Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 15 sierpnia 2019, 11:30

Nie tylko Cyberpunk 2077 – polskie gry, na które warto czekać

W polskim segmencie gier wysokobudżetowych niepodzielnie królują na razie Cyberpunk 2077 i Dying Light 2. Ale jest wiele innych tytułów, o których nie jest tak głośno, choć zapowiadają się całkiem nieźle.

Spis treści

Liberated

Całość utrzymana jest w formie komiksu... Co bynajmniej nie sprawia, że Liberated jest w jakimkolwiek stopniu mniej przygnębiające. - Nie tylko Cyberpunk 2077. Nadchodzące polskie gry, o których mogliście nie słyszeć - dokument - 2019-08-14
Całość utrzymana jest w formie komiksu... Co bynajmniej nie sprawia, że Liberated jest w jakimkolwiek stopniu mniej przygnębiające.
  1. Data premiery: 2019
  2. Platformy: PC, PlayStation 4, Xbox One, Nintendo Switch
  3. W skrócie: gra narracyjna w formie interaktywnego komiksu

Podobny styl graficzny, przygnębiająca tematyka, ta sama perspektywa – wszystko w Liberated wprost narzuca myśl o inspiracji Inside. Co bynajmniej nie jest wadą, bo produkcja PlayDead to jeden z najciekawszych tytułów niezależnych ostatnich lat i dobrze, że studio Atomic Wolf czerpie z niego garściami. Tym bardziej że ma ambicje, by opowiedzieć przy tym mocną, zaangażowaną historię na temat społeczeństwa poddanego nieustannej inwigilacji.

Liberated, poprzez eksplorację poziomów, zagadki środowiskowe, elementy skradankowe i okazjonalne starcia z przeciwnikami, ma zadawać uniwersalne pytania związane nie tylko z utratą prywatności i indywidualnej tożsamości, ale też z tym, jak daleko można posunąć się w walce z totalitarną władzą. Deweloperzy zapowiadają, że obędzie się bez oklepanego podziału na pachołków zbrodniczego reżimu i szlachetnych partyzantów – gra przedstawi historię z perspektywy czterech różnych postaci, zarówno tych popierających rząd, jak i tych chcących z nim walczyć. Szykuje się wirtualny Rok 1984!

A GDZIE LORDS OF THE FALLEN 2?

Druga część soulslike’a CI Games to gra, na którą wielu z pewnością czeka, ale nie zdecydowaliśmy się umieścić jej na liście ze względu na poważne komplikacje przy produkcji. W maju tego roku dowiedzieliśmy się, że Polacy zerwali współpracę ze studiem Defiant, które miało zajmować się grą w ramach outsourcingu. Później usłyszeliśmy, że warszawska spółka będzie emitować akcje, żeby pozyskać środki na stworzenie wewnętrznego zespołu deweloperskiego, któremu powierzy pieczę nad LotF2. Innymi słowy, na grę jeszcze trochę sobie poczekamy.

  1. Więcej o grze Liberated

Jakub Mirowski

Jakub Mirowski

Z GRYOnline.pl związany od 2012 roku: zahaczył o newsy, publicystykę, felietony, dział technologiczny i tvgry, obecnie specjalizuje się w ambitnych tematach. Napisał zarówno recenzje trzech odsłon serii FIFA, jak i artykuł o afrykańskiej lodówce low-tech. Poza GRYOnline.pl jego materiały na temat uchodźców, migracji oraz zmian klimatycznych publikowane były m.in. w Krytyce Politycznej, OKO.press i Nowej Europie Wschodniej. W kwestii gier jego zakres zainteresowań jest nieco węższy i ogranicza się do wszystkiego, co wyrzuci z siebie FromSoftware, co ciekawszych indyków i tytułów typowo imprezowych.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Czy chętniej kupujesz grę, jeśli to polska gra?

Tak, lubię wspierać naszych
44,5%
Nie, to nie ma dla mnie znaczenia
55,5%
Zobacz inne ankiety
11 polskich gier na 11 listopada. Rodzime gry, na które warto czekać
11 polskich gier na 11 listopada. Rodzime gry, na które warto czekać

Lubimy Wam przypominać o polskich grach, a 11 listopada, czyli dzień obchodów odzyskania niepodległości przez Polskę, wydaje się być idealną okazją do zrobienia tego po raz kolejny.

Najważniejsze polskie gry 2019 roku – czy znajdzie się eksportowy hit?
Najważniejsze polskie gry 2019 roku – czy znajdzie się eksportowy hit?

Polska stała się w ostatnich latach fabryką gier wideo z kilkuset studiami deweloperskimi. To oznacza, że co roku na rynek trafiają dziesiątki lepszych i gorszych gier znad Wisły. Przyjrzyjmy się, jakie tytuły dadzą nam powód do dumy w roku 2019.

Raport z zielonego piekła. Jak rodził się sukces polskiego Green Hell
Raport z zielonego piekła. Jak rodził się sukces polskiego Green Hell

Odwiedziliśmy warszawskie studio Creepy Jar, które ze swoim debiutanckim survivalem Green Hell zdołało nie tylko odnieść komercyjny sukces, ale i uniknąć większości pułapek, czyhających na gry debiutujące we wczesnym dostępie.