Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 3 maja 2019, 11:30

autor: Pajdos

Spoglądam w lustro i wiem, że jestem bohaterem – w końcu uratowałem już setki wirtualnych światów...

Assassin’s Creed: Ragnarok – jak może wyglądać wikiński asasyn?

Internet huczy od wiarygodnych pogłosek, jakoby protagonistą odsłony Assassin's Creed o potencjalnym podtytule Kingdom lub Ragnarök miał być… wiking. Co z tego wynika i jak ten fakt przełożyć może się na rozgrywkę?

Assassin’s Creed najprawdopodobniej nie przeniesie nas do starożytnego Rzymu, tak przynajmniej twierdzą wiarygodne źródła. Okazuje się jednak, niestety, że nie będzie to również Japonia, za którą niedyskretnie trzymałem kciuki – i którą obstawiała większość czytelników serwisu GRYOnline.pl (wskazywały na to wyniki ankiety) – aż pobladły mi knykcie.

Potencjalne odrzucenie dwóch najbardziej oczywistych miejsc akcji daje sporo do myślenia – podobnie zresztą jak pojawienie się jeszcze niepotwierdzonych przecieków, którymi od jakiegoś czasu karmi się opinia publiczna – i zachęca do zainteresowania się trzecim wariantem, prawdopodobnie przedwcześnie skreślonym w ostatnich miesiącach. Najświeższe poszlaki – wśród których wymienić należy m.in. tajemniczy plakat znaleziony w innej produkcji Francuzów, The Division 2 – wskazują bowiem w oczywisty sposób na wikingów (źródła portalu Kotaku potwierdzają, że plakat związany jest z serią Assassin’s Creed).

I pomyśleć, że easter egg w The Division 2 – plakat z napisem „Valhalla” oraz postacią dzierżącą charakterystyczne dla serii jabłko – może ożywić dyskusję na temat następnej odsłony Assassin’s Creed. - 2019-05-06
I pomyśleć, że easter egg w The Division 2 – plakat z napisem „Valhalla” oraz postacią dzierżącą charakterystyczne dla serii jabłko – może ożywić dyskusję na temat następnej odsłony Assassin’s Creed.

Najprawdopodobniej Ubisoft zechce wykorzystać w swojej nowej grze nie tylko historyczne fakty dotyczące tych skandynawskich wojowników, ale i całą mitologię nordycką. Czy to dobry kierunek? Nie wiem – na pewno jednak rozwiązanie to jest intrygujące i stwarza autorom olbrzymie pole do popisu, nie tylko w kwestii samej fabuły, ale i rozgrywki. Jest przynajmniej siedem powodów, dla których Assassin’s Creed z wikingami w roli głównej budzi nasze zainteresowanie.

Tło historyczne i polski ślad

Warto zaznaczyć już na wstępie, że wybór burzy normańskiej – potocznie nazywanej również erą wikingów – jest nie tylko zabiegiem ciekawym dla samego gracza, ale i wygodnym z punktu widzenia dewelopera. Dlaczego? Ponieważ przyczynowo-skutkowy ciąg zdarzeń historycznych, które przypadają na okres ekspansji Skandynawów na kraje chrześcijańskie, rozciąga się niemal na dwieście pięćdziesiąt lat. Z tego też względu Ubisoft może żonglować wydarzeniami, wybierając okres najbardziej atrakcyjny dla osadzenia go w standardowych ramach nie tylko serii i gatunku, ale i gry wideo w ogóle. Pomysłów na tło fabularne jest więc ogrom – począwszy od pierwszych etapów ekspansji Skandynawów na Zachód (m.in. napad na klasztor Lindisfarne w 793 roku), a skończywszy na bitwie pod Stamford Bridge, datowanej na rok 1066, w trakcie której zginął król Norwegii, Harald III Srogi (wydarzenie to utożsamiane jest również z kresem ery wikingów).

XIX-wieczna wizja powitania Ruryka nad Ładogą, namalowana przez Wiktora Wasniecowa. - 2019-05-06
XIX-wieczna wizja powitania Ruryka nad Ładogą, namalowana przez Wiktora Wasniecowa.

