Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 9 stycznia 2022, 12:35

Kiedyś to było - Brucevsky'ego przegląd starych newsów

W nowym autorskim przeglądzie wyruszymy w przeszłość, by przypomnieć sobie, czym żyli gracze w minionych dekadach. Zatrzymamy się przy ciekawych wydarzeniach oraz newsach, spoglądając z dystansu na pędzącą na złamanie karku branżę gier.

Growa karuzela rozkręciła się i od wielu lat utrzymuje wysokie tempo, a my wszyscy staramy się nie spaść z krzesełek, obserwując rosnącą kupkę wstydu i zbierając jak najwięcej wspomnień. W natłoku kolejnych zapowiedzi, setek premier i mnóstwa newsów publikowanych każdego dnia wiele informacji nam umyka, a ogrom ciekawostek sprzed lat wpada w otchłań zapomnienia. Szkoda byłoby je tak po prostu utracić, dlatego w nowym autorskim przeglądzie uruchamiam wehikuł czasu, by przenieść się w przeszłość i sprawdzić, czym żyli gracze i o czym dyskutowali pięć, dziesięć czy nawet dwadzieścia lat temu. Zapraszam na pokład, startujemy!

Peter Molyneux szykuje konkurenta dla FIF-y

Zacznijmy od dyscypliny sportu, której liczbę fanów liczy się podobno w miliardach. W krajobrazie gier piłkarskich od lat panuje stagnacja, na którą narzeka wielu fanów futbolu. FIFA przynosi EA miliony dolarów z trybu FUT, a choćby kawałek tego tortu próbuje uszczknąć Konami, miotając się na wszystkie strony z cyklem do niedawna znanym jako PES. Brak dopływu świeżej krwi i groźnej konkurencji nie pomaga produkcjom o piłce nożnej. Kto wie, czy dzisiaj nie wyglądałoby to zupełnie inaczej, gdyby jeszcze w pierwszej dekadzie XXI wieku rękawicy nie podjął, dość niespodziewanie, Peter Molyneux.

Brytyjski projektant, ojciec m.in. serii Fable i Populous, który niejeden już raz roztaczał przed nami niezwykłe wizje, w czerwcu 2006 roku opowiedział dziennikarzom serwisu Kikizo o swoim marzeniu na kolejne lata pracy. Tak cytowaliśmy jego słowa w newsie:

Bardzo chciałbym stworzyć grę sportową – piłkę nożną! Gdy zaczęły pojawiać się gry piłkarskie, było w nich coś naprawdę interesującego, choćby w Sensible Soccerze czy Kick-Offie. Chciałbym stworzyć grę, która pokaże, o co tak naprawdę chodzi w piłce nożnej. Nie twierdzę, że rozpocznę nad nią prace. Mówię jedynie, że zrobienie czegoś takiego byłoby fantastycznym wyzwaniem.

Niewiele konkretów, jak to zazwyczaj bywa u wspomnianego twórcy, ale już sama zapowiedź opracowania tytułu, który naprawdę pokaże, o co chodzi w futbolu, musi działać na wyobraźnię, prawda? Niestety, od tego czasu nic się w temacie nie wydarzyło, a sam Peter zajął się najpierw Projectem Milo, by następnie założyć studio 22Cans, a dzisiaj zarabiać miliony na sprzedaży NFT. Jak myślicie, „kopanka” autorstwa Petera mogłaby zawojować rynek?

Norbert Szamota

Norbert Szamota

Zaczynał w 2007 roku, tworząc dla serwisu GamePress jedne z pierwszych wideorecenzji gier w polskim internecie i publikując je na raczkującym wówczas YouTubie. To właśnie tematyka gier pozwoliła mu realizować pasję, która wcześniej popchnęła go do wybrania dziennikarstwa i komunikacji społecznej jako kierunku na Uniwersytecie Warszawskim. Tam też obronił pracę dyplomową poświęconą miesięcznikom o grach konsolowych wydawanym na przełomie XX i XXI wieku. Na GOL-u działa od 2009 roku. Początkowo jako newsman i autor felietonów, później twórca wpisów encyklopedycznych i bloger na gameplay.pl, a od kilkudziesięciu miesięcy jako członek działu publicystyki. Gra we wszystko i na wszystkim, ciągle szukając ciekawych historii, intrygujących mechanik oraz zachwycających obrazów i dźwięków. Uwielbia tropić dawne opowieści z branży, a w wolnym czasie tworzyć też własne growe opowiadania na blogu Gralingrad.pl.

więcej

Stare, ale jare - najlepsze stare gry, które wciąż goszczą na dyskach redakcji
Stare, ale jare - najlepsze stare gry, które wciąż goszczą na dyskach redakcji

Wracacie czasem do staroci? Powrót do starej gry może być ciekawym doświadczeniem. Zapytaliśmy członków redakcji, do których dawnych, około dwudziestoletnich gier wracają w przerwach między premierami.

Dokładnie 20 lat temu wystartował GOL!
Dokładnie 20 lat temu wystartował GOL!

Trudno w to uwierzyć, ale właśnie dziś – 1 stycznia 2021 roku – nasz serwis skończył 20 lat! Okrągłe urodziny to zawsze dobra okazja do hucznego świętowania, więc zamierzamy robić to przez kolejne dwanaście miesięcy.