Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 3 stycznia 2022, 11:30

autor: Marek Jura

Najbardziej wyczekiwane RPG-i 2022 roku

Po okresie nieznacznej stagnacji (choć nie tak widocznej jak w przypadku branży filmowej) w 2022 roku będziemy mieli okazję zagrać w kilkadziesiąt niezmiernie ciekawych produkcji. A wśród nich znajdzie się przynajmniej kilkanaście „dużych” RPG-ów.

Spis treści

Już za niecałe dwa miesiące przekonamy się, co wynikło ze współpracy Martina i twórców Soulsów (choć wszystko wskazuje na to, że będzie to jeden z murowanych faworytów nie tylko w rywalizacji o tytuł RPG roku, ale i w ogóle najlepszej gry 2022), zaś pod koniec roku zagramy w space operę Bethesdy. W międzyczasie ukaże się jeszcze niezwykle oryginalny Steelrising czy oczekiwane od dawna Last Epoch. I nawet jeśli niektóre z premier okażą się falstartami, na brak erpegowych wrażeń w nadchodzących miesiącach niemal na pewno nie będziemy mogli narzekać.

Elden Ring

Producent: FromSoftware

Klimat: mroczne fantasy

Data premiery: 25 lutego 2022

Jaki może być efekt współpracy George’a Martina, twórców Soulsów i specjalistów od wyciskania ze starszych silników graficznych ostatnich soków? Nie wiecie? Ja też nie byłem pewien. Dopóki nie zobaczyłem zwiastuna Elden Ringa. Tytuł ten ma szansę okazać się nie tylko jedną z lepszych pozycji RPG, ale i w ogóle gier wydanych w 2022 roku.

Gęsty, mroczny klimat widoczny jest we wszystkich udostępnionych przez FromSoftware materiałach z rozgrywki. Na pierwszy rzut oka niczego nie sposób też zarzucić dynamice walk i animacji. Całość wygląda tak brutalnie, jak można się było tego spodziewać po duchowym następcy Soulsów. Nie znaczy to jednak, że Elden Ring to jedynie ulepszona graficznie kopia kultowych poprzedników. Poza ekstremalnie trudnymi (choć, jak wskazują na to pierwsze fragmenty gameplayu, prawdopodobnie ciut jednak łatwiejszymi niż chociażby w Dark Souls 3) starciami z bossami dostaniemy tu widmowego wierzchowca, pozwalającego dotrzeć w każdy zakamarek otwartego świata, spójny lore uniwersum wymyślonego przez Martina i całe kilogramy pomysłowo zaprojektowanego arsenału.

Jedną z większych zalet gry ma być też prosty, intuicyjny crafting. I dotyczy to zarówno robienia broni czy przydatnych przedmiotów z eldenringowych „śmieci”, jak i ulepszania już istniejącego oręża oraz pancerzy. Może się to przydać szczególnie w sytuacjach, kiedy obok zdolności magicznych chcemy też rozwijać na przykład umiejętność poruszania się w cieniu i zabijania wrogów, zanim ci zaalarmują swoich towarzyszy o naszym nadejściu.

Marek Jura

Marek Jura

W 2016 ukończył filologię na UAM-ie. Od tamtej pory recenzuje dla GRYOnline.pl prozę, poezję, filmy, seriale oraz gry wideo. Pierwsze kroki w branży dziennikarskiej stawiał zaś jako newsman w lokalnym brukowcu. Prowadził własną firmę – projektował, składał, testował i sprzedawał planszówki. Opublikował kilka opowiadań, a także przygotowuje swój debiutancki tom wierszy. Trenuje sporty walki. Feminista, weganin, fan ananasa na pizzy, kociarz, nie lubi Bethesdy i Amazona, lubi Lovecrafta, Agentów TARCZY, P:T, Beksińskiego, Hollow Knigt, performance, sztukę abstrakcyjną, mody do gier i pierogi.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Jaki typ gier RPG lubisz najbardziej?

Klasyczne, takie jak za dawnych czasów
28,1%
Action-RPG
45,2%
RPG w stylu Dark Souls
6,2%
Hack'n'slashe
4,5%
Taktyczne RPG
7,6%
jRPG
4,2%
Roguelike'i
1,1%
MMORPG
2%
Inne
0,9%
Zobacz inne ankiety
Rok 2022 w branży gier - nasze przewidywania
Rok 2022 w branży gier - nasze przewidywania

Premiery wielkich hitów i ciąg dalszy komplikacji z organizacją branżowych imprez oraztworzeniem gier. Uncharted w kinach i ciągły brak kart graficznych w sklepach. Rok 2022 w branży gier to znane problemy i miłe niespodzianki, na które czekamy.

Gry RPG 2022 roku, na które nie czekacie, a powinniście
Gry RPG 2022 roku, na które nie czekacie, a powinniście

Choć w 2022 roku nie zabraknie wielkich RPG, na liście do zagrania tysięcy fanów znajduje się również co najmniej kilkanaście mniej znanych „indyków”. Czasem tak oryginalnych, że jeżeli technikalia nie zawiodą, może uda im się odnieść sukces.

Czarne konie 2022 roku - gry, które mogą nas zaskoczyć
Czarne konie 2022 roku - gry, które mogą nas zaskoczyć

Co roku mamy do czynienia z produkcjami, których sukces z łatwością można było przewidzieć. Zawsze jednak trafi się też parę miłych zaskoczeń. Jakie więc growe niespodzianki czekają nas w 2022 roku?