Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 29 grudnia 2017, 13:18

autor: Pajdos

Spoglądam w lustro i wiem, że jestem bohaterem – w końcu uratowałem już setki wirtualnych światów...

Gry dla dzieci dużych i małych, czyli w co zagrać z młodszym rodzeństwem

Choć gry wideo coraz częściej skierowane są do dojrzałego odbiorcy, to u swoich korzeni były przede wszystkim rozrywką dla dzieciaków. Oto lista gier, w które można bez ryzyka, ale i bez obciachu zagrać z młodszym rodzeństwem, lub kupić córce/synowi.

Według statystyk syndrom Piotrusia Pana występuje zdecydowanie częściej wśród mężczyzn. Zespół cech i zachowań zwyczajowo określanych jako „coś z dziecka” można jednak dostrzec w każdym człowieku. Szczególnie „narażoną” na to grupą społeczną są gracze. Wielu z nas zdarza się powracać do tytułów dla najmłodszych, w które zagrywaliśmy się dzieciństwie. Dziś więc przyglądamy się kilku produkcjom dla młodszego odbiorcy, którymi nie pogardziłby również starszy wiekiem gracz.

Jeśli wśród Waszych ulubionych gier dla młodszego odbiorcy są inne tytuły, niż te które wymieniliśmy, to koniecznie napiszcie o nich w komentarzach. W pewnym momencie zaktualizujemy ten artykuł, sięgając właśnie po Wasze propozycje.

Minecraft

Jeśli dojdziesz do takich umiejętności w Minecrafcie, to możesz być z siebie dumny...

Gatunek: gra logiczna w otwartym świecie

Dla kogo: dla kreatywnych graczy, którzy cenią nie tylko wyzwania, ale i możliwość budowania niemal wszystkich rzeczy, jakie podsunie im wyobraźnia

Markus Persson, znany w branży gier wideo pod pseudonimem „Notch”, jest szwedzkim programistą. I co z tego? A to, że stworzył jedną z najbardziej rozpoznawalnych gier wideo na świecie, która – zgodnie z najnowszymi statystykami – rozeszła się w ponad 122 milionach kopii. Mowa oczywiście o Minecraftcie.

O co chodzi i dlaczego gra stała się tak bardzo popularna? Przede wszystkim jest naprawdę mało zasobożerna, co oznacza, że można ją uruchomić bez większych problemów nawet na najsłabszym sprzęcie. Magia Minecrafta polega jednak zupełnie na czymś innym. Składa się na nią olbrzymi, zróżnicowany, bo generowany losowo, a także niezwykle uroczy świat gryMinecraft zbudowany jest bowiem wyłącznie z kanciastych klocków (początkowo były to tylko sześciany, a inne kształty zostały dodane w aktualizacjach).

...bo takich zdolności nigdy nie zdobędą normalni gracze.

Każdy z nich (nieważne, czy jest to „klocek” ściętego drzewa, czy „klocek” kamienia, czy nawet „klocek” wełny) może posłużyć nie tylko do produkcji innych przedmiotów (z kijka i węgielka da się na przykład stworzyć pochodnię – stąd w tytule słowo „craft”, czyli „tworzyć”), ale także do konstruowania budowli nieograniczonych niczym poza wyobraźnią gracza. Siedząc przed monitorem, tworzymy więc miniatury rzymskich miast, olbrzymie statki kosmiczne i wszystko inne, na co tylko przyjdzie nam ochota. Gra polega więc w największym skrócie na zbieraniu surowców, z których można zbudować wszystko – prawie jak w przypadku klocków LEGO, tyle że w zupełnie innej, choć równie magicznej, konwencji.

Gra jest dobra dla każdej grupy wiekowej – starzy wyjadacze spędzą z nią długie godziny, poznając mechanizmy zabawy i tworząc zaawansowane konstrukcje (nawet ruchome). Młodsi natomiast będą zauroczeni kolorowym światem i możliwością wznoszenia nieskomplikowanych budowli. Każdy wygrywa.

The Sims 4

The Sims 4

Minecraft

Minecraft

Fortnite

Fortnite

LEGO City: Tajny Agent

LEGO City: Tajny Agent

Spore

Spore

Worms W.M.D

Worms W.M.D

Super Mario Odyssey

Super Mario Odyssey

Angry Birds

Angry Birds

Fantastyczna Podróż Wujka Alberta

Fantastyczna Podróż Wujka Alberta

Kultowe gry dzieciństwa – wspominamy najbardziej wciągające tytuły sprzed lat
Kultowe gry dzieciństwa – wspominamy najbardziej wciągające tytuły sprzed lat

Powroty do czasów dzieciństwa pełne są sentymentu. Nie inaczej jest w przypadku pokolenia, które popołudnia w trakcie lat szkolnych spędzało na grach wideo. Dziś wspominamy najlepsze gry, przez które kara na komputer była najgorszą możliwą torturą.

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
29.12.2017 14:26
😉
1
topyrz
61
pogodnik duchnik

Simsy uważam za grę niszczącą psychikę gorzej od CSa ;), więc utrzymywałbym ten tytuł z dala od wrażliwego dziecięcego umysłu.

29.12.2017 14:41
3
odpowiedz
MrocznyWędrowiec
54
aka Hegenox

Gry typu Mario Kart, logiczne (np ja z dzieciństwa pamiętam Soko-ban czy Supaplex, a trochę później Lemmingi czy The Incredible Maschine), wszelkie platformówki (np. Rayman, Kangurek kao, Crash Bandicoot), arcady (Zeit2, Sky Force Reloaded) i wszelkie przygodówki (woodruff etc)

29.12.2017 14:46
😃
odpowiedz
zanonimizowany1183921
15
Senator

Hugo to świetny tytuł dla dzieciaków.

post wyedytowany przez zanonimizowany1183921 2017-12-29 14:47:26
29.12.2017 17:36
odpowiedz
Dharxen
33
Generał

Yookaa-Laylee też wydaje się fajne. Ja mogę jeszcze polecić Jak & Daxter, Spyro, Ratchet & Clank i Deluxe Ski Jump.

post wyedytowany przez Dharxen 2017-12-29 17:40:52
29.12.2017 19:48
😈
odpowiedz
k8vt800
69
Pretorianin

Moja 12 letnia wtedy siostrzenica grała na zmianę ze mną w Wiedźmina 3 na premierę :-D jestem złym wujkiem.

29.12.2017 21:22
👍
odpowiedz
SageHeppy
8
Chorąży

Oj tak Spore to genialna gierka, bardzo dobrze się bawiłem szczególnie na poziomie strategi podczas walki o planetę i pod czas walki plemion, aż chce się do tego wrócić.

07.01.2018 11:18
📄
odpowiedz
Cainoor
201
Mów mi wuju

Na pewno takich artykulow mogloby byc wiecej. Chetnie je czytaja wszyscy majacy dzieci. Tylko fajnie by bylo zrobic tutaj jakies zestawienie np. Do 5 lat, od 5 do 6 itp. I dla kazdego przedzialu kilka pozycji wraz z uzasadnieniem, Wasza recenzja itp. Tego rzeczy zaczyna na GOLu brakowac dla tyxh co starszych.

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze