliowanych służą do manipulacji belami - wszystkie działają z każdym rodzajem bali, choć poza lancą dwa wymienione lepiej radzą sobie z cylindrycznymi belami. Osobiście najwygodniej korzystało mi się z Lancy balotowej, która jest zarazem bardziej uniwersalna i tańsza. Możesz jej również używać do ładowania palet.

Widły do nawozu, Widły kleszczowe i Chwytak tnący do kiszonki to praktycznie te same urządzenia do podnoszenia małych zbitych substancji: obornika, kiszonki, plew czy siana. Dwa ostatnie są lepszym wyborem, gdyż mają nieznacznie większą pojemność. Finalnie widły do drewna są najprostszym chwytakiem do kawałków drewna, pojedynczych i niezbyt grubych.

W tej kategorii znajduje się także pojazd Kramer KL 30.8T. Jest tańszy niż najtańszy ciągnik z koparką, jeśli takiego nie posiadasz. Podłączysz do niego wszystkie wymienione końcówki bez dopinania ładowacza czołowego. Jego ramię jest teleskopowe, co daje mu przewagę nad ciągnikami.

Silosokombajny

Silosokombajny rozdrabniają określone rośliny uzyskując plewy/sieczkę lub zrębki - Ciągniki, kombajny, ciężarówki w Farming Simulator 17 | Opis maszyn - Farming Simulator 17 - poradnik do gry
Silosokombajny rozdrabniają określone rośliny uzyskując plewy/sieczkę lub zrębki

Te pojazdy mają zastosowanie specjalistyczne i nie powinno zakupywać się ich w początkowych fazach gry. Służą do: pozyskiwania plew/sieczki na kiszonkę, ścinania topoli na zrębki oraz załadunku trawy/siana na naczepę (zamiast przyczepy samoładującej - szybsze i bardziej pojemne rozwiązanie).

Aby silosokombajn działał musi być wyposażony w żniwiarkę samojezdną - dostępne są cztery ich rodzaje: najtańsze-załadunkowe (trawa/siano), tnące - do pozyskiwania sieczki na kiszonkę z określonych rodzajów upraw, tnące do kukurydzy - plew z kukurydzy jest znacznie więcej niż sieczki z innych roślin$, specjalna żniwiarka do topoli New Holland 130FB - mimo oznaczenia dla specjalnego modelu, może zostać podłączona do dowolnego silosokombajnu.

Oddzielnym modelem z kategorii silosokombajnów jest Pottinger MEX 5, który dołączany jest do ciągników. Pozwala jednak tylko na cięcie kukurydzy celem uzyskania plew.

Aby silosokombajn poprawnie działał musisz: podłączyć na przód wybraną końcówkę, z tyłu podłączyć naczepkę (ta może opcjonalnie jechać za ciągnikiem obok silosokombajnu). Później wysuń rurę (O), po przełączeniu na żniwiarkę opuść ją (V), ewentualnie, jeśli ma taką możliwość, rozłóż (X) i włącz (B).

Ciężarówki i Pick-upy

Po instalacji dodatku ciężarówki również mogą ciągnąć małe naczepy - Ciągniki, kombajny, ciężarówki w Farming Simulator 17 | Opis maszyn - Farming Simulator 17 - poradnik do gry
Po instalacji dodatku ciężarówki również mogą ciągnąć małe naczepy

Ciężarówki mają jedno zastosowanie - przewieźć transport z punktu A do punktu B. Ich główną cechą jest wysoka prędkość maksymalna (nawet 82km/h) oraz możliwość przewożenia dużych naczep (jak laweta czy Fliegl Timber Runner do transportu kłód). Aby przewozić mniejsze naczepy musisz użyć modyfikacji Elementy dołączane. Modyfikowane mogą być również opony dla lepszej trakcji i opcjonalnie silniki, dla większej mocy.

Pick-upy znajdują się w kategorii Pojazdy. Dostępne są dwa modele. Służą do transportu gracza oraz lekkich naczep/urządzeń na hak. Nie są drogie oraz są najszybszymi pojazdami w grze (prędkość max. 120km/h).

