Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 6 września 2019, 15:32

autor: moir

Biznesmen, inwestor, filantrop, deweloper, playboy i niespełniony progamer.

Nie tylko World of Warcraft Classic – 10 najtrudniejszych gier MMORPG na rynku

Gry MMORPG uchodzą na domenę hardkorowych graczy – żeby coś w nich osiągnąć, trzeba nie tylko świetnie się na nich znać, ale też spędzać setki godzin w wirtualnych światach. Oto nasza lista najbardziej hardkorowych tytułów, w której można teraz zagrać.

Lineage II

W SKRÓCIE

  1. Producent: NCsoft
  2. Data premiery: 27 kwietnia 2004 roku

Co nowego w 2019 roku?

Jako niegdyś wielki fan Lineage’a II z ogromną przykrością patrzę na to, czym stała się ta produkcja w ostatnim czasie. Pay-to-win aż wylewa się z ekranu, a niektórzy gracze zdają się wręcz prześcigać pod względem ilości waluty wpakowanej w L2Store. Przykłady? Najpotężniejsze przedmioty dostępne wyłącznie we wbudowanym sklepiku, niemal wszystkie eventy oparte na lootboxach i kompletnie rozjechany balans. Czym przejawia się to ostatnie? Olimpiada (jedna z najciekawszych aktywności w grze) to obecnie festiwal rozrzutników – każda topowa walka sprowadza się do mozolnego używania kolejnych przedmiotów z L2Store (zapewniających tymczasową nieśmiertelność), by w końcu zabić przeciwnika jednym strzałem. Nie o taką produkcję... nic nie robiłem.

Z jednej strony wypadałoby przestrzec wszystkich i zalecić omijanie gry szerokim łukiem, z drugiej zaś – być może to właśnie jest ta hardcore’owość, jakiej niektórzy szukają? Oceńcie sami, tylko nie wydajcie zbyt dużo. Jakby co – ostrzegałem.

Czym jest Lineage II?

Lineage II to jedno z najpopularniejszych MMORPG ostatnich lat. Koreańska produkcja stanowi kwintesencję wszystkich cech typowej azjatyckiej gry – wymaga potężnych nakładów czasu, posiadany sprzęt daje ogromną przewagę podczas walki, można w niej grindować niemal bez końca, a prawie wszystkie akcje mające na celu ulepszenie posiadanego wyposażenia są oparte na procentach, które rzadko kiedy faworyzują gracza.

Co z aktualizacjami?

NCsoft od lat nieustannie wspiera i rozwija swoją sztandarową produkcję, za co należą się słowa uznania – Lineage II z roku na rok się zmienia i choć nie zawsze na lepsze, to twórcy słuchają swoich graczy, starając się w miarę możliwości spełniać ich wymagania.

Przyznać się – komu z Was zdarzyło się kliknąć enchant posiadanej broni lub pancerza i wyłączyć monitor tylko po to, by po krótkim spacerze przekonać się, że zostały z nich tylko kryształy?

Główna cecha: niekończący się grind i wszechobecne RNG

TWOIM ZDANIEM

Grasz jeszcze w MMORPG?

Nie, nie grałem od lat
39,3%
Czasem mi się zdarza
30,9%
Gram regularnie
24,3%
Nigdy nie grałem w MMORPG
5,5%
Zobacz inne ankiety
World of Warcraft

World of Warcraft

Albion Online

Albion Online

EVE Online

EVE Online

Lineage II

Lineage II

Tibia

Tibia

Margonem

Margonem

Ultima Online

Ultima Online

EverQuest

EverQuest

Realm of the Mad God

Realm of the Mad God

Koniec MMORPG? Analizujemy stan i przyszłość sieciowych gier RPG
Koniec MMORPG? Analizujemy stan i przyszłość sieciowych gier RPG

12-letnie rządy World of Warcraft budzą podziw, ale w ich cieniu kryje się ponura refleksja na temat kondycji gatunku MMORPG. Czy jedyną szansą na ratunek przed zepchnięciem w otchłań są dla niego azjatyckie i/lub mobilne gry free-to-play?

10 hardkorowych gier RPG – na tych erpegach połamiesz sobie zęby
10 hardkorowych gier RPG – na tych erpegach połamiesz sobie zęby

Dzięki Dark Souls gracze rozsmakowali się w trudnych RPG-ach. Przygotowaliśmy listę godnych uwagi produkcji z tego gatunku, których ukończenie wymagać będzie tytanicznego wysiłku.

Gry MMO – 10 faktów, których nie znałeś
Gry MMO – 10 faktów, których nie znałeś

Skąd wzięły się gry MMO, w jaką produkcję najchętniej grają kobiety, a także który naród najbardziej kocha Tibię i dlaczego nie są to Polacy – o tym i nie tylko dowiecie się z niniejszego tekstu.