Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 6 września 2019, 15:32

autor: moir

Biznesmen, inwestor, filantrop, deweloper, playboy i niespełniony progamer.

Nie tylko World of Warcraft Classic – 10 najtrudniejszych gier MMORPG na rynku

Gry MMORPG uchodzą na domenę hardkorowych graczy – żeby coś w nich osiągnąć, trzeba nie tylko świetnie się na nich znać, ale też spędzać setki godzin w wirtualnych światach. Oto nasza lista najbardziej hardkorowych tytułów, w której można teraz zagrać.

Albion Online – oldskulowa gra dla weteranów

W SKRÓCIE

  1. Producent: Sandbox Interactive
  2. Data premiery: 17 lipca 2017 roku

Co nowego w 2019 roku?

Od 10 kwietnia 2019 roku Albion Online oficjalnie zmienił swój model biznesowy na free-to-play. O ile zazwyczaj taka transformacja oznacza kłopoty i nadejście mrocznych czasów pay-to-win, w tym przypadku musimy odnotować chwalebny wyjątek. Twórcy w dalszym ciągu opierają swój przychód na dwóch filarach – koncie premium oraz przedmiotach kosmetycznych. Jedyna różnica? Nie trzeba już kupować samej gry – każdy może wpaść tu z wizytą i sprawdzić, czy to pozycja dla niego.

Ciekawostka dla powracających fanów – jeśli zakupiliście wcześniej (tj. przed 10 kwietnia 2019 roku) pakiet startowy lub założycielski, czekają na Was specjalne prezenty – ukłon ze strony wdzięcznych twórców.

Czym jest Albion?

Albion Online był najmłodszą pozycją w naszym zestawieniu w momencie jego pierwotnej publikacji, więc od niego zaczniemy. Wydana w wakacje 2017 roku debiutancka produkcja niemieckiego studia Sandbox Interactive to swoisty powrót do korzeni gatunku MMORPG. Gra jest trudna, pełna rozbudowanych mechanizmów rządzących jej światem, a ponadto niemal każda nasza śmierć oznacza pożegnanie z całym posiadanym ekwipunkiem i zawartością niesionego plecaka. Twórcy położyli ogromny nacisk na ekonomiczną stronę tego tytułu – sytuację gospodarczą kreują wyłącznie działania graczy.

Ważnym aspektem samej rozgrywki jest także brak sztywnego podziału na klasy – to używane przez nas przedmioty decydują, jaką rolę odgrywamy. Podobnie wygląda sprawa z rozwojem postaci – im więcej korzystamy z określonego rodzaju ekwipunku lub wykonujemy określoną czynność, tym bieglejsi się w tym stajemy.

Świat gry

Świat Albionu Online podzielony jest na różniące się kolorami strefy (niebieskie, żółte, czerwone i czarne). Dwie pierwsze zapewniają graczom bezpieczeństwo, gdyż nie można tam stracić posiadanego wyposażenia, natomiast śmierć na terenie jednej z dwóch pozostałych równa się przepadkowi wszystkiego, co aktualnie posiadamy.

Główna cecha: full drop przy śmierci

TWOIM ZDANIEM

Grasz jeszcze w MMORPG?

Nie, nie grałem od lat
39,4%
Czasem mi się zdarza
30,9%
Gram regularnie
24,3%
Nigdy nie grałem w MMORPG
5,5%
Zobacz inne ankiety
World of Warcraft

World of Warcraft

Albion Online

Albion Online

EVE Online

EVE Online

Lineage II

Lineage II

Tibia

Tibia

Ultima Online

Ultima Online

Margonem

Margonem

EverQuest

EverQuest

Realm of the Mad God

Realm of the Mad God

Koniec MMORPG? Analizujemy stan i przyszłość sieciowych gier RPG
Koniec MMORPG? Analizujemy stan i przyszłość sieciowych gier RPG

12-letnie rządy World of Warcraft budzą podziw, ale w ich cieniu kryje się ponura refleksja na temat kondycji gatunku MMORPG. Czy jedyną szansą na ratunek przed zepchnięciem w otchłań są dla niego azjatyckie i/lub mobilne gry free-to-play?

10 hardkorowych gier RPG – na tych erpegach połamiesz sobie zęby
10 hardkorowych gier RPG – na tych erpegach połamiesz sobie zęby

Dzięki Dark Souls gracze rozsmakowali się w trudnych RPG-ach. Przygotowaliśmy listę godnych uwagi produkcji z tego gatunku, których ukończenie wymagać będzie tytanicznego wysiłku.

Gry MMO – 10 faktów, których nie znałeś
Gry MMO – 10 faktów, których nie znałeś

Skąd wzięły się gry MMO, w jaką produkcję najchętniej grają kobiety, a także który naród najbardziej kocha Tibię i dlaczego nie są to Polacy – o tym i nie tylko dowiecie się z niniejszego tekstu.