Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Filmy i seriale 17 października 2020, 09:30

autor: Karol Laska

Krótko i dobrze - 11 świetnych filmów, które trwają do 90 minut

Codzienna rutyna daje o sobie znać i brakuje Ci czasu nawet na obejrzenie filmu? Przygotowaliśmy zestaw dzieł nieco krótszych, a równie intensywnych – wręcz idealnych przy zmęczonej głowie.

BONUS: (Nie)dobra kobieta (A Good Woman Is Hard to Find)

  1. Co to: brutalny (nawet bardzo) dramat ekonomiczny o samotnej matce
  2. Reżyseria: Abner Pastoll
  3. Czas trwania: 97 minut (tak, to jedyny wyjątek)
  4. Gdzie obejrzeć: CDA Premium

Polski tytuł został podany z szacunku do ciężkiej pracy tłumacza, choć niekoniecznie wielkiego uznania dla umiejętności translacyjnych tego kogoś, kto założył, że (Nie)dobra kobieta nie urazi naszych uszu czy oczu. Pozwólcie więc, że nie będziemy o nim więcej rozmawiać.

Czasami wracam myślami do Drive’a, czyli tego neonowego dreszczowca Nicolasa Windinga Refna, w którym Ryan Gosling broni dopiero co poznanej kobiety z dzieckiem przed zagrożeniami z jej najbliższego otoczenia. Czyni to oczywiście w sposób brutalny, przy użyciu młotka, i choć można kwestionować etykę jego metod protekcyjnych, staje się prawdziwym bohaterem, wzorowym mężczyzną. A Go od Woman Is Hard to Find to film zaskakująco podobny, tak samo brutalny i uderzający, ale różniący się tym, że samotna matka musi radzić sobie sama, bez pomocy zbawiennego Ryana.

Obserwujemy bowiem losy Sarah, która niedawno straciła męża wskutek morderstwa nożem. Wspominam o narzędziu zbrodni, bowiem pokazuje się ono kilkakrotnie na ekranie, powracając w wielu stresujących chwilach. W każdym razie kobieta próbuje jakoś wiązać koniec z końcem, zapewniając tym samym względny „dobrobyt” swojemu sześcioletniemu synkowi i czteroletniej córce. Co tu dużo mówić – jest źle, ale dzieje się jeszcze gorzej, gdy w życiu bohaterki pojawia się wścibski i agresywny diler.

A Good Woman Is Hard to Find to nie jest kino przyjemniutkie i łatwiutkie, choć swą goryczą i beznadzieją przyciąga do ekranu. Przebieg wydarzeń szokuje, tempo akcji nieustannie wzrasta, a niektóre decyzje twórców biją bezczelnie po twarzy. I ja naprawdę nie chciałbym powiedzieć o to jedno słowo za dużo, by nie zepsuć Wam owej masochistycznej katorgi. Niech za rekomendację posłuży fakt, że ów film był inspiracją do powstania niniejszej listy.

Neo-noir to nie tylko niszczący wszystko John Wick czy chłopcy strzelający do siebie na ulicach w Gorączce Manna. To także dramat samotnej kobiety wrzucony w brudnoneonową estetykę. Good Woman Is Hard to Find przypomina trochę Dzielną panią Brisby, starą animację Dona Blutha. Opowiada ona o dzielnej „szarej myszy”, która boi się, jest roztrzęsiona, ale pokazuje wielką siłę, bo dla swoich dzieciaków schodzi do piekła. Mocna rzecz i – zupełnie szczerze – powód, dla którego zleciłem ten ranking (dlatego zrobiliśmy wyjątek dla nieco dłuższego filmu na liście).

Hubert Sosnowski

O AUTORZE

Bywały czasy, kiedy spędzałem wiele godzin na Netflixie tylko po to, by starannie wyselekcjonować wszystkie interesujące mnie tytuły trwające mniej niż 90 minut. Dlaczego? Bo kocham odpalić sobie czasem jakiś film o północy; wtedy mój mózg odbiera na innych falach, a nie chcę przecież siedzieć do białego rana, więc krótsze formy sprawdzają się idealnie. I odkryłem dzięki temu wiele niszowych perełek, zatem... polecam tę taktykę.

Ostatnia aktualizacja: 2020-10-17

Karol Laska

TWOIM ZDANIEM

Jak długie filmy lubisz?

Klasyczne 2-godzinne
55,1%
2,5 godziny to jest to
22,5%
Do 100 minut
13,7%
Poniżej 3 godzin to nie film!
8,8%
Zobacz inne ankiety
Kino masowego rażenia. Najlepsze filmy o katastrofach nuklearnych
Kino masowego rażenia. Najlepsze filmy o katastrofach nuklearnych

Apokalipsa jako motyw filmowy funkcjonuje już od wielu lat. Dziś wplata się w nią wątki fantasy bądź SF, wcześniej często nawiązywała do wydarzeń historycznych lub prawdopodobnych – w tym zabaw bombą atomową.

Filmy dla dorosłych, które za dzieciaka obejrzeliśmy na Polsacie
Filmy dla dorosłych, które za dzieciaka obejrzeliśmy na Polsacie

Lata 90. i początek XXI wieku to czas, w którym nikt jeszcze nawet nie marzył o Netflixie. Większość z nas musiała oglądać na Polsacie i TVP to, co nasi rodzice... I przekonywać ich, by pozwolili nam zostać choć chwilę NA FILMIE DLA DOROSŁYCH.