Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 6 września 2019, 15:32

Nie tylko World of Warcraft Classic - 10 najtrudniejszych gier MMORPG na rynku

Gry MMORPG uchodzą na domenę hardkorowych graczy – żeby coś w nich osiągnąć, trzeba nie tylko świetnie się na nich znać, ale też spędzać setki godzin w wirtualnych światach. Oto nasza lista najbardziej hardkorowych tytułów, w której można teraz zagrać.

Ostatnie lata w branży gier MMO cechuje odejście od korzeni gatunku. Dawniej produkcje tego typu uchodziły za bardzo trudne. Nikt, kto nie miał mnóstwa wolnego czasu (i nerwów ze stali), nawet nie zbliżał się do takich dzieł jak Ultima Online, Tibia, EverQuest czy Lineage II. Wtedy też powstał stereotypowy obraz gracza online – ciemna piwnica, stos pudełek po pizzy, blada cera, nieprzespane noce, brak życia prywatnego – oto, co kojarzyło się z taką personą.

Wraz z rosnącą popularnością szerokopasmowego dostępu do internetu w zawrotnym tempie powiększała się grupa klientów chętnych, by spróbować sił w produkcjach wieloosobowych wymagających stałego łącza. Nic więc dziwnego, że deweloperzy szybko zaczęli wypełniać istniejącą niszę i przyciągać do swoich nowo powstałych tytułów tłumy graczy szukających czegoś mniej odstraszającego niż dostępne na rynku pozycje. Tak narodził się nurt casualowych czy – jak kto woli – weekendowych MMO, w których wszyscy mają równe szanse, wszystko przychodzi łatwo, a na każdego nowego gracza czeka pełny zestaw ekwipunku i natychmiastowy boost do maksymalnego dostępnego poziomu doświadczenia.

AKTUALIZACJA

Jako że minęły już prawie dwa lata od premiery poniższego tekstu, postanowiliśmy go zaktualizować i sprawdzić, co ciekawego w ostatnim czasie wydarzyło się na rynku najbardziej hardcore’owych gier MMORPG. Żeby oszczędzić Wam poszukiwań – zaktualizowaliśmy wpisy dotyczące następujących tytułów: Albion Online, Tibia, EVE Online, Lineage II, Wild Terra Online oraz World of Warcraft.

Jeśli jednak należycie do niemal już wymarłego gatunku hardcore’owych graczy, którzy w tytułach MMO szukają wyzwania i nie boją się porażki. Jeśli tęsknicie do dawnych czasów, gdy osiągnięcie czegoś w grze wymagało niemałych nakładów czasu i pracy. Jeśli brakuje Wam dreszczyku emocji związanego z wszechobecnym PvP i ryzykiem utraty całego posiadanego ekwipunku. Jeśli na słowo casual dostajecie alergii – to właśnie dla Was przygotowaliśmy poniższe zestawienie.

Przed Wami lista 10 najbardziej hardcore’owych gier MMO. Tytuły wybraliśmy podczas redakcyjnej dyskusji, a całość ułożyliśmy w losowej kolejności.

TWOIM ZDANIEM

Grasz jeszcze w MMORPG?

Nie, nie grałem od lat
41,5%
Czasem mi się zdarza
26,9%
Gram regularnie
21,2%
Nigdy nie grałem w MMORPG
10,4%
Zobacz inne ankiety
EVE Online

EVE Online

World of Warcraft

World of Warcraft

Albion Online

Albion Online

Tibia

Tibia

Lineage II

Lineage II

Margonem

Margonem

Ultima Online

Ultima Online

EverQuest

EverQuest

Realm of the Mad God

Realm of the Mad God

5 rzeczy, którymi dawno temu urzekł nas Lineage 2
5 rzeczy, którymi dawno temu urzekł nas Lineage 2

Klasyczne MMORPG od NCsoft świętuje w tym roku 16. urodziny. Pora zatem uruchomić wehikuł czasu i trochę powspominać. Swego czasu była to bowiem kultowa produkcja, która cieszyła się uznaniem również wśród Polaków.

Koniec MMORPG? Analizujemy stan i przyszłość sieciowych gier RPG
Koniec MMORPG? Analizujemy stan i przyszłość sieciowych gier RPG

12-letnie rządy World of Warcraft budzą podziw, ale w ich cieniu kryje się ponura refleksja na temat kondycji gatunku MMORPG. Czy jedyną szansą na ratunek przed zepchnięciem w otchłań są dla niego azjatyckie i/lub mobilne gry free-to-play?

10 hardkorowych gier RPG – na tych erpegach połamiesz sobie zęby
10 hardkorowych gier RPG – na tych erpegach połamiesz sobie zęby

Dzięki Dark Souls gracze rozsmakowali się w trudnych RPG-ach. Przygotowaliśmy listę godnych uwagi produkcji z tego gatunku, których ukończenie wymagać będzie tytanicznego wysiłku.