Z punktu widzenia Polaków najciekawszym okresem do zaprezentowania fabularnych meandrów nowego Assassin’s Creed byłyby z kolei lata 960–1025. To właśnie wtedy rządzili Mieszko I oraz jego następca, Bolesław I Chrobry. Obu władcom przypisuje się najmowanie drużyn normańskich Waregów. Już sam ten fakt stanowić może pretekst, by zabrać graczy do państwa Piastów. O wiele ciekawszym (i bardziej prawdopodobnym) może być jednak wątek Świętosławy. Ta na poły legendarna persona miała być córką Mieszka I i Dobrawy, żoną szwedzkiego władcy Eryka Zwycięskiego, a później rządzącego Danią Swena Widłobrodego. Historycy wciąż nie są pewni, czy postać ta faktycznie istniała, ale twórcom gry nie musi to przeszkadzać.

W Assassin’s Creed pojawić może się także syn Świętosławy – Kanut Wielki, który napadł na Anglię (nie bez pomocy wujaszka, Bolesława I Chrobrego) i zdobył ją, czego potwierdzeniem okazała się królewska koronacja z 1017 roku. Wątki polskie pojawiają się również w pacyfistycznej części historii wikingów – przede wszystkim związane były one z kwestiami kupieckimi, ponieważ Skandynawowie chętnie handlowali z naszymi rodakami, m.in. na terenie dzisiejszego Kołobrzegu.

Niezależnie od scenariusza, który tworzą specjaliści Ubisoftu, nasuwa się oczywiste pytanie, kto będzie kim w odsłonie gry, której umiejscowienie w czasie przypada na erę wikingów. Podobnie jak w częściach osadzonych w starożytnym Egipcie oraz antycznej Grecji, tak i w Ragnaröku nie do końca moglibyśmy mówić o konflikcie asasynów i templariuszy. W latach burzy normańskiej frakcje te nie funkcjonowały pod tymi nazwami – w metahistorii powstałej na potrzeby gry byli to Ukryci (późniejsi skrytobójcy) i Zakon Starożytnych (na początku XII wieku nazywany też Ubogimi Rycerzami Chrystusa). Raczej pewne jest, iż ci pierwsi żyliby raczej w dobrych relacjach właśnie z wikingami (i potencjalnym protagonistą), którzy wywodzą się z kultury pogańskiej i barbarzyńskiej. Tym drugim z kolei bliżej byłoby do zakorzenionych w chrześcijaństwie ościennych mocarstw, które toczyły zacięte boje ze skandynawskimi najeźdźcami. To jednak tylko jedno z wielu przypuszczalnych rozwiązań – na tę chwilę równie prawdopodobne może być to, że główny bohater nie jest wikingiem, a jedynie z nimi walczy (ale raczej nie ryzykowałbym twierdzenia, że po AC: Rouge znowu pokierujemy templariuszem) lub... został przez nich porwany dla okupu po przegranej przez siebie bitwie.

TWOIM ZDANIEM

Wierzysz przeciekom o Asasynie w epoce wikingów?

Tak
84,9%
Nie
15,1%
Zobacz inne ankiety
Assassin's Creed: Odyssey

Assassin's Creed: Odyssey

Assassin's Creed Origins

Assassin's Creed Origins

Assassin's Creed: Unity

Assassin's Creed: Unity

Assassin's Creed: Syndicate

Assassin's Creed: Syndicate

Tom Clancy's The Division 2

Tom Clancy's The Division 2

For Honor

For Honor

Historia świata według Assassin’s Creed – najlepsze przykłady
Historia świata według Assassin’s Creed – najlepsze przykłady

Fabuła Assassin’s Creed to jedna wielka teoria spiskowa: z tajemniczymi zakonami, intrygami oplatającymi cały świat, nadnaturalnymi artefaktami i prastarą cywilizacją. Jak jej przebieg wpłynął na bieg „prawdziwej” historii?

Rzym czy Tokio – gdzie udamy się w Assassin's Creed 2020?
Rzym czy Tokio – gdzie udamy się w Assassin's Creed 2020?

