Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM
Publicystyka 15 sierpnia 2017, 13:37

autor: Michał Jodłowski

Polskie asy, czyli Dywizjon 303. Polskie wojsko w grach – od husarii po GROM

15 sierpnia obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Z tej okazji przekopaliśmy się przez masę gier wideo i wybraliśmy te, w których pojawiają się polskie oddziały.

Polskie asy, czyli Dywizjon 303

Polskie skrzydła na angielskim niebie. - 2017-08-15
Polskie skrzydła na angielskim niebie.
DYWIZJON 303:
  1. Pojawił się w grach: The Few, Combat Wings: Battle of Britain, 303 Squadron: Battle of Britain (w produkcji)
  2. Okres działania: 1940–1946
  3. Główne operacje: bitwa o Anglię (1940), rajd na Dieppe (1942), operacja „Overlord” (1944)

O polskich lotnikach, zwłaszcza tych z legendarnego Dywizjonu 303, zapewne słyszał każdy Polak i powinien słyszeć każdy Anglik. Symulatory lotnicze czasy swojej największej popularności mają już za sobą, więc Dywizjon 303 nie pojawił się w żadnej ważnej dla gatunku produkcji – znaleźć go można w polskim Combat Wings: Battle of Britain, The Few oraz obecnie powstającym 303 Squadron: Battle of Britain. Ten, jak i inne polskie czy pozostałe niebrytyjskie dywizjony uczestniczące w bitwie o Anglię, zdecydowanie zasługuje na dobrą grę.

Warto pamiętać, że Dywizjon 303 to jedna z najskuteczniejszych jednostek bitwy o Anglię, choć jej dokładne wyniki, jak i innych dywizjonów, są trudne do oszacowania. „Rafałkom” przypisuje się zestrzelenie 126 maszyn Luftwaffe w trakcie wspomnianej obrony Wielkiej Brytanii, niemniej niektórzy historycy podają mniejsze liczby – np. Jacek Kutzner uznał 60 zestrzeleń za potwierdzone. Piloci Dywizjonu 303, w zależności od okresu, latali różnymi myśliwcami: przede wszystkim brytyjskimi hurricane’ami i spitfire’ami oraz – później – amerykańskimi mustangami.

ORP Błyskawica

ORP BŁYSKAWICA:
  1. Pojawił się w grze World of Warships
  2. Okres służby: 1937–1975
  3. Główne operacje: kampania norweska, ewakuacja Dunkierki, bitwa o Atlantyk, operacje „Torch” i „Overlord”

Polski niszczyciel typu Grom, ORP „Błyskawica”, pojawił się w sieciowej masówce World of Warships jako okręt premium VI poziomu. Niestety, jest to jedyna polska jednostka w tej grze. Sam okręt ma bogatą historię aktywnej służby, do której wszedł w 1937 roku i pozostał w niej aż do roku 1975.

Historia „Błyskawicy” jest fascynująca. W obliczu wybuchu wojny i pewności, że polska marynarka zostanie przez Niemców szybko zniszczona, dowództwo podjęło decyzję o wycofaniu do Anglii najlepszych polskich jednostek morskich (Plan „Peking”). Następne „Błyskawica” brała udział m.in. w bitwie o Narwik, operacji „Dynamo” (ostatnio pokazanej w filmie Dunkierka Christophera Nolana), lądowaniu w Normandii czy operacji „Deadlight”. Uczestniczyła też w eskorcie 83 konwojów, a także 108 innych akcjach i patrolach bojowych. W czasie wojny „Błyskawica” przepłynęła w sumie 148 356 mil morskich.

Total War: Medieval II

Total War: Medieval II

Call of Duty 3

Call of Duty 3

Medal of Honor: Warfighter

Medal of Honor: Warfighter

Enemy Front

Enemy Front

World of Warships

World of Warships

Mount & Blade: Ogniem i Mieczem

Mount & Blade: Ogniem i Mieczem

Polanie

Polanie

World War 3

World War 3

Uprising44: The Silent Shadows

Uprising44: The Silent Shadows

Kozacy II: Bitwa o Europę

Kozacy II: Bitwa o Europę

10 gier, w których Amerykanie ratują świat
10 gier, w których Amerykanie ratują świat

Amerykańscy herosi kompletnie zdominowali światowe kino i branżę gier. Od postaci historycznych w steampunkowych mechach, przez wyszkolonych agentów, kończąc na uzbrojonych po zęby marines – przypomnijmy ich z okazji święta 4 lipca.

Niesamowite wydarzenia z polskiej historii godne gier wideo
Niesamowite wydarzenia z polskiej historii godne gier wideo

Święto Konstytucji 3 maja to niezła okazja, by przypomnieć ludzi (i wydarzenia), z których możemy być dumni, których historie byłyby ciekawym materiałem na grę komputerową. I to równie interesującym jak wałkowane od lat akcje amerykańskich żołnierzy.

Czy Polacy potrzebują swojej cyfrowej epopei narodowej?
Czy Polacy potrzebują swojej cyfrowej epopei narodowej?

Czy narody mają swoje gry? A jeśli nie, to czy w ogóle ich potrzebują? Na tegorocznym Digital Dragons udało nam się porozmawiać z Danem Vavrą, twórcą Kingdom Come: Deliverance i zdobytą wiedzą dzielimy się z Wami.