Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 2 listopada 2020, 15:13

autor: Czarny Wilk

Bez umiaru pożre gry oraz filmy, nie pogardzi też soczystym komiksem albo dobrze upieczonym serialem.

Najlepsze gry na wyłączność na PS4 - exclusive'y, które musisz znać!

Exy, exclusive’y, gry na wyłączność. To one często determinują, jaki sprzęt do grania kupimy. W tej generacji zdecydowanie najwięcej ciekawych tytułów tego typu zaoferowało Sony – a my wybraliśmy najlepsze z nich.

2. God of War

O czym to? Bóg wojny raz jeszcze morduje bogów (tym razem z innej mitologii) i jednocześnie troszczy się o syna.

Pierwsze God of War było fenomenalnym slasherem, ale po kilku dość podobnych do siebie sequelach i spin-offach nawet tak dobry pomysł w końcu został wyeksploatowany, ewidentnie domagając się zmian. Pracownicy Sony Santa Monica postanowili zafundować więc bogu wojny totalną rewolucję i wywrócić do góry nogami prawie wszystko. Mitologię z greckiej zmieniono na nordycką, a samemu bohaterowi – dotąd przepełnionej chęcią zemsty inkarnacji furii i wściekłości – wciśnięto krnąbrnego syna, którego ten stara się rozsądnie wychowywać, powstrzymując burzący się w nim temperament.

W kwestii rozgrywki gra zapatrzyła się trochę na action-RPG pokroju Wiedźmina czy Horizona, a trochę na Dark Soulsy (choć niekoniecznie pod względem poziomu trudności, przynajmniej standardowych przeciwników), pozwalając regularnie zbaczać z głównych ścieżek, wykonywać zadania poboczne, rozwijać postać, a nawet tworzyć dla Kratosa nowy ekwipunek. Również walka niewiele ma wspólnego ze slasherowymi korzeniami, wciąż potrafiąc zmienić się w efektowną masakrę, ale teraz wymagającą większej ostrożności w działaniu – dość powiedzieć, że ikoniczne Ostrza Chaosu nie są podstawową bronią boga wojny i zamiast tego jego głównym orężem jest toporek Lewiatan.

O ile wcześniej mieliśmy do czynienia z bardzo prostymi opowieściami o zemście, tym razem twórcy mocno rozwinęli kwestię narracyjną, kreśląc interesująca wizję mitologii nordyckiej i kładąc duży nacisk na rozwój relacji między niezdarnie próbującym radzić sobie jako rodzic Kratosem a przechodzącym wielką przemianę podczas pierwszej podróży życia Atreusem.

To wszystko brzmi jak przepis na to, by ortodoksyjni fani starych odsłon God of War znienawidzili twórców. W nowej części serii zmiany te wprowadzono jednak tak dobrze i wszystkie okazały się tak przemyślane, że przyjęto je niemal bez krytyki. Bo i jak tu narzekać na jedną z najlepszych gier ostatnich lat, która odważnie zrywa z kajdanami przeszłości na rzecz nowatorskich pomysłów, opowiada wciągającą historię, a do tego wygląda oszałamiająco i nie gorzej brzmi (niektórych motywów muzycznych słucham do dziś). Werdykt zbiorowego umysłu serwisu GRYOnline.pl jest jednoznaczny – God of War to fenomenalna gra!

  1. Recenzja gry God of War – arcydzieło rzezi tylko na PS4
  2. Więcej o grze God of War
TWOIM ZDANIEM

Która seria jest lepsza?

50%
Uncharted
50%
God of War
Zobacz inne ankiety
God of War

God of War

Bloodborne

Bloodborne

The Last of Us

The Last of Us

Marvel's Spider-Man

Marvel's Spider-Man

Uncharted 4: Kres Złodzieja

Uncharted 4: Kres Złodzieja

Ratchet & Clank

Ratchet & Clank

Until Dawn

Until Dawn

Uncharted: Zaginione Dziedzictwo

Uncharted: Zaginione Dziedzictwo

Shadow of the Colossus

Shadow of the Colossus

Najlepsze gry na PS5 - polecamy nowe gry na PlayStation 5
Najlepsze gry na PS5 - polecamy nowe gry na PlayStation 5

Trudno znaleźć konsolę PS5 w sklepach, trudno o nowe gry wykorzystujące w pełni jej moc. Z nadzieją na poprawę obu sytuacji rozpoczynamy zestawienie najlepszych tytułów, jakie szczęśliwcy mogą już ogrywać na PlayStation 5.

Najlepsze darmowe gry na PS4 – gry free-to-play na konsolę PlayStation 4
Najlepsze darmowe gry na PS4 – gry free-to-play na konsolę PlayStation 4

Kupowanie nowości i polowanie miesiącami na promocje są fajne… ale granie za darmo jest jeszcze lepsze! Jakie gry free-to-play można znaleźć na konsoli PS4? Oto nasze zestawienie najciekawszych darmowych tytułów.

Najlepsze gry na pożegnanie PS4
Najlepsze gry na pożegnanie PS4

Pod koniec 2020 roku przywitamy nową generację konsol, czyli PS5 i nowego Xboksa. W związku z tym nadchodzące miesiące będą należeć do ostatnich, w których na rynku pojawiają się jeszcze nowe pozycje na PS4.