filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy

Filmy i seriale

Filmy i seriale 4 stycznia 2020, 11:30

Najlepsze seriale 2019 roku – wybór redakcji

Wiele nowych, intrygujących seriali objawiło się nam na przestrzeni ostatnich dwunastu miesięcy. Przytaczamy te premiery, które zrobiły na nas największe wrażenie.

Spis treści

Co za rok! Co za wspaniały, emocjonujący rok! Wprawdzie niektóre tytuły zawiodły – jak Gra o tron, której ostatni sezon został już przemielony przez żarna krytyki, ale natura nie znosi próżni. Miejsce superprodukcji HBO najprawdopodobniej zajmie Wiedźmin Netflixa, który wreszcie doczekał się premiery. Ale przecież przygody Geralta to nie wszystko. 2019 obfitował w wiele zaskakująco dobrych pozycji z bardzo różnych gatunków. Zaczynamy odliczanie!

CZEGOŚ BRAKUJE

Tradycyjnie zapraszamy do pisania w komentarzach, czego zabrakło na liście. Pamiętajcie, żeby napisać, dlaczego warto obejrzeć serial, o którym wspominacie.

Watchmen

W SKRÓCIE

  1. Co to: kontynuacja kultowego komiksu i przyczyna rzucenia klątwy na twórcę serialu
  2. Gdzie obejrzeć: HBO, HBO GO
  3. Nasza recenzja

Wprawdzie Alan Moore rzuca klątwę na każdego, kto podejmie się adaptacji jego magnum opus, ale Damon Lindelof zdołał oprzeć się zdolnościom taumaturgicznym najsłynniejszego czarownika wśród scenarzystów komiksów (albo też urok dosięgnie Lindelofa później). Tak czy siak, mimo kontrowersji nowi Watchmeni się udali. Głównie dlatego, że ekipa HBO nie porywała się na przeniesienie fabuły z komiksu, tylko dopisała nowy rozdział.

Plan Ozymandiasza się powiódł. Watchmeni ocalili alternatywną wizję rzeczywistości przed atomową zagładą. Trzydzieści lat później nasz glob powoli wraca do stanu chaosu. Stany Zjednoczone dominują nad światem. W wielu regionach zamaskowani policjanci rządzą twardą ręką. Rasistowskie bojówki zostały zepchnięte na margines społeczeństwa, ale nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa.

W ten stan rzeczy wkracza Angela Abar, matka trójki dzieci, przykładna żona, właścicielka cukierni i... zamaskowana superbohaterka w szeregach policjantów. W trakcie jej śledztwa odkrywamy wiele tajemnic i szaleństwo, jakie toczy świat. Produkcja ta od początku wzbudzała kontrowersje ze względu na podział sił, reprezentacje i wszystko, co nakręca odbiorców we współczesnej popkulturze, ale jeśli tylko odrzucimy te sztuczne podziały na bok, dostaniemy intrygujący, nieco mistyczny serial, pokazujący rzeczywistość w krzywym zwierciadle. Bardzo, bardzo porządny – i odrobinę zakręcony.

Hubert Sosnowski

Hubert Sosnowski

Do GRYOnline.pl dołączył w 2017 roku, jako autor tekstów o grach i filmach. Obecnie jest szefem działu filmowego i portalu Filmomaniak.pl. Pisania artykułów uczył się, pracując dla portalu Dzika Banda. Jego teksty publikowano na kawerna.pl, film.onet.pl, zwierciadlo.pl oraz w polskim Playboyu. Opublikował opowiadania w miesięczniku Science Fiction Fantasy i Horror oraz pierwszym tomie Antologii Wolsung. Żyje „kinem środka” i mięsistą rozrywką, ale nie pogardzi ani eksperymentami, ani Szybkimi i wściekłymi. W grach szuka przede wszystkim dobrej historii. Uwielbia Baldur's Gate 2, ale na widok Unreal Tournament, Dooma, czy dobrych wyścigów budzi się w nim dziecko. Rozmiłowany w szopach i thrash-metalu. Od 2012 roku gra i tworzy larpy, zarówno w ramach Białostockiego Klubu Larpowego Żywia, jak i komercyjne przedsięwzięcia w stylu Witcher School.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Jak korzystasz z Netflixa?

Mam stale opłacony abonament
47%
Od czasu do czasu opłacam abonament
7,3%
W ogóle nie korzystam
19,4%
Dzielę konto ze znajomymi
26,3%
Zobacz inne ankiety