Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 15 sierpnia 2019, 11:30

Nie tylko Cyberpunk 2077 – polskie gry, na które warto czekać

W polskim segmencie gier wysokobudżetowych niepodzielnie królują na razie Cyberpunk 2077 i Dying Light 2. Ale jest wiele innych tytułów, o których nie jest tak głośno, choć zapowiadają się całkiem nieźle.

Od Cyberpunka 2077 nie sposób uciec – na YouTubie wyskakują zwiastuny, na portalach społecznościowych posty znajomych, a w serwisie GRYOnline.pl stężenie artykułów, wiadomości i komentarzy dotyczących tej gry przekroczyło dopuszczalne normy tak bardzo, że musieliśmy ewakuować redakcję i przewietrzyć pomieszczenia. Można odnieść wrażenie, że cała rodzima branża żyje tylko tą jedną produkcją, która ma zrewolucjonizować interaktywną rozrywkę, uczynić z Polski eldorado gier wideo i zaprowadzić braterstwo pomiędzy wszystkimi zwaśnionymi narodami tej planety. Dość powiedzieć, że oczekiwania są spore. Ale warto od czasu do czasu odpocząć od wysokobudżetowych hitów z metką „made in Poland” i zobaczyć, co dzieje się w mniejszych studiach. A dzieje się sporo.

Wbrew temu, co możecie myśleć po tegorocznym E3, świat nie kończy się na Cyberpunku 2077. Ba! Nie kończy się na nim nawet Polska! - Nie tylko Cyberpunk 2077. Nadchodzące polskie gry, o których mogliście nie słyszeć - dokument - 2019-08-14
Wbrew temu, co możecie myśleć po tegorocznym E3, świat nie kończy się na Cyberpunku 2077. Ba! Nie kończy się na nim nawet Polska!

CYBERPUNK 2077 i DYINGLIGHT 2

Uznaliśmy, że Cyberpunk 2077 i Dying Light 2 to gry tak rozpoznawalne i rozreklamowane, iż nie ma sensu się tutaj o nich rozpisywać. Zamiast tego oddajemy następne strony trochę mniej znanym, ale nie mniej obiecującym tytułom z Polski.

Polacy od dawna pokazują, że mają dryg do interaktywnej rozrywki, i najbliższe miesiące zdają się to tylko potwierdzać. Obok Cyberpunka 2077 czy Dying Light 2 powstaje też w naszym kraju masa dzieł o mniejszym budżecie, mniejszej skali i mniejszych ambicjach – ale nadal pomysłowych i zdecydowanie wartych uwagi, szczególnie tych osób, którym przejadły się kasowe superprodukcje z segmentu AAA. Dołująca dystopia w klimacie Inside, strzelanka zaprojektowana na wzór Dark Souls, symulator wiecznie głodnego, przerażającego monstrum – to tylko parę pozycji, które znajdziecie w poniższym zestawieniu. W część z nich zagramy zapewne już podczas zbliżającego się gamescomu i nie możemy się doczekać, by sprawdzić, jak „chowają się” polskie „indyki”.

Warsaw

Warsaw wcale nie musi zostać zapamiętane wyłącznie jako klon Darkest Dungeon – musi jednak pokazać własny charakter. - Nie tylko Cyberpunk 2077. Nadchodzące polskie gry, o których mogliście nie słyszeć - dokument - 2019-08-14
Warsaw wcale nie musi zostać zapamiętane wyłącznie jako klon Darkest Dungeon – musi jednak pokazać własny charakter.
  1. Data premiery: 4 września 2019 (wersja PC)
  2. Platformy: PC, PlayStation 4, Nintendo Switch
  3. W skrócie: gra o powstaniu warszawskim, mocno inspirowana Darkest Dungeon

Powstanie warszawskie od długiego czasu czeka na porządną grę, która nie strywializuje tematu, i możliwe, że doczeka się go wraz z Warsaw. Skąd ten niepoprawny optymizm? Studio Pixelated Milk mocno zainspirowało się (część graczy twierdzi wręcz, że to kalka) Darkest Dungeon, niezależnym hitem z 2016 roku, który po dziś dzień znajduje się na dyskach niektórych naszych redaktorów.

