Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 15 stycznia 2022, 11:31

autor: Dariusz "DM" Matusiak

Strzelam i jeżdżę – wirtualnie i w realu. Później o tym piszę – krytycznie lub z zachwytem.

Na trudne czasy - 13 gier, od których zrobi wam się cieplej na sercu

W dobie ponurych wiadomości w mediach czy szalejącej drożyzny w elektronice, warto sobie czasem poprawić humor grą z miłym, pozytywnym przesłaniem. Oto nasza lista takich produkcji, przy których robi się nieco cieplej na sercu!

Gry komputerowe od zawsze wzbudzają w nas różne emocje. Kiedyś, w czasach pozycji stricte zręcznościowych i nastawionych na rywalizację, były to z jednej strony nerwy, a z drugiej radość z sukcesu po przejściu trudnego etapu czy pobiciu rekordu. W miarę pojawiania się tytułów kładących nacisk na fabułę oraz wyraźnie nakreślonych bohaterów doszły do tego jeszcze odczucia typowe dla obcowania z filmami czy książkami – zaciekawienie, wzruszenie, współczucie, a czasem strach bądź smutek, potocznie zwany „dołem”.

Wydaje się nawet, że bardziej zapadają nam w pamięć te szczególnie przygnębiające historie z gier, jakie poznaliśmy chociażby za sprawą Silent Hill 2, To The Moon, Brothers: A Tale of Two Sons, The Walking Dead: Season One i wielu innych produkcji. I nie ma w tym nic niezwykłego – naukowcy dawno potwierdzili, że to dość typowe. W artykule w „The New York Times” znajdziemy taką opinię profesora Clifforda Nassa z Uniwersytetu Stanforda:

To ogólna tendencja u większości ludzi. Niektórzy rzeczywiście patrzą na świat nieco bardziej pozytywnie, ale praktycznie wszyscy bardziej zapamiętują te smutne, negatywne rzeczy.

Na szczęście silne emocje wiążą się również z sytuacjami radosnymi i nasza pamięć rejestruje też te miłe chwile. A obok tych świetnych, choć nieco dołujących gier istnieją także produkcje ze szczególnie ciepłym, budującym przesłaniem. Takie, po których poprawia się nam humor, które dobrze nas nastrajają i podnoszą na duchu. Oto więc nasza lista gier będących totalnym przeciwieństwem zakończenia pierwszego sezonu The Walking Dead. W dobie niezbyt wesołych codziennych informacji może to właśnie one będą źródłem fajnych, pozytywnych doznań.

AKTUALIZACJA – STYCZEŃ 2022

W styczniu 2022 roku postanowiliśmy uzupełnić tekst o dwa „indycze” hity minionych miesięcy, które w naszej opinii idealnie wpisują się w kanon gier sprawiających, że na sercu robi się trochę cieplej. Ich opisy znajdziecie na dwóch ostatnich stronach artykułu. Dopiskiem zajął się Karol Laska.

Unravel

  1. Gatunek: platformówka
  2. Producent: Coldwood Interactive AB
  3. Rok wydania: 2016

Przepiękna i klimatyczna platformówka Unravel zachwyciła nas lata temu z paru powodów. Jednym z nich było niezwykle wzruszające wystąpienie twórcy gry na prezentacji swego dzieła. Drugim zaskoczeniem był fakt, że takiego niepozornego, singleplayerowego „indyka” zdecydował się wydać ówczesny zwolennik lootboksów – firma Electronic Arts. Wreszcie niespodzianką była sama gra i to, jak dobre okazały się przygody maskotki z włóczki – Yarny’ego.

Platformowe, pomysłowo zaprojektowane etapy w przepięknej oprawie graficznej stanowiły tło dla poruszającej opowieści o przemijaniu. Jako Yarny odkrywaliśmy bowiem wspomnienia mieszkańców domu, w którym stworzono tę czerwoną laleczkę. I nie odbiegały one od sytuacji dobrze nam znanych, standardowych dla większości rodzin – raz było wesoło, raz trochę smutno. To gra, która budzi emocje zarówno w związku z ciekawym gameplayem wykorzystującym prawa fizyki, jak i warstwą narracyjną. A Yarny’ego po prostu nie da się nie lubić – to chyba najbardziej wyrazisty z najbardziej niepozornych bohaterów gier.

  1. Więcej o grze Unravel
The Sims 4

The Sims 4

Stardew Valley

Stardew Valley

Animal Crossing: New Horizons

Animal Crossing: New Horizons

Spiritfarer

Spiritfarer

Unravel

Unravel

Death's Door

Death's Door

Haven

Haven

Na skrzydłach

Na skrzydłach

Flower

Flower

Miłe filmy, które poprawią Ci nastrój w czasie kwarantanny
Miłe filmy, które poprawią Ci nastrój w czasie kwarantanny

Koronawirus ma ogromny wpływ na funkcjonowanie całego społeczeństwa, w tym kultury popularnej. Aby zachować pogodę ducha, warto jednak odświeżyć sobie kilka pozytywnie nastawiających klasyków.

Tutaj nie obrażą twojej mamy. Gry, w których gracze są dla siebie... mili!
Tutaj nie obrażą twojej mamy. Gry, w których gracze są dla siebie... mili!

Wbrew pozorom istnieją produkcje, w których grające wraz z nami osoby potrafią coś więcej niż tylko obrzydzać nam rozgrywkę. Podpowiadamy, w których tytułach można bawić się bez ciągłego wysłuchiwania obraźliwych tekstów o naszych umiejętnościach.