Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 6 stycznia 2019, 14:55

1. Red Dead Redemption 2. Najlepsze gry 2018 roku – wybór redakcji

Początek nowego roku to dla nas także czas podsumowań. Spojrzeliśmy więc krytycznym okiem na minione dwanaście miesięcy i wybraliśmy dla Was osiemnaście produkcji, które według nas pozytywnie wyróżniły się z tłumu ciekawych premier.

1. Red Dead Redemption 2

Dziki Zachód w Red Dead Redemption II to raj dla fanów westernu... i tak naprawdę każdego, kto doceni absolutnie dopieszczony wirtualny świat. - 2019-01-07
Dziki Zachód w Red Dead Redemption II to raj dla fanów westernu... i tak naprawdę każdego, kto doceni absolutnie dopieszczony wirtualny świat.

Niespodzianki nie ma, ale też nie oszukujmy się – Red Dead Redemption II to gra na poziomie, do którego w ubiegłym roku zbliżyła się w zasadzie jedna inna pozycja. Rockstar stworzył sandbox ostateczny, w którym poszczególne elementy zazębiają się i oddziałują na siebie wzajemnie, dając autentyczny świat, pełen przypadkowych spotkań i ciekawych historii. Każda osoba, do której zagadamy na ulicy, zareaguje na naszą obecność odpowiednio do własnego charakteru, ale też naszego wyglądu oraz reputacji, co z kolei sprawia, że przechadzki po miasteczkach zawsze wyglądają nieco inaczej i nigdy się nie nudzą.

Skupienie się na budowaniu tak sprawnie działającego otwartego świata w przypadku innych deweloperów zapewne poskutkowałoby potraktowaniem po macoszemu fabuły. Na szczęście i tutaj Red Dead Redemption II wybija się ponad konkurencję. Misje, choć zazwyczaj nie odbiegają od westernowych schematów, zawsze ekscytują, głównie za sprawą fenomenalnych lokacji: jest tu i rabowanie pływającego kasyna, i napad na pędzący pociąg... Przede wszystkim jednak gra stoi swoimi postaciami. Każdy członek gangu Dutcha van der Linde ma wyrazisty charakter (choć naturalnie nie wszystkich towarzyszy polubimy), co pozwala mocniej zaangażować się w przedstawianą historię. Ta zaś jest dojrzała, brutalna, a zarazem niepozbawiona rozbrajającego humoru.

Na każdym kroku widać tu osiem lat ciężkiej (momentami nawet przesadnie ciężkiej) pracy, jaką deweloperzy Rockstara włożyli w ten projekt. Ich Dziki Zachód to nie tylko tło dla wciągającej fabuły, ale prawdziwie żyjące miejsce. Miejsce, które w dodatku prezentuje się niesamowicie, bo pod względem grafiki, ścieżki dźwiękowej czy aktorstwa głosowego Red Dead Redemption II również oczarowuje. To jedna z tych produkcji, której wielkości nie umniejszają nawet męczące błędy – niezbyt intuicyjne sterowanie czy uciążliwy momentami nacisk na realizm. Nie jest ideałem, ale gigantyczna skala, niezrównana ambicja i chęć przekraczania wyznaczonych przez poprzedników granic czynią z tej gry tytuł, który będziemy wspominać przez długie lata.

  1. Red Dead Redemption II w naszej encyklopedii gier

OKIEM REDAKCJI – DLACZEGO MUSISZ ZAGRAĆ W RDR 2

Czy Rockstar robi najlepsze gry z otwartymi światami? Moim zdaniem nie, ale na pewno robi najlepsze westerny. Już RDR było majstersztykiem, a RDR2 jeszcze wyżej podnosi poprzeczkę. Cenię tę produkcję za to, że mnie do niczego nie zmusza. Że mogę dać porwać się niespiesznej narracji i w pełni oddać eksploracji oraz poznawaniu wielu zależności złożonego świata, w którym za każdym pagórkiem i laskiem czeka coś interesującego. To lekcja odebrana od najlepszego sandboksa w historii, czyli The Legend of Zelda: Breath of the Wild. Wiele nowych mechanik także pochodzi z obserwacji ostatnich przygód Linka, a niektóre z nich skopiowano niemal jeden do jednego. To dobrze, uczyć należy się od najlepszych.

