Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 1 czerwca 2019, 11:30

autor: Daniel Stroński

16 dobrych gier, które ukończysz w jeden wieczór

Ile to już razy narzekaliśmy, że nie mamy tyle wolnego czasu na granie co kiedyś? Na szczęście na rynku jest wiele krótkich perełek, które zdołamy poznać w całości w zaledwie kilka godzin.

Szkoła, praca, rodzina, inne zainteresowania – i gdzie tu znaleźć tych dwadzieścia, trzydzieści czy czterdzieści godzin potrzebnych na dłuższą grę? Notorycznie zapominamy o rozpoczętych produkcjach, skuszeni świeżutkimi premierami, a potem już do nich nie wracamy. Szczególnie uciążliwe są pod tym względem RPG i pozycje z otwartym światem, które wymagają zainwestowania w nie co najmniej kilkudziesięciu godzin. A przecież można by w tym czasie sprawdzić tak wiele innych tytułów.

Jeśli szukacie porządnej gry na kilka godzin, którą da się przejść w trakcie jednego posiedzenia, poniższa lista nie powinna Was zawieść. Zebraliśmy w niej wyjątkowe propozycje dla osób oczekujących satysfakcjonującej przygody do zaliczenia nawet przy bardzo napiętym grafiku.

METODOLOGIA

Wybierając gry do poniższego zestawienia, przyjęliśmy założenie, że dotarcie do napisów końcowych musi być możliwe w sześć godzin, czyli od osiemnastej do północy. Uznajemy, że to maksimum tego, co można określić jako „jeden wieczór”. Na większość opisanych tu gier potrzeba nawet mniej czasu. Choć jednocześnie wypada dodać, że wiele z tych tytułów może zaabsorbować nas bardziej, jeśli będziemy bawić się dodatkowymi trybami czy eksplorować cyfrowe światy.

Brothers: A Tale of Two Sons

  1. Data premiery: 7 sierpnia 2013 roku
  2. Gatunek gry: przygodowa
  3. Średnia ocen w serwisie GRYOnline.pl: 8,7/10
  4. Średni czas potrzebny na przejście wg portalu howlongtobeat.com: 3 godziny
  5. Platformy: PC, PS4, XONE, Switch, PS3, X360, iOS, Android

Braterska miłość to siła przenosząca góry. I na rodzinnych więziach skupia się właśnie Brothers: A Tale of Two Sons, czyli historia dwóch braci, którzy stracili matkę i zrobią wszystko, by uratować chorego ojca. Ruszają zatem w drogę, podczas której niezbędna okazuje się współpraca, jednak nie myślcie, że potrzeba do tego drugiego gracza. Sami sterujemy dwiema postaciami naraz, co wymaga chwili przyzwyczajenia (i zdecydowanie pada z dwoma analogami), ale ostatecznie sprawdza się świetnie.

Depresyjny ton nie utrzymuje się przez całą długość zabawy – mamy tu sielankowe, pełne humoru sceny, które pozwalają chłopcom choć przez chwilę nie myśleć o swojej beznadziejnej sytuacji. Zanim jednak ujrzycie napisy końcowe, gra zupełnie zniszczy Was emocjonalnie. Piękna, zamknięta przygoda z oryginalnym podejściem do sterowania, którą warto przeżyć.

  1. Więcej o grze Brothers: A Tale of Two Sons
TWOIM ZDANIEM

Ile godzin grasz średnio w tygodniu?

Ponad 10
37,3%
Różnie, ale jak się uda wyrwać 2-3 to się cieszę
22,8%
Mniej niż 10
15,2%
Ponad 20
12,8%
35 i więcej
11,8%
Zobacz inne ankiety
A Way Out

A Way Out

Little Nightmares

Little Nightmares

Inside

Inside

Limbo

Limbo

Brothers: A Tale of Two Sons

Brothers: A Tale of Two Sons

Firewatch

Firewatch

Podróż

Podróż

What Remains of Edith Finch

What Remains of Edith Finch

SUPERHOT

SUPERHOT

Gone Home

Gone Home

Najlepsze gry 2020 roku, które skończysz w 10 godzin
Najlepsze gry 2020 roku, które skończysz w 10 godzin

Nie lubisz gier, w których wątek fabularny rozciągnięty jest na 50 godzin? Zadania poboczne odwracają uwagę od historii? Przygotowaliśmy więc zestaw tegorocznych produkcji, które można ukończyć w mniej niż 10 godzin.

"To miało być krótkie, intensywne przeżycie" – twórca Superhota broni długości gry

Superhot podąży "polską drogą" i otrzyma darmową zawartość – mówi w rozmowie z nami Piotr Iwanicki, twórca jednej z najoryginalniejszych strzelanek ostatnich lat.