Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Recenzja gry 23 października 2018, 14:00

autor: Mushroom

Jestem prawnikiem! No dobrze, byłem, ale chciałem, żebyście o tym wiedzieli ;-)

Recenzja gry RimWorld – największa wada? Wciąga jak bagno!

Po ponad pięciu latach we wczesnym dostępie RimWorld doczekał się oficjalnej premiery w wersji 1.0. Tym samym w nasze ręce trafia jedna z najbardziej dopracowanych i wciągających gier niezależnych ostatnich lat.

Misja niemożliwa

ROZDZIAŁ IV: ŚMIERĆ

Wybuchowe szczury to stworzenia, które mają na grzbiecie pęcherze wypełnione gazem. Gdy zwierzę jest śmiertelnie ranne, pęcherze te pękają, kalecząc lub zabijając wszystkich wokół, a często doprowadzając też do pożaru. Gdy jeden z takich szczurów oszalał i ruszył w stronę osady, Valve postanowił go powstrzymać. Niestety, zwierzę eksplodowało, mężczyzna został ranny i poważnie poparzony. Pomimo starań lekarza kilka dni później współzałożyciel osady zmarł.

Recenzja gry RimWorld – jeden z najlepszych indyków ostatnich lat - ilustracja #1
Pożary potrafią wypalić całe lasy, a tym samym pozbawić nas zapasów cennego surowca.

Wybór narratora nie jest jednak jedyną decyzją mającą wpływ na to, jak skomplikowana będzie zabawa. Poziomów trudności jest tu kilka, co wraz z trzema dostępnymi narratorami pozwala dość dokładnie określić, jakiego rodzaju wyzwania oczekujemy od gry.

Warto się nad tym zastanowić, gdyż już rozgrywka przy standardowych ustawieniach, a więc z Cassandrą i na normalnym poziomie trudności, będzie dla nowicjusza nie lada sprawdzianem. Pamiejacie, że RimWorld jest produkcją sporo od nas wymagającą, co stanowi jej ogromną zaletę.

Recenzja gry RimWorld – jeden z najlepszych indyków ostatnich lat - ilustracja #2
Zrównoważony rozwój kluczem do sukcesu młodych kolonii!

Z jednej strony rola narratorów w grze nadaje jej charakter typowy dla roguelike’ów. Z drugiej natomiast cały szereg rozbudowanych mechanik zmusza do ciągłej nauki kolejnych elementów tej produkcji. Początkowo jest to mieszanka, która bardzo szybko nas uśmierca. Z każdym kolejnym podejściem udaje się jednak przetrwać nieco dłużej i nieco więcej nauczyć. Gra daje niezwykle satysfakcjonujące poczucie ciągłego progresu – zawsze mamy tu ochotę wracać i próbować od nowa.

Autorzy postarali się przy tym odpowiednio zrównoważyć poziom komplikacji zabawy. Dzięki temu RimWorld posiada wiele pozytywnych cech swego słynnego protoplasty Dwarf Fortress, jednocześnie niwelując jego największą bolączkę – nazbyt wysoki próg wejścia.

WIHAJSTRY I POKRĘTŁA

Recenzja gry RimWorld – jeden z najlepszych indyków ostatnich lat - ilustracja #3

Przed rozpoczęciem nowej gry mamy szansę porządnie ją skonfigurować. Poza jednym z trzech narratorów i jednym z kilku stopni trudności wskazujemy też jeden z czterech dostępnych scenariuszy. Oprócz trójki kosmicznych rozbitków możemy zagrać grupką tubylców wygnanych z lokalnego plemienia albo bogaczem poszukującym mocnych wrażeń w dziczy. Od naszego wyboru zależy, do jakich surowców i technologii będziemy mieć dostęp na początku gry, co może istotnie wpłynąć na jej przebieg. Ostatni scenariusz to prawdziwy survivalowy hardcore – startujemy z jednym człowiekiem pozbawionym nawet ubrania. Mamy też możliwość samodzielnej edycji scenariuszy.

Czas podziwiać krajobrazy

ROZDZIAŁ V: PLAGI

Plagi nadeszły, gdy osada liczyła już dziewięciu mieszkańców. Pierwsze było zaćmienie słońca i na równinie zapanowały nieprzeniknione ciemności. Wkrótce potem spadła na pola zaraza, niszcząc wszystkie uprawy. Następnie choroba przeniosła się na ludzi. Zmarły cztery osoby, w tym przywódczyni myśliwych, Rojas. Gdy tym, którzy przeżyli, udało się pochować zmarłych, musieli schronić się we wnętrzu góry, gdyż niebo zakryły toksyczne opary.

Recenzja gry RimWorld – jeden z najlepszych indyków ostatnich lat - ilustracja #4
Nawet najlepiej prosperująca osada może się załamać w wyniku serii nieszczęść i naturalnych kataklizmów.

Skoro już jesteśmy przy porównaniach do Dwarf Fortress, należy wspomnieć o oprawie audiowizualnej, która w przypadku gry o krasnoludach była – delikatnie mówiąc – skromna. W przypadku RimWorld sytuacja jest zgoła odmienna.

Sebastian Mushroom Purtak | GRYOnline.pl

Zostało jeszcze 59% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie
TWOIM ZDANIEM

Grałeś w RimWorld we wczesnym dostępie?

Tak
53,2%
Nie
46,8%
Zobacz inne ankiety