Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Far Cry Primal Recenzja gry

Recenzja gry 3 marca 2016, 13:28

Recenzja gry Far Cry: Primal na PC - (nie)prehistoryczny port

Pecetowy Far Cry Primal mimo początkowych obaw o jakość portu okazał się całkiem przyzwoicie przygotowanym programem, który dzięki kilkustopniowemu wyborowi jakości oprawy wizualnej ma szanse na uruchomienie nawet na słabszych maszynach.

Recenzja powstała na bazie wersji PC.

PLUSY:
  1. bardzo porządny port z kilkoma poziomami ustawień opcji graficznych lub możliwością dowolnego dobrania tychże ustawień zgodnie z osobistymi preferencjami;
  2. wszystkie plusy wymienione w recenzji wersji na PlayStation 4.
MINUSY:
  1. zdarzające się drobne bugi związane głównie z interakcją ze zwierzęcymi sojusznikami – podobnie jak w wersjach konsolowych – trafiają się tylko sporadycznie;
  2. przy najwyższych ustawieniach jakość grafiki nie różni się znacząco od tego, co można zobaczyć w wersjach konsolowych;
  3. wszystkie minusy wymienione w recenzji wersji na PlayStation 4.

Ubisoft nie ma dobrej prasy wśród hardkorowych fanów elektronicznej rozrywki, którzy często oskarżają francuską firmę o brak należytej kontroli technicznej i wtórność stosowanych w jej grach rozwiązań mechanik odpowiadających za samą rozgrywkę. Francuzom zdarzają się także mało etyczne pomysły, jak na przykład sprawa zakończenia wydanego w 2008 roku Prince of Persia, kiedy to właściwy finał gry należało sobie dokupić oddzielnie za żywą gotówkę. Wydawca testuje reakcje klientów na to, jak daleko może się posunąć, zanim ci zauważą jego zagrywki i zaczną głośno protestować. Taki właśnie protest odniósł skutek w przypadku zniżającej loty serii Assassin’s Creed, ale nie miał szans zadziałać odnośnie kolejnej pozycji z cyklu Far Cry, gdyż ta, w momencie gdy kierownictwo Ubisoftu postanowiło zmienić taktykę, znajdowała się już w zbyt zaawansowanym stadium produkcji.

Uwaga! Niniejszy artykuł skupia się wyłącznie na aspektach technicznych pecetowego portu gry Far Cry: Primal. Po szczegółowe informacje dotyczące rozgrywki odsyłamy do recenzji konsolowej edycji tego tytułu:

  1. Recenzja gry Far Cry: Prima – oryginalny czas i miejsce akcji, wyświechtane rozwiązania

W rezultacie Far Cry Primal okazał się solidnym i wciągającym tytułem, ale niestety czerpiącym zbyt wiele z poprzednich gier z serii, nie wyłączając samej mapy, która w sporej części niemal bliźniaczo przypomina tę z czwartej odsłony cyklu. Twórcy przyznali się, że wykorzystali te same heightmapy, ale dopiero post factum, kiedy sprawa wypłynęła już na wierzch dzięki jednemu z polskich serwisów. To zresztą nie pierwszy raz, bowiem już w trakcie przygotowywania Far Cry 3: Blood Dragon posłużono się fragmentem mapy z części trzeciej. Na dodatek po ostatnich wpadkach z pecetowym Assassin’s Creed: Unity, ale także z Batmanem i Mortal Kombat X (wydanymi przez inne firmy), pecetowcy przed każdą dużą premierą nerwowo oczekują sprawozdania z jakości szykowanego dla nich portu. Nie inaczej było w przypadku omawianej pozycji.

Pierwsze doniesienia mediów na temat jakości pecetowej edycji Far Cry Primal nie nastrajały optymistycznie. Grę krytykowano za słabą optymalizację i skłonność do przycinania nawet na potężnym sprzęcie. Na szczęście wydawca, zdając sobie sprawę z problemu, w chwili premiery zaserwował pierwszy patch (uaktualniając tytuł do wersji 1.10), który rozprawił się z większością zgłaszanych usterek. Czy ze wszystkimi? Zapewne nie, ale po spędzeniu w krainie Oros kolejnych godzin, tym razem na pececie, gdy już natrafiłem na jakieś błędy, to dokładnie te same, które występowały również w wydaniu na PlayStation 4. Zazwyczaj były to problemy z naszym zwierzakiem, który niekiedy blokował się gdzieś, nie mogąc się ruszyć, z rzadka stawał zamrożony w wyniku jakiejś akcji lub nie chciała zadziałać związana z nim bezpośrednio czynność, np. nie dawało się go nakarmić. Brzmi nieco dramatyczne, ale w rzeczywistości błędy tego typu zdarzają się naprawdę sporadycznie i jeśli psują zabawę, to tylko w nieznaczny sposób.

Recenzja gry Far Cry: Primal - oryginalny czas i miejsce akcji, wyświechtane rozwiązania
Recenzja gry Far Cry: Primal - oryginalny czas i miejsce akcji, wyświechtane rozwiązania

Recenzja gry

Z współczesnego pola walki trafiamy do świata, w którym podstawowym narzędziem argumentacji swoich poglądów jest maczuga, a zamiast wsiadać do czterokołowego pojazdu dosiadamy czworonoga. Oto Far Cry Primal, opowieść dziejąca się 12 tysięcy lat temu.

Recenzja gry Marvel’s Spider-Man na PC - pająk master race
Recenzja gry Marvel’s Spider-Man na PC - pająk master race

Recenzja gry

Po Spider-Manie „daleko od domu” i „bez drogi do domu”, człowiek-pająk znalazł w końcu swoją drogę na Steama i Epica. I śmiga na sieci tak gładko, że Sony robi się chyba coraz lepsze w pecetowych portach swoich ekskluzywnych tytułów.

Recenzja gry Sniper Elite 5 - coraz mniej snajpera, coraz więcej Hitmana
Recenzja gry Sniper Elite 5 - coraz mniej snajpera, coraz więcej Hitmana

Recenzja gry

Karl Fairburne powraca jako snajper, spec od robienia zdjęć rentgenowskich oraz odpowiednik Agenta 47 lub Sama Fishera w czasach inwazji na Normandię. Sniper Elite 5 zmienia się bowiem coraz bardziej w pełnoprawną skradankę.