Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 22 marca 2022, 18:59

autor: Marek Jura

One śmierci się nie boją! Oto najodważniejsze bohaterki gier wideo

W grach nie brakuje obecnie postaci żeńskich. Może ciut rzadziej widać je na drugim planie, ale na pierwszym sytuacja zdążyła się przez lata zrównoważyć. Niektóre dysponują supermocami, inne niebanalnym originem, a jeszcze inne są po prostu odważne.

O najciekawszych growych heroinach pisałem już wcześniej. Potem stworzyłem też ranking bohaterek najpotężniejszych – takich, przy których nawet Kratos nie mógłby czuć się pewnie. Niektóre z postaci wspomnianych w poprzednich artykułach, takie jak Ciri, Viconia, Alice Liddell czy Lady Sylvanas, bez wątpienia pasowałyby również do tego zestawienia. Żeby jednak ich niepotrzebnie nie dublować, tym razem poświęciłem uwagę innym odważnym kobietom (co wcale nie znaczy, że mniej popularnym)!

UWAGA! W dalszej części tekstu można znaleźć spoilery.

Aloy (Horizon Forbidden West)

  1. Rok debiutu: 2017
  2. Najważniejsze gry: Horizon Zero Dawn, Horizon Forbidden West
  3. Wiek, w którym dokonuje najodważniejszych czynów: 19–20
  4. Modelka, specjalistka od motion capture, aktorka głosowa: Hannah Hoekstra, Amanda Piery, Ashly Burch (poza tym Ava Potter i Laura van Tol jako głosy małej Aloy)

Aloy poznajemy jako małą dziewczynkę. Już wtedy jest bardzo odważna... i bardzo nieposłuszna. Ratuje od niechybnej śmierci rannego chłopca, znajduje starożytny artefakt i zapuszcza się w ruiny Pradawnych, uważane przez plemię za wyjątkowo niebezpieczne. Na dodatek jest traktowana przez lokalną społeczność jak wyrzutek i szykanowana przez inne dzieci. Fatalny punkt wyjścia, prawda?

Ale Aloy się nie poddaje. Przez lata przygotowuje się do zawodów, które moglibyśmy zaklasyfikować jako coś pomiędzy igrzyskami śmierci a sportową maturą. Choć udaje się jej wygrać, sprawy się komplikują i Aloy zmuszona jest stawić czoła pozwalającym sobie na coraz więcej maszynom, wrogim plemionom i własnej przeszłości.

To jedna z tych bohaterek, których nie sposób nie lubić. Zadziornej, pewnej siebie, rudowłosej dziewczynie daleko do bezbarwnych protagonistów z wielu nowych RPG akcji. Aloy ma charakter. Nie traci jednak przy tym ludzkich cech. Rzuca kąśliwe uwagi pod adresem wysługujących się nią wspólników, a kiedy jest jej zimno, wcale tego nie ukrywa. I choć wspinając się po zboczach stromych skał, jest w stanie dokonać niemal wszystkiego, nie robi tego bez wysiłku. Aloy zdarza się sapać, łapać zadyszkę, kuleć i drżeć na przejmującym mrozie. Ale odwagi nigdy jej nie brakuje.

Marek Jura

Marek Jura

W 2016 ukończył filologię na UAM-ie. Od tamtej pory recenzuje dla GRYOnline.pl prozę, poezję, filmy, seriale oraz gry wideo. Pierwsze kroki w branży dziennikarskiej stawiał zaś jako newsman w lokalnym brukowcu. Prowadził własną firmę – projektował, składał, testował i sprzedawał planszówki. Opublikował kilka opowiadań, a także przygotowuje swój debiutancki tom wierszy. Trenuje sporty walki. Feminista, weganin, fan ananasa na pizzy, kociarz, nie lubi Bethesdy i Amazona, lubi Lovecrafta, Agentów TARCZY, P:T, Beksińskiego, Hollow Knigt, performance, sztukę abstrakcyjną, mody do gier i pierogi.

więcej

Horizon: Forbidden West

Horizon: Forbidden West

The Last of Us

The Last of Us

Pillars of Eternity

Pillars of Eternity

Senua's Saga: Hellblade II

Senua's Saga: Hellblade II

Najgorsze matki w historii elektronicznej rozrywki
Najgorsze matki w historii elektronicznej rozrywki

Im więcej w grach fabuły, tym więcej trudnych relacji rodzinnych. Kochające i dumne z dziecka matki też są częścią elektronicznej rozrywki. Tyle, że w pamięć nawet bardziej zapadają te niekoniecznie wzorowe…

AC Valhalla: Oblężenie Paryża - marny dodatek, który uratowały kobiety
AC Valhalla: Oblężenie Paryża - marny dodatek, który uratowały kobiety

Assassin's Creed: Valhalla - The Siege of Paris to dodatek nijaki, nieciekawy i wtórny. Jest jednak jeden element, który sprawił, że mogę to wszystko wybaczyć.

Potężne bohaterki gier, przy których nawet Kratos nie czułby się pewnie
Potężne bohaterki gier, przy których nawet Kratos nie czułby się pewnie

Choć nie wszystkie podbiły popkulturowy mainstream, mogą zawstydzić samego Hulka. O kim mowa? O growych heroinach zdolnych skopać tyłki każdemu. A jakim cudem zawstydzają Hulka? Oto przynajmniej kilkanaście powodów.