W tym roku nie będzie nowego asasyna. Dla jednych informacja ta jest skrytobójczym ciosem, gdy drudzy wzruszają jedynie ramionami. Jeszcze inni próbują zająć sobie czas spekulacjami na temat miejsca akcji kolejnej odsłony i my dołączymy do tych ostatnich.

Gdzie zabierze nas Assassin's Creed 2019? Typujemy settingi
Gdzie zabierze nas Assassin's Creed 2019? Typujemy settingi

Seria Assassin's Creed zwiedziła już pół świata, ale wciąż nie doczekaliśmy się wykorzystania wielu mocno wyczekiwanych okresów historycznych i miejsc. Analizujemy, gdzie być może Animus przeniesie nas w najbliższej przyszłości.

Komentarze Czytelników (64)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
03.05.2019 15:28
NoMadd47
20
odpowiedz
1 odpowiedź
NoMadd47
3
Junior

Assassin’s Creed: Raznarok

03.05.2019 11:55
ajax34
6
ajax34
57
Porucznik

Mężni wikingowie zbierający sto odchodów jelenia czy 50 skrzyneczek ze złotymi zębami. Bezcenne.

03.05.2019 13:58
5
odpowiedz
3 odpowiedzi
Persecuted
91
Senator

O pogłoskach na temat AC w erze wikingów donosił sam Jason Schreier, powołując się na pewne źródła, co samo w sobie stanowi niemal potwierdzenie :D.

No a poza tym - jak nakreślono w tekście - ten czas i to miejsce po prostu idealnie pasuję do obecnego stanu serii. AC Origins i Odyssey wspólnymi siłami zbudowały pewien szkielet, który teraz wystarczy jedynie obudować pasującymi elementami. System walki i strzelanie z broni dystansowej? Jest. Rozwój postaci? Jest. Żegluga, ulepszanie statków i zarządzanie załogą? Jest. Toczenie bitew i zdobywanie nowych terytoriów? Jest. System ekwipunku z podziałem na posiadające własne statystyki elementy wyposażenia? Jest. Jazda konna? Jest. Możliwość wplatania motywów mitologicznych? Jest.

To pokazuje, że nawet niespecjalnie musieliby się wysilać od strony koncepcyjnej. Wystarczyłoby stworzyć nowe assety i zaprojektować ładny świat (a akurat w tym są mistrzami świata i niewielu może się w tym aspekcie z nimi równać). Resztę gry już właściwie mają.

AC w starożytnym Rzymie też chętnie kiedyś ogram, ale póki co, moim zdaniem seria potrzebuje odskoczni i wycieczki poza basen Morza Śródziemnego. Mroźna północ pasuje tu idealnie.

post wyedytowany przez Persecuted 2019-05-03 14:08:32
03.05.2019 11:55
ajax34
6
ajax34
57
Porucznik

Mężni wikingowie zbierający sto odchodów jelenia czy 50 skrzyneczek ze złotymi zębami. Bezcenne.

03.05.2019 12:05
odpowiedz
2 odpowiedzi
bolek2018
19
Konsul

Ubi ciśnie na kasę. Za szybko dają kolejnego AC. Będzie trzeba ostrożnie do tego podejść - brak pomysłów i potencjalny crap może z tego wyjść. AC:O powstawał 5 lat - tak przynajmniej twórcy twierdzą a tutaj wyjdzie poprostu nowy DLC do AC:OD w klimatach wikingów. Oj marnie to widzę...

post wyedytowany przez bolek2018 2019-05-03 12:06:04
03.05.2019 12:24
Palles
odpowiedz
Palles
106
Pretorianin

Jeśli by do tego odpowiedni podeszli to czemu nie? Podboje wikingów to dobra epoka do umieszczenie akcji gry i aż dziw, że tak niewielu twórców się na to zdecydowało.

Gdyby jeszcze wprowadzili mechanikę plądrowania wiosek ze swoją drużyną (czego tak bardzo mi zabrakło w Expeditions: Vikings) to już byłaby dla mnie rewelacja.