RDR2 to gra totalna, w którą nie zagrać to wstyd. Są w niej strzelaniny, są pogonie, są dylematy moralne i dziesiątki interesujących aktywności, ale to leniwe poznawanie zakamarków tego świata pozostanie mi najdłużej w pamięci. Na dobrą sprawę jednak każdy powód, by zapoznać się z dziełem Rockstara, jest odpowiedni. To Ojciec chrzestny branży gier, w którym Marlona Brando zastępuje Dutch van der Linde, a jego gang to rodzina Corleone Dzikiego Zachodu.

Przemysław „g40” Zamęcki

OKIEM REDAKCJI – DLACZEGO MUSISZ ZAGRAĆ W RDR 2

Po pierwsze, JEDYNY rozsądny powód, by w ogóle nie zagrać w Red Dead Redemption II, to: „Mam tylko peceta”. Jeśli jednak spojrzeć na to odwrotnie, to nową produkcję Rockstara zdecydowanie warto sprawdzić dla chyba najlepiej wykreowanego otwartego świata ze wszystkich sandboksów. Setki drobnych detali sprawiają, że wirtualny Dziki Zachód „żyje” własnym życiem, a my jesteśmy jego małą częścią.

Każda podróż przez las, prerię, górskie szlaki lub choćby ulicami miasta czymś nas zaskoczy. Zawsze natkniemy się na kogoś lub coś wartego zainteresowania, co może kompletnie zmienić nasze plany. Wszystko zarazem wydaje się bardzo naturalnym wynikiem przyczyn i skutków i nie mamy uczucia, że odhaczamy kolejne skrypty przygotowane przez autorów. Odkrywanie sekretów świata Red Dead Redemption II może być równie długie i satysfakcjonujące jak fabuła gry, a czasem nawet i ciekawsze!

Dariusz „DM” Matusiak

Jakub Mirowski

Jakub Mirowski

Jakub Mirowski

Miłośnik gier dla jednego gracza – niby przez lepszy klimat, ale tak naprawdę jest słaby w multi.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Ile gier udało Ci się przejść w zeszłym roku?

Żadnej
11,4%
Mniej niż trzy
18,3%
Mniej niż sześć
17,6%
Mniej niż dziewięć
19,4%
10 lub więcej
33,2%
Zobacz inne ankiety
Red Dead Redemption 2

Red Dead Redemption 2

God of War

God of War

Assassin's Creed: Odyssey

Assassin's Creed: Odyssey

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Marvel's Spider-Man

Marvel's Spider-Man

Pillars of Eternity II: Deadfire

Pillars of Eternity II: Deadfire

Frostpunk

Frostpunk

Monster Hunter: World

Monster Hunter: World

BattleTech

BattleTech

Into the Breach

Into the Breach

Najlepsze gry dekady - ranking redakcji GRYOnline.pl. Część 1. (100-51)
Najlepsze gry dekady - ranking redakcji GRYOnline.pl. Część 1. (100-51)

W ostatniej dekadzie na rynku zadebiutowały setki, może nawet tysiące świetnych gier. Spróbowaliśmy wytypować najlepsze z nich – produkcje, które zdefiniowały ostatnie 10 lat grania.

Najlepsze gry 2019 roku według redakcji GRYOnline.pl
Najlepsze gry 2019 roku według redakcji GRYOnline.pl

Death Stranding, Sekiro, Disco Elysium, Control, Resident Evil 2, Metro Exodus - ten rok obfitował w wiele hitów. Wybraliśmy 15, które najbardziej skradły nasze serca.

Wielcy nieobecni 2018 roku – gry, na które się nie doczekaliśmy
Wielcy nieobecni 2018 roku – gry, na które się nie doczekaliśmy

2018 rok przyniósł nam kilka naprawdę solidnych tytułów, ale nie brak było i takich, na których premierę liczyliśmy, i które zawiodły nasze nadzieje.