Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Cyberpunk 2077 Publicystyka

Publicystyka 13 grudnia 2020, 15:00

autor: Karol Laska

Cyberpunk 2077 - 7 rzeczy, które chciałbym wiedzieć zanim zagrałem

Nie zaczęliście jeszcze grać w Cyberpunka 2077, a zastanawiacie jak się dobrze zacząć i nie popełnić błędów początkującego? Pora więc na parę prostych rad, dzięki którym będzie Wam się grało łatwiej i przyjemniej.

Nie udało mi się jeszcze ukończyć Cyberpunka 2077. Ba, dopiero co skończyłem ten nieco przydługi (choć naprawdę wciągający) prolog i całe Night City stanęło przede mną otworem. Nie narzekam, bo mój autorski V jest jak dotąd wierny stylowi rozgrywki, który wyznaję. Mimo to czuję, że po drodze mogłem zrobić parę rzeczy lepiej. Nie udało się, bo po pierwsze gra jest ogromna i sporo czasu wymaga jej choć częściowe ogarnięcie, a po drugie twórcy wcale nam zabawy nie ułatwili, ograniczając liczbę tutoriali i wszelakich podpowiedzi do gatunkowego minimum.

I z jednej strony to naprawdę super, że dostaliśmy soczyste, otwarte RPG, które nie prowadzi za rączkę, ale z drugiej pamiętajmy, iż moja niewiedza może się stać Waszym zbawieniem. Albo po prostu aktem czysto bezinteresownej pomocy. Dlatego też nie tylko ja, ale i reszta redakcji mająca już styczność z Cyperpunkiem urządziła burzę mózgów, dzięki której udało się sporządzić listę startowych porad, jakie mogą przydać się każdemu, kto zaczyna swoją przygodę z najnowszą produkcją CD Projekt Red.

Nie zapomnijcie również, że już wcześniej sporządziliśmy poradnik do Cyberpunka 2077, który może okazać się niezbędną pomocą przy odkrywaniu wielu innych aspektów gry, o których nie opowiemy w tym artykule.

  1. Cyberpunk 2077 – poradnik do gry

Zacznijmy od podstaw

Cyberpunk nie należy do najtrudniejszych RPG na świecie.

Poziom trudności

Wybór poziomu trudności towarzyszy większości gier RPG i każdy z nas, znając swoje umiejętności, nie będzie miał większych problemów z wyborem. W przypadku Cyberpunka 2077 mamy jednak komunikat dla graczy średniozaawansowanych, a mianowicie – dwa razy zastanówcie się, czy chcecie zgodnie z tradycją wybrać „normala”. Ten jest wyjątkowo gładki i przyjemny, więc jeżeli chcielibyście wykorzystać parę trudniejszych mechanik w praktyce i nieco urozmaicić przeprowadzane walki (a te potrafią być naprawdę ciekawe), to hard może być dla Was zaskakująco trafionym wyborem. Co do skrajnych środowisk nastawionych albo na fabułę, albo na jazdę bez trzymanki – spokojnie zostańcie przy najniższym i najwyższym stopniu trudności. A wskazówki są oparte w 100% na doświadczeniach redakcji.

Nic nie szkodzi, żeby w trakcie gry zmienić poziom trudności. Ba, można nawet nim żonglować w zależności od potrzeb – trzeba tylko grę zrestartować. Nie stracicie jednak szansy na żadne osiągnięcie, bo te nie są powiązane z poziomem trudności

  1. Więcej o poziomie trudności

Rodowód, wygląd, płeć

Przeszło 20 minut spędziłem nad początkowym ekranem, przy którym zastanawiałem się, jaka przeszłość będzie idealna dla mojego V. Ostatecznie wybrałem korpo, ale porównując doznania innych graczy próbujących swoich sił jako nomad lub punk, stwierdzam – nie warto poświęcać temu wyborowi tak dużo czasu. Co prawda otrzymamy trzy różne wstępy (niczym w Dragon Age’u) oraz dodatkowe opcje dialogowe podczas niektórych rozmów, ale nie jest to powód do tego, aby urządzić sobie sobie spory ból głowy jeszcze na poziomie kreatora postaci. Pierwsze misje nie są za długie, a chwilę później i tak robimy już questy wspólne dla punka, korpo i nomada.

A jeżeli już mowa o tworzeniu bohatera, to jasne – personalizujcie sobie go do woli od włosów aż po genitalia i nie bójcie się, że stworzycie postać zbyt przekombinowaną albo wyzywającą, bo mieszkańcy Night City pozostaną obojętni na Wasz wygląd jakikolwiek by on nie był. Jedynie płeć odgrywa większą rolę, jeżeli chodzi o reakcje NPC w stosunku do V.

  1. Więcej o tworzeniu postaci
Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077 optymalizacja do 60 FPS
Cyberpunk 2077 optymalizacja do 60 FPS

Ray tracing i karta graficzna typu GeForce RTX 3080 pozwolą w Cyberpunk 2077 podziwiać pięknie zaprojektowane miasto, oświetlenie, odbicia i cieniowanie. Jak jednak gra CD Projekt RED działa na tanim komputerze? Sprawdziliśmy to!

Cyberpunk 2077 - wybieramy nasze ulubione bugi i glitche
Cyberpunk 2077 - wybieramy nasze ulubione bugi i glitche

Cyberpunk 2077 miał być mesjaszem branży gier wideo - okazał się jednak produkcją niedoskonałą, w której upchnięto mnóstwo mniej i bardziej śmiesznych glitchy. Pora przekłuć nadmuchany balonik i spojrzeć na nowe dzieło RED-ów z przymrużeniem oka.

Dla mnie Cyberpunk 2077 to świetny film, ale gorsza gra
Dla mnie Cyberpunk 2077 to świetny film, ale gorsza gra

Przez kilka pierwszych godzin Cyberpunka 2077 ciężko mi było oderwać się od ekranu. Wciągający scenariusz, trzymające w napięciu wydarzenia, świetne dialogi. Szkoda, że w pewnym momencie ten film musiał zmienić się w grę.