Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 12 grudnia 2019, 11:23

autor: Hubert Sosnowski

Szop w przebraniu. Łowca ciastek. Pisuje o grach, filmach i serialach, a zdarza się, że i prozę.

Gdzie się podział Warcraft 3 Reforged? Gry, których zabrakło w 2019 roku

Rok 2019 obrodził w ciekawe produkcje na setki godzin. Kilka mocnych premier – w tym Iron Harvest czy Diablo Immortal – przełożono jednak na 2020. Przyjrzyjmy się tej gromadce tytułów.

Rok 2019 może nie obdarował nas takimi mocarnymi produkcjami jak Spider-Man, God of War czy Red Dead Redemption 2, ale i tak miał sporo do zaoferowania. Było w co grać. Coś dla siebie znaleźli miłośnicy soulslike’ów, którzy przeszli już wszystkie odsłony Dark Souls za pomocą kontrolera do Guitar Hero. Dla nich powstało Sekiro. Wyśmienitą ucztą dla erpegowców okazały się Disco Elysium oraz The Outer Worlds (z Greedfallem na przystawkę). Fani FPS-ów mogli z kolei cieszyć się Call of Duty: Modern Warfare i Borderlands 3. EA zaskoczyło wszystkich nadspodziewanie dobrym i uczciwie traktującym gracza Star Wars: Jedi Fallen Order, a Dante powrócił w Devil May Cry V ku uciesze tych, którzy zatęsknili za nieskrępowaną, szaloną demolką. Do naszych domów dotarł też wreszcie kurier z cudakiem od Hideo Kojimy, czyli z Death Stranding... Działo się.

...A mimo to paru tytułów zabrakło nam do szczęścia. Niektóre są oczywiste. Na inne czeka przede wszystkim grupka zagorzałych fanów. Pora odczytać listę nieobecnych.

Doom Eternal

  1. Gatunek: FPS
  2. Studio: id Software
  3. Premiera: 20 marca 2020
  4. Platformy: PS4, PC, XONE, Switch (później w 2020)

Jak mawiał Duke Nukem: „Hail to the King, baby!”. Tylko że teraz królem wysokooktanowych FPS-ów, które za nic mają sobie realizm oraz potrzebę zmiany magazynków, zostać może Doom Eternal, kontynuacja Dooma z 2016 roku – gra, która wskrzesiła serię.

...A obecnie stanowi chyba nową nadzieję Bethesdy – przynajmniej jako wydawcy. O Falloucie 76 powiedziano już wszystko, więc teraz firma potrzebuje czegoś naprawdę mocnego, by się odkuć. I Doom Eternal może tym właśnie być. Naprawdę. Mocnym. Cholerstwem. Wszystkie zwiastuny i relacje z pokazów – oraz cechujące się wyjątkową pewnością nastawienie twórców – wskazują na to, że nadciąga nowy samiec alfa w swojej kategorii wagowej.

Nowy Doom bierze wszystko to, co podobało się ludziom w poprzedniej grze z cyklu, i rozbudowuje do potęgi entej. Wraca pełne mięcha strzelanie, którego nie potrafi pobić żadna inna współczesna gra (poza nieukończonym Unreal Tournamentem 4, ale na niego już bym nie stawiał), dopakowane nowymi możliwościami rozwoju Doom Slayera. Wraca dzikie tempo akcji – choć niektórzy dziennikarze twierdzą, że poruszamy się odrobinę wolniej. Do naszej dyspozycji oddano zupełnie nowe narzędzia do eksploracji, takie jak łańcuch (bo przecież nie linka) z hakiem, dzięki któremu dostaniemy się do wcześniej niedostępnych miejsc. Nawet mieczem trochę powalczymy.

A to wszystko rozegra się także u nas, na Ziemi, w piekielno-wisielczej atmosferze z nutką patologicznego humoru id Software. Firma ogłosiła niedawno, że przesuwa premierę, by dopieścić swe dzieło. Poczekamy. Na zagładę zawsze przyjdzie czas.

  1. Więcej o grze Doom Eternal
Warcraft III: Reforged

Warcraft III: Reforged

Psychonauts 2

Psychonauts 2

Biomutant

Biomutant

Doom Eternal

Doom Eternal

Iron Harvest

Iron Harvest

Diablo Immortal

Diablo Immortal

The Settlers

The Settlers

Gry 2019 roku – lista najlepszych produkcji bieżącego roku
Gry 2019 roku – lista najlepszych produkcji bieżącego roku

W tym na bieżąco aktualizowanym artykule będziemy przedstawiać gry wydane w 2019 roku, które naszym zdaniem zasługują na wyróżnienie, oraz w szybki sposób odsyłać Was do recenzji danych tytułów.

Najlepsze gry strategiczne 2019 roku – wybór redakcji
Najlepsze gry strategiczne 2019 roku – wybór redakcji

W 2019 roku na rynku pojawiło się sporo bardzo odmiennych gier strategicznych. Coś dla siebie znajdą zarówno fani turowych behemotów 4X i Grand Strategy, jak i osoby lubujące się w nieco mniejszej skali. Nie zabrakło też strategii ekonomicznych.