Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Twierdza Legendy PC

Stronghold Legends

Stronghold Legends to udoskonalona, odświeżona i mocno zmodyfikowana wersja drugiej części serii (autorzy porównują Legends do Crusadera). Pierwszoplanową atrakcją tej odsłony Twierdzy są tytułowe „legendy”.

Strategiczne, ekonomiczne, RTS, średniowiecze, multiplayer.

Twierdza Legendy - screen - 2007-01-24 - 78300Twierdza Legendy - screen - 2007-01-24 - 78299Twierdza Legendy - screen - 2007-01-24 - 78298Twierdza Legendy - screen - 2007-01-24 - 78297Twierdza Legendy - screen - 2007-01-24 - 78296Twierdza Legendy - screen - 2007-01-24 - 78295Twierdza Legendy - screen - 2007-01-24 - 78294Twierdza Legendy - screen - 2007-01-24 - 78293Twierdza Legendy - screen - 2007-01-24 - 78292

wersja językowa:
patch polonizujący

Data premiery gry Stronghold Legends | PC

13października2006

15grudnia2006

premiera PL

PC Windows
Okładka Stronghold Legends (PC)
Stronghold Legends

Stronghold Legends jest udoskonaloną, odświeżoną i mocno zmodyfikowaną wersją drugiej części serii. Chociaż program w dużej mierze bazuje na technicznych osiągnięciach poprzednika i nie jest traktowany jako pełnoprawna kontynuacja (autorzy porównują Legends do Crusadera), to z pewnością nie można zarzucić mu odtwórczości pod względami merytorycznymi, jest mimo wszystko czymś więcej, niźli tylko dodatkiem stand-alone. Twórcy postanowili częściowo zrezygnować ze skomplikowanej warstwy ekonomicznej, głównie poprzez uproszczenie aspektów gospodarczych oraz systemu rozbudowy i pielęgnowania zamku. W zamian położyli większy nacisk na podniesienie dynamizmu rozgrywki, wprowadzenie rewolucyjnych elementów fantasy oraz rozwinięcie sfery batalistycznej. Tym razem mamy więc do czynienia raczej z klasyczną strategią czasu rzeczywistego, aniżeli z symulatorem zarządzania zamkiem.

Pierwszoplanową atrakcją tej odsłony Twierdzy są tytułowe „legendy”. Pierwsza i najbardziej rozbudowana kampania obejmuje dzieje Króla Artura wraz ze wszystkimi najważniejszymi postaciami i przesłaniami, które nieodłącznie towarzyszą tejże postaci. Mamy więc okazję naocznie zapoznać się z historią dzielnych rycerzy Bractwa Okrągłego Stołu, poznać zakamarki majestatycznego zamku Camelot, wziąć udział w poszukiwaniu Świętego Grala, a nawet zamienić parę słów z Merlinem, testując jego domniemane zdolności magiczne. Kolejna kampania traktuje o jednym z najważniejszych bohaterów mitologii nordyckiej, Zygfrydzie Fafnesbane. Nietrudno się domyślić, iż przewodnimi krajobrazami tychże scenariuszy są obsypane białym, jak mleko, puchem szczyty i przesmyki górskie, zaś miejsce zwykłych, murowanych zamków zajmują gigantyczne, lodowe twierdze, pozostające pod jurysdykcją złych czarnoksiężników, lodowych olbrzymów i innych chłodnych kreatur. Trzecią wielką legendą, która służy za kanwę ostatniej kampanii, jest postać Vlada Draculi, historycznego pogromcy Turków Ottomańskich i mitycznego adepta „mrocznych sztuk”. Nietrudno zgadnąć, iż wygląd jego dworu nie zachęca do składania niezapowiedzianych wizyt, a nabite na pal skalpy stanowią standardowy motyw zdobniczy. Artyści pracujący nad grą dołożyli wszelkich starań, aby twierdza każdego z głównych bohaterów wyróżniała się unikalnym wyglądem oraz wyposażeniem – i tak np. posiadłość Króla Artura bardzo przypomina baśniowy, średniowieczny zamek, a zbrojony apartament Drakuli wyposażony jest w kamienne gargulce czy zamknięte w klatkach smoki, ochoczo przysmażające ogniem niepożądanych gości. Spośród innych systemów obrony zamkowej warto wymienić także podziemne tunele, pułapki, smocze harpuny oraz lodowe lustra. Częściowo zautomatyzowano zarządzanie w sferach administracyjno-gospodarczych, dając graczowi możliwość skupienia się na ciekawszych zadaniach. Każdy z legendarnych władców dysponuje także charakterystycznym dla siebie zasobem (np. farmy drobiarskie Drakuli czy przeręble do łowienia Zygfryda), co potęguje urozmaicenie rozgrywki.

