Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 27 stycznia 2018, 09:41

autor: Adrian Werner

Gry RPG na Androida – najlepsze RPG-i dla miłośników gatunku

Choć platformy mobilne zdominowane są przez proste, casualowe produkcje, wytrawny gracz jest w stanie znaleźć na nich sporo poważniejszych tytułów, w tym pełnoprawne gry RPG. Wybraliśmy najlepsze z nich.

Nasza redakcja kocha gry RPG, również Wasza aktywność w serwisie wskazuje, że wielu z Was darzy ten gatunek gorącym uczuciem. Dlatego uznaliśmy, że warto byłoby opracować zestawienie najlepszych naszym zdaniem produkcji tego typu dostępnych na urządzenia z systemem Android.

Rynek mobilny generalnie zdominowany jest przez gry casualowe, ale ogrom wydawanych na nim każdego roku produkcji sprawia, iż miłośnicy RPG mają w czym wybierać. Tworząc poniższą listę, staraliśmy się, aby prezentowała ona nie tylko godne uwagi pozycje, ale by były one także odpowiednio zróżnicowane, tak aby każdy mógł znaleźć tutaj coś dla siebie. Do zestawienia trafiły więc tak konwersje klasyki z pecetów i konsol, jak i pozycje opracowane pierwotnie z myślą o ekranach dotykowych. Są tu również tytuły rozbudowane fabularnie oraz te, które stawiają głównie na walkę, a także te ze zręcznościowym systemem potyczek i taktyczne turówki.

Oczywiście, żadne tego typu zestawienie nie jest tak naprawdę kompletne. Dlatego, jeśli pominęliśmy Waszych faworytów, podajcie swoje typy w komentarzach.

Na liście znajdziecie 20 gier RPG – część z nich to konwersje z innych platform (klasyki zawsze w cenie), a większość nie ma mikropłatności (w zestawianiu są tylko trzy darmowe gry).

Baldur’s Gate i inni przedstawiciele klasyki na Infinity Enginie

Model biznesowy: premium (czyli bez mikropłatności)

Nasza pierwsza propozycja to nie pojedyncza gra, a cały zestaw odświeżonej pecetowej klasyki studiów Black Isle i BioWare, którą stworzono w oparciu o silnik Infinity Engine – Baldur’s Gate: Enhanced Edition, Baldur’s Gate II: Enhanced Edition, Planescape Torment: Enhanced Edition oraz Icewind Dale: Enhanced Edition.

Wszystkie cztery pozycje bazują na tej samej technologii, oferują podobną perspektywę, wykorzystują licencję Dungeons & Dragons i posiadają wspólne podstawowe mechanizmy rozgrywki z drużynami bohaterów i walką w czasie rzeczywistym z opcją aktywnej pauzy. W rzeczywistości jednak różnice między nimi okazują się spore. Najbardziej klasyczne z nich są obie odsłony cyklu Baldur’s Gate. Produkcje te sprawnie łączą rozbudowaną fabułę z dużą ilością potyczek, serwując pełne rozmachu przygody.

Z kolei Icewind Dale przechyla szalę w stronę walk, koncentrując się głównie na zaoferowaniu serii dopracowanych taktycznych starć, którym dodatkowego uroku dodają mroźne realia zwiedzanej krainy. W zupełnie innym kierunku poszło Planescape: Torment, kładąc nacisk zdecydowanie bardziej na scenariusz i konstrukcję świata, co zaowocowało jedną z najlepszych fabuł w historii gier.

Wśród tych czterech pozycji każdy powinien więc znaleźć coś dla siebie. Wersje mobilne nie są idealne. Gry, choć zostały dostosowane do nowych platform, nie są w stanie ukryć swojego pecetowego rodowodu, więc na małych telefonach zabawa może sprawić trochę problemów. Nie wydają się one jednak na tyle poważne, by zmienić fakt, że dla fanów RPG na Androidzie są to jedne z najlepszych propozycji na rynku.

