Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 25 kwietnia 2021, 07:56

autor: Adrian Werner

Gry strategiczne na Androida - najciekawsze strategie mobilne

Rynek mobilny to nie tylko proste gry dla niedzielnych graczy, ale także zaawansowane strategie dla wymiataczy. Wybraliśmy najciekawsze z nich, a na liście znajdziecie zarówno darmowe jak i płatne tytuły.

NA STRONIE ZNAJDZIESZ

Plague Inc.

Model biznesowy: free-to-play

PLAGUE INC. W SKRÓCIE
  1. Producent: Ndemic Creations
  2. Wydawca: Miniclip
  3. Data premiery: październik 2012

Inną mobilną strategią mogącą pochwalić się mocno nietypową tematyką jest Plague Inc. Gra opowiada bowiem o śmiercionośnych epidemiach dziesiątkujących ludzkość i stawia nas po nietypowej stronie, narzucając zadanie zgładzenia jak największej liczby osób.

Początkowo rozprzestrzenianie patogenu jest łatwe, ale gdy liczba zarażeń odpowiednio wzrośnie, do walki z chorobą przystępują rządy państw, mające wiele narzędzi służących do neutralizacji pandemii. Na te starania musimy odpowiadać, wprowadzając mutacje chorób i starając się zawsze znajdować o jeden krok przed władzami.

Rozgrywka jest prosta do opanowania, ale oferuje masę głębi. Epidemie można bowiem wywołać m.in. bakteriami, wirusami, grzybami, pasożytami, prionami, nano-wirusami i bronią biologiczną. Każdy z tych typów rozwija się w odmienny sposób, a wpływają na to także warunki zewnętrzne. Dzięki temu gra szybko się nie nudzi. Wszystko to w sumie składa się na prawdziwą perełkę, która zajmuje uwagę gracza długo po tym, jak nietypowa tematyka zdąży mu spowszednieć.

  1. Zobacz grę Plague Inc. w sklepie Google Play

XCOM: Enemy Within

Model biznesowy: premium

XCOM: ENEMY WITHIN W SKRÓCIE
  1. Producent: Firaxis / Virtuous
  2. Wydawca: 2K Games
  3. Data premiery: listopad 2014

Seria XCOM na stałe zapisała się na kartach historii strategii pecetowych. Na Androidzie większość jej odsłon jest niedostępna za wyjątkiem jednej gry – XCOM: Enemy Within. Na PC pod tym tytułem kryje się dodatek do XCOM: Enemy Unknown. Natomiast na rynku mobilnym tak zatytułowana została samodzielna pozycja, która łączy obie te produkcje.

Wersja mobilna wydaje się lekko okrojona w porównaniu z pecetowymi pierwowzorami, ale różnice nie są dramatyczne. Grafika okazuje się trochę prostsza, a mapy mniejsze. Poza tym jest to jednak dokładnie ta sama gra. Dostajemy więc potężną strategię, w której dowodzimy organizacją mającą odeprzeć inwazję kosmitów na Ziemię. Musimy zarządzać zespołem, werbować ludzi, gromadzić fundusze i prowadzić badania technologiczne. Najwięcej czasu spędzamy jednak, kierując niewielką grupą agentów podczas turowych misji.

Tytuł jest obszerny, rozbudowany taktycznie i szalenie miodny. Bez problemu można zarwać kilka nocy, próbując powstrzymać kosmitów. Wśród produkcji tego typu na rynku mobilnym nie ma niczego lepszego.

  1. Zobacz grę XCOM: Enemy Within w sklepie Google Play
TWOIM ZDANIEM

Zdarzyło Ci się grać w pecetową strategię na komórce?

Nie, to nie wygodne.
66,2%
Tak, gram czasem, ciekawe doświadczenie.
19,6%
Może kiedyś dam szansę.
9,8%
Tak, ale bardziej na tablety niż smartfony.
4,5%
Zobacz inne ankiety
This War of Mine

This War of Mine

XCOM: Enemy Unknown

XCOM: Enemy Unknown

Kingdom Rush Origins

Kingdom Rush Origins

Clash Royale

Clash Royale

Open Panzer

Open Panzer

Iron Marines

Iron Marines

Door Kickers

Door Kickers

Transport Tycoon (2013)

Transport Tycoon (2013)

30 najlepszych tycoonów w historii – top strategie ekonomiczne na PC
30 najlepszych tycoonów w historii – top strategie ekonomiczne na PC

Kiedyś uwielbiane, a dziś zapomniane tycoony mają bogatą historię, w której nie brakowało gier wybitnych. Proponujemy przegląd trzydziestu naszym zdaniem najlepszych symulacji ekonomicznych, jakie ukazały się w ciągu blisko 30 lat istnienia tego gatunku.

Gry jak Candy Crush Saga, ale nie takie słodkie | Top 13 gier match 3
Gry jak Candy Crush Saga, ale nie takie słodkie | Top 13 gier match 3

Czasami najlepsze rozwiązania to te najprostsze – o dziwo nie inaczej jest z grami, a już zwłaszcza z tymi na urządzenia mobilne. Dlatego przygotowaliśmy zestawienie 13 gier z kategorii match-3.

W co zagrać w wakacje na Androidzie? Lista dobrych gier mobilnych
W co zagrać w wakacje na Androidzie? Lista dobrych gier mobilnych

Każdy z nas nosi dzisiaj ze sobą komputer, który zawstydziłby swoją mocą pecety z lat 90. – o smartfonie mowa. Warto więc przyjrzeć się najlepszych grom mobilnym 2017 roku, bo w zalewie tych produkcji znalazło się wiele świetnych tytułów.