Sądząc po materiałach przedpremierowych, Warsaw zapożycza z dzieła studia Red Hook praktycznie wszystkie fundamenty rozgrywki – pewną losowość w trakcie walk, duży wpływ psychiki bohaterów na wyniki starć, przygotowania do misji, nawet komiksową oprawę graficzną. Tytuł ma być też równie ponury i trudny. I z jednej strony szkoda, że miłośnicy Darkest Dungeon podczas oglądania trailerów znajdują się w stanie permanentnego déja vu, ale z drugiej – jeśli tylko ściągając od najlepszych, uda nam się w końcu stworzyć porządną grę o powstaniu, to niech i tak będzie. Wezmę pięć klonów Darkest Dungeon i poproszę o dokładkę, nim strawię kolejne Uprising44.

112 OPERATOR

Formułę znaną z ciepło przyjętego 911 Operator trudno zrewolucjonizować – ot, siedzimy przy telefonie, odbieramy połączenia od osób potrzebujących pomocy i na podstawie uzyskanych informacji wysyłamy odpowiednią liczbę ambulansów, radiowozów czy wozów strażackich. 112 Operator stawia więc po prostu na powiększenie poprzedniej gry o nowe tereny (wzorowane na mapach prawdziwych miast), wzbogacenie jej o ponad 50 kolejnych rozmów o różnym charakterze, pożary obszarowe oraz zmienne warunki pogodowe. Jeśli jeszcze nie przejadł się Wam się oryginał, kontynuacja powinna stanowić ostateczną, bardziej złożoną wersję tego prostego pomysłu.

  1. Więcej o grze Warsaw

Jakub Mirowski

Jakub Mirowski

Z GRYOnline.pl związany od 2012 roku: zahaczył o newsy, publicystykę, felietony, dział technologiczny i tvgry, obecnie specjalizuje się w ambitnych tematach. Napisał zarówno recenzje trzech odsłon serii FIFA, jak i artykuł o afrykańskiej lodówce low-tech. Poza GRYOnline.pl jego materiały na temat uchodźców, migracji oraz zmian klimatycznych publikowane były m.in. w Krytyce Politycznej, OKO.press i Nowej Europie Wschodniej. W kwestii gier jego zakres zainteresowań jest nieco węższy i ogranicza się do wszystkiego, co wyrzuci z siebie FromSoftware, co ciekawszych indyków i tytułów typowo imprezowych.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Czy chętniej kupujesz grę, jeśli to polska gra?

Tak, lubię wspierać naszych
44,5%
Nie, to nie ma dla mnie znaczenia
55,5%
Zobacz inne ankiety
Witchfire

Witchfire

Green Hell

Green Hell

Chernobylite

Chernobylite

Outriders

Outriders

Contraband Police

Contraband Police

Blair Witch

Blair Witch

Gamedec

Gamedec

Warsaw Rising: Miasto bohaterów

Warsaw Rising: Miasto bohaterów

Liberated: Enhanced Edition

Liberated: Enhanced Edition

Crossroads Inn

Crossroads Inn

11 polskich gier na 11 listopada. Rodzime gry, na które warto czekać
11 polskich gier na 11 listopada. Rodzime gry, na które warto czekać

Lubimy Wam przypominać o polskich grach, a 11 listopada, czyli dzień obchodów odzyskania niepodległości przez Polskę, wydaje się być idealną okazją do zrobienia tego po raz kolejny.

Najważniejsze polskie gry 2019 roku – czy znajdzie się eksportowy hit?
Najważniejsze polskie gry 2019 roku – czy znajdzie się eksportowy hit?

Polska stała się w ostatnich latach fabryką gier wideo z kilkuset studiami deweloperskimi. To oznacza, że co roku na rynek trafiają dziesiątki lepszych i gorszych gier znad Wisły. Przyjrzyjmy się, jakie tytuły dadzą nam powód do dumy w roku 2019.

Raport z zielonego piekła. Jak rodził się sukces polskiego Green Hell
Raport z zielonego piekła. Jak rodził się sukces polskiego Green Hell

Odwiedziliśmy warszawskie studio Creepy Jar, które ze swoim debiutanckim survivalem Green Hell zdołało nie tylko odnieść komercyjny sukces, ale i uniknąć większości pułapek, czyhających na gry debiutujące we wczesnym dostępie.