Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 25 grudnia 2021, 11:30

Polskie gry, które podbiją świat w 2022 roku

Przed Wam zestawienie najbardziej oczekiwanych gier 2022 roku z rodzimego podwórka. Czym tym razem zaskoczą nas polscy twórcy? Okazuje się, że całkiem sporą liczbą obiecujących produkcji.

Czy gry stały się polskim towarem eksportowym? Na to pytanie nie sposób jeszcze udzielić jednoznacznej odpowiedzi, choć nie brakuje przesłanek wskazujących, że jak najbardziej tak! Jako że standardem w naszej nadwiślańskiej krainie jest wszechobecny entuzjazm i ryk fanfar na wieść o sukcesie rodaka bądź polskiego przedstawicielstwa za granicą, głęboko wierzę, że dzięki rodzimym twórcom gier owe trąby w 2022 zabrzmią głośno i donośnie.

Patriotyzm można rozumieć na wiele sposobów. Na wiele sposobów można go również okazywać. Ja w przyszłym roku mam zamiar spełniać swój obywatelski obowiązek poprzez wspieranie rodzimego gamedevu. Czemu? Nie tylko za względu na moje zamiłowania i pasje. Polacy robią po prostu świetne gry! Swoją rolę odegrały też wyrzuty sumienia – szybka kalkulacja i jedna dłoń wystarczyła mi do policzenia polskich tytułów, z jakimi miałem styczność w 2021 roku. Gdy rumieniec wstydu na mojej twarzy zbladł, pojawiła się zawzięta chęć odpokutowania win. Myśl tę czym prędzej ubrałem w szatę noworocznego postanowienia, na które złożyło się dwanaście punktów. Tak powstała lista polskich gier, które podbiją świat w 2022 roku. Ową listą chciałbym się z Wami podzielić. Wymienione tytuły mają dużą szansę na wyjście z szuflady „dobre, bo polskie”, wskakując na wysoką półkę światowego gamedevu opatrzoną etykietą „dobre, bo dobre”.

Evil West

  1. Data premiery: 2022
  2. Producent: Flying Wild Hog
  3. Gatunek: gra akcji
  4. Budzą nadzieje: wampiry na Dzikim Zachodzie
  5. Polskie akcenty: motyw przewodni (walka z krwiopijcami – czytaj: z ZUS-em)

Czym jest Evil West?

Dobrzy ludzie ze studia Flying Wild Hog doszli do, słusznego zresztą, wniosku, że „jeśli jesteś w czymś dobry, to rób właśnie to”. Tą ideą zapewne kierowali się podczas prac koncepcyjnych nad swoim nowym tytułem – Evil West w ogólnym zarysie jest bliźniaczym bratem Shadow Warriora, ich poprzedniego dzieła. A jako że gameplay polegający na ciągłej akcji, walce, sieczeniu, rąbaniu, strzelaniu i ogólnej młocce, realizowanej poprzez bardzo przyjemne mechaniki, został przyjęty nader entuzjastycznie, twórcy postanowili pójść za ciosem i wykorzystać zdobyte już doświadczenie (oraz grono odbiorców). Wszystko wskazuje na to, że dotychczasowi fani ich produkcji nie będą zawiedzeni, a i nowych graczy nie powinno być trudno przyciągnąć.

Dlaczego warto czekać?

Wabikiem tak dla fanów Shadow Warriora, jak i osób z ową serią niezaznajomionych z pewnością mogą być realia nowej gry. Otóż zostajemy przeniesieni do Ameryki z przełomu XIX i XX wieku w urokliwe miejsce zwane Dzikim Zachodem, a więc na skaliste tereny zachodniej części tego kontynentu. Powiedziałem realia? Wabikiem są raczej odstępstwa od dobrze znanego z westernów świata. Naszymi wrogami są bowiem nie bandyci, a wampiry wraz z całą menażerią innych maszkar i ich zdziczałych pobratymców, zaś naszym orężem, oprócz niezastąpionych rewolwerów, elektromechaniczna rękawica w zmyślny, efektowny i widowiskowy sposób pozbywająca się zastępów wspomnianych przeciwników.

Do tego dochodzą gadżety i urządzenia mniej lub bardziej związane ze steampunkiem lub SF i tak otrzymujemy ciekawy miks, w którym musimy się odnaleźć jako członek organizacji zajmującej się walką z plagą potwornych krwiopijców. Jak do tego doszło i gdzie nas owa walka zaprowadzi? Szczegółów fabuły do tej pory nie zdradzono, ale założyć się mogę o skrzynię osinowych kołków, że lejąca się wokół posoka skutecznie odwróci naszą uwagę od opowiadanej w grze historii.

  1. Więcej o grze Evil West

Rafał Sankowski

Rafał Sankowski

Człowiek wychowany przez wilki z lasów Górniczej Doliny, a także rodziców, których pozdrawia. Podstawowe wykształcenie otrzymał od kleryków z królestwa Erathia, ale to praktyka w Sanktuarium ukształtowała go jako gracza, przez co na świat patrzy raczej izometrycznie (czytaj: z dystansem). W grach ceni przede wszystkim uniwersa, których może stać się częścią i uwierzyć w ich autentyzm, takie jak chociażby fantastyczny Hollownest lub estońskie Elysium. Po latach edukacji i osiągnięciu, ku uciesze rodziców, stopnia magistra inżynierii został dyrektorem w zakładzie produkcyjnym. Niedługo potem zdał sobie sprawę, ku uciesze wilków, że chce pisać. Poza literackimi mrzonkami zapełniającymi jego szuflady para się publicystyką, która ukazuje się najpierw na łamach „CD-Action”, by w końcu regularnie zasilać zbiór tekstów na GOL-u. Gdy nie gra, łazi po lasach i dokarmia komary, śpi pod namiotem, słucha muzyki Jeremy’ego Soule’a i narzeka, że w lesie nie podają ramenu, za którym przepada.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Czy chętniej kupujesz grę, jeśli to polska gra?

Tak, lubię wspierać naszych
44,5%
Nie, to nie ma dla mnie znaczenia
55,5%
Zobacz inne ankiety
Dying Light 2

Dying Light 2

Timberborn

Timberborn

Manor Lords

Manor Lords

Hellish Quart

Hellish Quart

15 najpopularniejszych polskich gier w historii, które... nie są Wiedźminem!
15 najpopularniejszych polskich gier w historii, które... nie są Wiedźminem!

Nie od dziś wiadomo, że Polska święci niemałe sukcesy w branży gier wideo. Które rodzime produkcje zdobyły największą popularność na całym globie? Sprawdziliśmy - oto wyniki naszych dociekań.

Wszystkie duże gry, w które zagramy jeszcze w tym roku
Wszystkie duże gry, w które zagramy jeszcze w tym roku

Przed nami druga, zwykle ta bardziej ekscytująca połowa roku, jeśli chodzi o premiery gier. To właśnie w okresie jesienno-zimowym wydawcy decydują się na wystawienie największych dział. Na jakie hity jeszcze liczyć w 2022 roku?

Kwiecień miesiącem dla prawdziwych koneserów
Kwiecień miesiącem dla prawdziwych koneserów

Pierwszy kwartał 2022 roku obfitował w wiele dobrych produkcji, zapewniających rozrywkę na wiele godzin. W kwietniu zaś odpoczniemy od głośnych premier i zajmiemy się mniejszymi produkcjami – ewentualnie nadrobimy zaległości z poprzednich miesięcy.