Nowości nie brakuje również w warstwie militarnej. Przede wszystkim pojawiły się nowe, niespotykane dotąd, zestawy wojsk: latające i magiczne. Przywrócono niektórym oddziałom zdolność burzenia murów zamkowych oraz przygotowano szereg nowych, „tematycznych” jednostek, właściwych dla danej konwencji świata przedstawionego, co dostarcza rozgrywce dalszego kolorytu. Podjęto również kroki mające na celu zachęcenie graczy do prowadzenia agresywnej, zaczepnej taktyki gry. Wprowadzono nowy zasób, tzw. Glory points, które możemy przerobić na budynki zwiększające honor. Punkty chwały zdobyć można jednak tylko poprzez odważną i bezkompromisową walkę. Ponadto, programiści postarali się wyważyć nieco moc łuczników, osłabiając nieco ich ogólną skuteczność, m.in. poprzez wprowadzenie jednostek z umiejętnościami szalenie użytecznymi w walce z zasięgowym przeciwnikiem (np. niewrażliwy na strzały vampiric creeper, który dodatkowo potrafi przebywać mury).

Silnik Stronghold Legends jest rozwinięciem modelu znanego z Stronghold 2. Wśród nowinek technicznych warto wymienić generowane w czasie rzeczywistym cienie oraz nowy system cząstek (particle system), które w wymierny sposób podnoszą atrakcyjność scen z fantastycznymi kreaturami czy magicznymi efektami. Lifting przeszedł także edytor, który wyposażono w nowy, całkowicie przeprojektowany interfejs użytkownika. Wreszcie, rozbudowano tryby rozgrywki wieloosobowej, wśród których warto zwrócić uwagę na przywrócony King of the Hill, sprawdzony CTF czy też nowatorską 'wojnę o zasoby' (pierwszy gracz, który zgromadzi odpowiednią ilość konkretnych surowców, wygrywa). Warto zauważyć, iż realizm rozgrywki nie został zupełnie zatracony w Legends – nadal jest on bardzo ważnym aspektem gry, pomimo wprowadzenia licznych zapożyczeń ze świata legend i mitów.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / sieć lokalna     Liczba graczy: 1 - 4  

Nośnik: 1 DVD

Ocena gry 5.865 / 10 na podstawie 1860 ocen czytelników.
Oczekiwania czytelników przed premierą gry: 8.6 / 10 na podstawie 15 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 99,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Stronghold Legends

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Stronghold Legends

Rekomendowane: Pentium 4 2 GHz, 512 MB RAM, karta graficzna 128MB (Geforce3 lub lepsza), 2.5 GB HDD, Windows 2000/XP

Do tej gry rekomendujemy

ASUS ROG GL553

Procesor: Procesor Intel® Core™ i7 7700HQ | Procesor Intel® Core™ i5 7300HQ
Pamięć: DDR4 2400 MHz SDRAM, 2 x SO-DIMM umożliwiające rozszerzenie do 32 GB SDRAM
Grafika: NVIDIA® GeForce® GTX 1050 z 2G/4G GDDR5 VRAM | NVIDIA® GeForce® GTX 1050Ti z 4G GDDR5 VRAM
Wyświetlacz: 15.6" 16:9 HD (1366x768)/Full HD (1920x1080)/IPS FHD (1920x1080) przeciwodblaskowa
Magazyn danych: SSD - 128GB (M.2 2280) | SSD - 256GB (M.2 2280) | HDD - 1TB 7200RPM SSH

Sprawdź ceny w:

* Uwaga! Specyfikacja może się różnić w zależności od modelu i sprzedawcy.

