Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Źródło fot. Activision Blizzard
i
Publicystyka 18 listopada 2022, 16:54

autor: Michał Pajda

Jakie gry dla dzieci? 11 gier dla waszych pociech

Choć gry wideo coraz częściej skierowane są do dojrzałego odbiorcy, to u swoich korzeni były przede wszystkim rozrywką dla dzieciaków. Oto lista gier, w które można bez ryzyka, ale i bez obciachu zagrać z młodszym rodzeństwem, lub kupić córce/synowi.

Według statystyk syndrom Piotrusia Pana występuje zdecydowanie częściej wśród mężczyzn. Zespół cech i zachowań zwyczajowo określanych jako „coś z dziecka” można jednak dostrzec w każdym człowieku. Szczególnie „narażoną” na to grupą społeczną są gracze. Wielu z nas zdarza się powracać do tytułów dla najmłodszych, w które zagrywaliśmy się dzieciństwie. Dziś więc przyglądamy się kilkunastu produkcjom dla młodszego odbiorcy, którymi nie pogardziłby również starszy wiekiem gracz.

AKTUALIZACJA 2022

Tekst został wzbogacony o trzy nowe propozycje gier dla najmłodszych. LEGO Gwiezdne wojny: Saga Skywalkerów zastąpiła LEGO City: Tajny agent. Pozostałe dwie pozycje znajdziecie na ostatnich stronach. Zaktualizowaniem zestawienia zajął się Mateusz "rassi" Ługowik.

Jeśli wśród Waszych ulubionych gier dla młodszego odbiorcy są inne tytuły, niż te które wymieniliśmy, to koniecznie napiszcie o nich w komentarzach. W pewnym momencie zaktualizujemy ten artykuł, sięgając właśnie po Wasze propozycje.

Minecraft

Jeśli dojdziesz do takich umiejętności w Minecrafcie, to możesz być z siebie dumny...

Gatunek: gra logiczna w otwartym świecie

Dla kogo: dla kreatywnych graczy, którzy cenią nie tylko wyzwania, ale i możliwość budowania niemal wszystkich rzeczy, jakie podsunie im wyobraźnia

Markus Persson, znany w branży gier wideo pod pseudonimem „Notch”, jest szwedzkim programistą. I co z tego? A to, że stworzył jedną z najbardziej rozpoznawalnych gier wideo na świecie, która – zgodnie z najnowszymi statystykami – rozeszła się w ponad 200 milionach kopii. Mowa oczywiście o Minecraftcie.

O co chodzi i dlaczego gra stała się tak bardzo popularna? Przede wszystkim jest naprawdę mało zasobożerna, co oznacza, że można ją uruchomić bez większych problemów nawet na najsłabszym sprzęcie. Magia Minecrafta polega jednak zupełnie na czymś innym. Składa się na nią olbrzymi, zróżnicowany, bo generowany losowo, a także niezwykle uroczy świat gryMinecraft zbudowany jest bowiem wyłącznie z kanciastych klocków (początkowo były to tylko sześciany, a inne kształty zostały dodane w aktualizacjach).

...bo takich zdolności nigdy nie zdobędą normalni gracze.

Każdy z nich (nieważne, czy jest to „klocek” ściętego drzewa, czy „klocek” kamienia, czy nawet „klocek” wełny) może posłużyć nie tylko do produkcji innych przedmiotów (z kijka i węgielka da się na przykład stworzyć pochodnię – stąd w tytule słowo „craft”, czyli „tworzyć”), ale także do konstruowania budowli nieograniczonych niczym poza wyobraźnią gracza. Siedząc przed monitorem, tworzymy więc miniatury rzymskich miast, olbrzymie statki kosmiczne i wszystko inne, na co tylko przyjdzie nam ochota. Gra polega więc w największym skrócie na zbieraniu surowców, z których można zbudować wszystko – prawie jak w przypadku klocków LEGO, tyle że w zupełnie innej, choć równie magicznej, konwencji.

W Minecraft zagrasz w Xbox Game Pass

Gra jest dobra dla każdej grupy wiekowej – starzy wyjadacze spędzą z nią długie godziny, poznając mechanizmy zabawy i tworząc zaawansowane konstrukcje (nawet ruchome). Młodsi natomiast będą zauroczeni kolorowym światem i możliwością wznoszenia nieskomplikowanych budowli. Każdy wygrywa.

The Sims 4

The Sims 4

Minecraft

Minecraft

LEGO City: Tajny Agent

LEGO City: Tajny Agent

Spore

Spore

Super Mario Odyssey

Super Mario Odyssey

Worms W.M.D

Worms W.M.D

Fortnite: Ratowanie świata

Fortnite: Ratowanie świata

Angry Birds

Angry Birds

Kultowe gry dzieciństwa - wspominamy najbardziej wciągające tytuły sprzed lat
Kultowe gry dzieciństwa - wspominamy najbardziej wciągające tytuły sprzed lat

Powroty do czasów dzieciństwa pełne są sentymentu. Nie inaczej jest w przypadku pokolenia, które popołudnia w trakcie lat szkolnych spędzało na grach wideo. Dziś wspominamy najlepsze gry, przez które kara na komputer była najgorszą możliwą torturą.