Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Źródło fot. Paradox Interactive
i
Publicystyka 20 grudnia 2022, 17:53

Najlepsze gry strategiczne 2022 roku - wybór redakcji

Może i gry strategiczne mają złoty okres za sobą. Nie oznacza to jednak, że gatunek został zapomniany. Wciąż otrzymujemy świetne gry i 2022 rok nie był inny. Zapraszamy do przeglądu najlepszych strategii mijających miesięcy.

W trakcie roku trudno znaleźć czas na przejście wszystkich gier, które mieliśmy w planach, a co dopiero jeszcze mieć moment na szukanie kolejnych nowości. Nie ma co ukrywać, że łatwo przegapić solidne pozycje i chyba jedyną zaletą wspomnianej sytuacji jest wstrzymany rozrost „kupki wstydu”. Tylko zaraz może to ulec ogromnej zmianie – za sprawą niniejszego zestawienia najlepszych gier 2022 roku. Oczywiście zdaniem redakcji.

Poniższa lista udowadnia także, jak skrajnie zróżnicowane mogą być gry strategiczne. Z pewnością każdy fan gatunku znajdzie tu coś, co przypadkiem przegapił. Natomiast osoby zazwyczaj niemające kontaktu ze strategiami staną przed szansą wejścia w świat jeszcze jednej tury, jeszcze jednej misji oraz jeszcze jednego zdominowania przeciwnika potęgą gospodarczą i militarną.

Against the Storm

Against the Storm, Hooded Horse, 2022 - Najlepsze gry strategiczne 2022 roku - wybór redakcji - dokument - 2022-12-20
Against the Storm, Hooded Horse, 2022
  1. Producent: Eremite Games
  2. Platformy: PC (Steam, GOG, Epic Games)

Tytuł gry może sugerować dynamiczną i brutalną rozgrywkę, ale jest wręcz przeciwnie, choć jako gracze prowadzimy wyścig z czasem. Against the Storm ma w sobie coś z city buildera, Dungeon Keepera oraz starszych odsłon The Settlers. Naszym zadaniem jest zbudowanie sieci osad, które wesprą ostatni bastion ocalałych istot fantastycznego świata. Zaczynamy z jednym obozowiskiem – stawianie odpowiednich budynków, a także karczowanie drzew, żeby odkrywać kolejne połacie terenu, pozwala na rozwijanie społeczności.

Oprócz zabezpieczenia odpowiedniej sieci budynków, które zapewnią stały przypływ zasobów, musimy jednocześnie dbać o potrzeby ras. Łącznie mamy w grze cztery różne gatunki, ale w jednym momencie w osadzie udostępniane są trzy: harpie, ludzie, bobry lub jaszczury. Każda z ras ma inne potrzeby oraz nadaje się do innych zadań. Nie ma szans na zadowolenie wszystkich, ale trzeba próbować, ponieważ jeśli zaczniemy tracić mieszkańców, zniecierpliwienie królowej będzie rosło, a wraz z nim ryzyko końca gry.

  1. Więcej o grze Against the Storm

Zbigniew Woźnicki

Zbigniew Woźnicki

Swoją podróż z pisaniem i publicystyką zaczął już wiele lat temu w listopadzie 2021 roku. Wtedy to na Allegro można było zobaczyć jego newsy związane z grami, technologią oraz mediami społecznościowymi. Wkrótce zawitał na GRY-OnLine i Filmomaniaka, gdzie można podziwiać prezentowane przez niego nowości związane z branżą filmową. Mimo związku z serialami, to jego serce należy do gier wszelakiego typu. Żaden gatunek mu nie straszny, a przygoda z Tibią nauczyła go, że niebo i muzyka w grach są całkowicie zbędne. Swoimi doświadczeniami mógł się dzielić podczas moderowania forum mmorpg.org.pl lata temu, ale pod innym nickiem, żeby nie można było go namierzyć. Jak przystało na prawdziwego Polaka uwielbia ponarzekać, więc jego felietony to głównie marudzenie na wszystko, co podpadnie.

więcej

Total War: Warhammer III

Total War: Warhammer III

Victoria 3

Victoria 3

Dwarf Fortress

Dwarf Fortress

Against the Storm

Against the Storm

F1 Manager 2022

F1 Manager 2022

Two Point Campus

Two Point Campus

Te gry z 2022 roku mogliście przegapić, a są świetne
Te gry z 2022 roku mogliście przegapić, a są świetne

Serio? Nie znasz Signalis, Tunica czy Pentimenta? Siadaj i czytaj – bo koniecznie trzeba te produkcje poznać! Oto najlepsze gry, których premiera w 2022 roku mogła umknąć Twojej uwadze!

Gry 2023 roku, na której najbardziej czekamy - wybór redakcji
Gry 2023 roku, na której najbardziej czekamy - wybór redakcji

Zagrywając się jeszcze w produkcje z tego roku, myślami wybiegamy już do przyszłorocznych, potencjalnych przebojów. Już w pierwszym kwartale 2023 roku powinniśmy zobaczyć wiele z nich – oto więc ranking najbardziej oczekiwanych gier redakcji GRYOnline.pl.

Najlepsze gry 2022 roku, które ukończysz w 10 godzin
Najlepsze gry 2022 roku, które ukończysz w 10 godzin

W ostatnich latach szczególnie popularnymi stały się gry znacznie większe i dłuższe. Te krótsze, które można ukończyć w kilka wieczorów, na szczęście nie przepadły. Co najmniej kilkanaście pojawiło się w tym roku – znajdziecie je w poniższym zestawieniu.