Twierdza Legendy - recenzja gry

Recenzja 24 stycznia 2007, 14:46

Ekonomia polega po pierwsze na organizowaniu jedzenia za pośrednictwem kilkunastu dostępnych budynków (mówimy tu o jedzeniu dla ludu, jak i dla Pana), po drugie na gromadzeniu surowców (drewna, kamienia, żelaza i smoły) następnie produkowaniu z nich broni (dla wojska), budowaniu budynków i fortyfikowaniu zamku. Pomimo wcześniej wymienionych wielkich nieobecnych gra nadal zawiera kilkadziesiąt budynków, z których każdy ma nadaną funkcję. I muszę powiedzieć, że są one pod względem funkcjonalności doskonale zbalansowane. Same procesy produkcyjne są również rewelacyjne. Przykładowo pszenica uprawiana na polu trafia (poprzez Magazyn) do Młyna, a następnie do Piekarni, aby w postaci bułeczek zawędrować do Spichlerza i nasycić lud. Wydobyte żelazo trafiając do kowala przeobraża się w miecz i trafia do Zbrojowni. Szkoda tylko, że to wszystko już BYŁO. Ponadto, im więcej jedzenia i jego typów, tym bardziej zadowoleni poddani. A to przynosi władcy punkty tzw. honoru. Można je też zdobyć m.in. poprzez wybudowanie Kościoła i odprawianie duchowych rytuałów (tu potrzebne są świece), czy dzięki zbudowaniu Karczmy (którą trzeba zaopatrywać w piwo). Władca może też sam wyprawiać uczty (dla punktów honoru). Cały czas gracz musi kontrolować wydobycie surowców, poziom żywności czy produkcję broni. Zerwanie się jednego ogniwa powoduje zachwianie funkcjonowania całego królestwa np. brak żywności sprawia, iż ludzie wyprowadzają się z zamku i opuszczają m.in. stanowiska pracy w budynkach tworzących bronie – przez to nie można rekrutować więcej jednostek.

Komentarze Czytelników (75)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
30.09.2007 21:04
👎
odpowiedz
grubach
12
.:zDolny Śląsk:.

Przeszedłem tę grę i na pewno do tej części już nie zagram drugi raz.W poprzednie części grałem po kilka razy a tę po prostu mi się nie chce.

13.11.2007 16:46
😜
odpowiedz
CyPq
1
Junior

To już nie ta Twierdza co poprzednie części.Nie przypominam sobie żeby w czasach średniowiecza
byly smoki i inne potwory.Ale Twierdza Legendy też ma swoje plusy np. lepsza grafika,grywalnosc i według mnie nawet dobrze że te potwory są ponieważ lubie gry strategiczne gdzie występuje MAGIA itp.

26.01.2008 17:35
😈
odpowiedz
Gallanomen
1
Junior

MUSZĘ ją Mieć tylko tyle powiem

13.02.2008 11:56
odpowiedz
nitro0416
2
Chorąży

Zrąbana gierka... Słaba grafika

23.05.2008 16:58
👎
odpowiedz
Wojtingo
1
Junior

No bez żartów co to JEST ????!!!!!!! Bo napewno to niejest Twierdza w jaką grałem i gram ,Twerdza 2 też jest do bani A TO JUŻ PRZEGIĘCIE !!!!!!!! TWIERDZA LEGENDY ??!!!! A gdzie jest stara normalna Twierdza i Twierdza Krzyżowiec ??????????? Zrąbali to grę JAK h** . Tylko grafa TAKA SOBIE a reszta to szkoda gadać.

01.06.2008 22:20
👎
odpowiedz
Krzychooo12
2
Junior

no większego g*wna to stronghold nie mógł pocisnąć. grałem i sie zawiodłem lubie twierdze zaraz po grach cRPG ale ten Stronghold to juz przesada. Krzyżowiec i jedynka wymiatają

27.07.2008 18:18
👎
odpowiedz
*IGUANA*
1
Legionista

Dokładnie...Stara dobra twierdza była i bedzie najlepsza.
Na TL sie zawiodłam, skopali tą gre i przekąbinowali chłopaki.
Mogli lepiej wydac starą twierdze w wypasionej grafice a efekt byłby zgoła lepszy.

26.08.2008 21:56
odpowiedz
Grubello
1
Junior

Gdzie mogę ściągnąć spolszczenie do twierdzy legendy

03.11.2008 12:04
odpowiedz
Wielki Gracz od 2000 roku
104
El Kwako

sam myslałem że to kit.ale w końcu po dłuszej namowie przez kumpli zagrałem.i nawet mi się spodobało

30.11.2008 13:03
😊
odpowiedz
pz220
0
Pretorianin

a ja lubię Twierdzę i podobają mi się wszystkie części.

15.06.2009 19:53
odpowiedz
lukasz4432
1
Junior

Super gra jak pozostałe części Twierdzy

21.06.2009 10:16
odpowiedz
aspire3633wlmi
2
Junior

czy w tej twierdzy buduje sie zamki od podstaw tak jak w twierdzy krzyzowiec????

14.10.2009 16:19
odpowiedz
nowy jigsaw112
32
Pretorianin

Czy nie wydaje wam się, że coś tutaj nie gra?

