filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy

Filmy i seriale

Źródło fot. Joker, reż. Todd Phillips, Warner Bros., 2019 / Irlandczyk, reż. Martin Scorsese, Netflix, 2019
i
Filmy i seriale 10 września 2023, 11:00

autor: Jan Tracz

Ich seans to rozczarowanie. Najbardziej przereklamowane filmy, które wypada lubić

Zdobywają wszystkie nagrody, są powszechnie uznawane za bardzo dobre, a jednak coś w nich nie gra. Dziś prezentujemy dziesięć cenionych, a raczej przecenianych filmów, których seans okazuje się rozczarowaniem.

Spis treści

Siedem dusz

Siedem dusz, reż. Gabriele Muccino, Columbia Pictures, 2008 - Ich seans to rozczarowanie. Najbardziej przereklamowane filmy, które wypada lubić - dokument - 2023-09-09
Siedem dusz, reż. Gabriele Muccino, Columbia Pictures, 2008

Rok produkcji: 2008

Gdzie obejrzeć: Canal+, TV

Siedem dusz to kino z serii „każdy oglądał, każdy zna, każdy płakał i każdy polecał”. Jeden z najbardziej znanych filmów z Willem Smithem – dziś nazywanym przez cyników „oscarowym bokserem” – dogłębnie porusza zatrważającym zakończeniem, które nieco odchodzi od standardu, jakiego w ostatnich latach trzyma się Hollywood. Pokrótce: dzieło opowiada o mężczyźnie, Benie Thomasie (Smith), który narusza prywatność poszkodowanych przez życie ludzi, dopytuje się o ich prywatne sprawy, staje inwazyjny i męczy, ale ma swój cel – chce ich sprawdzić, bowiem szykuje dla nich niespodziankę, która ma zmienić ich los. Co więcej, w jednej z tych osób się zakochuje. Czytając ten opis, zdałem sobie sprawę, jak nieatrakcyjnie to brzmi...

Jak wspominałem na początku, Siedem dusz proponuje finał, wobec którego nie można przejść obojętnie. Dochodzimy jednak do niego, przedzierając się przez sceny z niemal niezmienną (i zrażającą nas do bohatera) mimiką Smitha oraz pisane na kolanie kwestie, a także rozmowy i monologi, które najbardziej wzruszą czytelniczki i czytelników harlequinów, przyzwyczajonych do tego typu miłosnej konwencji (raczej nieodzwierciedlającej rzeczywistości, w której dane nam żyć). Siedem dusz można, ale nie trzeba, obejrzeć.

Jan Tracz

Jan Tracz

Absolwent Film Studies (BA i MA) na uczelni King's College London w Wielkiej Brytanii, aktualnie pisuje dla portalu Collider, WhyNow, The Upcoming, Ayo News, Interii Film, Przeglądu, Film.org.pl i GRYOnline.pl. Publikował na łamach FIPRESCI, Eye For Film, British Thoughts Magazine, Miesięcznika KINO, Magazynu PANI, WP Film, NOIZZ, Papaya Rocks, Tygodnika Solidarność oraz Filmawki, a także współpracował z Rock Radiem i Movies Roomem. Przeprowadził wywiady m.in. z Alejandro Gonzálezem Ińárritu, Lasse Hallströmem, Michelem Franco, Matthew Lewisem i Davidem Thomsonem. Publikacje książkowe: esej w antologii "Nikt Nikomu Nie Tłumaczy: Świat według Kiepskich w kulturze" (Wydawnictwo Brak Przypisu, 2023). Laureat Stypendium im. Leopolda Ungera w 2023 roku. Członek Young FIPRESCI Jury podczas WFF 2023.

więcej