Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 28 kwietnia 2019, 11:30

autor: Daniel Stroński

Gry, które kradną nam życie – z jakimi tytułami spędzamy najwięcej czasu

Kilkanaście, kilkadziesiąt, kilkaset – często porzucamy gry na długo przed napisami końcowymi, ale są takie produkcje, od których po prostu nie da się odkleić. Przygotowaliśmy listę pozycji, w które użytkownicy Steama grają najdłużej.

Są takie gry, które mimo wyraźnego fabularnego początku i końca przykuwają do klawiatury lub pada na znacznie dłużej. Zasługę ma w tym żyjący, bogaty świat przedstawiony lub liczne modyfikacje, głównie te tworzone przez niebywale pomysłową społeczność. Są też produkcje oferujące starcia z innymi graczami przez internet, w których po kilkunastu godzinach zabawy widzieliśmy już wszystko, a jednak wciąż włączamy je przez kolejne miesiące czy nawet lata, by toczyć z pozoru identyczne starcia. Dziś przyjrzeliśmy się tytułom, z którymi gracze spędzają statystycznie najwięcej czasu.

DANE OD SZPIEGA

Zebrane poniżej dane pochodzą z bazy portalu SteamSpy.com i podane zostały w celach orientacyjnych. Informacje gromadzone przez steamowego szpiega podlegają ciągłym aktualizacjom, a więc i kolejność gier na naszej liście, jak i sama jej zawartość to nie są rzeczy wykute w kamieniu. W ramkach znalazły się dane aktualne w momencie pisania artykułu, co daje wyobrażenie o tym, w jakie gry faktycznie gramy bez końca.

CIEKAWOSTKI

  1. Trzy pierwsze miejsca na liście okupują gry, które wywodzą się z amatorskich modów.
  2. Tylko trzy pozycje nie oferują zabawy wieloosobowej.
  3. Cztery z zebranych tu produkcji to strategie.
  4. Aż trzem firmom udało się umieścić w tym zestawieniu po dwa tytuły, są to: Valve, Paradox i Bethesda.

DOTA 2

  1. Data premiery: 9 lipca 2013 roku
  2. Średni czas użytkownika Steama w grze: ponad 400 godzin
  3. Rozgrywka przez sieć: tak
  4. Wsparcie dla modów: tak

Czas na jedną z najpopularniejszych gier na Steamie, pierwszą w historii tej platformy, która osiągnęła poziom miliona grających jednocześnie. Korzeni tej produkcji należy szukać w modzie do Warcrafta III zatytułowanym Defense of the Ancient. Oryginalna DOTA zyskała ogromną popularność i wypromowała gatunek MOBA, będąc inspiracją dla takich hitów free-to-play jak League of Legends czy raczej już dziś zapomniane Heroes of Newerth. A kiedy pomysłodawca Doty połączył swoje siły z Valve, dostaliśmy samodzielny sequel najwyższej klasy.

Dota 2 swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim świetnemu wykonaniu i ciągłemu wsparciu. Między ponad stoma grywalnymi postaciami czuć rzeczywiste różnice. Zdaniem wielu odróżnia to grę od League of Legends, choć starzy wyjadacze zwykli narzekać na brak balansu. Świetne oceny, liczne branżowe nagrody i wielka popularność na scenie e-sportowej w połączeniu z modelem free-to-play również musiały mieć wpływ na ogromne zainteresowanie tym tytułem. Valve wiedziało, na co postawić.

TWOIM ZDANIEM

Zdarzyło Ci się kiedyś grać w jedną grę dłużej niż 1000 godzin?

Tak
71%
Nie
29%
Zobacz inne ankiety
Grand Theft Auto V

Grand Theft Auto V

Counter-Strike: Global Offensive

Counter-Strike: Global Offensive

The Elder Scrolls V: Skyrim

The Elder Scrolls V: Skyrim

Fallout 4

Fallout 4

Total War: Rome II

Total War: Rome II

Playerunknown's Battlegrounds

Playerunknown's Battlegrounds

Tom Clancy's Rainbow Six: Siege

Tom Clancy's Rainbow Six: Siege

Dota 2

Dota 2

Arma III

Arma III

Football Manager 2019

Football Manager 2019

16 dobrych gier, które ukończysz w jeden wieczór
16 dobrych gier, które ukończysz w jeden wieczór

Ile to już razy narzekaliśmy, że nie mamy tyle wolnego czasu na granie co kiedyś? Na szczęście na rynku jest wiele krótkich perełek, które zdołamy poznać w całości w zaledwie kilka godzin.

Darmowe gry mobilne, w które możesz grać setki godzin
Darmowe gry mobilne, w które możesz grać setki godzin

Darmowe, idealne do pociąg, autobusu, na „tron”, nie wymagają dużej ilości uwagi, a same oferują zabawę na wiele godzin. Czego chcieć więcej? Przedstawiamy 15 gier mobilnych, z których każda oferuje potencjalnie setki godzin zabawy.