Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 27 listopada 2020, 15:39

autor: Patryk „PefriX” Manelski

MMOholik zagubiony w świecie fantasy. Nie pogardzi dobrą książką lub serialem.

Uczciwy free-to-play. Darmowe gry, które nie naciągają na kasę

Wbrew pozorom są na rynku gry free-2-play, które nie zmuszają gracza do ciągłych inwestycji i nie dają nieuczciwej przewagi płacącym. To nie są częste przypadki, więc warto je opisać i pochwalić.

Na rynku nie brakuje gier, w tym tych darmowych. Naprawdę jest z czego wybierać, trzeba jednak wziąć pod uwagę, że nie wszystko złoto, co się świeci. Bywa bowiem tak (i to dość często), że za etykietą free-to-play czai się bogaty item shop, mechanizmy pay-to-win i sztuczne opóźniacze zabawy, blokujące lub utrudniające grę, jeśli nie zrobimy przelewu. W efekcie koszty grania w taki tytuł potrafią przekroczyć to, co wydalibyśmy na pozycję w modelu tradycyjnym.

Na szczęście nie wszędzie jest tak źle. Abyście mogli łatwiej się w tym wszystkim połapać, przygotowaliśmy listę darmowych gier, które nie wymagają uiszczania żadnych opłat. Oczywiście w każdej z nich obecne są mikropłatności, ale stanowią one zazwyczaj jedynie dodatek, który nie wpływa bezpośrednio na samą rozgrywkę. Najważniejsze jednak, że żadna z tych produkcji nie próbuje wymuszać na nas sięgania po portfel.

AKTUALIZACJA 2020

Przez cały rok sporo zmieniło się na rynku gier free-to-play, czego dowodem jest kolejna aktualizacja poniższego tekstu. Do zestawienia dorzuciliśmy jeszcze jeden tytuł, który znajdziecie na ostatniej stronie. Nazbierało nam się sporo darmowych produkcji, które zdecydowanie zasługują na Waszą uwagę i nawet pod koniec 2020 roku mogą pochwalić się one sporą popularnością.

W zestawieniu nie znajdziecie jednak Genshin Impact, które mimo darmowości oraz braku przymusu inwestowania pieniędzy, posiada system gacha. Tylko z tego powodu zdecydowaliśmy, że nie zamieścimy wspomnianej produkcji na liście. Ciężko bowiem byłoby z czystym sumieniem polecić tytuł, który w przyszłych aktualizacjach może okazać się profesjonalnym naciągaczem. Niemniej dla porządku i tak o nim wspominamy!

A CO Z INNYMI GRAMI?

Rzecz jasna to nie wszystkie darmowe gry warte polecenia. Staraliśmy się wybrać tytuły jak najbardziej zróżnicowane – jeśli jednak macie jakieś swoje propozycje, wspomnijcie o nich w komentarzach. Na pewno są jeszcze inne prawdziwie darmowe produkcje, o których dobrze byłoby wiedzieć.

Path of Exile

  1. Gatunek: hack’n’slash
  2. Data premiery: 2013
  3. Maksymalna liczba graczy na Steamie w ostatnim czasie: 67 tysięcy

Obecnie niekwestionowany lider gatunku hack’n’slash, który dzięki regularnym aktualizacjom oraz poprawkom wciąż jest w stanie wiele zaoferować fanom mordowania hord potworów. Przygoda w krainie Wraeclast w zasadzie nigdy się nie kończy, nawet jeśli mamy maksymalnie rozwiniętą postać – zwłaszcza biorąc pod uwagę obecne w tej produkcji mechanizmy sieciowe, z rozgrywkami ligowymi na czele.

Path of Exile nie jest jednak grą dla każdego – poziom trudności jest tu bardzo wysoki, a największe wyzwania to w zasadzie przeprawa tylko dla weteranów gatunku. Odstraszać może też raczej ascetyczna oprawa graficzna. Z drugiej strony mamy tutaj ogromne drzewko talentów, mnóstwo umiejętności oraz sporą swobodę w doskonaleniu własnej postaci. Grzechem byłoby zignorować ten tytuł.

MIKROPŁATNOŚCI

Path of Exile ma jeden z najuczciwszych systemów mikropłatności na rynku. Produkcja dostępna jest w całości za darmo, a w sklepiku czekają przede wszystkim atrakcje kosmetyczne. Można nabyć również więcej miejsca w skrzyni na gromadzone przedmioty lub specjalne sloty, pozwalające odkładać konkretne rzeczy, jak mapy czy różnego rodzaju walutę. Nie ma to jednak większego wpływu na rozgrywkę i przydaje się tylko tym graczom, którzy spędzają z Path of Exile większość wolnego czasu.

Jedynie niedawno zapowiedziane prywatne ligi mogą budzić pewien niepokój. Będą bowiem płatne – jeśli zapragniemy stworzyć swój własny serwer, zostaniemy zmuszeni do użycia waluty premium. Jest to jednak rzecz zupełnie opcjonalna, a do tego granie ma być darmowe.

TWOIM ZDANIEM

Czy korzystasz z mikropłatności w grach?

Nigdy nie opłaciłem/łam żadnej mikropłatności
40,8%
Tak, ale rzadko
28%
Raptem parę razy
24%
Tak, nawet dość często
7,2%
Zobacz inne ankiety
League of Legends

League of Legends

Path of Exile

Path of Exile

Fortnite: Battle Royale

Fortnite: Battle Royale

Warframe

Warframe

Team Fortress 2

Team Fortress 2

Paladins: Champions of the Realm

Paladins: Champions of the Realm

Heroes of the Storm

Heroes of the Storm

Najpopularniejsze gry świata – w jakie tytuły gra najwięcej osób?
Najpopularniejsze gry świata – w jakie tytuły gra najwięcej osób?

Call of Duty, Minecraft, a może Red Dead Redemption 2? Najpopularniejsze gry świata to tytuły znacznie mniej oczywiste, niż może się to wydawać zapalonym graczom.

Darmowe strzelanki – 14 najlepszych strzelanin za darmo wszech czasów
Darmowe strzelanki – 14 najlepszych strzelanin za darmo wszech czasów

Premiera CoD: Warzone skłoniła nas aktualizacji tego rankingu. Dodaliśmy dwie nowe gry i zamieszaliśmy trochę kolejnością tytułów na liście. Przed wami 14 najlepszych darmowych strzelanek, w które zagracie w 2020 roku

Uczciwe gry na Androida – płacisz raz i grasz ile chcesz
Uczciwe gry na Androida – płacisz raz i grasz ile chcesz

Rynek mobilny zdominowały mniej lub bardziej uczciwe produkcje free to play. A jeśli F2P Wam nie pasuje? Z tego zalewu da się odłowić perły. Świetne produkcje, za które zapłacisz raz i masz spokój. Prezentujemy kilkanaście uczciwych gier mobilnych.