  1. Więcej o grze Baldur’s Gate: Enhanced Edition i link do Google Play
  2. Więcej o grze Baldur’s Gate II: Enhanced Edition i link do Google Play
  3. Więcej o grze Planescape Torment: Enhanced Edition i link do Google Play
  4. Więcej o grze Icewind Dale: Enhanced Edition i link do Google Play

Wayward Souls – Dark Souls w 2D

Model biznesowy: premium (czyli bez mikropłatności)

WAYWARD SOULS W SKRÓCIE:
  1. Producent gry: Rocketcat Games
  2. Wydawca: Noodlecake Studios
  3. Rok premiery: 2014

Studio Rocketcat Games cieszy się wśród fanów mobilnych RPG bardzo dobrą renomą dzięki Mage Gauntlet. Gra, choć imponująca sama w sobie, w rzeczywistości była jednie wprawką przed kolejnym projektem tego zespołu, czyli Wayward Souls. Produkcja ta stała się mobilnym objawieniem 2014 roku i od tego czasu bez problemu utrzymuje swoją pozycję. Dla osób szukających na smartfonach i tabletach trudnych RPG akcji po prostu nie ma lepszej propozycji.

Na pierwszy rzut oka rzeczony tytuł przypomina 16-bitowe konsolowe RPG. Mamy więc widok z lotu ptaka i pełną dużych pikseli oprawę graficzną. W rzeczywistości gra ma jednak więcej wspólnego z Dark Souls i gatunkiem roguelike. Świat generowany jest losowo, za każdym podejściem dostarczając nowych wyzwań. Serce rozgrywki stanowi rozbudowany system walki, wymagający od graczy doskonałego refleksu. O śmierć jest tu niezwykle łatwo, a na każde zwycięstwo trzeba solidnie zapracować. Ginie się często, ale mimo to jakakolwiek frustracja mija szybko, zastąpiona przez chęć spróbowania raz jeszcze.

Dużą zaletą Wayward Souls okazuje się również fakt, że gra oferuje sześć klas i nie różnią się one jedynie kilkoma statystykami. Zamiast tego każdą cechuje mocno odmienny styl walki, wymagający stosowania unikatowych taktyk. Różnice są tak duże, że przy losowo generowanym świecie produkcję tę można spokojnie przejść sześć razy bez uczucia znużenia.

  1. Więcej o grze Wayward Souls i link do Google Play

TWOIM ZDANIEM

Czy sięgasz po gry RPG na komórkach/tabletach?

Tak, ale tylko czasami
44,2%
Nie, na smartfonie wolę inne gatunki
32,5%
Tak, regularnie
23,3%
Zobacz inne ankiety
Titan Quest

Titan Quest

Baldur's Gate: Enhanced Edition

Baldur's Gate: Enhanced Edition

Baldur's Gate II: Enhanced Edition

Baldur's Gate II: Enhanced Edition

Desktop Dungeons

Desktop Dungeons

Cat Quest

Cat Quest

The Quest

The Quest

Pocket Mortys

Pocket Mortys

Sorcery! 4: The Crown of Kings

Sorcery! 4: The Crown of Kings

W co zagrać w wakacje na Androidzie? Lista dobrych gier mobilnych
W co zagrać w wakacje na Androidzie? Lista dobrych gier mobilnych

Każdy z nas nosi dzisiaj ze sobą komputer, który zawstydziłby swoją mocą pecety z lat 90. – o smartfonie mowa. Warto więc przyjrzeć się najlepszych grom mobilnym 2017 roku, bo w zalewie tych produkcji znalazło się wiele świetnych tytułów.

Bardzo tani smartfon – jaki telefon do 350 złotych wybrać w 2019 roku?
Bardzo tani smartfon – jaki telefon do 350 złotych wybrać w 2019 roku?

Kupno taniego smartfona nie zawsze musi oznaczać wydanie pieniędzy na beznadziejną i leciwą konstrukcję – choć sprzęty za mniej niż 350 złotych nie są demonami wydajności, to da się wybrać model, który spełni Wasze oczekiwania.

Najlepsze gry RPG wszech czasów – lista top 100 erpegów. Edycja 2019
Najlepsze gry RPG wszech czasów – lista top 100 erpegów. Edycja 2019

Oto piąta odsłona naszej listy najlepszych gier RPG w historii. W edycji 2019 pojawiło się osiem nowości i kilka ciekawych zmian na szczycie rankingu. Jak wysoko wskoczyło Kingdom Come? Czy Wiedźmin 3 nadal króluje? Zapraszamy do lektury.