Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategiczneANDPCSwitchiOS
Okładka Into the Breach (AND)
OkładkaInto the Breach (AND)

Into the Breach

Dwuwymiarowa strategia turowa osadzona w oryginalnym uniwersum science fiction, przygotowana przez twórców FTL: Faster Than Light. W Into the Breach dowodzimy niewielkimi oddziałami złożonymi z mechów, które stają w obronie niedobitków ludzkości przed atakami ze strony obcych.

Strategiczne | science fiction | turowe | widok izometryczny | taktyczne | elementy logiczne | 2D | indie | Xbox Game Pass | EA Play

Into the Breach Premiera

27lut2018

PC

28sie2018

Switch

19lip2022

AND iOS

producent: Subset Games wydawca: Netflix Strona oficjalna

Into the Breach to dwuwymiarowa strategia turowa, osadzona w oryginalnym uniwersum science fiction. Producentem tytułu jest niezależne studio Subset Games, czyli twórcy wielokrotnie nagradzanego FTL: Faster Than Light, które zadebiutowało w 2012 roku na komputerach PC. Into the Breach to drugi projekt deweloperów. Pomimo tego, że gra odchodzi od formuły FTL, będącego symulatorem statku kosmicznego, posiada ona wciąż wiele jego charakterystycznych elementów, takich jak styl graficzny czy wysoki poziom trudności.

Fabuła

Historia opowiedziana w grze jest bardzo prosta i dotyczy inwazji gigantycznych owadów na Ziemię. Gracz staje na czele małego oddziału mechów i walczy z wrogiem, za główny cel mając zniszczenie podziemnego ula, z którego atakują Obcy.

Opowieść jest prezentowana głównie za pośrednictwem towarzyszących kolejnym misjom dialogów. Warto przy tym odnotować, że scenarzystą gry jest znany m.in. z Planescape: Torment oraz Fallout: New Vegas Chris Avellone.

Mechanika

Into the Breach jest miniaturową strategią turową, w której wcielamy się w dowódcę niewielkich oddziałów mechów, chroniących niedobitki ludzkości przed atakami ze strony Obcych gnieżdżących się głęboko pod ziemią. Akcja Into the Breach rozgrywa się na niewielkich, losowo generowanych, dwuwymiarowych planszach. Są one pokryte siatką 64 kwadratowych pól, po których w turach poruszają się nasze siły oraz jednostki przeciwnika. Zdaniem graczy jest obrona cywilnych zabudowań przed atakami insektów. W walce kontrolujemy mechy, które pomiędzy misjami wyposażamy w nowe rodzaje broni. Wybieramy dla nich także pilotów, z umiejętnościami mającymi duży wpływ na przebieg bitew.

Ze względu na wielkość map misje są dość krótkie, co nie znaczy, że nie stanowią one znacznego wyzwania. Cechami charakterystycznymi dla rozgrywki w Into the Breach są niemal kompletna rezygnacja z losowości, a także nieco nietypowa struktura misji. Gracze powinni podchodzić do nich jak do zagadek logicznych, posiadających więcej niż jedno optymalne rozwiązanie. W produkcji Subset Games przeciwnicy sygnalizują swoje ruchy (jest to pokazywane przez specjalne strzałki), dzięki czemu otrzymujemy możliwość zareagowania na nie, jeszcze zanim się wydarzą. Rozgrywka opiera się tym samym nie tyle na kontrowaniu już wykonanych ataków, co działaniach prewencyjnych. Musimy zwracać uwagę także układ planszy, wpływający na mobilność mechów.

Tryby gry

Into the Breach zawiera wyłącznie tryb dla pojedynczego gracza.

Kwestie techniczne

Gra oferuje przyjemną dla oka dwuwymiarową oprawę graficzną, zrealizowaną w 16-bitowym stylu retro, w wielu miejscach przywodzącą na myśl FTL. Rozgrywce towarzyszy wysokiej jakości elektroniczna ścieżka dźwiękowa, za której wykonanie odpowiada Ben Prunty (stworzył także soundtrack do pierwszej gry studia).

Tryb gry: single player  

Klasyfikacja PEGI Into the Breach

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język.

Into the Breach Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Dual Core 1.7 GHz
  • 1 GB RAM
  • karta grafiki Intel HD 3000 lub lepsza
  • 300 MB HDD
  • Windows Vista/7/8/10
PC
Switch
AND
iOS