Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 21 maja 2021, 13:33

autor: Sebastian "Mushroom" Purtak

Jestem prawnikiem! No dobrze, byłem, ale chciałem, żebyście o tym wiedzieli ;-)

Przegapione strategie - 17 świetnych gier, których możecie nie znać

Na seriach Total War i Cywilizacja gry strategiczne się nie kończą. A może by tak spróbować jakiejś mniej znanej alternatywy? Czegoś ciekawego i świeżego? Poszukiwania polecamy zacząć od naszego tekstu.

Pisaliśmy już wielokrotnie o najlepszych grach strategicznych. Dla dopełnienia obrazu obecnego rynku warto jednak spojrzeć na problem szerzej. W tym celu przyjrzymy się kliku nietuzinkowym strategiom, nie tylko z ostatniego roku, ale i z paru wcześniejszych lat, które w natłoku hitów mogły umknąć Waszej uwadze.

Na naszej liście tym razem dominują produkcje ekonomiczne z gatunku city builderów i gry taktyczne stawiające na mniejszą skalę. Większość omawianych tytułów to nowe marki, choć znajdziecie tu też znane uniwersum w postaci Warhammera 40,000. Z tych powodów zadowoleni powinni być zwłaszcza fani minimalizmu, zarówno w oprawie graficznej, jak i w rozgrywce, oraz zwolennicy raczej prostych mechanik, opartych na wciągających patentach.

Jako że nie chcieliśmy się ograniczać do domyślnej dla strategii platformy, jaką zdecydowanie jest PC, na liście umieściliśmy całkiem sporo tytułów z rodowodem z konsol i urządzeń mobilnych. Choć zapewne wielu zatwardziałych komputerowych generałów poczuje się w tym momencie wzburzonych, radzę powstrzymać się z emocjami i sprawdzić przynajmniej niektóre z wymienionych pozycji, gdyż każda z nich w jakiś sposób zasłużyła sobie na miejsce w tym zestawieniu.

AKTUALIZACJA

Od publikacji tego materiału minął ponad rok. To był pracowity czas, w trakcie którego pojawiło się kilka kolejnych dobrych gier strategicznych. Postanowiliśmy więc uzupełnić naszą listę. Dopisaniem trzech gier, które znajdziecie na trzech ostatnich stronach, zajął się Marcin Strzyżewski.

Battle for Wesnoth

  1. Producent: The Battle for Wesnoth Project
  2. Data premiery: 18 czerwca 2003
  3. W skrócie: klasyczna strategia turowa w klimatach fantasy

Pierwsza pozycja na naszej liście to naprawdę szlachetny projekt. Battle for Wesnoth jest przedstawicielem gatunku klasycznych strategii turowych, z akcją osadzoną w realiach fantasy i wzbogaconą elementami RPG. Jest to też produkcja w pełni darmowa i już od wielu lat rozwijana przez programistów i społeczność graczy.

Trzeba przyznać, że gry wydawane na licencji wolnego oprogramowania to prawdziwa rzadkość, zwłaszcza jeśli mówimy o tytule naprawdę udanym i stworzonym dla czystej frajdy. Rozgrywka w Battle for Wesnoth świetnie wpisuje się w kanon swego gatunku. Zabawa prowadzona jest na heksagonalnej mapie, a jej cel wydaje się prosty: utrzymać swój zamek oraz podbić zamki konkurencji. Klucz do sukcesu stanowi umiejętne wykorzystywanie właściwości naszych jednostek, których do dyspozycji mamy całe mnóstwo.

Ze względu na fakt, że gra rozwijana jest od wielu lat, aktualnie okazuje się wręcz przepełniona treścią. Dostępnych jest tu kilka kampanii singlowych, jak również sporo map i scenariuszy. Ta beczka miodu praktycznie nie ma dna, gdyż ciągle aktywna i niemała społeczność stale dodaje do gry nowe elementy. Nic nie stoi na przeszkodzie byśmy, korzystając z dodatkowych map czy modów, porzucili świat fantasy i przenieśli się na przykład do XVII-wiecznej Europy.

Pomimo uproszczonej grafiki Battle for Wesnoth to prawdziwa gratka dla wszystkich fanów zabawy w stylu klasycznych Heroesów III.

Battle Brothers

Battle Brothers

Parkasaurus

Parkasaurus

Bad North

Bad North

Battle for Wesnoth

Battle for Wesnoth

Wargroove

Wargroove

Kingdoms and Castles

Kingdoms and Castles

Megaquarium

Megaquarium

Iron Marines

Iron Marines

Najlepsze gry strategiczne 2020 - 10 strategii wartych naszego czasu
Najlepsze gry strategiczne 2020 - 10 strategii wartych naszego czasu

W kończącym się powoli roku na rynku pojawiło się sporo bardzo odmiennych gier strategicznych. Każdy znajdzie coś dla siebie. Pytanie tylko, na które tytuły warto zwrócić uwagę?

20 najlepszych gier strategicznych wszech czasów na PC
20 najlepszych gier strategicznych wszech czasów na PC

Kiedyś prezentowaliśmy listę dwudziestu najlepszych gier strategicznych ostatnich lat. Dziś czas sięgnąć trochę dalej w przeszłość i przyjrzeć się dwudziestu najlepszym strategicznym klasykom.

Dobre gry ze Steama na dziesiątki godzin, których nie znasz
Dobre gry ze Steama na dziesiątki godzin, których nie znasz

Jest sezon ogórkowy, kwarantanna, masz za dużo wolnego czasu, a w Twojej bibliotece brakuje aktualnie ciekawych pozycji do zagrania? Spokojnie, przychodzimy z pomocą.