Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 27 listopada 2020, 15:39

autor: Patryk „PefriX” Manelski

MMOholik zagubiony w świecie fantasy. Nie pogardzi dobrą książką lub serialem.

Uczciwy free-to-play. Darmowe gry, które nie naciągają na kasę

Wbrew pozorom są na rynku gry free-2-play, które nie zmuszają gracza do ciągłych inwestycji i nie dają nieuczciwej przewagi płacącym. To nie są częste przypadki, więc warto je opisać i pochwalić.

Na rynku nie brakuje gier, w tym tych darmowych. Naprawdę jest z czego wybierać, trzeba jednak wziąć pod uwagę, że nie wszystko złoto, co się świeci. Bywa bowiem tak (i to dość często), że za etykietą free-to-play czai się bogaty item shop, mechanizmy pay-to-win i sztuczne opóźniacze zabawy, blokujące lub utrudniające grę, jeśli nie zrobimy przelewu. W efekcie koszty grania w taki tytuł potrafią przekroczyć to, co wydalibyśmy na pozycję w modelu tradycyjnym.

Na szczęście nie wszędzie jest tak źle. Abyście mogli łatwiej się w tym wszystkim połapać, przygotowaliśmy listę darmowych gier, które nie wymagają uiszczania żadnych opłat. Oczywiście w każdej z nich obecne są mikropłatności, ale stanowią one zazwyczaj jedynie dodatek, który nie wpływa bezpośrednio na samą rozgrywkę. Najważniejsze jednak, że żadna z tych produkcji nie próbuje wymuszać na nas sięgania po portfel.

AKTUALIZACJA 2020

Przez cały rok sporo zmieniło się na rynku gier free-to-play, czego dowodem jest kolejna aktualizacja poniższego tekstu. Do zestawienia dorzuciliśmy jeszcze jeden tytuł, który znajdziecie na ostatniej stronie. Nazbierało nam się sporo darmowych produkcji, które zdecydowanie zasługują na Waszą uwagę i nawet pod koniec 2020 roku mogą pochwalić się one sporą popularnością.

W zestawieniu nie znajdziecie jednak Genshin Impact, które mimo darmowości oraz braku przymusu inwestowania pieniędzy, posiada system gacha. Tylko z tego powodu zdecydowaliśmy, że nie zamieścimy wspomnianej produkcji na liście. Ciężko bowiem byłoby z czystym sumieniem polecić tytuł, który w przyszłych aktualizacjach może okazać się profesjonalnym naciągaczem. Niemniej dla porządku i tak o nim wspominamy!

A CO Z INNYMI GRAMI?

Rzecz jasna to nie wszystkie darmowe gry warte polecenia. Staraliśmy się wybrać tytuły jak najbardziej zróżnicowane – jeśli jednak macie jakieś swoje propozycje, wspomnijcie o nich w komentarzach. Na pewno są jeszcze inne prawdziwie darmowe produkcje, o których dobrze byłoby wiedzieć.

Path of Exile

  1. Gatunek: hack’n’slash
  2. Data premiery: 2013
  3. Maksymalna liczba graczy na Steamie w ostatnim czasie: 67 tysięcy

Obecnie niekwestionowany lider gatunku hack’n’slash, który dzięki regularnym aktualizacjom oraz poprawkom wciąż jest w stanie wiele zaoferować fanom mordowania hord potworów. Przygoda w krainie Wraeclast w zasadzie nigdy się nie kończy, nawet jeśli mamy maksymalnie rozwiniętą postać – zwłaszcza biorąc pod uwagę obecne w tej produkcji mechanizmy sieciowe, z rozgrywkami ligowymi na czele.

Path of Exile nie jest jednak grą dla każdego – poziom trudności jest tu bardzo wysoki, a największe wyzwania to w zasadzie przeprawa tylko dla weteranów gatunku. Odstraszać może też raczej ascetyczna oprawa graficzna. Z drugiej strony mamy tutaj ogromne drzewko talentów, mnóstwo umiejętności oraz sporą swobodę w doskonaleniu własnej postaci. Grzechem byłoby zignorować ten tytuł.

MIKROPŁATNOŚCI

Path of Exile ma jeden z najuczciwszych systemów mikropłatności na rynku. Produkcja dostępna jest w całości za darmo, a w sklepiku czekają przede wszystkim atrakcje kosmetyczne. Można nabyć również więcej miejsca w skrzyni na gromadzone przedmioty lub specjalne sloty, pozwalające odkładać konkretne rzeczy, jak mapy czy różnego rodzaju walutę. Nie ma to jednak większego wpływu na rozgrywkę i przydaje się tylko tym graczom, którzy spędzają z Path of Exile większość wolnego czasu.

Jedynie niedawno zapowiedziane prywatne ligi mogą budzić pewien niepokój. Będą bowiem płatne – jeśli zapragniemy stworzyć swój własny serwer, zostaniemy zmuszeni do użycia waluty premium. Jest to jednak rzecz zupełnie opcjonalna, a do tego granie ma być darmowe.

TWOIM ZDANIEM

Czy korzystasz z mikropłatności w grach?

Nigdy nie opłaciłem/łam żadnej mikropłatności
41,3%
Tak, ale rzadko
27,9%
Raptem parę razy
23,8%
Tak, nawet dość często
7%
Zobacz inne ankiety
League of Legends

League of Legends

Fortnite: Battle Royale

Fortnite: Battle Royale

Path of Exile

Path of Exile

Warframe

Warframe

Team Fortress 2

Team Fortress 2

Heroes of the Storm

Heroes of the Storm

Paladins: Champions of the Realm

Paladins: Champions of the Realm

Darmowe strzelanki - 15 najlepszych strzelanin za darmo wszech czasów
Darmowe strzelanki - 15 najlepszych strzelanin za darmo wszech czasów

Premiera Halo Infinite skłoniła nas aktualizacji tego rankingu. Dodaliśmy trzy nowe gry i zamieszaliśmy trochę kolejnością tytułów na liście. Przed wami 15 najlepszych darmowych strzelanek, w które zagracie w 2021 roku.

Uczciwe gry na Androida - płacisz raz i grasz ile chcesz
Uczciwe gry na Androida - płacisz raz i grasz ile chcesz

Rynek mobilny zdominowały mniej lub bardziej uczciwe produkcje free to play. A jeśli F2P Wam nie pasuje? Z tego zalewu da się odłowić perły. Świetne produkcje, za które zapłacisz raz i masz spokój. Prezentujemy kilkanaście uczciwych gier mobilnych.

Gry, których gracze nie chcieli nawet za darmo
Gry, których gracze nie chcieli nawet za darmo

Wydawać by się mogło, że udostępnienie swojej gry za darmo, to ostatnia deska ratunku, która zawsze działa. Okazuje się jednak, że niektórym produkcjom nawet to nie pomogło przetrwać.