11.02.2010 21:13
😐
odpowiedz
mani@k
16
Chorąży

raczej słaba

12.04.2010 13:20
😊
odpowiedz
mattid
10
Chorąży

wreszcie wprowadzili do twierdzy elementy fantastyczne

12.04.2010 13:22
odpowiedz
mattid
10
Chorąży

wreszcie wprowadzono do twierdzy elementy fantastyczne

02.06.2010 18:03
odpowiedz
hujciwhuja
1
Junior

zawalista gra podobna do twierdzy deluxe 2 tylko ze tu jest magi supeeeeeeeer przeszlem calą POLECAM:D
(polecam wszystkie części gry)

09.07.2010 15:38
😐
odpowiedz
nowy jigsaw112
32
Pretorianin


Gra jest całkiem niezła. Chywa Gry-online trochę zbyt surowo ją ocenili. Jest niezła, ale oprawa graficzna mi się nie podoba. Jest gorsza od tej z Twierdzy 2.

05.10.2010 21:56
odpowiedz
PROKIKI
40
Konsul

SSSSUUUPPPEERRR gra bajka, klimatyczna i majestatyczna, szczególnie w potyczce z botami można rozbudować własne królestwo POLECAM

29.12.2010 19:23
😒
odpowiedz
nowy jigsaw112
32
Pretorianin


Pomocy! Nie mogę przejść misji kampanii Króla Artura, zatytułowanej Król Artur (to ta po Nadejściu Sasów). Niby jak trzeba zbudować ten zamek. Po zbudowaniu muru, wskaźnik mam w połowie i nie pomaga budowa baszt i bram. Może mi ktoś powiedzieć, co powinienem zrobić?

15.06.2011 09:53
odpowiedz
sarlin
7
Legionista

Gra chyba najgorsza z całej serii daje tylko 5

11.05.2012 16:03
😊
odpowiedz
Ghost1818
1
Junior

Szkoda ze ludzie tak zle oceniaja Stronghold Legends . Wkoncu dodali cos nowego do Stronghold , bo powoli zaczynaly sie nudzic typowe sredniowieczne walki , Grafika nie jest zla , walki sa napewno o wiele bardziej emocjonujace niz w pozostalych czesciach , zamek mozna wybudowac szybko i o wiele latwiej zarzadza sie posiadlosciami. Chcialem rownierz dodac ze kazda gra ma swoje wady i zalety wiec nie wstekac :)

12.07.2012 16:52
odpowiedz
laster11
6
Legionista

Hej! Czy ktoś z was chciałby kupić twierdze legendy edycje specjalną z spolszczeniem ?Stan jak prawie nowy płyta ma kilka rys. Zainteresowani niech piszą w komentarzach. Wtedy podam resztę szczegółów .

12.07.2012 16:54
odpowiedz
laster11
6
Legionista

Hej! Czy ktoś z was chciałby kupić twierdze legendy edycje specjalną z spolszczeniem ?Stan jak prawie nowy płyta ma kilka rys. Zainteresowani niech piszą w komentarzach. Wtedy podam resztę szczegółów .

15.01.2013 03:24
odpowiedz
Eldorados
32
Konsul

Ja chce kupić bo nie ma tego już od dawna w sklepach a z neta nie ściągniesz bo ludzie nie seedują. A nie chce jakiejś gównianej angwersji z amazona. Tylko nie dam dużo bo ona kosztuje 15zł

31.08.2013 02:14
odpowiedz
misteriolalista
21
Generał

Twierdza 2 gorsza i 3 tez lecz mogli zrobic tak jak tu z taka ladna grafika i nic pozatym w sensie Twierdza 2 z ta grafika co tu . Bo ogólnie legendy to dno 100% magia potwory itp o nie nie to nie twierdza :D

11.01.2014 15:07
odpowiedz
petra521
2
Junior

Nie wiem co wszyscy mają do tej gry ja ją uwielbiam i jest dla mnie na 1 miejscu z całej seri stronghold, a grałam już we wszystkie :)

08.02.2014 00:55
odpowiedz
luban100
1
Junior

[link] zapraszam do oglądania

10.04.2014 11:40
odpowiedz
DonPedro
2
Junior

Czesc Mam problem Mam windows 7 i w czasie po zaladowaniu gry gra sie wylacza wie ktos jaka moze byc przyczyna???

04.01.2015 10:29
odpowiedz
gepard10
27
Pretorianin

Gra jest praktycznie identyczna, do swojej poprzedniczki, tylko dodano trochę fantasy. Są aż 3 kampanie wojenne :), więcej jest w nich legend niż możliwości rozwoju armii i ekonomii. Ale i tak gra jest fajna.

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze