Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 25 grudnia 2021, 11:30

Polskie gry, które podbiją świat w 2022 roku

Przed Wam zestawienie najbardziej oczekiwanych gier 2022 roku z rodzimego podwórka. Czym tym razem zaskoczą nas polscy twórcy? Okazuje się, że całkiem sporą liczbą obiecujących produkcji.

Czy gry stały się polskim towarem eksportowym? Na to pytanie nie sposób jeszcze udzielić jednoznacznej odpowiedzi, choć nie brakuje przesłanek wskazujących, że jak najbardziej tak! Jako że standardem w naszej nadwiślańskiej krainie jest wszechobecny entuzjazm i ryk fanfar na wieść o sukcesie rodaka bądź polskiego przedstawicielstwa za granicą, głęboko wierzę, że dzięki rodzimym twórcom gier owe trąby w 2022 zabrzmią głośno i donośnie.

Patriotyzm można rozumieć na wiele sposobów. Na wiele sposobów można go również okazywać. Ja w przyszłym roku mam zamiar spełniać swój obywatelski obowiązek poprzez wspieranie rodzimego gamedevu. Czemu? Nie tylko za względu na moje zamiłowania i pasje. Polacy robią po prostu świetne gry! Swoją rolę odegrały też wyrzuty sumienia – szybka kalkulacja i jedna dłoń wystarczyła mi do policzenia polskich tytułów, z jakimi miałem styczność w 2021 roku. Gdy rumieniec wstydu na mojej twarzy zbladł, pojawiła się zawzięta chęć odpokutowania win. Myśl tę czym prędzej ubrałem w szatę noworocznego postanowienia, na które złożyło się dwanaście punktów. Tak powstała lista polskich gier, które podbiją świat w 2022 roku. Ową listą chciałbym się z Wami podzielić. Wymienione tytuły mają dużą szansę na wyjście z szuflady „dobre, bo polskie”, wskakując na wysoką półkę światowego gamedevu opatrzoną etykietą „dobre, bo dobre”.

Evil West

  1. Data premiery: 2022
  2. Producent: Flying Wild Hog
  3. Gatunek: gra akcji
  4. Budzą nadzieje: wampiry na Dzikim Zachodzie
  5. Polskie akcenty: motyw przewodni (walka z krwiopijcami – czytaj: z ZUS-em)

Czym jest Evil West?

Dobrzy ludzie ze studia Flying Wild Hog doszli do, słusznego zresztą, wniosku, że „jeśli jesteś w czymś dobry, to rób właśnie to”. Tą ideą zapewne kierowali się podczas prac koncepcyjnych nad swoim nowym tytułem – Evil West w ogólnym zarysie jest bliźniaczym bratem Shadow Warriora, ich poprzedniego dzieła. A jako że gameplay polegający na ciągłej akcji, walce, sieczeniu, rąbaniu, strzelaniu i ogólnej młocce, realizowanej poprzez bardzo przyjemne mechaniki, został przyjęty nader entuzjastycznie, twórcy postanowili pójść za ciosem i wykorzystać zdobyte już doświadczenie (oraz grono odbiorców). Wszystko wskazuje na to, że dotychczasowi fani ich produkcji nie będą zawiedzeni, a i nowych graczy nie powinno być trudno przyciągnąć.

Dlaczego warto czekać?

Wabikiem tak dla fanów Shadow Warriora, jak i osób z ową serią niezaznajomionych z pewnością mogą być realia nowej gry. Otóż zostajemy przeniesieni do Ameryki z przełomu XIX i XX wieku w urokliwe miejsce zwane Dzikim Zachodem, a więc na skaliste tereny zachodniej części tego kontynentu. Powiedziałem realia? Wabikiem są raczej odstępstwa od dobrze znanego z westernów świata. Naszymi wrogami są bowiem nie bandyci, a wampiry wraz z całą menażerią innych maszkar i ich zdziczałych pobratymców, zaś naszym orężem, oprócz niezastąpionych rewolwerów, elektromechaniczna rękawica w zmyślny, efektowny i widowiskowy sposób pozbywająca się zastępów wspomnianych przeciwników.

Do tego dochodzą gadżety i urządzenia mniej lub bardziej związane ze steampunkiem lub SF i tak otrzymujemy ciekawy miks, w którym musimy się odnaleźć jako członek organizacji zajmującej się walką z plagą potwornych krwiopijców. Jak do tego doszło i gdzie nas owa walka zaprowadzi? Szczegółów fabuły do tej pory nie zdradzono, ale założyć się mogę o skrzynię osinowych kołków, że lejąca się wokół posoka skutecznie odwróci naszą uwagę od opowiadanej w grze historii.

  1. Więcej o grze Evil West
TWOIM ZDANIEM

Czy chętniej kupujesz grę, jeśli to polska gra?

Nie, to nie ma dla mnie znaczenia
55,2%
Tak, lubię wspierać naszych
44,8%
Zobacz inne ankiety
Dying Light 2

Dying Light 2

Manor Lords

Manor Lords

Timberborn

Timberborn

Hellish Quart

Hellish Quart

Kwiecień miesiącem dla prawdziwych koneserów
Kwiecień miesiącem dla prawdziwych koneserów

Pierwszy kwartał 2022 roku obfitował w wiele dobrych produkcji, zapewniających rozrywkę na wiele godzin. W kwietniu zaś odpoczniemy od głośnych premier i zajmiemy się mniejszymi produkcjami – ewentualnie nadrobimy zaległości z poprzednich miesięcy.

Growa odwilż rozpoczęta - marzec 2022 również nie zawodzi!
Growa odwilż rozpoczęta - marzec 2022 również nie zawodzi!

Pierwsze miesiące 2022 roku były niezwykle owocne w dobre gry. I wszystko wskazuje na to, że trend ten utrzyma się jeszcze przez jakiś czas. Marzec bowiem również „oddaje” – może nie jest tak obficie, jak w lutym, ale interesujących tytułów nie brak!

Najbardziej wyczekiwane RPG-i 2022 roku
Najbardziej wyczekiwane RPG-i 2022 roku

Po okresie nieznacznej stagnacji (choć nie tak widocznej jak w przypadku branży filmowej) w 2022 roku będziemy mieli okazję zagrać w kilkadziesiąt niezmiernie ciekawych produkcji. A wśród nich znajdzie się przynajmniej kilkanaście „dużych” RPG-ów.