No i byle bez rogatych hełmów...

03.05.2019 12:25
ddawdad
😂
odpowiedz
1 odpowiedź
ddawdad
12
Generał

Jak mają być wikingowie, to mają też być masowe mordy i gwałty. Dla mnie raczej słaby okres jeśli chodzi o grę o skrytobójcach( chociaż w Origins i Odyssey prawie tego nie było). Wolałbym klimaty azjatyckie i powrót do czasów, gdy Asasyni i Templariusze byli rozwiniętymi organizacjami.

post wyedytowany przez ddawdad 2019-05-03 12:30:26
03.05.2019 12:35
3
odpowiedz
9 odpowiedzi
skaylet89
42
Centurion

Jak ma to wygladac jak ostatnie dwie czesci assasynow to ja juz podziekuje nie chce mi sie spedzac 85% czasu na wykonywaniu tych samych zadan zeby sie rozwijać. Jeszcze ta walka w ogogle mi sie nie podobala.

03.05.2019 12:42
TheCerbis
odpowiedz
TheCerbis
35
The Wolf Among You

Lagertha! <3

03.05.2019 12:50
odpowiedz
1 odpowiedź
stach122
61
Generał

Mam nadzieje zę chociaż preordera bedzie można złozyć na steamie, pogniewam sie jeżeli to uniemożliwią.

03.05.2019 12:53
odpowiedz
1 odpowiedź
laki2217
73
Generał

Moim zdaniem wikingowie są bardzo prawdopodobni, gdyż moim zdaniem będą chcieli zostawić morskie podróże. Po drugie raczej obecnie są małe szanse na Japońskie klimaty. Jak by nie patrzeć, najlepsze gry w klimatach Japońszczyzny i ogólnie to jednak azjatyccy developerzy. Dlatego wolę by Ubisoft się tym nie zajmowało, bo łatwo to zniszczyć.Ogólnie grając w Japońskie gry, osadzone w Japonii, czuć inny klimat gry. Nawet jak gry są robione na rynki zachodnie to jednak widać stopień dopracowania.
Rzym jest ciekawy, ale wystarczą mi już klimaty starożytne i wolę przejść do kolejnych epok.

03.05.2019 13:08
Krothul
2
odpowiedz
Krothul
9
Konsul

Po tym co zrobili z antyczną Grecją nie nastawiałbym się na żadne historyczne tło to będzie po prostu parodia, wiadomo wszystko w dzisiejszych czasach musi odzwierciedlać amerykańskie społeczeństwo.

03.05.2019 13:27
odpowiedz
1 odpowiedź
;-p
41
Konsul

Mordy, gwałty, rozboje, wzorowe oddanie najazdu wikingów... kurde, przecież to Ubi, które kasuje sceny seksu i zakrywa sutki na posągach (znowu będzie młócka bez polotu, źli kontra dobrzy- bo po tym jak ACIII się nie przyjął wolą nie kombinować) Pewny jest natomiast grind, aby przechodzić misje fabularne, pierdyliard itemów średnio pasujących do asasynów... Co do Japonii- przecież "kiedyś wyjdzie" Ghost of Tsushima i tytułowy duch jest czymś w rodzaju protoplasty ninja...
Wielki plus za to, że to nie będzie Starożytność (znowu) i możne posuną się dalej i wydadzą w pełnym 3D części w Chinach, Indiach i Rosji (te settingi zasługują na coś więcej, niż bycie popierdółkami w stylu starego PoP)

post wyedytowany przez ;-p 2019-05-03 13:43:49
03.05.2019 13:43
odpowiedz
2 odpowiedzi
DonNavarre
9
Legionista

Prawdziwy Asasyn zawsze powinien miec zalozony charakterystyczny kaptur z dziobem na przodzie niezaleznie od epoki. Ten na powyzszym obrazku wyglada jak typowy rywal creda asasynow co najwyzej.
Mozna owszem wrzucic do ekwipunku outfit wikinga by np. wtopic sie w otoczenie ale rezygnacja z charakterystycznego kaptura czy ukrytego ostrza= ze to nie asasyn tylko jakis przebieraniec co najwyzej, w ktorym ludzie usilnie probuja dostrzec czlonka creda.