Zbieranie ziemniaków

Prosty pług ziemniaczany - do jego obsługi wystarczy najtańszy traktor - Ciągniki, kombajny, ciężarówki w Farming Simulator 17 | Opis maszyn - Farming Simulator 17 - poradnik do gry
Prosty pług ziemniaczany - do jego obsługi wystarczy najtańszy traktor

Urządzenia z tej kategorii nie wymagają mocnych ciągników. Dostępne tu są trzy maszyny marki Grimme: KS 75-4 służy do obcinania łęcin. Jest to obowiązkowy krok nim będziesz mógł zebrać ziemniaki z ziemi. Montowany jest na przód ciągnika i aktywowany poprzez opuszczenie (V) i włączenie (B). Szerokość pracy to 4 rzędy upraw.

Kombajn ziemniaczany SE 260 wyciąga ziemniaki z ziemi i przechowuje je. Montowany jest na tyle ciągnika i działa na szerokości 2 rzędów, przez co nie działa zbyt dobrze w połączeniu z KS 75-4. By uruchomić rozłóż go (X), opuść (V) i aktywuj (B), a gdy zechcesz go opróżnić aktywuj taśmę: (O).

Samodzielny kombajn Tectron 415 wykonuje funkcje obu wymienionych wyżej urządzeń - ścina łęciny i zbiera ziemniaki jednocześnie i to ze znacznie większą prędkością oraz większą pojemnością ładunkową. Obsługa jak w przypadku SE 260.

Warto tu także wspomnieć o maszynie Grimme RH 24-60 z kategorii System pasów, która umożliwia pakowanie roślin bulwiastych w wygodne do transportu palety (na taniej naczepie Fliegl DPW 180).

Zbieranie buraków cukrowych

Po co utrudniać sobie życie... - Ciągniki, kombajny, ciężarówki w Farming Simulator 17 | Opis maszyn - Farming Simulator 17 - poradnik do gry
Po co utrudniać sobie życie...

Urządzenia z tej kategorii nie wymagają mocnych ciągników. Dostępnych jest pięć urządzeń. Dwa marki Grimme: FT 300 - służy do obcinania łęcin buraków cukrowych, musisz to zrobić, nim wydobędziesz buraki z ziemi. Zamontuj go na przedzie ciągnika i aktywuj (B) po uprzednim opuszczeniu (V).

ROOTSTER 604 to kombajn do zbierania buraków dołączany do ciągnika. Dołączasz go z tyłu ciągnika, może działać jednocześnie z FT 300. Instrukcja obsługi: opuść go (V) i aktywuj (B), gdy zechcesz go opróżnić aktywuj taśmę: (O). Musisz go opróżniać bardzo często!

Urządzenia marki Holmer: Terra Dos T4-40 działa dopiero po dołączeniu żniwiarki HR 9 z tej samej kategorii. Jest samodzielnym kombajnem do buraków z dużą pojemnością ładunkową i nieznacznie wyższą prędkością działania. By rozpocząć użytkowanie: podepnij żniwiarkę (Q), rozłóż kombajn (X) oraz żniwiarkę po przełączeniu na nią, po czym opuść (V) i włącz maszynę (B). By rozładować wysuń taśmę (O).

Ta maszyna jedynie zbiera leżące buraki i załadowuje je do naczep - Ciągniki, kombajny, ciężarówki w Farming Simulator 17 | Opis maszyn - Farming Simulator 17 - poradnik do gry
Ta maszyna jedynie zbiera leżące buraki i załadowuje je do naczep

Urządzenie Terra Felis 2 eco ma nietypowe zastosowanie. Służy jedynie do zbierania zrzuconych na ziemię buraków i załadowanie ich na naczepę. Tą czynność możesz wykonywać także ręcznie przy użyciu łopaty (szufli) lub z użyciem systemu pasów. By użyć: rozłóż (X), opuść (V) i aktywuj (B). Przy użyciu myszy możesz sterować kierunkiem zsypu buraków.

Warto tu także wspomnieć o maszynie Grimme RH 24-60 z kategorii System pasów, która umożliwia pakowanie roślin bulwiastych w wygodne do transportu palety (na taniej naczepie Fliegl DPW 180).