Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM
Publicystyka 23 grudnia 2010, 08:26

autor: Adrian Werner

Strażak z drwalem uczą się jeździć, czyli nietypowe symulatory - cz.2

Przez kilka ostatnich lat mogliśmy obserwować niesamowity rozwój nietypowych symulatorów. Nasz przegląd pomoże Wam połapać się w gąszczu tego typu tytułów.

Spis treści

Symulatory od kilku dekad są jednym z gatunków definiujących PC jako platformę do gier. Dawniej jednak kategoria ta zdominowana była przez tematykę wojenną. Cywilne produkcje ograniczały się głownie do serii Flight Simulator i wielu jej naśladowców. W ostatnich kilku latach uległo to jednak zmianie i rynek zalały niszowe symulatory podejmujące taką tematykę jak uprawa roli czy obsługa maszyn budowlanych. Wielu sądziło, że przyzwyczajeni do emocjonujących strzelanek gracze odrzucą tego typu pozornie nudne tytuły, jednak w rzeczywistości wypełniły one lukę, o której do tej pory nie wiedzieliśmy, że w ogóle istnieje. Obecnie każdego roku wychodzi cała masa nietypowych symulatorów i większość z nich potrafi zaskarbić sobie sympatię wystarczającej liczby kupujących, by opłacało się tworzenie kolejnych edycji. Poprzedni artykuł tego typu spotkał się z ciepłym przyjęciem czytelników, dlatego postanowiliśmy kontynuować ten temat. Ten przegląd powstał jako pewnego rodzaju przewodnik po wciąż obcym dla większości graczy świecie nietypowych symulatorów. Kategoria ta jest tak niesamowicie różnorodna, że każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

Symulator Farmy 2011

Przegląd zaczniemy od prawdziwej gwiazdy tego zestawienia. Skala sukcesu cyklu zaskoczyła chyba nawet samych twórców. Pozornie nudna tematyka w rzeczywistości okazała się dla firmy Astragon prawdziwą żyłą złota. Do dzisiaj gry z serii sprzedały się w ponad 700 tysiącach egzemplarzy, a na forach im poświęconych regularnie dyskutuje ponad sto tysięcy fanów. W edycji 2011 ponownie wcielamy się w żółtodzioba, który krok po kroku buduje własne imperium rolnicze. Zanim jednak staniemy się lokalnym potentatem, czeka nas długa i obfitująca w wyzwania droga. Zarobki przynosi praca na roli, konieczna jest więc kultywacja ziemi, robienie zasiewów oraz zbieranie plonów. Miejscowy sklep posiada w swojej ofercie kilkanaście ciągników i kombajnów o różnej wielkości, mocy i efektywności pracy oraz ponad trzydzieści innych maszyn, takich jak pługi, siewniki, prasy, kultywatory, kosiarki czy przyczepy. Pod uprawę zostaje oddany teren przekraczający cztery kilometry kwadratowe. Od czasu poprzedniej części wirtualne gospodarstwo zostało mocno zmodernizowane. Autorzy gry dumni są zwłaszcza z wprowadzenia hodowli bydła. Oznacza to co prawda konieczność dbania o wyżywienie krów, jednak te odpłacają się nie tylko mlekiem, ale również naturalnym nawozem przydatnym do wzbogacania pól. Nie musimy zresztą zajmować się naszym gospodarstwem samodzielnie, ponieważ dzięki trybowi multiplayer kilku graczy może teraz wspólnie opiekować się jednym terenem. Samotnikom pomoże natomiast komputer, kierujący pojazdami asystującymi przy wykonywaniu zadań. Nawiązanie współpracy z korporacją AGCO (właścicielem marki Wendt) pozwoliło autorom na wprowadzenie do gry licencjonowanych traktorów i kombajnów. Możemy też korzystać z narzędzi firm, takich jak Poettinger, Vogel & Noot, Deutz-Fahr, Krone oraz Horsch. Ponadto twórcy zaszaleli z silnikiem graficznym, dzięki czemu mamy realistyczny cykl dobowy, zmienne warunki pogodowe oraz system fizyki korzystający z dobrodziejstw technologii PhysX. Symulator Farmy 2011 wydała w tym roku w Polsce firma Techland.

Agrar Simulator 2011

Wziąwszy pod uwagę popularność tej tematyki, nikogo chyba nie zdziwi, że Symulator Farmy to niejedyny cykl tego typu. Z jego najnowszą odsłoną rywalizuje Agrar Simulator 2011. Zresztą starcie to będziemy mogli obserwować również na rodzimym rynku, ponieważ ta druga pozycja wydana zostanie w Polsce w przyszłym roku przez IQ Publishing. Zasady zabawy są podobne. Obejmujemy we władanie gospodarstwo w uroczej górskiej wiosce i uprawiamy w nim zboża oraz warzywa, a uzyskane produkty sprzedajemy branży przetwórczej. Autorzy postarali się o rozbudowany aspekt hodowlany, który obejmuje takie zwierzęta jak krowy, świnie, konie, owce, gęsi i kury. Dzięki temu nasze gospodarstwo może zarabiać także na mięsie, mleku oraz jajkach. W obsłudze rolniczego imperium pomaga sprzęt firmy CLASS, w tym ciągniki, kombajny, pługi, siewniki oraz kultywatory. Zadbano nawet o tak realistyczne detale jak konieczność zatankowania baków wszystkich tych pojazdów oraz wyposażenie ich w system uszkodzeń. Zarobione pieniądze inwestujemy naturalnie w rozwój farmy (dokupując kolejne chlewy, silosy, garaże itp.) i naprawę maszyn. Agrar Simulator 2011 oferuje zarówno przeznaczony dla pojedynczego gracza tryb kariery, w którym wykonujemy szereg przygotowanych przez twórców zadań, jak i moduł multiplayer.

Adrian Werner

Adrian Werner

Prawdziwy weteran newsroomu GRYOnline.pl, piszący nieprzerwanie od 2009 roku i wciąż niemający dosyć. Złapał bakcyla gier dzięki zabawie na ZX Spectrum kolegi. Potem przesiadł się na własne Commodore 64, a po krótkiej przygodzie z 16-bitowymi konsolami powierzył na zawsze swoje serce grom pecetowym. Wielbiciel niszowych produkcji, w tym zwłaszcza przygodówek, RPG-ów oraz gier z gatunku immersive sim, jak również pasjonat modów. Poza grami pożeracz fabuł w każdej postaci – książek, seriali, filmów i komiksów.

więcej

Od koparki do śmieciarki, czyli nietypowe symulatory - cz.1
Od koparki do śmieciarki, czyli nietypowe symulatory - cz.1

Uwielbiasz symulatory, a masz już dosyć samochodów, samolotów i pociągów? Przed Tobą cała gama nietypowych gier, które pozwolą Ci wcielić się nawet w kierowcę wózka widłowego.