03.05.2019 13:58
5
odpowiedz
3 odpowiedzi
Persecuted
91
Senator

O pogłoskach na temat AC w erze wikingów donosił sam Jason Schreier, powołując się na pewne źródła, co samo w sobie stanowi niemal potwierdzenie :D.

No a poza tym - jak nakreślono w tekście - ten czas i to miejsce po prostu idealnie pasuję do obecnego stanu serii. AC Origins i Odyssey wspólnymi siłami zbudowały pewien szkielet, który teraz wystarczy jedynie obudować pasującymi elementami. System walki i strzelanie z broni dystansowej? Jest. Rozwój postaci? Jest. Żegluga, ulepszanie statków i zarządzanie załogą? Jest. Toczenie bitew i zdobywanie nowych terytoriów? Jest. System ekwipunku z podziałem na posiadające własne statystyki elementy wyposażenia? Jest. Jazda konna? Jest. Możliwość wplatania motywów mitologicznych? Jest.

To pokazuje, że nawet niespecjalnie musieliby się wysilać od strony koncepcyjnej. Wystarczyłoby stworzyć nowe assety i zaprojektować ładny świat (a akurat w tym są mistrzami świata i niewielu może się w tym aspekcie z nimi równać). Resztę gry już właściwie mają.

AC w starożytnym Rzymie też chętnie kiedyś ogram, ale póki co, moim zdaniem seria potrzebuje odskoczni i wycieczki poza basen Morza Śródziemnego. Mroźna północ pasuje tu idealnie.

post wyedytowany przez Persecuted 2019-05-03 14:08:32
03.05.2019 14:01
Krothul
odpowiedz
1 odpowiedź
Krothul
9
Konsul

Wbrew obiegowej opinii tego typu wybór miałby rację bytu – a to w związku z faktem, że pozycja kobiety w społecznościach mieszkańców ówczesnej Skandynawii wcale nie musiała być mniej istotna. Znane są przez historyków niewiasty, które potrafiły trzymać w garści całe wioski – bez problemu podporządkowując sobie krnąbrnych mężczyzn.
Źródło: https://www.gry-online.pl/S018.asp?ID=1959
A co mają do tego realia historyczne? W starożytnej Grecji sytuacja kobiet była ciężka a ubisoft pozmieniał bo tak było im wygodnie, oni już nie dbają o realia historyczne co jest smutne bo to była jedna z większych zalet serii. Zabawne że CDPR, który tworzą gry fantastyczne lepiej potrafią ogarnąć temat niż ubisoft :)

03.05.2019 14:02
Miodowy
2
odpowiedz
1 odpowiedź
Miodowy
37
Nigdy nie był młody
Image

Czy aby doświadczymy wszystkich aspektów zawodu wikinga?

03.05.2019 15:28
NoMadd47
20
odpowiedz
1 odpowiedź
NoMadd47
3
Junior

Assassin’s Creed: Raznarok

03.05.2019 15:43
Guntor
odpowiedz
2 odpowiedzi
Guntor
29
Konsul

Nie grałem dawno w tak nudną grę jak AC Oddysey, więc ja nie czekam.
I ten tytuł: Jak może wyglądać wikiński asasyn. Haha, gdyby jakoś Oddysyey różnił się od Origins.

post wyedytowany przez Guntor 2019-05-03 15:45:14
03.05.2019 22:14
tromec
odpowiedz
tromec
77
SuperNaturalny
Image

W plikach Odyssey znalazłem ciekawe logo

03.05.2019 23:42
😈
odpowiedz
5 odpowiedzi
zyyyygarekbue
30
Chorąży

Spoko, spoko... Przed tymi wikingami na 100% bedzie jeszcze Rzym i to "na dniach"

04.05.2019 07:18
odpowiedz
Seboolek
146
Ssak Naczelny

Byle tylko obylo sie bez wiekszych absurdow. Mam nadzieje ze bedzie opcja rajdow, moment najechania Paryza i Lindisfarne, moze jakis rozwoj klanow i walka o teretorium. Jest sporo opcji ktore mogly by sie znalezc w grze i dac jakis nowy system.

