Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Źródło fot. Nintendo / Daedalic Entertainment
i
Publicystyka 27 kwietnia 2023, 17:37

Gry maja 2023 - sezon premier rozkwita!

W maju nikt nie może narzekać na brak gier do ogrania. Miesiąc ten wypełniony jest po brzegi premierami, a najgłośniejsze tytuły dopiero nadejdą! Dlatego wybierajcie rozsądnie, przy czym spędzicie swój wolny czas, aby potem nie żałować np. majówki.

Spis treści

Maj to miesiąc, w którym wiele osób może nieoczekiwanie ujrzeć dno swego portfela. Nie zabraknie bowiem dobrych tytułów do pogrania i teoretycznie każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Ja przykładowo będę się zastanawiał, czy więcej czasu poświęcić Darkest Dungeon II, czy jednak bardziej na moją uwagę zasługuje Dragonflight, nowy dodatek do World of Warcraft. A jak będzie w Waszym przypadku?

Age of Wonders 4

Age of Wonders 4, Paradox Interactive, 2023

Data premiery: 2 maja 2023

INFORMACJE

  1. Gatunek: gry strategiczne
  2. Platformy: PC, PS5, XSX/S
  3. Przybliżona cena: ok. 208 zł (PC), ok. 229 zł (PS5, XSX/S)

Kolejny cud świata

Age of Wonders wraca do korzeni, czyli do klimatów fantasy. Czwarta odsłona cyklu znów zabierze nas do krainy Evermore, gdzie będący u władzy czarownicy chcą rządzić zwykłymi śmiertelnikami. W tej części jednak, poza standardową kampanią fabularną, otrzymamy możliwość stworzenia własnej historii. Wszystko dzięki kreatorowi królestwa, w którym „zaprojektujemy” nie tylko władcę, ale i mieszkańców, klimat, cechy społeczne, a także moce.

Powrót znanej serii

Jeśli chodzi o rozgrywkę, Age of Wonders 4 zaoferuje więcej tego samego. Naszym celem nadal pozostanie rozbudowa imperium poprzez ekspansję terytorialną. Trzeba będzie zbierać surowce, zawierać sojusze, a także walczyć z innymi frakcjami. Warto przy tym pamiętać, że potyczki odbywają się tu w turach. Komu z kolei można polecić ten tytuł? Przede wszystkim fanom gatunku 4X.

  1. Więcej o grze Age of Wonders 4

Nasze oczekiwania

Kiedy wszyscy znajomi zagrywali się bez opamiętania w trzecią część „Hirołsów”, ja znalazłem inny obiekt westchnień. Traf chciał, że w mój gust miłośnika strategii turowych bardziej trafiła propozycja Triumph Studios. Mroczniejsza aura i zdecydowanie większy poziom trudności sprawiły, że nocami zagrywałem się w Age of Wonders. Nie mogę się doczekać, żeby sprawdzić, czy „czwórka” ma w sobie tę samą magię co wydana już prawie 24 lata temu pierwsza część.

Marcin „Nicek” Nic

Sięgnę po AoW4 z nadzieją, że w „czwórce” seria odnajdzie swojego mesjasza i swoją drogę na przyszłe lata. W zapowiedziach widać nowe, widać „przyłożonko” do rozwoju gameplayu, a także widać niewidzialną rękę Paradoxu, która plącze proste zależności i dodaje głębi mechanikom znanym z poprzednich części. Mamy dużo większe możliwości kreacji własnego świata, własnej historii, większa będzie też losowość oferowanego contentu. Z jednej strony ostrzę sobie zęby na kolejne taktyczne, turowe kampanie po niedawnym SpellForce: Conquest of Eo, z drugiej... pokonała mnie dopiero co odświeżona wersja Dwarf Fortress, ale ochota na stworzenie własnej fantastycznej domeny mi nie przeszła – mam nadzieję, że coś z tej magii krasnoludzkiej kreacji światów znajdę właśnie w Age of Wonders.

Rafał „Gailantar” Sankowski

Patryk Manelski

Patryk Manelski

Chciał być informatykiem, potem policjantem, a skończyło się na „dziennikarzeniu” na UŚ. Tam odkrył, że można połączyć pasję do grania z pisaniem. Następnie bytował w kilku redakcjach, próbując przekonać wszystkich, że gry MMO są najlepsze na świecie. Tak trafił do działu publicystyki na GOL-u, gdzie niestrudzenie kontynuuje swoją misję – bez większych sukcesów. W przerwach od walenia z axa hoduje cyfrowe pomidory, bawiąc się w wirtualnego farmera. Nie mając własnego ogródka, zadowala się opieką nad drzewkiem bonsai. Kręci go też jazda na rowerze, zaś czytać lubi mangę i fantastykę. A co najważniejsze, pochodzi z Sosnowca, gdzie zresztą mieszka i z czego jest dumny!

więcej

TWOIM ZDANIEM

Na którą grę maja 2023 czekasz najbardziej?

Age of Wonders 4
8,8%
Showgunners
2%
Redfall
5,5%
Darkest Dungeon 2
6%
The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom
33,2%
Humanity
0,5%
The Outlast Trials (Early Access)
1,8%
LEGO 2K Drive
1,8%
Amnesia: The Bunker
3,5%
Miasma Chronicles
3,8%
Warhammer 40,000: Boltgun
2,8%
Railway Empire 2
4,8%
The Lord of the Rings: Gollum
7,8%
System Shock
17,6%
Zobacz inne ankiety
Gry czerwca 2023 - diabelsko gorący miesiąc
Gry czerwca 2023 - diabelsko gorący miesiąc

Czerwiec to początek wakacji, a wakacje to sezon ogórkowy. Na szczęście, zanim nadejdzie okres growej suszy, najbliższy miesiąc zapewni deszcz premier! Z niektórymi tytułami spędzimy prawdopodobnie całe lato. Jedno jest pewne, nuda nikomu nie zagrozi.

12 największych pereł Steama 2023, które mogliście przegapić
12 największych pereł Steama 2023, które mogliście przegapić

Nie samymi największymi hitami człowiek żyje, bo są jeszcze mniejsze gry, które też zasługują na uwagę – tzw. perełki. Steam jest ich prawdziwą skarbnicą, a my tymczasem oświetlamy najciekawsze jej zakamarki.

Gry kwietnia 2023 - czy Moc będzie silna?
Gry kwietnia 2023 - czy Moc będzie silna?

Wiosna przybyła, a wraz z nią powiew świeżych tytułów, które powinny zagościć na Waszych dyskach. Wśród premier znalazło się kilka głośniejszych, a także trochę tych mniejszych, niepozornych produkcji. Które z nich skradną Wasz wolny czas?