Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGSwitch
Okładka Fire Emblem: Three Houses (Switch)

Fire Emblem: Three Houses Switch

Fire Emblem: Three Houses to opracowana z myślą o konsoli Nintendo Switch taktyczna gra RPG. Tytuł przenosi nas do świata fantasy, w którym przyjmujemy rolę nauczyciela w akademii wojskowej, szkolącej przedstawicieli trzech rywalizujących ze sobą mocarstw.

RPG | fantasy | turowe | taktyczne | jRPG | tytuły ekskluzywne Nintendo

Nintendo Switch
Okładka Fire Emblem: Three Houses (Switch)

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji Switch:

26lipca2019

26lipca2019

pudełko PL

26lipca2019

Nintendo eShop

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Fire Emblem: Three Houses to kolejna odsłona serii strategiczno-taktycznych gier RPG, których akcja rozgrywa się w przesyconych magią światach fantasy. Tytuł jest pierwszą główną odsłoną cyklu, która trafiła na konsolę Nintendo Switch. Jego deweloperem jest ponownie japońskie studio Intelligent System, a także firma Nintendo. Przy produkcji pomagało także Koei Tecmo Games.

Fabuła

Fire Emblem: Three Houses przenosi graczy na kontynent o nazwie Fódlan, który kontrolowany jest przez trzy potężne państwa, różniące się ideologią oraz systemem politycznym – Imperium Adrestiańskie, Królestwo Faerghus, a także kontrolowany przez arystokratyczne rody Sojusz Leicester. O równowagę pomiędzy mocarstwami dba Kościół Seiros. Jedną z metod zachowania delikatnego pokoju jest klasztor Garreg Mach. Ten leżący na ziemi należącej do kleru kompleks jest nie tylko centrum teologicznym, ale także siedzibą akademii, w której sztuki wojennej uczą się najbardziej utalentowani młodzi przedstawiciele trzech państw.

Główny bohaterka lub bohaterka gry (na początku zabawy wybieramy płeć naszej postaci) jest najemnikiem, który otrzymuje pozycję nauczyciela w Garreg Mach. Na miejscu musimy wybrać dom studencki, którego zostaniemy opiekunami. Dom Czarnych Orłów skupia studentów z Imperium, Niebieskie Lwy to obywatele Królestwa Faerghus, a pod sztandarem Złotego Jelenia uczą się początkujący oficerowie Leicester. W trakcie przygody poznajemy lepiej naszych podopiecznych, pomagamy rozwiązać ich prywatne problemy, równocześnie prowadzimy trening oraz wykonujemy zlecone nam misje bojowe.

Mechanika

Jeżeli chodzi o mechanikę zabawy, Fire Emblem: Three Houses to klasyczna strategiczno-taktyczna gra RPG z turowym systemem walki. Tytuł korzysta i rozwija rozwiązania, które mogliśmy znaleźć w poprzednich częściach Fire Emblem. Produkcja podzielona jest na kilka segmentów. W pierwszym eksplorujemy akademię i rozmawiamy z jej uczniami oraz nauczycielami. W drugim decydujemy o kierunku szkolenia poszczególnych bohaterów z wybranego przez nas domu studenckiego. W ostatnim prowadzimy natomiast turowe bitwy. Są one nie tylko prostymi manewrami treningowymi, ale także niebezpiecznymi pojedynkami, w których stawką jest czasem życie podopiecznych.

Bitwy toczą się na trójwymiarowych planszach przedzielonych siatką pól, po których w turach poruszają się kontrolowane przez nas jednostki oraz wrogowie. W walce bohaterowie korzystają z mieczy, włóczni, toporów, łuków, pieści oraz rożnego rodzaju zaklęć. Dodatkowo postacie mogą dosiadać rumaków oraz latających monstrów. O ekwipunku oraz zdolnościach postaci decydujemy podczas sesji treningowych, wykorzystując zdobyte punkty doświadczenia bojowego.

Kwestie techniczne

Fire Emblem: Three Houses korzysta z nowego trójwymiarowego silnika graficznego i po raz pierwszy w historii serii wspiera obraz w wysokiej rozdzielczości. Większość dialogów została w pełni zdubbingowana, a historii towarzyszą animowane przerywniki filmowe.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 5,8 / 10 na podstawie 140 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8.2 / 10 na podstawie 27 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 199,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Fire Emblem: Three Houses

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.
Recenzja gry Fire Emblem: Three Houses – japońska sztuka wojny
Recenzja gry Fire Emblem: Three Houses – japońska sztuka wojny

Recenzja 25 lipca 2019, 16:00

Gra oferuje na dzień dobry dwa poziomy trudności – normal i hard. W zależności od tego czy jesteście początkującymi adeptami Fire Emblem jak ja, czy też zjedliście zęby na tej serii możecie dokonać wyboru według własnych upodobań. Jednak nie ten element głównie determinuje kłopoty, jakie czekają Was przez kolejnych kilkadziesiąt godzin. Kluczowa jest bowiem decyzja czy chcecie bawić się w trybie dla casuali lub klasycznym. Nie zastanawiając się specjalnie wybrałem oczywiście ten drugi. Mnie, weterana XCOM-ów, Laser Squadów, Jagged Alliance’ów miałyby pokonać jakieś „chińskie bajki”? Pfff… I to był błąd, który w pewnym momencie doprowadził do tego, że naprawdę miałem ochotę wyrzucić Switcha przez okno. Już wyjaśniam w czym rzecz.