Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Filmy i seriale 21 listopada 2020, 09:30

autor: N.S.

Te spektakularne sceny filmowe powstały bez pomocy komputera

Chociaż magia CGI opanowała kino, nie wszyscy reżyserzy ślepo podążają za modą. Przedstawiamy 10 filmów, w których zastosowano niesamowite praktyczne efekty specjalne.

Incepcja (2010) – świat snów

  1. Co to za film: Thriller science-fiction o złodzieju, który do swoich przekrętów wykorzystywał informacje wykradzione z podświadomości
  2. Reżyseria: Christopher Nolan
  3. Gdzie obejrzeć: Netflix, Chilli, iTunes Store, Rakuten

Christopher Nolan po raz trzeci (i ostatni)! Tak naprawdę listę tę można by stworzyć głównie w oparciu o jego dzieła, ponieważ w podobny sposób pracował też m.in. przy Dunkierce czy filmach z serii o Batmanie. Reżyser często stosował rozwiązania, które nigdy wcześniej nie zostały przez nikogo wykorzystane na planie filmowym. Wybrane przez nas przykłady zrobiły jednak zdecydowanie największe wrażenie zarówno na widzach, jak i krytykach czy specach of efektów specjalnych.

Incepcja jest jednym z najsłynniejszych filmów Nolana. Zdobyła 4 Oscary, a także 29 innych nagród oraz 58 nominacji. Jak można się domyślić, wiele z nich przyznano ze względu na scenografię, efekty specjalne oraz montaż. Historia o złodzieju wkradającym się do podświadomości jest absolutnie wyjątkowym widowiskiem. Świat snów daje szerokie pole do popisu, które bez cienia wątpliwości zostało świetnie wykorzystane. Jeśli do tego ma się świadomość tego, że oglądane niesamowitości zostały tylko nieznacznie podrasowane na komputerze, film po prostu wgniata w fotel.

Ujęć z wykorzystaniem praktycznych efektów specjalnych jest sporo, ale kilka zapisało się już w historii kina. Niesamowita scena walki w pokoju obracającym się o 360 stopni rzeczywiście odbyła się… w obracającym się pokoju. Na planie zbudowano specjalną maszynę oraz idealnie przystosowane pomieszczenie w wielkim boksie, a aktorzy musieli zmagać się nie tylko ze sobą, ale też dynamicznym otoczeniem.

Jednym z najbardziej charakterystycznych obrazów są też „wybuchające” paryskie kawiarnie. Jest to moment, w którym główny bohater (grany przez świetnego Leonardo Di Caprio) przedstawia system „projektowania” snów potrzebnej mu architektce (Ellen Page). Do efektownych eksplozji wykorzystano specjalne armatki powietrzne. Co więcej, przewracające się samochody oraz okoliczne przedmioty rzeczywiście zostały wyszarpnięte za pomocą linek, co dało efekt impetu wybuchów. Takich smaczków jest naprawdę wiele, dlatego film nie pozwala oderwać oczu od ekranu.

TWOIM ZDANIEM

Która trylogia Gwiezdnych wojen jest najlepsza?

"Stara trylogia" - Epizody IV-VI
64,3%
"Nowa trylogia" - Epizody I-III
31,4%
"Trylogia Disneya" - Epizody VII-IX
4,3%
Zobacz inne ankiety
Gadżety filmowe, które gwiazdy wzięły z planu i... nie oddały
Gadżety filmowe, które gwiazdy wzięły z planu i... nie oddały

Hollywoodzkim gwiazdom często nie wystarczy sowity przelew na konto za dobrze odegraną rolę – czasem potrzebują jakiejś pamiątki z planu. W jaki sposób udało się popularnym aktorom zwinąć rekwizyty? Lepiej nie pytajcie.

Przedziwne efekty specjalne, o których nie mieliście pojęcia
Przedziwne efekty specjalne, o których nie mieliście pojęcia

Pewne efekty specjalne w filmach są tak dobrze wykonane, że nie ma się pojęcia o ich istnieniu. Przedstawiamy 10 przykładów CGI, które trudno dostrzec!

Najlepsze filmy science fiction, które obejrzysz na Netflix
Najlepsze filmy science fiction, które obejrzysz na Netflix

Większość nowych i kultowych filmów science-fiction, można znaleźć dziś w sieci i obejrzeć kiedy tylko chcemy. Dziś polecamy te pozycje, które możecie znaleźć na platformie Netflix.