Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 6 marca 2021, 10:01

autor: "Daniel Stroński"

Gry, które kradną nam życie - z jakimi tytułami spędzamy najwięcej czasu

Kilkanaście, kilkadziesiąt, kilkaset – często porzucamy gry na długo przed napisami końcowymi, ale są takie produkcje, od których po prostu nie da się odkleić. Przygotowaliśmy listę pozycji, w które użytkownicy Steama grają najdłużej.

Są takie gry, które mimo wyraźnego fabularnego początku i końca przykuwają do klawiatury lub pada na znacznie dłużej. Zasługę ma w tym żyjący, bogaty świat przedstawiony lub liczne modyfikacje, głównie te tworzone przez niebywale pomysłową społeczność. Są też produkcje oferujące starcia z innymi graczami przez internet, w których po kilkunastu godzinach zabawy widzieliśmy już wszystko, a jednak wciąż włączamy je przez kolejne miesiące czy nawet lata, by toczyć z pozoru identyczne starcia. Dziś przyjrzymy się tytułom, z którymi gracze spędzają statystycznie najwięcej czasu.

DANE OD SZPIEGA

Zebrane poniżej dane pochodzą z bazy portalu SteamSpy.com i podane zostały w celach orientacyjnych. Informacje gromadzone przez steamowego szpiega podlegają ciągłym aktualizacjom, a więc i kolejność gier na naszej liście, jak i sama jej zawartość to nie są rzeczy wykute w kamieniu. W ramkach znalazły się dane aktualne w momencie pisania artykułu, co daje wyobrażenie o tym, w jakie gry faktycznie gramy bez końca.

CIEKAWOSTKI

  1. Trzy pierwsze miejsca na liście okupują gry, które wywodzą się z amatorskich modów.
  2. Tylko trzy pozycje nie oferują zabawy wieloosobowej.
  3. Cztery z zebranych tu produkcji to strategie.
  4. Aż trzem firmom udało się umieścić w tym zestawieniu po dwa tytuły, są to: Valve, Paradox i Bethesda.

AKTUALIZACJA

W lutym 2021 roku Valheim skradł nam tak wiele godzin z życia, że postanowiliśmy wrócić do naszego zestawienia i uzupełnić je o kilka dodatkowych gier, które nie pozwalają odejść od ekranu monitora lub telewizora. Znajdziecie je na dwóch ostatnich stronach tekstu. Dopisaniem gier zajął się Marcin Strzyżewski, co oznacza, że wśród dodanych tytułów musiało pojawić się Factorio.

DOTA 2

  1. Data premiery: 9 lipca 2013
  2. Średni czas użytkownika Steama w grze: ponad 400 godzin
  3. Rozgrywka przez sieć: tak
  4. Wsparcie dla modów: tak

Czas na jedną z najpopularniejszych gier na Steamie, pierwszą w historii tej platformy, która osiągnęła poziom miliona grających jednocześnie. Korzeni tej produkcji należy szukać w modzie do Warcrafta III zatytułowanym Defense of the Ancient. Oryginalna DOTA zyskała ogromną popularność i wypromowała gatunek MOBA, będąc inspiracją dla takich hitów free-to-play jak League of Legends czy raczej już dziś zapomniane Heroes of Newerth. A kiedy jej pomysłodawca połączył swoje siły z Valve, dostaliśmy samodzielny sequel najwyższej klasy.

Dota 2 swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim świetnemu wykonaniu i ciągłemu wsparciu. Między ponad stoma grywalnymi postaciami czuć rzeczywiste różnice. Zdaniem wielu odróżnia to grę od League of Legends, choć starzy wyjadacze zwykli narzekać na brak balansu. Świetne oceny, liczne branżowe nagrody i wielka popularność na scenie e-sportowej w połączeniu z modelem free-to-play również musiały mieć wpływ na ogromne zainteresowanie tym tytułem. Valve wiedziało, na co postawić.

TWOIM ZDANIEM

Zdarzyło Ci się kiedyś grać w jedną grę dłużej niż 1000 godzin?

Tak
70,5%
Nie
29,5%
Zobacz inne ankiety
Counter-Strike: Global Offensive

Counter-Strike: Global Offensive

Grand Theft Auto V

Grand Theft Auto V

Fallout 4

Fallout 4

The Elder Scrolls V: Skyrim

The Elder Scrolls V: Skyrim

Arma III

Arma III

Total War: Rome II

Total War: Rome II

PUBG: Battlegrounds

PUBG: Battlegrounds

Tom Clancy's Rainbow Six: Siege

Tom Clancy's Rainbow Six: Siege

Dota 2

Dota 2

Football Manager 2019

Football Manager 2019

Nie masz czasu grać? Mamy 7 porad, które pomogą rozwiązać problem
Nie masz czasu grać? Mamy 7 porad, które pomogą rozwiązać problem

Przez ostatnie trzy lata redagowałem teksty, które pojawiały się na GOL-u. Duża część z nich to listy gier, w które warto zagrać. Chciałem w nie grać. Zwykle nie miałem kiedy. O tym jest ten tekst.