04.05.2019 07:28
AIDIDPl
odpowiedz
2 odpowiedzi
AIDIDPl
121
PC-towiec

Ja czekam na AC typowo przygotowanego pod nową generację konsol. Czy oprócz grafiki odpowiednio wzbogacą gameplay i fizykę lub animacje...

post wyedytowany przez AIDIDPl 2019-05-04 07:28:50
04.05.2019 09:31
Newfolder
odpowiedz
Newfolder
26
Centurion

Mogliby w końcu zrezygnować z nazywania tych gier Assassin's Creed... Wszyscy wiedzą, że wszystko opiera się na mechanikach wypracowanych przez AC, więc wystarczy to reklamować jako gry nawiązujące do historii i mitologii.

04.05.2019 11:23
odpowiedz
marvelhero
0
Chorąży

Jak dadzą berserk to może być kill skill albo ult skill po urzyciu którego wypełniamy wszystkie capstony dotyczące obrażeń, szybkości ruhu, szybkości ataku i tym podobne ale spadają wszyskie defensywne zdolności.

04.05.2019 12:09
odpowiedz
1 odpowiedź
sasuke284
31
Centurion

jako że uwielbiam system żeglugi w tej serii to ktoś mógłby podać jeszccze jakieś settingi w których by ten system mógł sie pojawić?

04.05.2019 12:39
tromec
odpowiedz
1 odpowiedź
tromec
77
SuperNaturalny
Image

Znalazłem ostatnio ciekawe logo

04.05.2019 22:17
Kajzerken
odpowiedz
Kajzerken
14
Centurion

Ubisoft przyzwyczaja nas do asasynów z nazwy. No ale dopóki są grywalne - why not. Kogo tam obchodzi już motyw tego bractwa.

post wyedytowany przez Kajzerken 2019-05-04 22:18:26
05.05.2019 13:41
👍
odpowiedz
Windmaster
18
Legionista

Jeśli nowy AC rzeczywiście zabierze nas do świata Wikingów no więc to będzie całkiem niezła jazda ale tu trzeba przyznać że drugie God of War jest nie koniecznie korzystne ale sam pomysł jest dobry. Mnie najbardziej podoba się pomysł z jedną misją poboczną dziejącą się nad naszym wybrzeżem z możliwością spodkania Pomorzan i ich grodów !

post wyedytowany przez Windmaster 2019-05-05 13:42:21
05.05.2019 16:12
odpowiedz
rybaa18
1
Junior

Kolejny nudny rpg o lizaniu się z bogami który nijak się ma do całej serii AC? Spasuje, poczekam aż AC znowu będzie się opierał na bieganiu po budynkach, wyczynowym parkourze bo wspinaczka w najnowszych częściach bardziej przypomina ac1 niż grę z 2019 co jest smutne po prostu... a także na to by wrócili do świetnych ubrań z kapturem i postaciach. A nie żeby skupiali się na sposobach w jakich możesz przelizać się z bogiem albo zostać homo ;)

05.05.2019 16:16
odpowiedz
Michał84K
5
Junior

Czemu nie? Assassin'S Creed Ragnarok brzmi ciekawie. Mi pasuje. W jednej z misji głównych z The Division 2 jest pełno plakatów nawiązujących do AC: Ragnarok. Bez powodu by ich tam nie pakowali. Przecież chyba by nie trollowali graczy?

05.05.2019 16:19
odpowiedz
Michał84K
5
Junior

Czemu nie? Assassin'S Creed Ragnarok brzmi ciekawie. Mi pasuje. W jednej z misji głównych z The Division 2 jest pełno plakatów nawiązujących do AC: Ragnarok. Bez powodu by ich tam nie pakowali. Przecież chyba by nie trollowali graczy?

05.05.2019 16:30
odpowiedz
Kalbi84
39
Pretorianin

Assassin's Creed: Ragnarok?

More like Bore: Ragnarok

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze