Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Filmy i seriale 20 stycznia 2023, 09:30

autor: Marek Jura

Władca Pierścieni (trylogia). Filmy, które naginały kategorię wiekową

Producenci i reżyserzy Hollywood od dawna zdają sobie sprawę, że kluczem do sukcesu blockbustera jest rynek chiński i kategoria PG-13. I nieważne, czy dotyczy to kryminału, horroru czy sensacyjniaka.

Władca Pierścieni (trylogia)

The Lord of the Rings (trylogia), reż. Peter Jackson, New Line Cinema, New Line Cinema 2001–2003 - Filmy, które dla większych zarobków naginały kategorię wiekową - dokument - 2023-01-19
The Lord of the Rings (trylogia), reż. Peter Jackson, New Line Cinema, New Line Cinema 2001–2003
  1. Jaką ma kategorię wiekową: PG-13
  2. Na jaką zasługuje: R
  3. Gatunek: epopeja fantasy
  4. Reżyseria: Peter Jackson
  5. Rok produkcji: 2001–2003
  6. Gdzie obejrzeć: Amazon Prime Video, CANAL+, Chili, iTunes Store, HBO MAX, Player, Rakuten

Peter Jackson doskonale wiedział, że jeżeli chce mierzyć się z wynikami Camerona i Spielberga, a przy okazji zainteresować cały świat filmową ekranizacją Tolkiena, w żadnym wypadku nie może sobie pozwolić na R-kę. Choć materiały z książki na to by wskazywały.

Jackson pozbył się więc Bombadila, który szukał hobbitów wśród zapomnianych kurhanów rodem z horroru, zrezygnował z sugerowanego przez jednego z wcześniejszych niedoszłych reżyserów pomysłu sceny erotycznej pomiędzy Aragornem i Eowiną oraz zmniejszył trochę straty „tych dobrych” w ostatecznej walce z Sauronem.

Trzeba jednak pamiętać, że to wciąż film, w którym pojawiają się przerażające Nazgule, w którym wędrówka przez niekończącą się jaskinię kończy się jedną wielką sieczką. To wreszcie widowisko o wojnie, przynajmniej trzech szalonych dyktatorach i niejednej walce bratobójczej. I ostatecznej śmierci Golluma odgryzającego Frodowi palce, by zdobyć pierścień tuż przed spopieleniem w odmętach Orodruiny.