Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 14 kwietnia 2022, 14:09

Uczciwy free-to-play. Darmowe gry, które nie naciągają na kasę

Wbrew pozorom są na rynku gry free to play, które nie zmuszają gracza do ciągłych inwestycji i nie dają nieuczciwej przewagi płacącym. To nie są częste przypadki, więc warto je opisać i pochwalić.

Na rynku nie brakuje gier, w tym tych darmowych. Naprawdę jest z czego wybierać, trzeba jednak wziąć pod uwagę, że nie wszystko złoto, co się świeci. Bywa bowiem tak (i to dość często), że za etykietą free-to-play czai się bogaty item shop, mechanizmy pay-to-win i sztuczne opóźniacze zabawy, blokujące lub utrudniające grę, jeśli nie zrobimy przelewu. W efekcie koszty grania w taki tytuł potrafią przekroczyć to, co wydalibyśmy na pozycję w modelu tradycyjnym.

Na szczęście nie wszędzie jest tak źle. Abyście mogli łatwiej się w tym wszystkim połapać, przygotowaliśmy listę darmowych gier, które nie wymagają uiszczania żadnych opłat. Oczywiście w każdej z nich obecne są mikropłatności, ale stanowią one zazwyczaj jedynie dodatek, który nie wpływa bezpośrednio na samą rozgrywkę. Najważniejsze jednak, że żadna z tych produkcji nie próbuje wymuszać na nas sięgania po portfel.

AKTUALIZACJA 2022

Minął ponad rok od ostatniej aktualizacji tekstu, a przez ten czas całkiem sporo zmieniło się na rynku gier free-to-play. Stąd w naszym zestawieniu nastąpiło pewne przetasowanie – aby lepiej odzwierciedlało ono obecną sytuację. Z listy zniknęło PUBG Lite, które zamknęło serwery. Okazało się, że darmowe PUBG było zbyt okrojone względem oryginału. Miejsce tej produkcji zajęła inna gra – znajdziecie ją na ostatniej stronie.

Nadal nie uświadczycie w tym zestawieniu karcianek, World of Tanks czy Genshin Impacta, bowiem nie jesteśmy w stu procentach przekonani o ich pełnej uczciwości. W te gry można grać za darmo, ale nie ukrywają one, że osoby płacące mają z górki, a do tego niemal na każdym kroku zachęcają do wydawania pieniędzy. Dlatego postanowiliśmy pominąć je na liście.

A CO Z INNYMI GRAMI?

Rzecz jasna to nie wszystkie darmowe gry warte polecenia. Staraliśmy się wybrać tytuły jak najbardziej zróżnicowane – jeśli jednak macie jakieś swoje propozycje, wspomnijcie o nich w komentarzach. Na pewno są jeszcze inne prawdziwie darmowe produkcje, o których dobrze byłoby wiedzieć.

Path of Exile

  1. Gatunek: hack’n’slash
  2. Data premiery: 2013
  3. Maksymalna liczba graczy na Steamie w ostatnim czasie: 35 tysięcy

Obecnie niekwestionowany lider gatunku hack’n’slash, który dzięki regularnym aktualizacjom oraz poprawkom wciąż jest w stanie wiele zaoferować fanom mordowania hord potworów. Przygoda w krainie Wraeclast w zasadzie nigdy się nie kończy, nawet jeśli mamy maksymalnie rozwiniętą postać – zwłaszcza biorąc pod uwagę obecne w tej produkcji mechanizmy sieciowe, z rozgrywkami ligowymi na czele.

Path of Exile nie jest jednak grą dla każdego – poziom trudności okazuje się tu bardzo wysoki, a największe wyzwania to w zasadzie przeprawa tylko dla weteranów gatunku. Odstraszać może też raczej ascetyczna oprawa graficzna. Z drugiej strony mamy tutaj ogromne drzewko talentów, mnóstwo umiejętności oraz sporą swobodę w doskonaleniu własnej postaci. Grzechem byłoby zignorować ten tytuł, zwłaszcza że gdzieś tam na horyzoncie czai się Path of Exile 2!

MIKROPŁATNOŚCI

Path of Exile ma jeden z najuczciwszych systemów mikropłatności na rynku. Produkcja ta dostępna jest w całości za darmo, a w sklepiku czekają przede wszystkim atrakcje kosmetyczne. Można nabyć również więcej miejsca w skrzyni na gromadzone przedmioty lub specjalne sloty, pozwalające odkładać konkretne rzeczy, takie jak mapy czy różnego rodzaju waluta. Nie ma to jednak większego wpływu na rozgrywkę i przydaje się tylko tym graczom, którzy spędzają z Path of Exile większość wolnego czasu.

Jedynie niedawno zapowiedziane prywatne ligi mogą budzić pewien niepokój. Będą bowiem płatne – jeśli zapragniemy stworzyć swój własny serwer, zostaniemy zmuszeni do użycia waluty premium. Jest to jednak rzecz zupełnie opcjonalna, a do tego granie ma być darmowe.

Patryk Manelski

Patryk Manelski

Chciał być informatykiem, potem policjantem, a skończyło się na „dziennikarzeniu” na UŚ. Tam odkrył, że można połączyć pasję do grania z pisaniem. Następnie bytował w kilku redakcjach, próbując przekonać wszystkich, że gry MMO są najlepsze na świecie. Tak trafił do działu publicystyki na GOL-u, gdzie niestrudzenie kontynuuje swoją misję – bez większych sukcesów. W przerwach od walenia z axa hoduje cyfrowe pomidory, bawiąc się w wirtualnego farmera. Nie mając własnego ogródka, zadowala się opieką nad drzewkiem bonsai. Kręci go też jazda na rowerze, zaś czytać lubi mangę i fantastykę. A co najważniejsze, pochodzi z Sosnowca, gdzie zresztą mieszka i z czego jest dumny!

więcej

TWOIM ZDANIEM

Czy korzystasz z mikropłatności w grach?

Nigdy nie opłaciłem/łam żadnej mikropłatności
42%
Tak, ale rzadko
28%
Tak, nawet dość często
6,7%
Raptem parę razy
23,3%
Zobacz inne ankiety
League of Legends

League of Legends

Path of Exile

Path of Exile

Fortnite

Fortnite

Halo Infinite

Halo Infinite

Warframe

Warframe

Team Fortress 2

Team Fortress 2

Heroes of the Storm

Heroes of the Storm

Paladins: Champions of the Realm

Paladins: Champions of the Realm

Darmowe strzelanki - 15 najlepszych strzelanin za darmo wszech czasów
Darmowe strzelanki - 15 najlepszych strzelanin za darmo wszech czasów

Postanowiliśmy zaktualizować ten ranking i dodaliśmy do niego jedną, ale bardzo ważną pozycję. Przed wami 15 najlepszych darmowych strzelanek, w które zagracie w 2022 roku.

Uczciwe gry na Androida - płacisz raz i grasz ile chcesz
Uczciwe gry na Androida - płacisz raz i grasz ile chcesz

Rynek mobilny zdominowały mniej lub bardziej uczciwe produkcje free to play. A jeśli F2P Wam nie pasuje? Z tego zalewu da się odłowić perły. Świetne produkcje, za które zapłacisz raz i masz spokój. Prezentujemy kilkanaście uczciwych gier mobilnych.

Najpopularniejsze gry świata - w jakie tytuły gra najwięcej osób?
Najpopularniejsze gry świata - w jakie tytuły gra najwięcej osób?

Call of Duty, Minecraft, a może Red Dead Redemption 2? Najpopularniejsze gry świata to tytuły znacznie mniej oczywiste, niż może się to wydawać zapalonym graczom.