Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 21 czerwca 2020, 11:15

autor: Pajdos

Spoglądam w lustro i wiem, że jestem bohaterem – w końcu uratowałem już setki wirtualnych światów...

Gry wojenne, w których nie chodzi o zabijanie

Wojna nigdy się nie zmienia, ale jej postrzeganie przez gry wideo owszem. Oto dziewięć produkcji, które z tematyką konfliktów zbrojnych rozprawiają się nieszablonowo - nie zawsze zachęcając gracza do bezrefleksyjnej przemocy.

WARCO: The News Game (anulowane, ale ciekawe)

Czasem bywa tak, że produkcje ciekawe i ważne zostają anulowane. Nie inaczej stało się z WARCO: The News Game, ambitnym debiutem komputerowo-konsolowym nieistniejącego już australijskiego studia Defiant Development, wcześniej zajmującego się wyłącznie „mobilkami”. Pomimo tego przykrego faktu warto o owym tytule wspomnieć w kontekście gier wojennych, w których naszym głównym zadaniem nie jest zabijanie setek wirtualnych żołnierzy.

Założenia rozgrywki były stosunkowo proste – zamiast nieogolonego wojskowego gracz miał wcielić się w dziennikarkę wojenną, Jesse DeMarco, która karabin, pistolet czy inną bazookę zastąpiła kamerą. Pomysł ten zrodził się na długo przed pierwszym Outlastem – ale rejestrowanie materiału wideo miało mieć tu zdecydowanie inne zastosowanie. W grze, której bohaterką jest nieuzbrojona reporterka, z zachowaniem względnych środków ostrożności mieliśmy pakować się w otwarte strzelaniny, aby okiem kamery uchwycić koszmar wojny na Bliskim Wschodzie i w Afryce. Umierający żołnierze, głodujące dzieci, zawalone budynki i inne równie poruszające obrazy świata pogrążonego w chaosie – to wszystko miał zarejestrować gracz przy pomocy kamery. Jego zadaniem było też zmontowanie zrealizowanego materiału oraz udostępnienie go w sieci (w planach była m.in. porównywarka stworzonych przez nas filmików, przez co każde wideo z placu boju – w zależności od montażu i nagranych scen – miało być na swój sposób wyjątkowe). Niestety – gra poszła do kosza, ale może kiedyś pomysł ten zostanie jeszcze zrealizowany?

  1. Więcej o grze WARCO: The News Game

TWOIM ZDANIEM

W jakie gry o wojnie lubisz grać?

Trochę tak, trochę tak - warto znać oba podejścia, każde coś wnosi.
67,5%
Klasyczne strzelaniny i strategie - nie ma w nich nic złego
25%
Produkcje antywojenne - zawsze to inna, bardziej ludzka perspektywa.
7,5%
Zobacz inne ankiety
This War of Mine

This War of Mine

Valiant Hearts: The Great War

Valiant Hearts: The Great War

Radio Commander

Radio Commander

11-11: Memories Retold

11-11: Memories Retold

Long Gone Days

Long Gone Days

Plane Mechanic Simulator

Plane Mechanic Simulator

Combat Medic: Special Operations

Combat Medic: Special Operations

WARCO: The News Game

WARCO: The News Game

11 gier z ważnym przekazem, którego mogliście nawet nie zauważyć
11 gier z ważnym przekazem, którego mogliście nawet nie zauważyć

Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że gry gwarantują nam głównie beztroską rozgrywkę. Są jednak tytuły, które pod płaszczykiem zwykłej „gierki” przemycają poważne myśli, ciekawy przekaz i refleksję.

Gry wojenne – różne oblicza wojny w grach komputerowych
Gry wojenne – różne oblicza wojny w grach komputerowych

Gry komputerowe to w dużej części gry wojenne. Jak więc ukazać w rozrywkowym medium tak ponury i tragiczny temat? Świat gier całkiem dobrze sobie z tym radzi, naśladując po części świat filmu.

Commandos na serio – spektakularne akcje specjalne II wojny światowej
Commandos na serio – spektakularne akcje specjalne II wojny światowej

Misje w grze Commandos 2 inspirowane są najpopularniejszymi filmami wojennymi o żołnierzach sił specjalnych. Ich autentyczne akcje wcale nie są jednak mniej ciekawe i rzeczywistość często dorównuje fantazji pisarza Alistaira MacLeana.